Ռուսաստանը և Իրանը Հարավային Կովկասում. շահերի հատում և բախում - Mediamax.am
2022 թվականին ռուս-ուկրաինական պատերազմի մեկնարկից ի վեր, պարբերաբար լուրեր են ստացվում Ռուսաստանի և Իրանի միջև մերձեցման մասին՝ սկսած անօդաչու թռչող սարքերի մատակարարումից մինչև Թեհրանի որոշումը միանալ ԲՐԻՔՍ-ին: Արևմուտքի տեսանկյունից իրավիճակը պարզ է թվում. միջազգային լիբերալ կարգի երկու հակառակորդներ միավորվում են: Սակայն դա պարզեցնում է բարդ աշխարհաքաղաքական գործընթացները, մասնավորապես Հարավային Կովկասում, որոնք կարիք ունեն ավելի խորը ուսումնասիրության։
Ռուսաստանի և Իրանի միջև համագործակցությունն ու մրցակցությունը
Ռուսաստանը և Իրանը երկկողմ համագործակցության բավական երկար պատմություն ունեն։ Ներկայումս համագործակցության ամենակարևոր ոլորտները ռազմատեխնիկական, էներգետիկ և տնտեսական ոլորտներն են: Ռազմատեխնիկական ոլորտում հիմնական իրադարձությունները ներառում են 2016 թվականին Ռուսաստանի կողմից C-300 հակաօդային պաշտպանության համակարգերի մատակարարումը և Սու-35 կործանիչների և Մի-28 ուղղաթիռների մատակարարման պայմանագիրը: Ուկրաինայում պատերազմի բռնկումից հետո մատակարարումները սկսեցին ընթանալ հակառակ ուղղությամբ, որոնցից ամենահայտնին իրանական Shahed-136 անօդաչու թռչող սարքերն էին: Էներգետիկ ոլորտում համագործակցությունը ներառում է Իրանին գազային տուրբինների մատակարարման վերաբերյալ համաձայնագրերը, Իրանում ջերմաէլեկտրակայանի կառուցման համար Ռուսաստանի կողմից 1,4 միլիարդ դոլարի վարկ տրամադրելը և գազի մատակարարման փոխանակման մասին համաձայնագրերը: Հուշագիր է ստորագրվել Իրանի նավթագազային ոլորտում «Գազպրոմի» կողմից 40 միլիարդ դոլարի ներդրման համար։ Չնայած 2023 թվականի վերջին ապրանքաշրջանառության ծավալների նվազմանը՝ Իրանը տնտեսական ոլորտում Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) հետ ստորագրեց ազատ առևտրի գոտու մասին համաձայնագիր։ Ակնկալվում է, որ վճարային համակարգերի շարունակական ինտեգրումը կխթանի նաև առևտրի և տնտեսական աճը: Այս համագործակցության ֆոնին Մոսկվան և Թեհրանը նախատեսում են գործընկերության համաձայնագիր ստորագրել՝ ընդգրկելով ռազմավարական կարևոր բոլոր ոլորտները։
Նման պատկերը կարող է տպավորություն ստեղծել, որ ռուս-իրանական հարաբերությունները սահուն զարգանում են առանց խոչընդոտների՝ անվտանգությունից մինչև տնտեսություն։ Այնուամենայնիվ, երկկողմանի հարաբերություններում արձանագրված ձեռքբերումները լուրջ խնդիրների են բախվել։ Օրինակ, S-300 համակարգերի վերաբերյալ համաձայնագիրը ձեռք է բերվել 2007 թվականին, սակայն, Իրանին զենք մատակարարելու արգելքով պայմանավորված, ՄԱԿ-ի պատժամիջոցների պատճառով պայմանագրի կատարումը հետաձգվել է։ 2016-ին Մոսկվան սկսեց օգտագործել Համադանում գտնվող իրանական ավիաբազան սիրիական գործողությունների համար։ Ավելի ուշ Իրանի պաշտպանության նախարարության ղեկավարությունը քննադատեց Ռուսաստանին այս տեղեկատվությունը հրապարակելու համար։ Ռուսաստանը և Իրանը, ունենալով նավթի և գազի մեծ պաշարներ, ուղղակի մրցակիցներ են էներգետիկ ոլորտում մատակարարման շուկաների համար։ Նաև, չնայած սիրիական հարցում իրենց ընդհանուր նպատակներին (ներկայիս կառավարության պահպանում, ահաբեկչության դեմ պայքար և Սիրիայի տարածքային ամբողջականության վերականգնում) և ցանկությանը՝ պահպանել դաշնակցային հարաբերությունները, Մոսկվան և Թեհրանը շարունակում են մրցակցել ազդեցության գոտիների համար: Սովորաբար մրցակցությունը վերաբերում է էներգետիկ ռեսուրսների զարգացման հարցում ներգրավվածությանը։ Երկու կողմերը շարունակում են անհամաձայնությունը Սիրիայի տարածքում իսրայելական հարվածներին հակազդելու հարցում։
