Մի անգամ ռուս գեներալը… - Mediamax.am
2000 թվականին 67 տարեկան հասակում կյանքից հեռացավ ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի շտաբի նախկին պետ Անատոլի Զինեւիչը:
Հեռավոր 1996 թվականի օգոստոսին, փորձել էի պատրաստել Զինեւիչի «դիմանկարը» «Время» թերթում տպագրված «Մի անգամ ռուս գեներալը» հոդվածում:
Մինչ Զինեւիչի հետ հանդիպումը բազմաթիվ հակասական կարծիքներ էի լսել նրա մասին: Մի քանիսը նրան համարում էին ռուսական ГРУ գործակալ ղարաբաղյան բանակում, մյուսները՝ սովորական վարձկան, երրորդները՝  անշահախնդիր մարդ, ով մնացել է կռվելու օտար հողում:
Ղարաբաղ կատարած այդ ուղեւորության ընթացքում մեզ հետ էին Հոլանդիայից եկած լրագրող Սաշա Մալկոն եւ լուսանկարիչ Լեո Էրկենը, ովքեր ունեին թեժ կետերում աշխատելու հարուստ փորձ՝ Աբխազիայից մինչեւ Բոսնիա: Հայկական հողում պատերազմ մղող ռուս գեներալի հետ հանդիպումը, բնականաբար, նրանց ավելի շատ էի հետաքրքրում, քան ինձ: Թեպետ, ինչպես եւ ակնկալվում էր, վերադարձին մեր կարծիքները միանման չէին:
Անատոլի Զինեւիչը մեզ ընդունեց թեթեւ քմծիծաղով ու նկատելի թերահավատությամբ:
Անատոլի Վլադիմիրովիչ Զինեւիչը ծնվել է 1932 թվականին Ուկրաինայում: 1950 թվականին ավարտել է Հեռավոր Արեւելքի տանկային ուսումնարանը, ապա՝ Ֆրունզեի անվան Ռազմական Ակադեմիան եւ ԽՍՀՄ ԶՈՒ բարձրագույն ղեկավար անձնակազմի ակադեմիական դասընթացները: 1976-77թթ. եղել է Սոմալիի հյուսիսային շրջանի հրամանատարի խորհրդական, մյուս կես տարին՝ կրկին խորհրդական, բայց արդեն Եթովպիայում: Հինգ տարի մասնակցել է Աֆղանստանի պատերազմին: Գնդապետի կոչումով 1983-1986թթ. զբաղեցրել է 40-րդ բանակի օպերատիվ բաժնի պետի պաշտոնը:
Աֆղանստանում Զինեւիչը որդու հետ էր. վերջինս այնտեղ լուրջ վիրավորվեց: Վերքերից, թեեւ ոչ շատ լուրջ, չէր խուսափում նաեւ ինքը` Անատոլի Վլադիմիրովիչը. մի անգամ ականի բեկորներից վիրավորվել էին ոտքերը: Թշնամիները երեք անգամ գնդակոծել են ուղղաթիռը, որում Զինեւիչն էր: Ծիծաղում է. «Իմ ազգանվան առաջին վանկը տարօրինակ կերպով համընկնում է այն բառերի ու վայրերի հետ, որտեղ ես կռվել եմ: Աֆղանստանում մեր ուղղաթիռը գնդակոծեցին Զինյա անունը կրող գյուղի մոտակայքում: Իսկ Ղարաբաղում ասում են, որ «զին», «զենք» բառերը շատ են համապատասխանում իմ ազգանվանը»:
Զինեւիչը դժկամորեն է պատասխանում այն հարցին, թե ինչպես է հայտնվել Ղարաբաղում: Ավելի ճիշտ, նա այդպես է արձագանքում այն պաթոսին, որը կամա-ակամա պարունակվում է հարցի մեջ:
