Լրտեսական հարցը - Mediamax.am
Վրաստանի իրավապաշտպաններն առաջարկել են հունվարի 13-ը հայտարարել Քաղբանտարկյալի օր: Այդ օրը Վրաստանի նոր իշխանություններն ազատ արձակեցին խղճի 190 գերիների: Ինչպես ասում են «Վրացական երազանք»-ում, պսակազերծված է Սաակաշվիլիի ժողովրդավարության մասին առասպելը: Շուրջ երկու հարյուր քաղբանտարկյալ՝ ի՞նչ ժողովրդավարության մասին է խոսքը: Նախագահը հրաժարվեց ստորագրել համապատասխան օրենքը, նախ եւ առաջ այն պատճառով, որ համաներման ցուցակում կային 12 անձինք, ովքեր դատապարտվել էին Ռուսաստանի օգտին լրտեսություն անելու համար:
Արդյոք այդ մարդիկ լրտե՞ս են, թե՞ ոչ: Դա պետք է հաստատի կամ հերքի նոր հետաքննությունը: Ամեն դեպքում, այդ են պնդում բոլոր քաղբանտարկյալները, իսկ դրա համար անհրաժեշտ է նրանց գործերից հանել «հույժ գաղտնիության» կնիքը: Կարծում եմ, դա եւս խնդիր չէ:
Դեռ համաներումից առաջ ինձ զարմացրեց Ռուսաստանի օգտին լրտեսության համար մեղադրված եւս մեկ նախկին դատապարտյալի անկեղծությունը: Նա ընդունել էր իր մեղքը, համագործակցել հետաքննության հետ, այդ պատճառով նրան չէին ազատազրկել: Իսկ երբ իշխանությունները փոխվեցին, նա վրացական հեռուստաալիքներից մեկին անկեղծորեն պատմեց, թե ինչ է եղել իր հետ իրականում: Ես լսում էի նրան ու մտածում. ահա ձեզ նոր «Մեր մարդը Հավանայում»:
Խոսքը նախկին ռազմական օդաչու Գաբրիել Ուստալիշվիլիի մասին է: Նա ասել էր, թե ինքը զրպարտել է իրեն՝ «վախենալով հոգեբանական ճնշումից»: Ուստալիշվիլին հայտնել է, որ քննիչներն առաջարկել էին նրան ինքնուրույն հնարել Ռուսաստանի օգտին աշխատելու մանրամասները: Մասնավորապես, նա պետք է հաստատեր, որ 2008 թվականի օգոստոսյան պատերազմի ընթացքում տեղեկություններ է տրամադրել այն մասին, թե անտառի որ հատվածում է թաքնված վրացական տեխնիկան, որը հետագայում ռմբակոծվեց ռուսաստանյան օդուժի կողմից: «Ես հիշեցի լրտեսների մասին գրքերն ու ֆիլմերը եւ օգտագործեցի դա իմ ցուցմունքներում: Գաղտնաբառ մտածեցի ռազմական առաջադրանքների թռչող վրացական ուղղաթիռների համար եւ դրանք անվանեցի «թութակներ»»,- պատմում է նա:
Այդ ամենը ոչ թե ծիծաղելի է, այլ ցավալի: Միամտություն է կարծել, թե Ռուսաստանը Վրաստանում գործակալներ չունի: Ի վերջո, պատերազմ է եղել, իսկ դիվանագիտական հարաբերություններ չկան մինչ օրս: Եվ դրանց վերականգնում չի նախատեսվում: Խնդրի էությունն այն է, որ անհրաժեշտ է ձերբակալել իրական լրտեսներին, այլ ոչ թե նրանց, ում հետո կարող են ճանաչել քաղաքական բանտարկյալներ: 12 լրտեսներից 11-ին ձերբակալել են «Ռուսթավի-2»-ի տեսախցիկների առջեւ, որպեսզի հետո նկարեն «Էնվեր» ֆիլմը՝ «ներդրված գործակալի» մականունով: Ֆիլմը ստացվել է գեղարվեստական, քանի որ, ինչպես պարզվում է, այնտեղ շատ քիչ բան է փաստագրական եղել: Կամ առհասարակ ոչինչ չի եղել:
Ի դեպ, 2008 թվականի պատերազմից հետո Ռուսաստանը ձերբակալել էր 9 վրաստանյան լրտեսների: Նրանց թվում՝ Վրաստանի մեկ քաղաքացի, մնացածները՝ ռուսաստանցիներ, էթնիկ վրացիներ: Հետաքրքիր է, նրանք իրո՞ք լրտեսներ են, թե՞ դա եւս ներկայացում էր: Չարժե՞ արդյոք նկարահանել եւս մեկ ֆիլմ, այս անգամ Ռուսաստանում, հետո բաց թողնել նաեւ նրանց: Կամ փոխանակում կատարել: Այդպես, ամեն դեպքում, արդար կլինի:
Հետո լրտեսական պատերազմը սկսել մաքուր էջից…
Քաղբանտարկյալների թվում էր նաեւ Գեորգի Դեմետրաձեն՝ Վրաստանի հավաքականի նախկին հարձակվող, 1999թ. Ռուսաստանի ֆուտբոլի առաջնության եւ 2004թ. Ուկրաինայի առաջնության լավագույն ռմբարկուն: Դուրս է եկել բանտից՝ այնտեղ անցկացնելով 2 տարի 7 ամիս՝ նախատեսված 6 տարվա փոխարեն: Նախկին իշխանությունների օրոք Դեմետրաձեին մեղադրել էին հանցագործ հեղինակությունների հետ կապերի եւ ընդհատակյա շահումով խաղերի կազմակերպման համար: Ֆուտբոլիստը դա կտրականապես հերքել էր: Նա կարիերան պետք է ավարտեր խաղադաշտում, փոխարենը ավարտեց բանտում՝ նախկին գործընկերների դեմ ընկերական խաղով, որոնք հատուկ թույլտվություն էին ստացել գաղութում այդ խաղն անցկացնելու համար: Դեմետրաձեի եւ մյուս բանտարկյալների համար դա պատվի խաղ էր, եւ նրանք հաղթեցին 8-7 հաշվով: Նա անձամբ խփեց գոլերի կեսը: Սակայն նրան ծափահարում էին ոչ թե մարզադաշտի լեցուն տրիբունաները, ինչին նա սովոր էր, այլ իր նման բանտարկյալները: Թեեւ վերջիններիս ծափահարությանն արժանանալը, հավանաբար, ավելի դժվար է:
