Արտագնա Կովկասը - Mediamax.am
Թերեւս, ես կարող էի մտածել նաեւ երրորդ անգամ, քանի որ այդ քթի չափը, որին ես ուշադրություն դարձրեցի, թույլ էր տալիս դա անել: Այդ քիթը մտովի համեմատեցի իմ ամենեւին ոչ նվազ կտուցի հետ: «Դեռ հայտնի չէ, թե ում քիթն առաջին մրցանակին կարժանանա», - կազմակերպեցի քթերի հեռակա «մրցավազք»:
Ես ու նմանակս հանդիպեցինք քթերով, ներեցեք նույնաբանության համար, Մալթայի էքսկուրսանավի քթին:
Հետո քթի տերը խոսեց իրեն ուղեկցող անձանց հետ, եւ ես հասկացա, որ մենք պետք է համախմբվենք եւ կազմակերպենք քթերի արտագնա մրցաշար: Երկուսով մենք կարող ենք շրջափակել ամբողջ կղզին: Ասպետների հետնորդները մեզ տեսնելով՝ կամաչեն բարձրացնել երեսկալները: Նրանք ցույց տալու ոչինչ չեն ունենա: Ճոճելով զենքերը, պատկերացնում էի ես, մալթացիները վայր կդնեն նիզակները եւ ամաչելով կցրվեն իրենց միաբանություններով:
Նմանակս խոսում էր հայերեն:
Եվս մի քանի վայրկյան, եւ մենք արդեն եղբայրացել էինք` մյուս զբոսաշրջիկներին տեղեկացնելով, որ նավակը այս ծովածոցերում մեկուկեսժամյա շրջագայության ընթացքում հայտարարվում է Կովկասի սուվերեն տարածք:
Մեր միությունն ինձ հիշեցրեց Վրաստանի նախկին արտաքին գործերի նախարար Թեդո Ջափարիձեի՝ ներկայումս ԱԺ արտաքին կապերի կոմիտեի նախագահի խոսքերը երկու հանրապետությունների հարաբերությունների մասին. «Մենք ոչ այլ ինչ ենք, քան մեր մասերի հանրագումարը»:
Հրաժեշտ տալով՝ մենք միմյանց լավ հանգիստ մաղթեցինք: Ապա ես գնացի փոքրիկ մի ռեստորան: Արձակուրդիս 6-րդ օրն էր` դրա հասարակածը, եւ այստեղ ես հայրենիքիս սահմաններից հեռու առաջին անգամ լսեցի վրացերեն խոսք: Մի քանի սեղան այն կողմ իմ երեք հայրենակիցներն աշխուժորեն ինչ-որ բան էին քննարկում՝ ընդմիջելով այն, ինչպես մեզ մոտ ընդունված է, ռուսերեն հայհոյանքներով:
Դա ինձ դուր չեկավ:
Ախորժակս փակվեց:
«Կովկասյան օրը» խամրեց՝ մոտենալով մայրամուտին:
Ինքս ինձանից ներողություն խնդրեցի եւ սկսեցի անգլերեն խոսել ընտանիքիս անդամների հետ:
Ցանկացա ինկոգնիտո մնալ:
Չգիտեմ ինչու: Հավանաբար, այն պատճառով, որ արձակուրդիցս առաջ շատ էի կարդացել Վրաստանից Եվրոպա ներգաղթած տասնյակ քրեական հեղինակությունների ձերբակալությունների մասին: Եվ պարզապես վախեցա: Կամ միգուցե գիտակցեցի, որ շփումն անխուսափելիորեն կհագեցնի իմ երկրի ներքին քաղաքականությունը ծամծմելուն, մինչդեռ ես հանգստանում էի հենց դրանից:
Իսկ այժմ թույլ տվեք հարցնել:
Իսկ ինչպե՞ս եք դուք վարվում, երբ տնից հեռու գտնվելով՝ անսպասելիորեն լսում եք մայրենի լեզուն:
Սկսում եք անգլերեն (ֆրանսերեն, գերմաներեն, ռուսերեն, իսպաներեն) խոսե՞լ, թե՞ փողոցի մյուս կողմն եք անցնում: Թե՞ միանգամից շտապում եք ծանոթանալ:

Выездной Кавказ - Mediamax.am
В принципе, я мог бы подумать еще и в третий, так как размер носа, на который я обратил внимание, позволял сделать это. Этот нос я мысленно сравнил со своим отнюдь не хилым клювом.  «Еще неизвестно, чей возьмет первый приз», - устроил я заочный «забег» носов.
Вернее, заплыв.
Я и визави встретились носами, простите за тавтологию, на носу экскурсионного корабля на Мальте.
Потом обладатель носа заговорил с сопровождавшими его лицами, и я понял, что нам надо объединиться и организовать выездной турнир носов. На пару мы можем обставить весь остров. Потомки рыцарей постесняются, завидев нас, поднять забрала. Им нечего будет демонстрировать. Бряцая латами, представлял я, мальтийцы сложат копья и смущенно разбредутся по своим орденам.
Визави говорил на армянском.
Еще несколько секунд, и мы уже братались - на носу - сообщая остальным экскурсантам, что кораблик объявляется на время полуторачасового путешествия по этим бухтам суверенной территорией Кавказа.
Наше общение напомнило мне слова экс-министра иностранных дел Грузии Тедо Джапаридзе, ныне председателя комитета по внешним связям в парламенте, об отношениях двух республик: «Мы являемся ни чем иным, как суммой наших частей, частью мира».
Прощаясь, мы пожелали друг другу хорошего отдыха. После чего я отправился в ресторанчик закусить впечатления. Это был 6-й день отпуска, его экватор, и тут я впервые далеко за пределами родины услышал грузинскую речь. Через несколько столиков трое соотечественников что-то живо обсуждали, перемежая это, как у нас принято, русскими матерными словами.
Мне это не понравилось.
Аппетит пропал.
«Кавказский день» потускнел, катясь к закату.
Я попросил у самого себя прощения и перешел с родными на английский.
Я пожелал остаться инкогнито.
Не знаю, почему. Возможно, из-за того, что именно перед отпуском начитался об арестах в Европе десятков нелегалов-криминалов из Грузии. И банально испугался.
Может, понимал, что общение неизбежно сведется к обсасыванию внутренней политики в моей стране, я же отдыхал именно от этого.
Но теперь позвольте задать вопрос.
А как вы поступаете, когда неожиданно слышите далеко от дома родную речь?
Переходите на английский (французский, немецкий, хинди, русский, испанский) или другую сторону улицы? Или сразу же спешите познакомится?