- Ես ծառայել եմ Երեւանում. 1992թ. կեսերին պաշտպանության նախարար Վազգեն Սարգսյանն ինձ հրավիրեց Հայաստան որպես ռազմական հարցերով խորհրդական: Սարգսյանի հետ Ղարաբաղ եկա, երբ այստեղ ռմբակոծություններ էին, Մարտակերտից եկող փախստակաների խմբեր:
Գեներալի սրտով չէ հերոսի այն լուսապսակը, որը փորձում են իրեն վերագրել: Այն, որ նա եկել էր երեք օրով, որոնք ձգվում են արդեն չորրորդ տարին, իր համար բնական է:
- Դուք պարզապես չեք տեսել այդ փախստականների դեմքերը. սարսափելի ժամանակներ էին: Սակայն խուճապ չկար. միայն հուսահատության փոխակերպվող շփոթմունք: Ադրբեջանական բանակը հասնում էր Սարսանգի ջրամբարի սահմանին, Լաչինի միջանցքը վտանգված էր: Դե, ես էլ Վազգենից երեք օր խնդրեցի գլուխ հանելու համար… Հետո մեջս ինչ-որ բան շարժվեց, անհասկանալի բան տեղի ունեցավ:
Զինեւիչը Վազգեն Սարգսյանի մասին խոսում է մեծ սիրով, գրեթե հայրաբար: Երբ իմացավ, որ Սարգսյանը ավտովթարի է ենթարկվել, սկզբում անհանգստացավ, ապա վստահորեն ասաց. «Ոչինչ, այդ հաղթանդամ երիտասարդն ամեն ինչ կհաղթահարի»:
Սկզբում Զինեւիչին վերաբերվում էին որպես օտարի: Բայց հասկանալով, որ գործ ունեն մասնագետի հետ, սկսեցին ընդունել որպես յուրայինի: Այսօր ղարաբաղյան բանակում Զինեւիչին անվանում են ոչ այլ կերպ, քան «Дед»:
Ղարաբաղ մեկնելու օրը Սաշա Մալկոն, որը հայերից բազմիցս լսել էր ղարաբաղյան բանակի հաջողությունների մասին, ասաց, որ վատ չէր լինի այդ բանակի մասին խոսել ռուս զինվորականի հետ…
- Բայց ես Հայաստանին ամենանվիրված հայն եմ,- ծիծաղում է Զինեւիչը: - Իսկ ինչու՞ եք ցանկանում իմանալ մեր բանակի թվաքանակը: Լավ, կարող եմ ասել՝ այն ունի քսան հազարից ավել զինվոր: Բանակը մարտունակ է եւ որ ամենակարեւորն է՝ կառավարելի: Այնուամենայնիվ, նա պետք է սովորի, մարսի նախկին հաղթանակներն ու անհաջողությունները, ստեղծի իր ռազմական քաղաքականությունը: Լրացուցիչ խնդիրներ է առաջացնում սեփական ռազմական կադրերի սակավությունը:
Զինեւիչը ԼՂՀ բանակի մասին խոսում է զուսպ, երբեմն, տարօրինակ կերպով, թերահավատորեն: Սակայն շուտով հասկանալի է դառնում, որ այստեղ գալով պատերազմի ամենաթեժ պահին՝ նա ապշած է եղել այս մարդկանց ոգով ու տոկունությամբ: Իսկ այսօր արդեն նա չի կարող իրեն թույլ տալ էյֆորիայի մեջ ընկնել:
- Չեմ դադարում զարմանալ այս մարդկանց խիզախության վրա: Հուսալի բանակ է. երբեմն այն լուծել է այնպիսի խնդիրներ, որոնք ոչ մի վերլուծական հաշվարկի չեն ենթարկվում: Ես՝ մի մարդ, ով իր կյանքում շատ պատերազմներ է տեսել, երբեմն զարմանում էի, որ այդպես առհասարակ կարելի է մարտնչել: Իհարկե, չի կարելի հաշվի չառնել նաեւ հակառակորդի անպատրաստության գործոնը, մարտ վարելու նրա անընդունակությունը, ինչը եւս մի շարք դեպքերում բարձրացնում էր մեր զինվորների ոգին եւ նրանց վստահությունը սեփական ուժերի նկատմամբ: Հազվադեպ բանակներ են կայացել այդ ճանապարհով:
