Մանրադրամի ու պահպանակների մասին - Mediamax.am
Քաղաքական լարված տարվա վերջում, որի ընթացքում Վրաստանում իշխանափոխություն տեղի ունեցավ, ցանկանում ես լիցքաթափվել: Շնորհակալություն քաղաքական գործիչներին. նրանք թույլ չեն տա կարոտել հուզառատ իրադարձություններին:
Նոր ժամանակը ծնում է նոր ավանդույթներ: Նախագահի ներկայումս ընդդիմադիր կուսակցության՝ «Միացյալ ազգային շարժման» պատգամավոր, շրջակա միջավայրի պահպանության նախկին նախարար Գեորգի Խաչիձեն առաջարկել է վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլիի՝ ամենահարուստ վրացու («Ֆորբս» ամսագրի գնահատմամբ՝ նա ունի $6,4 մլրդի կարողություն) նստավայրի մոտ, որը գտնվում է Թբիլիսիի վերնամասում՝ Մթածմինդա լեռան վրա, մանրադրամներ նետել: «Այդպիսի ավանդույթ կա,- ասում է պատգամավորը: - Այդ պահին պետք է երազանք պահել միլիարդատեր դառնալու մասին»: Հիմա վարորդները, անցնելով այդ վայրի կողքով, սկսել են ակտիվ կերպով «զոհաբերել» մի քանի թեթրի: Նախկինում դա արվում էր Իգոեթի վայրում՝ Թբիլիսիի արեւմտյան մայրուղու մոտ, որտեղ միջնադարում գտնվում էր մաքսատունը, որով ապրանքները մտնում էին Վրաստանի մայրաքաղաք:
Նախատոնական մյուս պատմությունների «հերոսները» պահպանակներն են:
Ի թիվս այնպիսի կարեւոր օրենքների, ինչպիսիք են համաներման, 2013թ. պետբյուջեի կամ երկրում քաղբանտարկյալների ճանաչման մասին օրենքները, պատգամավորները չգիտես ինչու սկսել են ակտիվորեն զբաղվել սեքսուալ բնույթի ապրանքների գովազդի կարգավորման քննարկմամբ:
Զուրաբ Ջափարիձեն նախագահական կուսակցությունից առաջարկել է ձեւավորել բարոյականության ոստիկանություն եւ հանձնարարել վերջինիս, օրինակ, պարզել՝ արդյո՞ք բանանը հանդիսանում է սեքսուալ բնույթի ապրանք: Բանավեճում զգալի ավանդ են ներդրել նաեւ «Վրացական երազանք»-ի պատգամավորները: ԶԼՄ-ներում հայտնվել են կադրեր, թե ինչպես են հանձնաժողովի լսումներում Լեւան Բերձենիշվիլին ու Կոբա Դավիթաշվիլին քննարկում, որ «պահպանակը ոչ միայն պաշտպանվելու միջոց է, այլ նաեւ հաճույք ստանալու, եթե այն համալրված է որոշակի տեխնիկական բարելավումներով»: Կախված այն հանգամանքից, թե որ պահպանակի մասին է խոսքը, պետք է սահմանվի այն վայրի հեռավորությունը ուսումնական հաստատություններից, որտեղ դա վաճառվելու է: Հակառակ դեպքում իրացնողը կտուգանվի 50 լարիով (30 դոլար): Երբ Կոբա Դավիթաշվիլիին խնդրեցին մանրամասն խոսել այդ թեմայով, պատգամավորը հարցը հասցեագրեց նախագահին (նրան Վրաստանում ընդունված է համարել գեղեցիկ սեռի մեծ երկրպագու). «Միխայիլ Սաակաշվիլին այդ հարցում միջազգային կարգի փորձագետ է»:
Նախաամանորյա լիցքաթափման գործում իր լուման է ներդրել նաեւ 2012 քաղաքական տարվա գլխավոր հերոս Բիձինա Իվանիշվիլին: Նա Թբիլիսիում կայացած Կանանց իրավունքների միջազգային համաժողովում խոստովանել է, թե ո՞ր բառն է ամենաերկարը սովորել, երբ նախորդ տարվա աշնանը որոշում է կայացրել քաղաքականությամբ զբաղվել: «Առաջին հերթին սովորեցի «գենդերային» բառը,- պատմում է 56-ամյա վարչապետը՝ 4 երեխաների հայրը, որոնցից միայն մեկն է աղջիկ: - Մի քանի օր սովորում էի այն: Ցավոք, այսօր եւս գենդերային իրավահավասարությունը «անդրծովյան միրգ» է մեր հասարակության համար, եւ դա պետք է շտկել»:
Ի դեպ, նրա ղեկավարած կառավարության 19 անդամներից միայն երեքն են կանայք, բայց այնպիսի կարեւոր ու առանցքային պաշտոններում, ինչպիսիք են արտաքին գործերի, արդարադատության եւ բնապահպանության նախարարի պաշտոնները:
Այդ ամենը հավաստում է. քաղաքանության մեջ մանրուքներ չեն լինում: Այդ թվում նաեւ հայտնի ռեզինե ապրանքների հարցում:

О мелочи и презервативах - Mediamax.am
В конце года напряженных политических баталий, принесшего смену властей в Грузии на парламентских выборах,  хочется отвлечься. Спасибо политикам, они не оставят на голодном эмоциональном пайке.
Новое время рождает новые традиции. Депутат от ныне оппозиционной президентской партии «Единое национальное движение», бывший министр окружающей среды Георгий Хачидзе предложил вблизи резиденции премьер-министра Бидзины Иванишвили, самого богатого грузина (состояние, по оценкам журнала «Форбс», - $ 6,4 млрд), которая расположена над Тбилиси, на горе Мтацминда, рассыпать мелочь. «Примета такая, - говорит депутат. - Надо при этом загадать, что станешь миллиардером». Теперь водители, проезжая мимо этого места, стали активно «жертвовать» несколько тетри. Раньше по традиции это делали у местечка Игоети на западной трассе от Тбилиси, где в средневековье располагалась таможня, через которую товары стекались в грузинскую столицу.
«Героями» других предновогодних историй стали презервативы.
Наряду с такими животрепещущими законами, как об амнистии, бюджете-2013 или о признании в стране политзаключенных, депутаты почему-то активно занялись обсуждением регламентации рекламы продукции сексуального характера.
Коллега бывшего министра экологии по президентской партии Зураб Джапаридзе предложил образовать полицию нравов и поручить ей, к примеру, разобраться, является ли банан продукцией сексуального характера. В дискуссию значительный вклад внесли и парламентарии от «Грузинской мечты». В СМИ попали кадры, как на комитетских слушаниях Леван Бердзенишвили и Коба Давиташвили обсуждают, что «презерватив - это не только средство защиты, но и возможность получения удовольствия, если он оснащен определенными техническими усовершенствованиями». В зависимости от того, о каком презервативе идет речь, должно быть определено расстояние от учебных заведений, на котором можно его продавать. В ином случае реализатора накажут на 50 лари (тридцать долларов). Когда Кобу Давиташвили попросили поподробнее поговорить на эту тему, депутат переадресовал вопрос к президенту (его в Грузии принято считать большим поклонником прекрасного пола): «Михаил Саакашвили в этом деле эксперт международного масштаба».
Внес лепту в предновогоднюю разрядку и главный герой политического года-2012 Бидзина Иванишвили, который на международной конференции по правам женщин в Тбилиси признал, какое слово разучивал более всего, приняв осенью прошлого года решение заняться политикой. «Первым делом изучил слово «гендерное», - рассказал 56-летний премьер-министр, отец 4 детей, среди которых только 1 девочка. - Несколько дней его запоминал. К сожалению, это и сегодня заморский фрукт для нашего общества - гендерное равноправие, и надо это дело исправлять».
Кстати, из 19 членов кабинета, работающих под его началом, только три женщины, зато на таких ключевых постах, как - министры иностранных дел, юстиции и экологии.
Все это подтверждает: в политике не бывает мелочей. В том числе по отношению к известным резиновым изделиям.