«Տանգո երկուսի համար». ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի այցն ու բանտարկված Տոնոյանը - Mediamax.am
Երկար ընդմիջումից հետո Հայաստան կայցելի ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը: Վերջին անգամ Հյուսիսատլանտյան դաշինքի ղեկավարը Հայաստան էր եկել 2012 թվականի սեպտեմբերին՝ այն ժամանակ այդ պաշտոնը զբաղեցնում էր Անդերս ֆոգ Ռասմուսենը: ՆԱՏՕ ներկայիս գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը եւ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել են երեք անգամ՝ երկու անգամ Նյու Յորքում, մի անգամ՝ Դավոսում: Ընդ որում, նրանց վերջին հանդիպումը 2022 թվականի սեպտեմբերին էր՝ Հայաստանի վրա Ադրբեջանի հարձակումից մի քանի օր անց:
Ի տարբերություն Ադրբեջանի, որտեղ Ստոլտենբերգը հանդիպելու է Իլհամ Ալիեւի, արտաքին գործերի եւ պաշտպանության նախարարների հետ, Հայաստանում եւ Վրաստանում նա հանդիպելու է միայն նախագահների (որոնք որոշումների կայացմանը չեն մասնակցում) եւ վարչապետների հետ:
Յենս Ստոլտենբերգը Երեւանում չի հանդիպի ՆԱՏՕ-Հայաստան հարաբերություններում մեծ առաջընթացի գլխավոր ճարտարապետներից (եթե ոչ գլխավոր) մեկին՝ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանին: Չի հանդիպի, որովհետեւ Դավիթ Տոնոյանն արդեն 2,5 տարի գտնվում է անազատության մեջ՝ շինծու քրեական գործով, որի իրական նպատակը, իմ կարծիքով, նախկին նախարարին 2020 թվականի պատերազմում Հայաստանի կրած պարտության համար «գլխավոր մեղավոր» կարգելն է: Չնայած Տոնոյանը բարձրաձայնում է իր իրավունքների խախտման մասին եւ պահանջում է բաց դատավարություն, այդ ուղերձները ոչ միայն գործնական արդյունք չեն տալիս, այլեւ որեւէ ուշադրության չեն արժանանում Հայաստանի արեւմտյան գործընկերների կողմից, որոնք վերջին 6 տարվա ընթացքում Հայաստանում ժողովրդավարությանը եւ մարդու իրավունքներին վերաբերող որեւէ խախտում «չեն նկատում»:
Հայաստան-ՆԱՏՕ հարաբերությունների բովանդակությունը մեծապես ապահովվել է Դավիթ Տոնոյանի ջանքերով՝ 2004-2005 թվականներից սկսած, երբ նա Հայաստանի ռազմական ներկայացուցիչն էր ՆԱՏՕ-ում: Ընդ որում, այդ բովանդակության առյուծի բաժինը ստեղծվել է նախքան 2018 թվականի իշխանափոխությունը, իսկ վերջին 6 տարվա ընթացքում գրեթե չի հարստացվել, եթե չասենք, որ հարաբերություններում հետընթաց է գրանցվել:
Բնականաբար, քաղաքական որոշումները ընդունում են քաղաքական ղեկավարները: Եթե չլիներ ՆԱՏՕ-ի հետ հարաբերությունների որակը եւ խորությունը փոխելու Ռոբերտ Քոչարյանի որոշումը, Դավիթ Տոնոյանը եւ այլ պաշտոնյաները որեւէ բան անել չէին կարողանա: Բայց պատմությունը բազմիցս ապացուցել է, թե որքան բան է կախված կայացված քաղաքական որոշումներին «միս ու արյուն» տվող մարդկանց անհատական ջանքերից:
Վստահաբար կարող եմ պնդել, որ առանց Դավիթ Տոնոյանի 2006 թվականին չէր ընդունվի ՆԱՏՕ-ի հետ Հայաստանի Անհատական գործողությունների գործողության առաջին ծրագիրը (ԱԳԳԾ/IPAP), որն իսկապես հեղափոխական բան էր մի երկրի համար, որին Արեւմուտքում գրեթե բոլորն ընկալում էին որպես Ռուսաստանի «կցորդ»: Հենց Դավիթ Տոնոյանի ջանքերով 2006 թվականի աշնանը Երեւանում բացվեց ՆԱՏՕ-ի Տեղեկատվական կենտրոնը, որը երկար տարիներ օժանդակում էր Հայաստանի եւ դաշինքի հարաբերությունների զարգացմանը: Հայաստանի խաղաղապահ կարողությունների զարգացումը եւս Դավիթ Տոնոյանի հետեւողական աշխատանքի արդյունք էր:
Հենց Տոնոյանի նախաձեռնությամբ Հայաստանի զինված ուժերում ՆԱՏՕ-ի աջակցությամբ տեղի ունեցավ Ռազմավարական պաշտպանական վերանայումը (Strategic Defense Review- SDR)՝ չափազանց աշխատատար եւ զգայուն գործընթաց, որը թույլ է տալիս վեր հանել խնդիրները եւ դրանք շտկելու ուղիներ է առաջարկում: Այն պահին (2010-2011 թվականներ), երբ Հայաստանի զինված ուժերում ընթանում էր SDR գործընթացը, այն չէր իրականացվել անգամ ՆԱՏՕ-ի շատ անդամ-երկրներում:
2016 թվականի նոյեմբերին ՆԱՏՕ գլխավոր քարտուղարի փոխօգնական Ջեյմի Շին Երեւանում խոսելով Հայաստան-ՆԱՏՕ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարների մասին, կարծիք էր հայտնել, որ Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի նոր փուլի շրջանակում կարելի է հատուկ ուշադրություն դարձնել զորքերի փոխհամատեղելիությունը: «Մի քանի հայկական ստորաբաժանումներ արդեն իսկ հավաստագրված են եւ համապատասխանում են ՆԱՏՕ-ի բարձրագույն ստանդարտներին, եւ դա մեծ ձեռքբերում է», - ասել էր դաշինքի ներկայացուցիչը:
«Ինչպես ասում են մեզ մոտ, տանգո պարելու համար զույգ է պետք: Վստահորեն կարող եմ ասել, որ Հայաստանն ու ՆԱՏՕ-ն հիանալի զույգ են՝ տանգո պարելու համար», - ասել էր Ջեյմի Շին:
Զուգընկերն, իհարկե, կարեւոր է, բայց նախ պարելու ունակություն է պետք ունենալ: Ու եթե այն չունես, գոնե պետք չէ բանտում պահել մեկին, ով բազմաթիվ նման «պարեր» է պարել:

“Tango for two”: NATO Secretary General’s visit and jailed Davit Tonoyan - Mediamax.am
After a long break, the Secretary General of NATO is scheduled to visit Armenia. The last visit of the head of the North Atlantic Alliance to Armenia dates back to September 2012, with Anders Fogh Rasmussen occupying this position at that time. The incumbent NATO Secretary General Jens Stoltenberg and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan met three times: twice in New York and once in Davos. Their recent meeting was in September 2022, a few days after Azerbaijan launched an attack on Armenia’s territory.
Unlike Azerbaijan, where Stoltenberg will meet with Ilham Aliyev, foreign affairs and defense ministers, in Armenia and Georgia he will meet only with presidents (who do not participate in decision-making process) and prime ministers.
In Yerevan, Jens Stoltenberg will not meet with one of the key (if not the primary) architects behind significant progress in NATO-Armenia relations - former Defense Minister Davit Tonoyan. The meeting will not take place because Davit Tonoyan has been in prison for 2.5 years under a fabricated criminal case, the real purpose of which, in my opinion, is to make him “main culprit” for Armenia’s defeat in the 2020 war. Despite Tonoyan’s claims about the violation of his rights and his demand for an open trial, these messages have neither yielded tangible results, nor garnered any attention from Armenia’s Western partners, who “do not notice” any violation of democracy and human rights in Armenia over the past 6 years.
The content of Armenia-NATO relations owes much to the efforts of Davit Tonoyan, dating back to his tenure as Armenia’s military representative to NATO. Moreover, the lion’s share of this content was created before the change of power in 2018, and over the past 6 years there has been minimal progress, if not to say, even a decline in relations.
Naturally, political decisions are made by political leaders. Without Robert Kocharyan’s decision to change the quality and depth of relations with NATO, Davit Tonoyan and other officials would not have been able to do anything. However, history has repeatedly proven the crucial role of personal efforts of the individuals who breathe life into political decisions made.
I can say with confidence that without Davit Tonoyan’s contribution, Armenia would not have achieved the adoption of its first Individual Partnership Action Plan (IPAP) with NATO in 2006  - a truly groundbreaking achievement for a country that was largely perceived in the West as Russia’s “annex”. It was through Tonoyan’s efforts that the NATO Information Center was inaugurated in Yerevan in the fall of 2006, supporting the development of relations between Armenia and the alliance for many years. The development of Armenia’s peacekeeping capabilities was also the result of Davit Tonoyan’s consistent work.
Under his initiative the Strategic Defense Review (SDR) was conducted in the Armed Forces of Armenia, with the support of NATO. This is a comprehensive and sensitive process, allowing to identify problems and suggest ways to solve them. During the period (2010-2011) when the first SDR process was underway in the Armenian Armed Forces, it had not been implemented even in a number of NATO member countries.
In November 2016, NATO Deputy Assistant Secretary General Jamie Shea, speaking in Yerevan about the perspective of development of Armenia-NATO relations, expressed opinion that within the frames of the next 2-year round of Individual Partnership Action Plan (IPAP), special attention must be paid to interoperability of troops. “Several Armenian units have been certified and comply with highest NATO standards, which is a great achievement,” Jamie Shea said.
“As they say, one needs a partner to dance tango. So, we can definitely claim that Armenia and NATO make great tango partners,” Jamie Shea noted.
Of course, having a partner is important, but first, you need to have the ability to dance. And if you lack it, at least, you must not keep in prison someone who has danced many such “dances”.