Զինեւիչը, որը բարեհոգի ու հանգիստ մարդու տպավորություն է թողնում, երբեմն կտրուկ է ու ռազմականորեն դաժան է դառնում: Մի օր մեկնեցինք առաջին գիծ՝ այնտեղ, ուր կողմերի միջեւ հեռավորությունը մեկ կիլոմետրից պակաս է: Նույն օրը երեկոյան իմացանք, որ մեր հեռանալուց մի քանի ժամ անց այդ դիրքում ադրբեջանական դիպուկահարը սպանել է մեր զինվորի: Պատերազմը շարունակվում է, այս անգամ՝ քողարկված: Ղարաբաղում մեր անցկացրած մի քանի օրվա ընթացքում շուրջ տասը մարդ զոհվեց ականներից եւ դիպուկահարների գնդակներից: Իմանալով կատարվածի մասին՝ Զինեւիչը մի պահ խոժոռվեց, ապա ասաց. «Վաղը այդ հատված կուղարկեմ մեր դիպուկահարներին, թող աշխատեն»: Այնպես սովորական ասաց, ասես ինչ-որ մեկին ուղարկում էր խանութ լուցկի գնելու: Զինեւիչն ատում է նաեւ ցանկացած զուգահեռ Չեչնիայի հետ. Ղարաբաղ այցելող յուրաքանչյուր լրագրող խնդրում է իրենց ծանոթացնել «դաշտային հրամանատարների» հետ՝ ստանալով հետեւյալ սառը պատասխանը. «Մենք ունենք կանոնավոր բանակ, որը ղեկավարում է Սամվել Բաբայանը, եւ նրան լիովին ենթարկվում են պաշտպանական շրջանների հրամանատարները»: Իսկ երբ մենք վերադառնում էինք ավերված Աղդամից, Սաշա Մալկոն անզգուշորեն ինչ-որ բան ասաց բարբարոսության մասին: Զինեւիչը կտրուկ շրջվեց. «Սա պատերազմ է: Ինչ ցանես, այն էլ կհնձես: Պետք չէ տրտնջալ»…
Ղարաբաղյան բոլոր հրամանատարների սենյակներում կախված է Մոնթե Մելքոնյանի նկարը: Զինեւիչի մոտ այդ նկարին շատ ներդաշնակ հարեւանում է մարշալ Ժուկովի կիսանդրին:
Ստեփանակերտում մենք հյուրընկալվեցինք Միշա Դադամյանին՝ ԽՍՀՄ Գերագույն Խորհրդի նախկինում հայտնի պատգամավոր Բորիս Դադամյանի որդուն: Միշան չափազանց կիրթ մարդ է, երեք երեխաների հայր, այնքան հեռու է թվում զենքից ու պատերազմից, որ դժվարությամբ ես հավատում. երբ նահանջելու տեղ չի եղել, նա մեկնել է պատերազմելու: Ինչպես խոստովանում է նրա հրամանատարը, նա դա արել է շատ լավ: Զինեւիչը բարեհոգի կատակում է Միշայի մասին. «Ահա, հայրը քանդեց Միությունը, իսկ հիմա ինձ մոտ պոմիդոր է թթու դնում»: Պարզվում է, Բորիս Դադամյանը տնօրինում է պահածոների գործարանը, որը հիմնականում աշխատում է բանակի կարիքների համար: Զինեւիչը կարոտում է Միությունը՝ մեկընդմիշտ կորսված միասնությունը: Պատասխանելով հոլանդացու հարցին՝ Անատոլի Վլադիմիրովիչն ասում է.
