Կատարյալ Վանուատու - Mediamax.am
Խաղաղօվկիանոսյան Վանուատու կղզի-պետությունը հետ է կանչել Աբխազիայի անկախության ճանաչումը: Իմանալով, թե որքան հաճախ է այդ երկիրը փոխում իր որոշումները՝ երբեմն հաստատելով, երբեմն հերքելով Աբխազիայի ճանաչումը, լիովին վստահ լինել հնարավոր չէ: Բայց Կովկասյան տարածաշրջանի համար՝ իր կիսաճանաչված կամ չճանաչված պետություններով հանդերձ, փաստը բավականին խորհրդանշական է:
2008թ. պատերազմի հետեւանքներն ընդլայնեցին աշխարհագրական գիտելիքների ծավալը: Մեզանից ո՞վ կարող էր քարտեզի վրա անսխալ ցույց տալ Վանուատուն, Տուվալուն կամ Նաուրուն: Մինչդեռ այդ երեք պետությունները դարձան համաշխարհային քաղաքականության լուրջ դերակատարներ՝ Ռուսաստանի, Նիկարագուայի եւ Վենեսուելայի հետ մեկտեղ, որոնք առաջինը ճանաչեցին վրացական խռովարար շրջանների անկախությունը:
Կարո՞ղ է արդյոք Ռուսաստանը հպարտանալ նույն թելի վրա հավաքագրված ընկերակցությամբ՝ այլ խնդիր է: Այստեղ գլխավորը ոչ թե որակն է, այլ՝ քանակը: Միանգամից հարց է առաջանում. իսկ ինչպե՞ս կվարվեր Չունգա-Չանգա կղզու կառավարությունը, եթե այն լիներ ոչ թե մուլտֆիլմից, այլ՝ իրական: Հանուն օգտակար (կամ անօգուտ) քաղաքական գործի կկտրվե՞ր իր առօրյա զբաղմունքից՝ կոկոս ծամելուց եւ բանան ուտելուց:
Բայց կատակը մի կողմ թողնենք, քանի որ Վանուատուի որոշումը Վրաստանի քաղաքական գործիչներն ու փորձագետները գնահատեցին որպես հակառակ գործընթացի հնարավոր մեկնարկ՝ անվանենք այն ապաճանաչում:
Վրաստանի ԱԳՆ ղեկավար Մայա Փանջիկիձեն հանձնարարեց ճշտել՝ իսկապե՞ս Վանուատուն հետ է կանչել ճանաչումը: Եթե այո, ապա կմեկնարկեն այդ երկրի հետ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելուն ուղղված աշխատանքները: Վրաստանի վերաինտեգրման հարցերով պետական նախարար Պաատա Զաքարեիշվիլին էլ հույս հայտնեց, որ Թբիլիսին ոչ միայն կվարի չճանաչման արդյունավետ քաղաքականություն, այլեւ կհասնի նրան, որ մյուս երկրները հետ կանչեն դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը Աբխազիայի ու Հարավային Օսիայի հետ: Նա չմանրամասնեց, թե կոնկրետ որ երկրները: Հասկանալի է, որ խոսքը Ռուսաստանի մասին չէ:
Վրաստանի Դիվանագիտական ակադեմիայի ռեկտոր Սոսո Ցինցաձեն ասաց, որ Վանուատուի տվյալ որոշումը, եթե այն իսկապես առկա է, կարող է վարակիչ օրինակ հանդիսանալ այն պետությունների համար, որոնք ճանաչել են Աբխազիան ու Հարավային Օսիան. «Դա նշան է, խորհրդանիշ: Կարող է սկսվել հակառակ գործընթացը: Օրինակ, Ուգո Չավեսը մահացել է, եւ Վենեսուելան եւս կարող է փոխել արտաքին քաղաքականությունը, եթե ուժեղանա ԱՄՆ-ի դերը: Այսինքն, այդ երկիրը եւս կարող է հերքել ճանաչումը, ինչո՞ւ ոչ»:
Այն վերապահումը, թե արդյոք Վանուատուի որոշումը վերջնական է, պատահական չէր: Ի տարբերություն Ռուսաստանի, Նիկարագուայի, Տուվալուի եւ Նաուրուի Հանրապետության, որոնք Աբխազիայի եւ Հարավային Օսիայի հետ պաշտոնապես փաստաթղթեր են ստորագրել ճանաչման վերաբերյալ, Վանուատուի դեպքում պատմությունը մի փոքր խճճված է:
Նախ, այդ պետությունը ոչ մի հայտարարություն չի արել Հարավային Օսիայի վերաբերյալ, մինչդեռ վրացական խռովարար ինքնավար շրջանների անկախությունը ճանաչած մյուս երկրները դրանց վերաբերվել են «կապակցված»:  Երկրորդ՝ նախկինում եւս Վանուատուի եւ Աբխազիայի հարաբերություններում չպարզաբանված բազմաթիվ հարցեր կային: Գագաթնակետը 2011թ. հունիսին էր: ՄԱԿ-ում Վանուատուի դեսպան Դոնալդ Կալպոկասն ասաց, որ ոչ մի ճանաչում գոյություն չունի: Ի պատասխան Աբխազիայի ԱԳՆ-ը ներկայացրեց դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման մասին փաստաթղթի կրկնօրինակը, որը Վանուատուի մայրաքաղաք Պորտ-Վիլայում ստորագրել էին այդ երկրի վարչապետ Սատո Կիլմանը եւ Աբխազիայի վարչապետ Սերգեյ Շամբան: Դրանից հետո Վանուատուի կառավարությունը հաստատեց ճանաչման փաստը: Մի քանի օր անց Կիլմանին փոխարինած Էդվարդ Նատապեին ասաց, որ հետ է կանչում ճանաչումը: Բայց խաղաղօվկիանոսյան հանրապետության կառավարության ղեկավարի պաշտոնում նա կառավարեց ընդամենը 10 օր: Այդ պաշտոնին կրկին վերադարձավ Կիլմանը եւ ասաց, որ Նատապեին չի հասցրել պաշտոնապես հերքել ճանչումը: Եվ այն ուժի մեջ է: Ի՞նչ անել հիմա: Ու՞մ հավատալ: Կատարյալ Վանուատու է:

