Դեռ ոչ նախագահ, արդեն ոչ փոխվարչապետ - Mediamax.am
«Վրացական երազանքի» կառավարության երեք ամիսը լրանալուց երեք օր առաջ Վրաստանի նախարարների կաբինետն առաջին անգամ հայտնվեց կադրային սկանդալի կիզակետում: Վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին ցույց տվեց, որ կարող է «պատժել» նույնիսկ «սիրելիներին», որոնց թվում է 39-ամյա Իրակլի Ալասանիան: Այսուհետ պաշտպանության նախարարն այլեւս կառավարության ղեկավարի առաջին տեղակալը չէ:
Ո՞րն էր տարաձայնությունների պատճառը, եւ ինչո՞վ է դա հղի Վրաստանի քաղաքականության համար:
Առաջին տպավորությունները զգացմունքային մակարդակում հետեւյալն են. միլիարդատեր Բիձինա Իվանիշվիլին իրեն պահեց որպես խոշոր կորպորացիայի ղեկավար` որոշելով Իրակլի Ալասանիայի օրինակով մյուս աշխատակիցներին հետ պահել անդրկուլիսյան ինտրիգների ցանկացած փորձից: Կոալիցիայում ընդգրկված են 6 կուսակցություններ՝ բավականին հավակնոտ եւ միմյանց տեսակետերն ամենեւին չկիսող այնպիսի արմատական հարցերում, ինչպես, օրինակ, Վրաստանի կառավարման ձեւը` նախագահակա՞ն, թե՞ պառլամենտական:
Կոալիցիայի ակնհայտ առաջատարներն են Ալասանիայի «Ազատ դեմոկրատները» եւ Հանրապետական կուսակցությունը: Առաջինները կողմ են ուժեղ նախագահական ինստիտուտին, հանրապետականները՝ բացառապես խորհրդարանային համակարգին: «Կորպորացիայի» ներսում ծավալվող քաղաքական բանավեճերում ոչ մի վատ բան չկա, ընդհակառակը, վատ է քննարկումների բացակայությունը:
Այլ խնդիր է, որ Իվանիշվիլին, ըստ երեւույթին, չի հանդուրժում, երբ ներքին քննարկումները դառնում են լայն հասարակության սեփականությունը կամ անհամաձայնեցված են հնչեցվում մինչեւ այն պահը, երբ կոալիցիան ընդհանուր հայտարարի կգա: Պատմում են, որ նախկինում, երբ Իվանիշվիլին միայն գործարար էր, նա չէր ներում նույնիսկ ամենամոտ մարդկանց «անհավատարմությունը»:
Ալասանիան խոստովանել է, որ մի քանի օր առաջ Իվանիշվիլիի հետ «ծանր խոսակցություն» է ունեցել: Դա տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ «Ազատ դեմոկրատները» սկսել են բացեիբաց քննարկել նրա թեկնածությունը հոկտեմբերին կայանալիք նախագահական ընտրություններում: Ինքը Իվանիշվիլին ավելի վաղ ասում էր, որ կնախընտրեր այդ պաշտոնում տեսնել հանրապետական Վախթանգ Խմալաձեին: Վերջինս, ի դեպ, նույնպես օրերս ասել էր, որ գաղափարի մակարդակով քննարկվում է նախագահի ընտրության հարցը ոչ թե համընդհանուր քվեարկությամբ, այլ խորհրդարանի միջոցով:
Այսպիսով, ներքին մրցակցությունը լավ է, բայց դրա դուրս հանումը «կորպորացիայի» սահմաններից առանց Գլխավոր Կառավարչի հետ համաձայնեցնելու՝ վատ: Այդպիսի հրահանգ է տվել Իվանիշվիլին, եւ Ալասանիան խոստովանել է, որ իրավացի չէր: Դա, ի դեպ, նույնպես լավ է. դուք հաճա՞խ եք հանդիպել քաղաքական գործիչների, որոնք պատրաստ են եղել խոստովանել իրենց սխալը: Ճանաչելով Ալասանիային՝ ենթադրում եմ, որ նա անկեղծ է:
Պաշտոնապես պատմությունը բոլոր մասնակիցների կողմից ներկայացվում է որպես համաձայնեցված որոշում: Իվանիշվիլին կնշանակի նոր տեղակալ, Ալասանիան ավելի խորը կզբաղվի բանակով, քանի որ մտադիր է 4 տարի անց այն ամբողջովին արհեստավարժ դարձնել: Այնուամենայնիվ, կասկածները մնում են: Կամ եթե ոչ կասկածները, այլ՝ տհաճ «hետնահամը»: Այսպես, Վրաստանի դիվանագիտական ակադեմիայի ռեկտոր Սոսո Ցինցաձեն Ալասանիային պաշտոնից զրկելն անվանել է «Բիձինա Իվանիշվիլիի կառավարության 100 օրվա առաջին ծիծեռնակը»: Նրա խոսքերով, փոխվարչապետի պաշտոնը «նշանակում է մտերմություն կառավարության ղեկավարի հետ»: Այնպես որ, ինչպես կարծում է Ցինցաձեն, պատահածի շուրջ բացատրություններն «անկեղծ չեն»:
Միխայիլ Սաակաշվիլիի կառավարման ընթացքում կառավարությունում փոխվել են բազմաթիվ նախարարներ, նրանցից ոմանք աշխատել են ամենատարբեր պաշտոններում: Օքրուաշվիլին եղել է Գլխավոր դատախազ, ՆԳՆ ղեկավար, պաշտպանության նախարար, հետո հանկարծ՝ էկոնոմիկայի նախարար: Բեժուաշվիլին՝ պաշտպանության եւ արտաքին գործերի նախարար, անվտանգության խորհրդի քարտուղար, իսկ այժմ նա արտաքին հետախուզության պետն է: Բարամիձեն՝ ՆԳՆ, ՊՆ նախարար, եվրոպական ինտեգրման պետնախարար: Ցուցակը կարելի է անվերջ շարունակել, քանի որ «կարուսելը» գրեթե կանգ չէր առնում: Դա չէր կարող չվնասել հիմնական ուղղություններին: Բայց դա ամենեւին չի նշանակում, որ «Վրացական երազանքը» պետք է կրկնի նախորդների սխալները: Ի վերջո, նրան դրա համար չեն ընտրել: Միգուցե, հենց այդ պատճառով է Իվանիշվիլին որոշել «սաստել» կորպորացիան:

Not yet President - not already Vice Prime Minister - Mediamax.am