- Այստեղ եկած բոլոր ռուսաստանյան քաղաքական գործիչներն իրենց այնպես են դրսեւորում, ասես եկել են շրջագայության: Մինչդեռ Ղարաբաղում լավ ռուսամետ տրամադրվածություն է, ի դեմս ռուսների այստեղ տեսնում են ուժեղ երաշխավորի: Ես ինքս Ղարաբաղը համարում եմ Ռուսաստանի ամենահարավարեւելյան կետը: Որպես տարիքով մարդ կարող եմ ասել, որ Ղարաբաղի շուրջ խաղերը կանոնների խախտման եզրին են եւ վաղ թե ուշ կհանգեցնեն անախորժությունների: Ինչ վերաբերում է տարածքների խնդրին, թող դրանց շուրջ պայմանավորվեն քաղաքական գործիչները: Թեեւ նրանք, ովքեր նստած են Մոսկվայում կամ Նյու-Յուրքում, չեն պատկերացնում, թե ինչ է նշանակում Շուշին կամ Լաչինը Ղարաբաղի համար, սակայն բուռն բանավիճում են: Իսկ ով այստեղ կգա հարավսլավական տարբերակով, այստեղ էլ կմնա. այս ազգը տարբեր է իր բնույթով: Կամ վիճել, թե ինչը կարելի է տալ Ղարաբաղին, ինչը չի կարելի: Այդպիսի հարցադրումն անհասկանալի է. պետք չէ տալ, գնացքն արդեն մեկնել է, այստեղ արդեն վերցրել են: Ամեն դեպքում, որպես ռուսաստանցի՝ կարող եմ ասել, որ առաջիկա 200 տարիների ընթացքում այս երկու ազգերն այստեղ միմյանց հետ չեն ապրելու: Չափազանց շատ արյուն է թափվել:
Զինեւիչը ոչ մի անգամ արհամարհանքով չարտահայտվեց ադրբեջանական բանակի իր «գործընկերների» մասին: Փոխարենը աֆղանական ու չեչեն վարձկանների մասին խոսում է գրեթե նողկանքով.
- Աֆղաններին հանդիպել եմ Ֆիզուլիի շրջանում 94 թվականի մարտ-ապրիլ ամիսներին: Նրանք Հյուսիսային Աֆղանստանից էին եւ ռազմական առումով իրենցից ոչինչ չէին ներկայացնում: Մարտիկներ կային Աֆղանստանում, Կանդագարում: Իսկ սրանք պարզապես ավազակներ էին, կրակում էին միայն անկյուն մտած… Շամիլ Բասաեւը մեր դեմ կռվում էր Աղդամում: Եթե իմանայինք, որ հետո նա այդպիսի ողբերգական դեր կունենա Ռուսաստանի համար, մենք կփակեինք բոլոր միջանցքներն ու կվերցնեինք նրանց: Նա իր խմբավորման հետ փախավ մեր քթի տակից, մենք ունեինք նրա բանակցությունները լսող ռադիոընկալուչներ. ռադիոկապով բառացիորեն աղաչում էր օգնություն ուղարկել: Հետո խոստովանեց, որ Ղարաբաղում պատերազմելն աննպատակահարմար է. ադրբեջանցիները չեն կարողանում, իսկ հայերին չես հաղթի:
Իսկ պատերազմը Ղարաբաղում իսկապես չի ավարտվել, համենայն դեպս, մարդկանց գիտակցության մեջ: Երբ գնացինք հրաժեշտ տալու Զինեւիչին, նա հուզված էր երեւում: Պարզվեց, քաղաքի վրա կուտակված ամպերն ուժեղ որոտացել են, իսկ Զինեւիչը կարծել է, թե ռազմական ինքնաթիռ է: «Մտքովս միանգամից անցավ՝ ինչպե՞ս կարող էր ՀՕՊ-ը դա թույլ տալ: Դուրս վազեցի հերթապահի մոտ, իսկ նա չկա: Մտածեցի՝ վերջ… Պարզվեց՝ ամպրոպ էր»: Այո, այստեղ ամեն րոպե, ամեն ժամ սպասում են պատերազմի:
Զգացվում է, որ Զինեւիչը տարիների ընթացքում հոգնել է՝ թե հոգեպես, թե ֆիզիկապես: Այնուամենայնիվ, չի հեռանում…
- Արդյո՞ք գոհ եմ: Իհարկե՝ ոչ: Եթե գոհ լինեի, վաղուց կգնայի, բայց չէ՞ որ յուրաքանչյուր մարդ, բացի ինքնասիրությունից ու հպարտությունից, ունի նաեւ պարտք ինքն իր նկատմամբ: Գիտեք, այս չորս տարիների ընթացքում դեռեւս ոչ մի դեպք չի եղել, որ ես գոնե մի քանի ժամով մենակ մնամ ինքս ինձ հետ: Կցանկանայի, իհարկե, վերցնել կարթը, գնալ Սարսանգ ու լիցքաթափվել: Բայց հիմա դրա ժամանակը չէ:
Միշա Դադամյանի մոտ շատ երկար նստեցինք: Խմում էին բոլորը, բացի Զինեւիչից: «Մեր հացը, մեր երեխաները, մեր հողը»,- ասում էր գեներալը, իսկ աչքերում արցունքներ էին: «Дед»-ը կարոտում էր Ռուսաստանին, ընտանիքին, որին տարիներով չէր տեսնում: Սակայն Ղարաբաղը նրա համար դարձել էր ոչ թե հայրենիքի փոխարինող, այլ՝ երկրորդ հայրենիք: Յուրաքանչյուրն իրավասու է Զինեւիչին ընկալել յուրովի: Սաշա Մալկոն՝ Հոլանդիայից ժամանած լրագրողը, ասում է, որ գեներալն արհեստավարժորեն խաղում է: Շատերը Երեւանում նրան համարում են սովորական վարձկան: Բայց մենք բոլորս, որ դատում ենք այս կամ այն կերպ, գնում ենք Ղարաբաղ ու վերադառնում, իսկ Զինեւիչը մնում է, ինչպես ինքն է արտահայտվում, օտար ազգին «շան հավատարմությամբ», որը դարձել է իրենը: Վեր ենք կենում սեղանից: Զինեւիչին ասում եմ.  «Դուք մերն եք, հասկանու՞մ եք ինչ եմ ուզում ասել»: «Дед»-ը թախծոտ ժպտում է եւ ասում. «Շնորհակալություն, տղա ջան»: Ապա կրկին դառնում է նույն զուսպ Զինեւիչն ու խփում ուսիս՝ կարծես ասելով՝ ամեն ինչ կարգին է…

Однажды русский генерал… - Mediamax.am
В 2000 году в возрасте 67 лет ушел из жизни бывший начальник штаба Армии Обороны НКР Анатолий Зиневич.
В далеком августе 1996 года я попытался «нарисовать» «портрет» Зиневича в статье «Однажды русский генерал» в газете «Время».
До встречи с Зиневичем я слышал немало противоречивых мнений о нем. Одни называют его агентом ГРУ в карабахской армии, другие - обыкновенным наемником, третьи - бессеребреником, оставшимся воевать на чужой земле.
В этой поездке в Карабах с нами были журналисты из Голландии – репортер Саша Малько и фотокорреспондент Лео Эркен, имеющие богатый опыт работы в горячих точках - от Абхазии до Боснии. Встреча с русским генералом, воюющим на армянской земле, попятно, интриговала их гораздо больше, чем меня. Впрочем, как и следовало ожидать, наши мнения по возвращении оказались диаметрально противоположными.
Анатолий Зиневич принял нас с легкой ухмылкой и заметной долей скептицизма. Карабахские военачальники относятся к журналистам довольно иронично, и Зиневич - не исключение.
Анатолий Владимирович Зиневич родился в 1932 году на Украине. В 50-ом окончил Дальневосточное танковое училище, затем - Военную академию имени Фрунзе и Академические курсы высшего руководящего состава ВС СССР. В 76-77 годах – советник командующего Северным округам Сомали, следующие полгода вновь советник, но уже в Эфиопии. Пять лет воевал в Афганистане. В звании полковника с 1983 по 1986 год был начальником оперативного отдела 40-й армии.
В Афганистане Зиневич воевал вместе с сыном, которого там серьезно ранило. Не удалось избежать ранений, правда, не столь серьезных и Анатолию Владимировичу – однажды полоснуло осколками мины по ногам. Душманы трижды сбивали вертолет, в котором находился Зиневич. Смеется: «Первый слог моей фамилии странно совпадает с названиями и словами тех мест, где я воевал. Наш вертолет в Афганистане сбили над селом, которое называлось Зинья. А в Карабахе говорят, что слова «зин», «зенк» очень подходят к моей фамилии».
Зиневич нехотя отвечает на вопрос, как же он попал в Карабах. Точнее, так он реагирует на пафос, который, хочешь-не хочешь, содержится в вопросе.
- Служил я в Ереване: в середине 1992 года меня пригласил в Армению в качестве советника по военным вопросам министр обороны Вазген Саркисян  Я приехал с Саркисяном в Карабах, когда там были обстрелы, бомбежки, толпы беженцев из Мардакерта.