Островное тихоокеанское государство Вануату отозвало признание независимости Абхазии. Зная, сколь часто это страна меняет свои решения, то подтверждая признание Абхазии, то отменяя его, быть полностью уверенным невозможно. Но для Кавказского региона с его полупризнанными или непризнанными республиками факт весьма символичный.
Последствия войны 2008 года расширили географические познания. Кто из нас мог безошибочно показать на карте Вануату, Тувалу или Науру? А между прочим эти три государства стали серьезными игроками мировой политики, наряду с Россией, Никарагуа и Венесуэлой, первыми признавшими мятежные грузинские провинции.
Может ли гордиться Россия такой с миру про нитке собранной компаний – это другой вопрос. Тут ведь гдавное не качество, а количество. Почему-то сразу задаюсь вопросом, а как поступило бы правительство острова Чунга-Чанга, будь он не из мультфильма, а всамделишный? Оторвалось бы ради полезного (или бесполезного) политического дела от привычного занятия по поеданию кокосов и жеванию бананов?
Но шутки в сторону, так как препарирующие решение Вануату грузинские политики и эксперты расценили как возможное начало обратного процесса, то есть, назовем его так, депризнания.
Глава МИД Грузии Майя Панджикидзе поручила уточнить, действительно ли отозвало признание Вануату? Если да – начать работу с этим государством по установлению дипломатических отношений. Государственный министр Грузии по реинтеграции Паата Закареишвили выразил надежду, что Тбилиси не только будет эффективно вести политику непризнания, но и добьется отзыва установления дипломатических отношений с Абхазией и Южной Осетией другими странами. Какими именно – он воздержался уточнить. Понятно, что речь не идет о России.
Ректор Дипломатической академии Грузии Сосо Цинцадзе сказал, что это решение Вануату, если оно действительно есть, может быть заразительным примером для государств, признавших Абхазию и Южную Осетию: «Это знак, символ. Может начаться обратный процесс. Например, нет в живых Уго Чавеса, и Венесуэла тоже может изменить внешнюю политику, если усилится роль США. То есть и эта страна может отменить признание, почему нет».
Оговорка о том, является ли решение Вануату окончательным, не является случайной. В отличие от России, Никарагуа, Республики Науру и Тувалу, официально подписавших с Абхазией и Южной Осетией документы о признании, с Вануату получилась запутанная история. Во-первых, это государство не делало никаких заявлений на счет Южной Осетии, тогда как остальные страны, признававшие независимость мятежных грузинских автономий, поступали по отношению к тем «в связке». Во-вторых, и раньше по вопросу отношений Вануату и Абхазии было много неясного. Пик пришелся на июнь 2011 года. Посол Вануату в ООН Дональд Калпокас сказал, что никакого признания нет. МИД Абхазии в ответ предъявил копию документа об установлении дипломатических отношений, который подписали в столицу Вануату Порт-Виле премьеры этой страны Сато Килман и Абхазии Сергей Шамба. После этого правительство Вануату подтвердило факт признания. Через несколько дней сменивший Килмана Эдвард Натапеи сказал, что отменяет признание. Однако главой правительства тихоокеанской республики он пробыл только 10 дней. На этот пост снова вернулся Килман и сказал, что Натапеи не успел официально дезавуировать признание. И оно в силе. А как сейчас? Кому верить? Полный Вануату!