"Georgian Dream"'s government would be three months old and three days before this event, the Georgian office found itself in the focus of a staff scandal for the first time.
Prime Minister Bidzina Ivanishvili demonstrated that he may "punish" even "favorites" and 39-year-old Irakli Alasania is among them, quite deservedly, by the way. From now on, the Defense Minister is not Vice Prime Minister any more.
What was the reason for discords and what is it fraught with for the Georgian government?
The first impressions on the emotional level are as follows: billionaire Bidzina Ivanishvili behaved as a head of the corporation who decided to warn all his employees against any attempts of secret intrigues on the example of Irakli Alasania. The coalition comprises 6 parties - all of them are rather ambitious and don't share each other's viewpoints on such fundamental issues as, for instance, whether Georgia should be a presidential or parliamentary republic.
Alasania's "Free Democrats" and Republican Party are the ostensible favorites of the coalition. The first party supports strong presidential power and the second - solely parliamentary governing. There is nothing bad about political inside "corporation". Vice versa, what is bad is the lack of discussions and  last year's parliamentary elections showed what it led "United National Movement" to.
Another thing is that most likely, Ivanishvili is not tolerant to the fact when inner discussions are made public or are voiced before the coalition makes a final decision. It's said that earlier, when Ivanishvili was only a businessman he didn't forgive even closest people for their "unfaithfulness".
Alasania admitted that he had "a tough talk" with Ivanishvili a couple of days ago. It happened after "Free Democrats" started openly discussing his candidacy for the post of the President at the elections due in October. Ivanishvili himself said earlier that  he would prefer to see republican Vakhtang Khmaladze in this post. By the way, the latter also mentioned that the subject of holding presidential elections not through universal suffrage but only through parliament had been considered at the level of ideas.
Thus, inner competition is good but bringing it outside "the corporation" without agreeing with the General Manager is bad. This is Ivanishvili's directive and Alasania admitted he was wrong.  By the way, it's also good: did you often meet politicians who are ready to admit their own mistakes? Knowing Alasania, I suppose he is sincere.
Officially, the story is interpreted by all the participants as a decision agreed upon. Ivanishvili will appoint a new Vice Prime Minister, Alasania will fully engage himself in army issues as he's going to make it fully professional within 4 years. But there are still doubts. Or even not doubts, but an unpleasant tinge. Rector of the Georgian Diplomatic Academy Soso Tsintsadze called Alasania's dismissing from the post of the Vice President "first swallow of the 100 years of Bidzina Ivanishivili's government". According to him, the post of the Vice Prime Minister " indicates its closeness to the Prime Minister". So, Tsintsadze thinks, that explanations on what had happened "are not sincere".
Over the years of Mikhail Saakashvili's ruling, a lot of ministers changed in the government and some of them worked in most various posts. Okruashvili was Prosecutor General, head of the Ministry of Interior, Defense Minister and then suddenly - Minister of Economy. Bezhuashvili - Defense Minister, Foreign Minister, Secretary of the Security Council, and now his the Head of Georgian Intelligence Service . Baramidze- Minister of Internal Affairs, Defense Minister, State Minister on European Integration. The list can be continued endlessly as the roundabout hardly ever stopped. It couldn't but jeopardize the main areas. But that doesn't at all mean that "Georgian Dream" should repeat the mistakes of its predecessors. It wasn't elected to this end, after all. Maybe, that's was the main reason why Ivanishvili decided to "besiege" the corporation at once.