Генералу явно не по душе тот героический ореол, который пытаются ему навязать. То, что он приезжал на три дня, которые длятся уже четвертый год, для него нормально.
-  Вы просто не видели лиц тех беженцев - страшное было время. Но без паники, только растерянность, переходящая в безысходность. Азербайджанская армия выходила на рубеж Сарсангского водохранилища, Лачинскнй коридор был под угрозой. Ну и попросил я у Вазгена три дня, чтобы разобраться... А потом дрогнуло во мне что-то, непонятное произошло.
Зиневич говорит о  Вазгене Саркисяне с большой любовью, порой отеческой. Когда узнал об автокатастрофе, в которую попал Саркисян, он поначалу забеспокоился, потом уверенно сказал: «Ничего страшного, этот здоровяк все выдюжит».
Поначалу к Зиневичу относились как к чужаку. Но поняв, что имеют дело с профессионалом, приняли за своего. Сегодня в карабахской армии Зиневича называют не иначе как «Дед».
В день нашего приезда в Карабах Саша Малько, наслышанный об успехах карабахской армии от армян, сказал, что было бы неплохо поговорить об этой армии с русским военным...
-  Да, я самый преданный Армении армянин, - рассмеялся Зиневич. - А зачем вам знать численность нашей армии? Ну ладно, могу сказать: в ней более двух десятков тысяч человек. Армия боеспособная и что самое главное  -  управляемая. Тем не  менее, ей необходимо учиться,  переварить прошлые победы  и неудачи, строить свою военную  политику. Дополнительные задачи создает нехватка своих военных   кадров.
Зиневич говорит о карабахской армии сдержанно, а порой, как это ни странно, скептически. Но скоро понимаешь, что, приехав тогда, в самый разгар войны, он был ошеломлен духом и стойкостью этого народа. А сегодня он уже не может позволить себе впадать в эйфорию.
- Не перестаю удивляться смелости этих людей. Надежная армия: порой она решала такие задачи, которые не поддавались никаким аналитическим расчетам. Я человек, который в принципе успел навоеваться за свою жизнь, порой удивлялся, что так вообще можно воевать. Конечно, нельзя не учитывать и фактор неподготовленности противника, его неумение вести бой, что также в ряде случаев поднимало дух наших солдат и уверенность в своих силах. Редко какие армии становились таким путем.
Зиневич, оставляющий впечатление добродушного и спокойного человека, бывает порой резок и по-военному жесток. В один из дней мы поехали на передовые позиции - туда, где расстояние между сторонами – чуть менее километра. А вечером того же дня узнали, что через несколько часов после нашего отъезда на том посту азербайджанским снайпером был убит карабахский солдат. Война продолжается, на этот раз – исподтишка. За те несколько дней, что мы были в Карабахе, около десяти человек подорвались на минах и были убиты снайперами. Узнав о случившемся, Зиневич на мгновение нахмурился, а потом сказал: «Пошлю завтра на тот участок наших снайперов, пусть поработают». Произнес он это так буднично, словно посылал кого-то в ларек за спичками. Ненавидит Зиневич и любые аналогии с Чечней: всякий журналист, приезжающий в Карабах, просит познакомить его с «полевыми командирами» и в ответ натыкается на холодный ответ: «У нас регулярная армия, которой командует Самвел Бабаян, и ему всецело подчиняются   командиры оборонительных районов». А когда мы возвращались из разрушенного Агдама, Саша Малько неосторожно сказал что-то о варварстве. Зиневич резко повернулся:. «Это война. Что посеешь, то и пожнешь. И нечего распускать нюни»...
В кабинетах у всех карабахских командиров висит портрет Монте Мелконяна. У Зиневича рядом с ним весьма гармонично соседствует небольшой бюст маршала Жукова.