Որտե՞ղ են համընկնում շահերը Հարավային Կովկասում
Եթե տարբեր տարածաշրջաններում Իրանի և Ռուսաստանի շահերը համընկնում են, ապա դրանք սովորաբար ունենում են ռազմավարական նշանակություն, օրինակ՝ սիրիական համատեքստում։ Մոսկվան և Թեհրանը պատմականորեն մրցակիցներ են եղել Հարավային Կովկասում ազդեցության գոտու համար։ Ուժի այլ կենտրոնները չեն վիճարկել Ռուսաստանի գերակայությունը անցյալ դարերի ընթացքում։ Այնուամենայնիվ, Հարավային Կովկասն այժմ ապրում է Խորհրդային Միության փլուզումից հետո ամենանշանակալի աշխարհաքաղաքական տեղաշարժերը: Այս համատեքստում Թեհրանն ու Մոսկվան ունեն հատվող շահերի կետեր։
Նախ՝ անվտանգության խնդիրները։ 2020 թվականի Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմից հետո Ռուսաստանը և Իրանը հանդես էին գալիս որպես «ստատուս քվո պետություններ», որոնք շահագրգռված չէին փոխել նոր կոնֆիգուրացիան։ Այս դիրքորոշումը ձևավորվել է Թուրքիայի և Ադրբեջանի ռեվիզիոնիստական նկրտումների ֆոնին, որոնք ի վերջո ուժի կիրառմամբ միակողմանի զիջումների են հասել Հայաստանից։ Արցախի ճանաչումը Ադրբեջանի կազմում, հետագայում Արցախի անկում, էթնիկ զտումներ և տարածքների հանձնում Տավուշի մարզում իրականացվող «սահմանազատման» գործընթացի արդյունքում։ Հաշվի առնելով այս իրադարձությունները՝ Ռուսաստանն այլևս ներկայություն չունի Լեռնային Ղարաբաղում, իսկ անվտանգության առումով ավելի խոցելի դարձած Հայաստանին այլևս չի ցուցաբերվում անհրաժեշտ օգնություն։ Հետևաբար, Հայաստանը սկսեց իր արտաքին և անվտանգային քաղաքականության դիվերսիֆիկացման գործընթացը: Իրանի համար Հայաստանի հետ սահմանը կորցնելու սպառնալիքն ավելի իրական է դարձել։ Մինչև 2023 թվականի սեպտեմբեր Բաքուն ուղղում էր իր ռազմական հզորությունը Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի դեմ. Լեռնային Ղարաբաղի անկումից հետո Բաքուն կարող է իր ողջ ռազմական ուժը կենտրոնացնել Երևանի դեմ:
Երկրորդ՝ ուղղահայաց հաղորդակցությունների զարգացումը։ Ուկրաինայում պատերազմի բռնկմամբ Ռուսաստանի համար հրատապ է դարձել տնտեսական շրջափակման հաղթահարման հարցը։ Այս համատեքստում կարևոր դեր է խաղում Հյուսիս-Հարավ միջազգային տրանսպորտային միջանցքը, որը նախատեսված է Ռուսաստանին և Իրանին Հարավային Կովկասով կապելու համար։ Միևնույն ժամանակ, Հայաստանում իրանական Abad Rahan Pars International Group և Tunnel Sadd Ariana ընկերությունները զբաղվում են Սյունիքի Քաջարան-Ագարակ ճանապարհի 32 կմ հատվածի վերակառուցմամբ, որը «Հյուսիս-Հարավ» միջանցքի մաս է կազմում։ Աշխատանքները ֆինանսավորվում են Հայաստանի Հանրապետության, Կայունացման և զարգացման Եվրասիական հիմնադրամի կողմից։ Այս հիմնադրամը կառավարվում է Եվրասիական զարգացման բանկի կողմից, որտեղ առաջատար դեր է խաղում Ռուսաստանը։
