Չորրորդ Հանրապետության խաբկանքը - Mediamax.am
Նախորդ շաբաթ Արմեն Սարգսյանն ասաց, որ նախընտրում է լինել ոչ թե Երրորդ Հանրապետության չորրորդ նախագահը, այլ Չորրորդ Հանրապետության առաջին նախագահը։ Լավ բառախաղ է, մանավանդ որ թվերը միշտ էլ մոգական ուժ ունեն։ Բայց, արդյո՞ք, չենք շտապում Չորրորդ Հանրապետություն հռչակել։
Ֆորմալ առումով, եթե որպես չափման միավոր եւ ելման կետ վերցնենք Սահմանադրությունը, որի նոր տարբերակն ապրիլից լիարժեք ուժի մեջ կմտնի, կարող ենք մեր երկիրն անվանել Չորրորդ Հանրապետություն։ Դրանից մեկ ամիս հետո էլ տոնելու ենք Առաջին Հանրապետության 100-ամյակը։ Գեղեցիկ սիմվոլիզմ է։ Բայց վախենամ, որ այս երկու սիմվոլների արանքում բաց թողնենք կարեւորը՝ ի՞նչ պետություն ենք փորձում կառուցել եւ ո՞րն է այդ պետության առանցքը։
Կոստան Զարյանն իր «Նավը լեռան վրա» վեպում նկարագրում է այն, ինչ կատարվում էր մեզ հետ այն ժամանակ, երբ Առաջին Հանրապետությունը մոտենում էր իր մայրամուտին եւ պետք է իր տեղը զիջեր Խորհրդային Հայաստանին, որին մենք Երկրորդ Հանրապետություն, ըստ էության, չենք անվանում։ Զարյանի/Հէրեանի նավը լեռան գագաթին այդպես էլ չհասավ: Տասնամյակներ մնաց մարդկանց մտքերում եւ սրտերում ու հորիզոնին կրկին երեւաց 30 տարի առաջ, երբ սկսվեց Ղարաբաղյան շարժումը։ Նավը գրեթե հասել էր լեռան գագաթին, երբ 1994թ. տոնեցինք հարյուրամյակների ընթացքում առաջին հաղթանակը։ Բայց հետո ինչ ասես, որ չեղավ, ու նավն այդպես էլ մնաց կես ճանապարհին եւ դարձյալ կորավ տեսադաշտից։ Շատ ու շատ մարդիկ, որոնք կարող էին համատեղ ջանքերով նավը գագաթին հասցնել, գնացին մեր երկրից։
Սիմվոլիզմը քաղաքականության մեջ անչափ կարեւոր է։ Բայց երբ իրական քաղաքական բովանդակությունը կաղում կամ բացակայում է, սիմվոլներն են սկսում բովանդակության դեր խաղալ՝ քաղաքական պրոցեսը վերածելով խաբկանքի։
Արդյոք չե՞նք շտապում «սահուն անցում կատարել» Երրորդ Հանրապետությունից Չորրորդին։ Մի՞թե մեզ թվում է, որ այդ անցումը կատարելով՝ կազատվենք այն բոլոր սխալներից եւ թերացումներից, որ ունեցանք Երրորդ Հանրապետության օրոք։
Միշտ էլ հաճելի է սկսել «նոր էջից»։ Բայց պետականաշինությունը սպորտ չէ, երբ ֆուտբոլային թիմը կարող է ձախողված մրցաշրջանից հետո հայտարարել, որ հաջորդ տարի ցույց կտա իր իրական ուժը։
Լավ կանեինք, եթե Չորրորդ Հանրապետություն հռչակելուց առաջ փորձեինք վերլուծել Առաջինի, Երկրորդի եւ Երրորդի հաջողության գործոնը։ Ու խոսքը ոչ թե պատմական իրադարձությունների վերլուծության, այլ մարդկանց մասին է։ Այն մարդկանց, որոնք հաղթեցին Սարդարապատում եւ Ղարաքիլիսայում։ Այն մարդկանց, որոնք թողեցին բարեկեցիկ կյանքն ու եկան նոր Հայաստան կառուցելու։ Այն մարդկանց, որոնք Հայաստանում հիմնեցին մաթեմատիկական այնպիսի դպրոց, որի պտուղները քաղում ենք մինչ այսօր եւ որի շնորհիվ կառուցել ենք ՏՏ-ոլորտ։ Այն մարդկանց, որոնք ազատագրեցին Շուշին եւ դուրս եկան դեպի Արաքս։
Եթե խոսում ենք Չորրորդ Հանրապետության եւ սիմվոլների մասին, մեր նոր կամ նորացվող պետության հիմքում պետք է լինի մարդը, ոչ թե անազնիվ չինովնիկը՝ մեծ կամ փոքր։ Անազնիվ չինովնիկին մեկ է՝ հանրապետությունը Երրորդն է, թե Չորրորդը։ Իր համար այն հարստանալու միջոց է, ինքը ոչ միայն նավը լեռան գագաթին տեսնելու խնդիր չունի, այլեւ ծաղրում եւ ծիծաղում է բոլոր նրանց երեսին, ովքեր այդ նավը շալակած տանում են։
Կարծում եմ, որ անկախ Սահմանադրության փոփոխությունից, մենք դեռ պետք է մնանք Երրորդ Հանրապետությունում եւ փորձենք ավարտին հասցնել եթե ոչ բոլոր, ապա գոնե առանցքային գործերը։ Նոր Հայաստանի հիմքում պետք է լինի մարդը, եւ մենք՝ հասարակության անդամներս, պետք է հսկայական ճիգեր գործադրենք ու վերջապես անհատներից վերածվենք քաղաքացիների։

