Դեռ ոչ նախագահ, արդեն ոչ փոխվարչապետ - Mediamax.am
«Վրացական երազանքի» կառավարության երեք ամիսը լրանալուց երեք օր առաջ Վրաստանի նախարարների կաբինետն առաջին անգամ հայտնվեց կադրային սկանդալի կիզակետում: Վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին ցույց տվեց, որ կարող է «պատժել» նույնիսկ «սիրելիներին», որոնց թվում է 39-ամյա Իրակլի Ալասանիան: Այսուհետ պաշտպանության նախարարն այլեւս կառավարության ղեկավարի առաջին տեղակալը չէ:
Ո՞րն էր տարաձայնությունների պատճառը, եւ ինչո՞վ է դա հղի Վրաստանի քաղաքականության համար:
Առաջին տպավորությունները զգացմունքային մակարդակում հետեւյալն են. միլիարդատեր Բիձինա Իվանիշվիլին իրեն պահեց որպես խոշոր կորպորացիայի ղեկավար` որոշելով Իրակլի Ալասանիայի օրինակով մյուս աշխատակիցներին հետ պահել անդրկուլիսյան ինտրիգների ցանկացած փորձից: Կոալիցիայում ընդգրկված են 6 կուսակցություններ՝ բավականին հավակնոտ եւ միմյանց տեսակետերն ամենեւին չկիսող այնպիսի արմատական հարցերում, ինչպես, օրինակ, Վրաստանի կառավարման ձեւը` նախագահակա՞ն, թե՞ պառլամենտական:
Կոալիցիայի ակնհայտ առաջատարներն են Ալասանիայի «Ազատ դեմոկրատները» եւ Հանրապետական կուսակցությունը: Առաջինները կողմ են ուժեղ նախագահական ինստիտուտին, հանրապետականները՝ բացառապես խորհրդարանային համակարգին: «Կորպորացիայի» ներսում ծավալվող քաղաքական բանավեճերում ոչ մի վատ բան չկա, ընդհակառակը, վատ է քննարկումների բացակայությունը:
Այլ խնդիր է, որ Իվանիշվիլին, ըստ երեւույթին, չի հանդուրժում, երբ ներքին քննարկումները դառնում են լայն հասարակության սեփականությունը կամ անհամաձայնեցված են հնչեցվում մինչեւ այն պահը, երբ կոալիցիան ընդհանուր հայտարարի կգա: Պատմում են, որ նախկինում, երբ Իվանիշվիլին միայն գործարար էր, նա չէր ներում նույնիսկ ամենամոտ մարդկանց «անհավատարմությունը»:
Ալասանիան խոստովանել է, որ մի քանի օր առաջ Իվանիշվիլիի հետ «ծանր խոսակցություն» է ունեցել: Դա տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ «Ազատ դեմոկրատները» սկսել են բացեիբաց քննարկել նրա թեկնածությունը հոկտեմբերին կայանալիք նախագահական ընտրություններում: Ինքը Իվանիշվիլին ավելի վաղ ասում էր, որ կնախընտրեր այդ պաշտոնում տեսնել հանրապետական Վախթանգ Խմալաձեին: Վերջինս, ի դեպ, նույնպես օրերս ասել էր, որ գաղափարի մակարդակով քննարկվում է նախագահի ընտրության հարցը ոչ թե համընդհանուր քվեարկությամբ, այլ խորհրդարանի միջոցով:
Այսպիսով, ներքին մրցակցությունը լավ է, բայց դրա դուրս հանումը «կորպորացիայի» սահմաններից առանց Գլխավոր Կառավարչի հետ համաձայնեցնելու՝ վատ: Այդպիսի հրահանգ է տվել Իվանիշվիլին, եւ Ալասանիան խոստովանել է, որ իրավացի չէր: Դա, ի դեպ, նույնպես լավ է. դուք հաճա՞խ եք հանդիպել քաղաքական գործիչների, որոնք պատրաստ են եղել խոստովանել իրենց սխալը: Ճանաչելով Ալասանիային՝ ենթադրում եմ, որ նա անկեղծ է:
Պաշտոնապես պատմությունը բոլոր մասնակիցների կողմից ներկայացվում է որպես համաձայնեցված որոշում: Իվանիշվիլին կնշանակի նոր տեղակալ, Ալասանիան ավելի խորը կզբաղվի բանակով, քանի որ մտադիր է 4 տարի անց այն ամբողջովին արհեստավարժ դարձնել: Այնուամենայնիվ, կասկածները մնում են: Կամ եթե ոչ կասկածները, այլ՝ տհաճ «hետնահամը»: Այսպես, Վրաստանի դիվանագիտական ակադեմիայի ռեկտոր Սոսո Ցինցաձեն Ալասանիային պաշտոնից զրկելն անվանել է «Բիձինա Իվանիշվիլիի կառավարության 100 օրվա առաջին ծիծեռնակը»: Նրա խոսքերով, փոխվարչապետի պաշտոնը «նշանակում է մտերմություն կառավարության ղեկավարի հետ»: Այնպես որ, ինչպես կարծում է Ցինցաձեն, պատահածի շուրջ բացատրություններն «անկեղծ չեն»:
Միխայիլ Սաակաշվիլիի կառավարման ընթացքում կառավարությունում փոխվել են բազմաթիվ նախարարներ, նրանցից ոմանք աշխատել են ամենատարբեր պաշտոններում: Օքրուաշվիլին եղել է Գլխավոր դատախազ, ՆԳՆ ղեկավար, պաշտպանության նախարար, հետո հանկարծ՝ էկոնոմիկայի նախարար: Բեժուաշվիլին՝ պաշտպանության եւ արտաքին գործերի նախարար, անվտանգության խորհրդի քարտուղար, իսկ այժմ նա արտաքին հետախուզության պետն է: Բարամիձեն՝ ՆԳՆ, ՊՆ նախարար, եվրոպական ինտեգրման պետնախարար: Ցուցակը կարելի է անվերջ շարունակել, քանի որ «կարուսելը» գրեթե կանգ չէր առնում: Դա չէր կարող չվնասել հիմնական ուղղություններին: Բայց դա ամենեւին չի նշանակում, որ «Վրացական երազանքը» պետք է կրկնի նախորդների սխալները: Ի վերջո, նրան դրա համար չեն ընտրել: Միգուցե, հենց այդ պատճառով է Իվանիշվիլին որոշել «սաստել» կորպորացիան:

Еще не президент, уже не вице-премьер - Mediamax.am
За три дня до того, как правительству «Грузинской мечты» исполнилось бы 3 месяца, грузинский кабинет впервые оказался в фокусе кадрового скандала.