Երրորդ՝ արևմուտքի սահմանափակ ազդեցությամբ Հարավային Կովկասի ռեգիոնալիզացիան։ 2020 թվականի պատերազմի արդյունքում Ռուսաստանը կորցրեց իր մենաշնորհային դիրքը՝ թույլ տալով Թուրքիային լայնացնել իր ազդեցությունը։ Իրանը դուրս մնաց նոր կոնֆիգուրացիայից։ Այն ներգրավված չէր 2020 թվականից հետո ստեղծված ստատուս-քվոյում, որը ներառում էր Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի տեղակայումը և ռուս-թուրքական համատեղ մոնիտորինգի կենտրոնի ստեղծումը։ Դիվանագիտական մակարդակով տարածաշրջանային գործընթացներում Իրանի ներգրավման հնարավոր տարբերակը «3+3» ձևաչափն է (Հայաստան, Իրան, Ռուսաստան, Վրաստան, Թուրքիա և Ադրբեջան): Այս ձևաչափը սկզբում նախաձեռնել են Թուրքիան և Ադրբեջանը, այնուհետև ակտիվորեն աջակցել է Ռուսաստանը, որը այն դիտարկում է որպես Հարավային Կովկասն ապաարևմտականացնելու հնարավորություն։
Հակասության հիմնական կետերը
Ինչպես երկկողմ և սիրիական հարցերում, այնպես էլ Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող գործընթացների նկատմամբ Ռուսաստանի և Իրանի մոտեցումները լիովին չեն համընկնում և ունեն խորը հակասություններ։ Օրինակ, Իրանը շատ առումներով փոխկապակցում է տարածաշրջանի անվտանգության և հաղորդակցության հարցերը, մինչդեռ Ռուսաստանի համար դրանք գտնվում են տարբեր «զամբյուղներում»։
Այս հարցն ի հայտ եկավ այն բանից հետո, երբ 2024 թվականի օգոստոսին Բաքվում ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարեց, որ Հայաստանը սաբոտաժի է ենթարկում 2020 թվականի նոյեմբերի հայտարարության՝ հաղորդակցությունների ապաշրջափակման մասին 9-րդ կետի իրագործումը։ Այս հայտարարությունը Երևանում և Թեհրանում ընկալվեց որպես Հայաստանի վրա համատեղ ճնշում գործադրելու Մոսկվայի և Բաքվի փորձ։ Դրան հաջորդեցին մի շարք ակտիվ քայլեր ու ուղերձներ Թեհրանից։ Ռուսաստանի դեսպանը հրավիրվեց Իրանի ԱԳՆ, երկկողմ օրակարգ մտցվեց այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» հարցը՝ ի սկզբանե ներառելով հիմնականում Ռուսաստան-Իրան ռազմավարական գործընկերության համաձայնագրի կետերը։ «Միջանցքը» քննարկվեց Սանկտ Պետերբուրգում հանդիպումների ժամանակ, ինչպես նաև ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շոյգուի այցի ժամանակ Իրանի Ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդի քարտուղար Ալի Աքբար Ահմադիանի հետ բանակցությունների ժամանակ։ Ռուսաստանի ներկայացուցիչը վերահաստատեց իր աջակցությունը Ադրբեջանի հետ միջանցքների և տրանսպորտային ուղիների վերաբերյալ Իրանի քաղաքականությանը՝ չնայած ՌԴ ԱԳՆ-ի ավելի վաղ հայտարարությանը, թե «Մոսկվան ենթադրում է, որ Թեհրանը լսել է Մոսկվայի դիրքորոշումը Զանգեզուրի միջանցքի վերաբերյալ»։
Ռուսաստանն ավանդաբար հայտարարել է, որ տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը չպետք է տեղի ունենա «միջանցքի» տրամաբանության շրջանակներում։ Այնուամենայնիվ, այն պետք է հիմնված լինի Հայաստանի ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և իրավասության սկզբունքների վրա։ Ավելին, Երևանի եւ Բաքվի միջև հարաբերությունների կարգավորման շուրջ ակտիվ երկկողմանի երկխոսության ֆոնին Մոսկվան արդեն մեկ տարի պասիվ է։ Սակայն այն բանից հետո, երբ հայտնի դարձավ, որ Սյունիքով անցնող հաղորդակցությունների պատասխանատվության մի մասը կարող է փոխանցվել միջազգային մասնավոր ընկերության (որը, ամենայն հավանականությամբ, կլինի արևմտյան), Բաքուն Մոսկվային առաջարկեց ներգրավվել գործընթացում՝ հիմնվելով 2020 թվականի նոյեմբերի հայտարարության 9-րդ հոդվածի վրա, որը ներառում է ռուս սահմանապահների տեղակայումը։ Հաղորդակցության ցանկացած ապաշրջափակում, որը տեղի է ունենում Հայաստանի լիակատար ինքնիշխանությունից և տարածքային ամբողջականությունից դուրս, ընդունելի չէ Իրանի համար։ Այս մոտեցումը բխում է