Պայքար «ի» տառի համար - Mediamax.am
2008 թվականի ողբերգությունից հետո առաջին անգամ Ռուսաստանի ու Վրաստանի հեղինակավոր փորձագետների մակարդակով Թբիլիսիում սկսեցին քննարկել՝ ինչպես պետք է շարունակեն ապրել երկու հարեւան պետությունները: Ռուսաստանի ԱԳՆ Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի /ՄՄՀՊԻ/ վերլուծաբաններ Նիկոլայ Սիլաեւն ու Անդրեյ Սուշենցովը մի քանի օր շարունակ վրաստանյան ԶԼՄ-ների ամենացանկալի հյուրերն էին եւ ամենաանցանկալիները՝ մի խումբ ցուցարարների համար, որոնք բողոքում էին «Կրեմլի դեսանտի» դեմ:
ՄՄՀՊԻ ներկայացուցիչների զեկույցը կոչվում էր «Վրաստանն ընտրություններից հետո եւ ռուս-վրացական հարաբերությունների հեռանկարները»: Ինչից, հնարավոր է, հետեւում է, որ մինչեւ հոկտեմբերի 1-ի վրաստանյան խորհրդարանական ընտրությունները այդպիսի հեռանկարներն եղել են, մեղմ ասած, աղոտ էին: Վրաստանի վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին պնդում է, որ երկիրն իր արեւմտյան ուղուց չի շեղվի: Միաժամանակ, նա ասում է, որ վերջին շրջանում Վրաստանը Ռուսաստանից ստանում է «դրական ազդակներ», ինչը թույլ է տալիս դատողություններ անել Մոսկվայի հետ հարաբերությունների կարգավորման եւ աբխազական ու հարավօսական խնդիրների լուծման «աճող հույսերի» մասին: Որից հետո նախագահ Միխայիլ Սաակաշվիլիի «Միացյալ ազգային շարժում» կուսակցությունում հայտարարում են, որ Բիձինա Իվանիշվիլին լիովին ու ամբողջությամբ «կողմնորոշվել է դեպի Մոսկվա»:
Ռուսաստանի քաղաքագետների զեկույցի էությունն այն է, որ «Ռուսաստանն ու Վրաստանը դատապարտված չեն հակամարտության շարունակման», որ «պառակտումն ընկալվում է… որպես ոչ բնական եւ շտկման ենթակա իրավիճակ»:
Հասկանալի է, որ հարցի շուտափույթ լուծմամբ հարաբերությունները չեն վերականգնվի: Եվ եթե առհասարակ լինի վերականգնում, ապա՝ ոչ շուտափույթ: Հիմա կողմերն կորոշեն առավելագույն «կարմիր գիծը» եւ չեն անցնի այն: Այդ «կարմիր գիծն» անցկացված է անջատված Աբխազիայի ու Հարավային Օսիայի հետ Վրաստանի սահմանագծով:
Մինչ վերլուծաբանները քննարկում էին, քաղաքական գործիչները` վիճում էին, իսկ ցուցարարները կռվում էին «Կրեմլի պատվիրակների» դեմ, ես կարդում էի զեկույցը եւ շատ անսպասելիորեն հայտնաբերեցի առաջին հայացքից փոքր անհամապատասխանություն, որն իրականում իր մեջ պարունակում է խնդիրների խնդիրը: Դա հենց այն կաթիլն է, որի մեջ արտացոլվում է ծովը: Զեկույցի ռուսերեն տարբերակում՝  նախատեսված հրապարակման համար, հաշվի առեք՝ Վրաստանում, Աբխազիայի մայրաքաղաքն անվանվում է «Սուխում», Հարավային Օսիայինը՝ «Ցխինվալ»: Վրացերեն ու անգլերեն տարբերակներում այդ քաղաքների անվանումներում վերադարձված է «ի» տառը՝ «Սուխումի», «Ցխինվալի»:
Դա շարքային մանրախնդրություն չէ, դա հենց էությունն է, որի համար պայքարում ենք:
Դեռ մինչեւ 2008 թ-ի պատերազմը ես անձնական պայքարս էի մղում մոսկովյան ԶԼՄ-ների այն խմբագիրների դեմ, որտեղ աշխատում էի: «Ի» տառի համար: Շատ հաճախ հաջողվում էր հաղթել, թեեւ մինչ 2008 թվականի օգոստոսը իմ մոսկովյան լրագրողական ղեկավարների համար այդ առումով կապիտուլյացիան սկզբունքային չէր: Այսինքն, անջատված շրջանների մայրաքաղաքներն ունեին «ի» վերջավորությունը: Հնգամյա վաղեմության իրադարձությունները դարձան նաեւ իմ անձնական ֆիասկոն այդ տառի համար պայքարում:
Չգիտեմ՝ կգա՞ ինձ համար երբեւէ ժամանակը բացելու անձնական երկրորդ տեղանունային ճակատը: Փորձագետները, վերլուծաբանները եւ քաղաքական գործիչները «հարաբերությունների հեռանկարի» վերաբերյալ բանավեճերի ընթացքում ինձ այդ մասին չակնարկեցին: Ես հարցնում էի, բայց իմ հարցերը նրանց չէին շփոթեցնում, քանի որ ենթադրվում էր, թե կա ավելի կարեւոր բան, քան Աբխազիայի ու Հարավային Օսիայի մայրաքաղաքների անվանման կորցրած տառը: Բայց հայտնի է, որ, ինչպես անվանես նավը, այնպես էլ այն կնավարկի:
Այդ պատճառով, որպես «Սուխում» եւ «Ցխինվալ» անվանումների վրեժը Վրաստանը կարող է մինչ կարգավորումը ձեռնոց նետել տառը լկտիաբար կուլ տված «զավթիչներին»: Մասնավորապես, Россия-ն անվանել «Росия»: Ի վերջո, վրացերենում կրկնակի բաղաձայններ չկան: Դա համարժեք պատասխան կլինի:

Битва за букву «и» - Mediamax.am
Впервые после трагедии 2008 года в Тбилиси на уровне авторитетных экспертов России и Грузии по инициативе Международного центра по конфликтам и переговорам взялись обсуждать - как двум странам-соседям жить дальше. Аналитики МГИМО МИД России Николай Силаев и Андрей Сушенцов в течение нескольких дней были самыми желанными гостями грузинских СМИ и самыми нежеланными для группы пикетчиков, которые протестовали против «десанта Кремля».
Доклад представителей МГИМО называется так: «Грузия после выборов и перспективы российско-грузинских отношений». Из чего, возможно, следует, что до выборов в парламент Грузии 1 октября сами эти перспективы были, мягко говоря, туманными. Премьер-министр Грузии Бидзина Иванишвили настаивает на том, что страна не свернет с курса на Запад. Но при этом говорит, что Грузия в последнее время получает из России «положительные импульсы», что позволяет судить о «возрастающих надеждах» на урегулирование отношений с Москвой и решение абхазского и южноосетинского вопросов. После этого в партии президента Михаила Саакашвили «Единое национальное движение» сообщили, что Бидзина Иванишвили целиком и полностью «переориентировался на Москву».
Квинтэссенция доклада российских политологов состоит в том, что «Россия и Грузия не обречены на продолжение противостояния», что «разрыв воспринимается...как состояние ненормальное и подлежащее исправлению».
Понятно, что скорым решение вопроса восстановления отношений не будет. И если вообще будет, то нескорым. Максимум сейчас стороны определят красную линию и не будут за нее заступать. Эта красная линия проведена по границам Грузии с отколовшимися Абхазией и Южной Осетией.
Пока дискутировали аналитики, пока бранились политики, пока пикетчики ругались с «эмиссарами Кремля», я читал доклад и неожиданно обнаружил для себя лично маленькую на первый взгляд нестыковку, которая на самом деле фокусирует в себе проблему проблем. Это та самая капля, в которой отразилось море. В его русской версии - для презентации, учтите, в Грузии -  столица Абхазии названа «Сухумом», столица Южной Осетии «Цхинвалом». В грузинской и английской версии буква «и» в названии этих городов возвращена: «Сухуми», «Цхинвали».
Это не рядовое буквоедство, это суть: за что боремся.
Еще до войны 2008 года я повел свою личную битву с редакторами изданий в Москве, в которых работал, - за букву «и». Чаще всего удавалось брать верх, да и до августа 2008 года для моих московских начальников от журналистики капитуляция на этот счет была не принципиальной. То есть, столицы мятежных провинций у меня были с окончанием на «и».
События пятилетней давности обернулись и моим личным фиаско в этой битве за букву. На «трубе» моих текстов его не осталось. Эта буква также «пропала» и «упала», как «А» и «Б» из известной детской поговорки, когда вся троица до каких-то там катаклизмов в мирной конфедерации «сидела на трубе».
Не знаю, придет ли когда-нибудь пора для меня открывать личный второй топонимический фронт. Эксперты, аналитики и политики во время диспутов о «перспективе отношений» мне об этом не намекнули. Я спрашивал, но мои вопросы их не смущали, так как вроде бы есть что-то важнее потерянной вслед за Абхазией и Южной Осетией буквы. Но ведь известно: как корабль назовешь, так ему и плыть!
Поэтому в отместку за «Сухум» и «Цхинвал» Грузия может до урегулирования бросить свою перчатку нагло проглотившим букву «оккупантам». А именно, называть Россию «Росией». В конце концов, в грузинском нет сдвоенных согласных. Это будет симметричным ответом.