Иллюзия Четвертой Республики - Mediamax.am
На прошлой неделе Армен Саргсян заявил, что предпочел быть стать не четвертым президентом Третьей Республики, а первым президентом Четвертой Республики. Неплохой каламбур, учитывая, что цифры всегда обладают магической силой. Но не спешим ли мы провозглашать Четвертую Республику?
Формально, если делать точкой отсчета Конституцию, новая версия которой полноценно вступит в силу в апреле, наверное, можно называть страну Четвертой Республикой. Спустя еще месяц будем праздновать 100-летие Первой Республики. Красивый символизм. Но боюсь, что между двумя этими символами мы упустим самое важное: какое государство мы пытаемся построить?
Костан Зарьян в своем романе «Корабль на горе» описывает то, что происходило с нами, когда Первая Республика катилась к закату и должна была уступить свое место Советской Армении, которую мы, по сути, не называем Второй Республикой. Корабль Зарьяна так и не достиг вершины горы. На протяжении десятилетий он оставался в мыслях и сердцах людей и вновь появился на горизонте 30 лет назад, когда началось Карабахское движение.
Корабль почти достиг вершины, когда в 1994 году мы отпраздновали первую за долгие столетия победу. Однако с тех пор утекло много воды, корабль снова остался на полпути, а потом и вовсе исчез из поля зрения. Многие люди, которые совместными усилиями могли довести корабль до вершины, покинули страну.
В политике крайне важен символизм. Но когда реальное политическое содержание хромает или отсутствует, сами символы становятся содержанием, делая политический процесс иллюзией.
Не спешим ли мы осуществить «плавный переход» от Третьей Республики к Четвертой? Неужели нам кажется, что совершив его, мы освободимся от груза всех ошибок, допущенных в Третьей Республике?
Всегда приятно начинать с «чистого листа». Но государственное строительство - не спорт, где после провального сезона футбольная команда может объявить, что в следующем году непременно проявит свой потенциал.
Перед тем, как провозглашать Четвертую Республику, нам стоило бы проанализировать факторы успеха Первой, Второй и Третьей. И речь не об анализе исторических событий, а о людях. О тех, кто одержал победу в Сардарапате. О тех, кто отказался от обеспеченной жизни и приехал строить новую Армению. О тех, кто основал в Армении математическую школу, плоды которой мы пожинаем до сих пор и благодаря которой гордимся своей ИТ-сферой. О тех, кто освободил Шуши и вышел к Араксу.
Если мы говорим о Четвертой Республике и символах, то в основе нашего нового или обновленного государства должен быть человек, а не бесчестный чиновник – крупный или мелкий. Бесчестному чиновнику все равно, на которой по счету республике он наживается. Он не только не думает о том, чтобы видеть корабль на вершине горы, но и смеется в лицо всем тем, кто тащит этот корабль на своих плечах.
Нам пока следует оставаться в Третьей Республике и пытаться завершить если не все, то хотя бы ключевые дела. Повторюсь, в основе новой Армении должен быть человек, и мы, как члены общества, должны приложить большие усилия, чтобы наконец превратиться из личностей в граждан.