տարածաշրջանում Անկարայի և Բաքվի նպատակներից, որը սկզբնական փուլում նախատեսում է Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև ուղիղ ցամաքային կապի ստեղծում՝ Հայաստանի տարածքի հաշվին։ Ռուսաստանի կողմից իր պատասխանատվության գոտում գտնվող հաղորդակցության ուղիները վերահսկելու ձախողման օրինակներից էին Ադրբեջանի կողմից Լաչին/Բերձոր միջանցքի շրջափակումը և դրան հաջորդած ռուս խաղաղապահների ամբողջական հեռացումը։ Ուստի ոչ ոք չի կարող երաշխավորել, որ միջնաժամկետ հեռանկարում Սյունիքով հաղորդակցությունը չի վերածվի ուղիղ միջանցքի. չեն լինի ո՛չ ռուս սահմանապահներ, ո՛չ միջազգային մասնավոր ընկերություն։
Ուստի Իրանն ունի երկու լավագույն տարբերակ՝ փակ պահել Սյունիքով հաղորդակցությունը կամ ապաշրջափակել տարածաշրջանի բոլոր հաղորդակցությունները՝ Հայաստանի լիակատար ինքնիշխանության ներքո։ Մոսկվան իրավիճակին այլ կերպ է տեսնում. եթե Ռուսաստանը չվերահսկի հաղորդակցությունները, ապա մեծ է հավանականությունը, որ այնտեղ կլինի Արևմուտքի ներկայություն, ինչպես եղավ ԵՄ առաքելության հետ, որը Հայաստանի կողմից գերադասվեց Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) առաքելությունից:
Ռուսաստանի և Իրանի դիրքորոշումները տարբեր են նաև Հարավային Կովկասում Արևմուտքի ներկայության հարցում։ Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելություն տեղակայելու վերաբերյալ Մոսկվայի կոշտ քննադատության պայմաններում Թեհրանը միանշանակ բացասական գնահատականներ չի հնչեցրել։ Հավանաբար Թեհրանը գիտակցում է այն հնարավորությունը, որ ԵՄ առաքելությունը կարող է նպաստել խաղաղության պահպանմանը: 209 ոչ զինված անձնակազմից բաղկացած քաղաքացիական առաքելությունը չի կարող զսպել ադրբեջանական բանակի հարձակումը։ Այնուամենայնիվ, ԵՄ առաքելությանը հաջողվել է առնվազն երկու անգամ հերքել Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության ապատեղեկատվությունն այն մասին, որ Հայաստանի Զինված ուժերը ծանր տեխնիկա են տեղաշարժում դեպի սահման: Սովորաբար նման հայտարարությունները տարածվում են սադրանքի նախապատրաստման նպատակով։ Այն բանից հետո, երբ եվրոպացի դիտորդները հայտարարեցին, որ դեպի սահման զինված տեխնիկայի տեղաշարժ չի գրանցվել, Բաքվից եկող նախապատրաստական ապատեղեկատվության ալիքը դադարեց։
Այս համատեքստում դեռևս հնչում են ռուսական հայտարարությունները, թե ԵՄ դիտորդական առաքելությունը Հայաստանում զբաղվում է Ռուսաստանի, Իրանի և Ադրբեջանի դեմ հետախուզական տվյալների հավաքագրմամբ։ Կարևոր է ընդգծել երկու փաստ. նախ՝ ադրբեջանական կողմի մասնակցությամբ ի սկզբանե քննարկվել է երկամսյա առաքելության տեղակայման հարցը։ Երկրորդ՝ նմանատիպ գնահատականներ, թե եվրոպացի դիտորդները հետախուզությամբ են զբաղված Իրանի դեմ, Թեհրանից բարձր մակարդակով չեն հնչել։ Սա խոսում է իրանցիների կողմից Հայաստանի տարածքում եվրոպացիների գործունեության նկատմամբ առավել հավասարակշռված մոտեցման մասին։ Դրա բացատրությունը կարելի է գտնել Արևմուտքի առկայության վերաբերյալ Իրանի կոմից հայտարարված «կարմիր գծում». այն չպետք է լինի մշտական կամ ռազմական: ԵՄ առաքելությունը ժամանակավոր է և քաղաքացիական։ Իրանն ավելի սուր է արձագանքում իր սահմանների մոտ ԱՄՆ ներկայությանը և ակտիվությանը, ինչպես դա անում է Ադրբեջանում Իսրայելի ներկայության ընդլայնման դեպքում:
Ամփոփելով, ԵՄ առաքելության նկատմամբ մոտեցումների տարբերությունը, որտեղ Ռուսաստանն ավելի մեծ մտահոգություններ ունի, քան Իրանը, տրամագծորեն հակադիր է այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» հանդեպ վերաբերմունքին: Իրանը սա դիտարկում է որպես «Թուրան-ՆԱՏՕ» միջանցք, որը կհանգեցնի տարածաշրջանի նկատմամբ Թուրքիայի կործանարար պանթուրքական նկրտումների ամրապնդմանը և տարածաշրջանում ՆԱՏՕ-ի համախմբմանը։ Նման գնահատականներ Ռուսաստանից չեն գալիս։ Այս առումով Իրանն ավելի զգույշ է վերաբերվում ակնհայտ սպառնալիքներին, քանի որ դրանք ձևավորվում են ուղիղ իր սահմանին և ուղղված են ազգային անվտանգության դեմ։ Այս տեսանկյունից Ռուսաստանը սխալ է ընկալում Թուրքիային՝ թերագնահատելով նրա՝ ՆԱՏՕ-ի անդամ լինելն ու անտեսելով նրա ռևիզիոնիստական նկրտումները, որոնք ներառում են պանթուրքական նարատիվների օգտագործումը՝ Մերձավոր Արևելքում, Հարավային Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում իր ազդեցությունն ընդլայնելու համար։
Չնայած մոտեցումների որոշակի տարբերություններին, երկու երկրների միջև հարաբերությունները շարունակում են բարելավվել: Ռազմավարական գործընկերության համաձայնագիրը հիմք կստեղծի ավելի լայն օրակարգի շուրջ երկխոսության համար։ Մոսկվայի համար, հավանաբար, ավելի դժվար կլինի անտեսել Թեհրանի արդարացված մտահոգությունները, հատկապես նրա սահմանների հետ կապված։

Since the outbreak of the Russo-Ukrainian War in 2022, there have been regular reports of rapprochement between Russia and Iran, starting with the delivery of drones and culminating in Tehran’s decision to join BRICS (the intergovernmental organization that also comprises Brazil, Russia, India, China, South Africa, Egypt, Ethiopia and the United Arab Emirates). From the Western perspective, the situation seems clear —two antagonists to the liberal international order are uniting. However, this simplifies complex geopolitical processes, particularly in the South Caucasus, which must be studied more thoroughly.
Cooperation and competition between Russia and Iran
Russia and Iran have a long and extensive history of bilateral cooperation. Currently, the most significant areas of collaboration are in the military-technical, energy, and economic sectors. Key milestones in the military-technical sphere include Russia’s delivery of S-300 air defense systems in 2016 and an accord on the supply of Su-35 fighter jets and Mi-28 helicopters. Following the outbreak of the war in Ukraine, deliveries began flowing in the opposite direction, with Iran’s Shahed-136 drones being the best known. Cooperation in the energy sector includes agreements on Iran’s supply of gas turbines, Russia’s allocation of a $1.4 billion loan for constructing a thermal power plant in Iran, and agreements on swap gas supplies. A memorandum was signed for a $40 billion investment by Gazprom in Iran’s oil and gas sector. Despite declining trade volume at the end of 2023, Iran signed a free trade zone agreement with the Eurasian Economic Union (EAEU) in the economic sector. The ongoing integration of payment systems is also expected to boost trade and economic growth. Amid this cooperation, Moscow and Tehran plan to sign a partnership agreement covering all strategically important areas.