В Степанакерте мы были приглашены в гости к Мише Дадамяну, сыну известного в прошлом депутата Верховного Совета СССР Бориса Дадамяна. Миша – интеллигентнейший человек, отец троих детей, кажется настолько далеким от оружия и войны, что с трудом верится: когда отступать было уже некуда, он пошел воевать. Как потом отзывался его командир, делал он это очень и очень неплохо. Зиневич беззлобно подшучивает над Мишей: «Вот папаша его развалил Союз, а теперь у меня помидоры солит». Выясняется, что Борис Дадамям руководит сегодня консервным заводом, в основном работающим на нужды армии. Зиневич скучает по Союзу, по раз и навсегда утерянному единству. Отвечая на вопрос голландца, Анатолий Владимирович говорит:
-Все приезжающие сюда российские политики ведут себя так, словно приехали в тypпоездку. А в Карабахе между тем хорошие прорусские настроения, в русских здесь видят сильного гаранта. Сам я считаю Карабах самой юго-восточной точкой России. Как взрослый человек, я могу сказать, что игры вокруг Карабаха - на грани фола, рано или поздно они приведут к неприятностям. Что касается вопроса о территориях, то пусть об этом политики договариваются. Хотя те, кто сидит в Москве или Нью-Йорке, не представляют, что значит для Карабаха Шуши или Лачин, и ломают из-за этого копья. А те, кто придет сюда с югославским вариантом, здесь и останутся: этот народ другой по характеру. Или спорит, что можно давать Карабаху, а что нельзя. Подобная постановка вопроса непонятна: не надо давать, поезд уже ушел, здесь уже взяли. Во всяком случае, как русский человек, я скажу, что в ближайшие 200 лет эти два народа вместе здесь жить не будут. Слишком много крови пролито.
Зиневич ни разу не высказался пренебрежительно о своих «коллегах» из азербайджанской армии. Зато об афганских и чеченских наемниках он говорит почти брезгливо:
- С афганцами я встречался в районе Физули в марте-апреле 94 года. Эти, из Северного Афганистана, в боевом плане ничего из себя не представляют. Вот были вояки в Афганистане, в Кандагаре. А тут – просто бандиты, стреляют только из-за угла. ... Шамиль Басаев воевал с нами в Агдаме. Если бы мы знали, что впоследствии он сыграет такую трагическую для России роль, мы бы плюнули на все эти коридоры и накрыли бы их. Он со своей группой ушел у нас из-под носа, у нас были радиоперехваты его переговоров по рации - так он буквально умолял прислать подмогу Потом признался, что в Карабаха воевать нецелесообразно: азербайджанцы не умеют, а армян не победишь.
А война в Карабахе действительно не закончилась, во всяком случае, в сознании людей. Когда мы пришли прощаться с Зиневичем, он был как-то взволнован. Оказалось, что одна из собравшихся над городом грозовых туч сильно пророкотала, а Зиневичу почудился гул истребителя. «В голове тут же мелькнуло: как же ПВО могло пропустить? Выбегаю к дежурному, а его нет. Ну, думаю, все... Оказалось, гром». Да, войны здесь ждут каждый день и каждый час.
Чувствуется, Зиневич устал за эти годы, морально и физически устал. Не уезжает тем не менее...
- Доволен ли я? Нет, конечно. Был бы доволен, давно уехал бы, но ведь у каждого человека помимо самолюбия и гордости есть еще и долг перед самим собой. Знаете, за эти четыре года не было еще случая, чтобы хоть на пару часов я остался наедине с собой. Хотелось бы, конечно, взять удочку, поехать на Сарсанг и сидеть отключившись. Но сейчас не до этою.
В гостях у Миши Дадамяна засиделись допоздна. Пили все, кроме Зиневича. «Наш хлеб, наши дети, наша земля», - говорил генерал, а у самого в глазах были слезы. Скучает «Дед» по России, по семье, которую не видит годами. Но Карабах не стал для него суррогатом родины, он стал второй родиной. Каждый вправе воспринимать Зиневича по-своему. Саша Малько, журналист из Голландии, говорит, что генерал искусно играет. Многие в Ереване считают его банальным наемником. Но все мы, рассуждающие так или иначе, едем и возвращаемся из Карабаха, а Зиневич остается со своей, как он выразился, «собачьей преданностью» чужому народу, ставшему своим. Поднимаемся из-за стола. Говорю Зиневичу: «Вы – наш, понимаете, что я хочу сказать?». «Дед» грустно улыбнулся и сказал: «Спасибо, сынок». А потом опять стал сдержанным Зиневичем и похлопал меня по плечу: мол, нормально все...