Դեմետրաձեի կարիերան կոտրեցին, ձերբակալությունից առաջ նրան առաջարկել էին 3 տարվա պայմանագրեր Ուկրաինայում կամ Կիպրոսում: Նա դեռ դուրս կգա խաղադաշտ: Հավաքականի նախկին անդամ, ներկայումս Վրաստանի էներգետիկայի նախարար Կախա Կալաձեի հետ, որպեսզի մասնակցի վերջինիս հրաժեշտի հանդիպմանը «Միլանի» դեմ: Խնդիրն այն է, թե ո՞վ պետք է պատասխան տա, եթե Դեմետրաձեն ու խղճի մյուս 189 բանտարկյալներն անմեղ են:

День 13 января грузинские правозащитники предложили объявить Днем политзаключенного. В этот день новые власти Грузии выпустили на свободу 190 узников совести. Как говорят в «Грузинской мечте», развенчан миф о демократичности Саакашвили. Чуть ли не две сотни политзаключенных - какая уж там демократия. Сам президент соответствующий закон отказался подписать, в первую очередь из-за того, что в список амнистированных попали 12 человек, обвиненных в шпионаже в пользу России.
Шпионы эти люди или нет - это должно подтвердить или опровергнуть новое расследование. По крайней мере, все политзаключенные настаивают на этом, а для этого необходимо снять с их дел «гриф секретности». Думаю, и это не проблема.
Еще до амнистии меня поразили откровения еще одного бывшего уличенного в шпионаже в пользу России. Он свою вину признал, сотрудничал со следствием, поэтому его не посадили. А когда сменились власти, откровенно рассказал одному из грузинских телеканалов, что произошло с ним на самом деле. Я слушал его и думал: вот вам новый «Наш человек в Гаване».
Речь о бывшем пилоте ВВС Габриэле Усталишвили, который сказал, что оговорил себя, «испугавшись психологического давления». Усталишвили сообщил, что следователи предложили ему самому придумать детали работы на Россию! В частности, он должен был подтвердить, что во время войны в августе 2008 года передал сведения о том, в каком лесном массиве укрыта грузинская техника, которую потом разбомбила российская авиация. «Я вспоминал книги и фильмы о шпионах и использовал это в показаниях. Придумал кодовое слово для грузинских вертолетов, вылетавших на боевые задания, назвал их «попугайчиками», — рассказывал он.
Все это не смешно, а грустно. Наивно полагать, что Россия не имеет в Грузии агентов. В конце концов, была война, а дипломатических отношений нет по сей день. И их восстановление не предвидится. Суть вопроса в том, что шпионов нужно арестовывать реальных, а не тех, которых потом могут признать политическими заключенными. 11 из двенадцати шпионов брали перед телекамерами «Рустави-2», чтобы потом снять фильм «Энвер» по прозвищу «внедренного агента». Фильм получился почти художественный, потому что, как выясняется, документального в нем было мало чего. Или вообще ничего. Теперь я уже не знаю.
Кстати, после войны 2008 года Россия арестовала 9 грузинских шпионов. Среди них - 1 гражданин Грузии, остальные - россияне, этнические грузины. Интересно, они правда шпионы или это тоже постановка? Не снять ли еще один фильм, на этот раз в России, а потом отпустить и тех. Или обменять? Так, по крайней мере, будет честно.
А потом начать шпионскую войну с чистого листа...
Среди политзаключенных - Георгий Деметрадзе. Бывший форвард сборной Грузии и лучший бомбардир чемпионата России по футболу 1999 года и чемпиона Украины 2004 года, вышел из тюрьмы, проведя в заключении 2 года и 7 месяцев из положенных 6 лет. При прежней власти Деметрадзе обвинили в связях с криминальными авторитетами и организации подпольных тотализаторов. Футболист это категорически отрицал. Он должен был закончить карьеру на поле, а завершил ее в тюрьме, в товарищеском матче против бывших партнеров, которые получили специальное разрешение на такую игру в колонии. Для Деметрадзе и других зэков это был матч чести, и они победили 8-7. Он сам забил половину голов. Но аплодировали ему не переполненные трибуны стадиона, к чему он привык, а такие же арестанты. Хотя заслужить их овации, наверное, труднее.
Карьеру Деметрадзе сломали, перед арестом ему предлагали контракты на три года на Украине или Кипре. Но еще выйдет на поле. Вместе с бывшим партнером по сборной, а сейчас министром энергетики Грузии - Кахой Каладзе, чтобы сыграть в прощальном матче последнего - с «Миланом». Вопрос в том, кто-то должен же ответить, если Деметрадзе и 189 других узников совести невиновны!