Премьер-министр Бидзина Иванишвили продемонстрировал, что может «наказывать» даже «любимчиков», к числу которых относится, вполне, кстати, заслуженно, 39-летний Ираклий Аласания. Отныне министр обороны уже больше не заместитель председателя правительства.
Что стало причиной разногласий и чем это чревато для грузинской политики?
Первые впечатления на эмоциональном уровне таковы: миллиардер Бидзина Иванишвили повел себя как руководитель корпорации, решивший на примере Ираклия Аласания предостеречь всех ее сотрудников от любых попыток закулисных интриг. В коалиции 6 партий, достаточно амбициозных и при этом вовсе не разделяющих точки зрения друг друга по таким фундаментальным вопросам, как, к примеру, быть Грузии президентской или парламентской республикой.
Очевидные фавориты в коалиции - «Свободные демократы» Аласания и Республиканская партия. Первые - за сильный президентский институт, вторые за исключительно парламентский строй. Ничего плохого в политических дебатах внутри «корпорации» нет, наоборот, плохо отсутствие дискуссий, и к чему это привело «Единое национальное движение», показали прошлогодние выборы в парламент.
Другое дело, что Иванишвили, судя по всему, не относится терпимо к тому, когда внутренние дискуссии становятся достоянием общественности или же озвучиваются несогласованно до того, как коалиция приходит к общему знаменателю. Рассказывают, что раньше. когда Иванишвили был только бизнесменом, он не прощал «неверности» даже очень близким людям.
Аласания признал, что пару дней назад имел «тяжелый разговор» с Иванишвили. Это произошло после того, как «Свободные демократы» в открытую стали обсуждать его кандидатуру на пост президента на выборах в октябре. Сам Иванишвили ранее говорил, что предпочел бы видеть на этой должности республиканца Вахтанга Хмаладзе. Последний, кстати, тоже на днях оговорился, что на уровне идеи рассматривается вопрос избрания президента не всеобщим голосованием, а только через парламент.
Итак, внутренняя конкуренция - это хорошо, но ее вынос за пределы «корпорации» без согласования с Главным Управляющим - плохо. Такую установку дал Иванишвили, и Аласания признал, что был неправ. Это, кстати, тоже хорошо: вы часто встречали политиков, готовых признать собственную ошибку? Зная Аласания, полагаю, он искренен.
Официально история всеми участниками преподносится как согласованное решение. Иванишвили назначит нового зама,  Аласания вплотную займется армией, так как намерен через 4 года сделать ее полностью профессиональной.
Но сомнения все же остаются. Или даже не сомнения, а неприятный привкус. Так, ректор Дипломатической академии Грузии Сосо Цинцадзе назвал снятие с Аласания ранга зампреда кабмина «первой ласточкой 100 дней правительства Бидзины Иванишвили». По его словам, должность вице-премьера «указывает на близость с главой правительства». Так что, как считает Цинцадзе, объяснения на счет случившегося «неискренни».
За время правления Михаила Саакашвили в правительстве сменилась уйма министров, некоторые из них работали на самых разных позициях. Окруашвили был генпрокурором, главой МВД, министром обороны, потом вдруг – министром экономики. Бежуашвили - министром обороны, иностранных дел, секретарем совбеза, теперь он - шеф внешней разведки. Барамидзе – главой МВД, министром обороны, госминистром по европейской интеграции. Этот список можно продолжать бесконечно, так как карусель почти не останавливалась. Это не могло не вредить главным направлениям. Однако это вовсе не значит, что «Грузинская мечта» должна повторять ошибки предшественников. Не за тем ее выбирали, в конце концов. Может, именно поэтому Иванишвили и решил сразу же «осадить» корпорацию.