Such a picture may create the impression that Russian-Iranian relations are developing smoothly without any obstacles, from security to the economy. However, the marked achievements on the bilateral track have run into serious problems. For example, the agreement on S-300 systems was reached in 2007. Due to United Nations sanctions banning the supply of arms to Iran, the fulfillment of the contract was postponed. In 2016, Moscow began using the Iranian airbase in Hamadan for its Syrian operation. Later, the Iranian Defense Ministry leadership criticized Russia for disclosing this information. Russia and Iran, having large oil and gas reserves, are direct competitors for supply markets in the energy sector. Also, despite their common goals on the Syrian track (preserving the current government, combating terrorism, and restoring the territorial integrity of Syria) while maintaining allied relations, Moscow and Tehran continue to compete for areas of influence. Usually, the competition relates to involvement in the development of energy resources. The two sides continue to disagree over countering Israeli strikes on Syrian territory.
Where do interests in the South Caucasus coincide?
If Iranian and Russian interests coincide in different regions, they usually have a strategic dimension, such as in the Syrian context. Moscow and Tehran have historically been competitors for a zone of influence in the South Caucasus. Other centers of power have not challenged Russia’s dominance over the past centuries. However, the South Caucasus is now undergoing the most significant geopolitical shifts since the collapse of the Soviet Union. In this context, Tehran and Moscow have points of intersecting interests.
First, security issues. After the 2020 Nagorno-Karabakh War, Russia and Iran acted as “status quo states” that were not interested in changing the new configuration. This position was formed against the background of the revisionist ambitions of Turkey and Azerbaijan, which eventually achieved unilateral concessions from Armenia through the use of force: the recognition of Artsakh as part of Azerbaijan with fallout of Nagorno-Karabakh, further ethnic cleansing and the surrender of territories in the Tavush region as a result of the “demarcation” process. Given these events, Russia no longer has a presence in Nagorno-Karabakh. It cannot provide the necessary assistance to Armenia, which has become more vulnerable with regard to security. Therefore, Armenia has had to start diversifying its foreign and security policies. For Iran, the threat of losing its border with Armenia has become more real. Before September 2023, Baku was projecting its military power against Armenia and Nagorno-Karabakh; after the fallout of Nagorno-Karabakh, Baku could concentrate all its military power against Yerevan.
Second, the development of vertical communications. With the outbreak of war in Ukraine, the issue of overcoming the economic blockade has become urgent for Russia. In this context, the International North-South Transport Corridor, designed to connect Russia and Iran via the South Caucasus, plays an important role. At the same time, in Armenia, Iranian companies Abad Rahan Pars International Group and Tunnel Sadd Ariana are engaged in the reconstruction of a 32km section of the Kajaran-Agarak road in Syunik, which is part of the “North-South” corridor. The works are funded by the budget of the Republic of Armenia, the Eurasian Fund for Stabilization and Development, managed by the Eurasian Development Bank, in which Russia plays a leading role.
Third, regionalization of the South Caucasus with limited Western influence. As a result of the 2020 war, Russia lost its monopoly position, allowing Turkey to gain a foothold. Iran was kept out of the new configuration. It was not engaged in the post-2020 status quo, which included the deployment of a Russian peacekeeping contingent in Nagorno-Karabakh and the establishment of a joint Russian-Turkish monitoring center. A possible option for Iran’s involvement in regional processes at the diplomatic level is the “3+3” format (Armenia, Iran, Russia, Georgia, Turkey, and Azerbaijan). This format was initially initiated by Turkey and Azerbaijan, then actively supported by Russia, which sees it as an opportunity to de-Westernize the South Caucasus.
The main points of contradiction
As in the bilateral and Syrian tracks, the approaches of Russia and Iran to processes in the South Caucasus do not fully coincide and have profound contradictions. For example, in many ways, Iran interlinks the issues of security and communications in the region, while for Russia they are in different “baskets.”
This issue came to the fore after Russian Foreign Minister Sergey Lavrov stated in Baku in August 2024 that Armenia was sabotaging the implementation of Article 9 of the November 2020 Statement on unblocking communications. This statement was perceived in Yerevan and Tehran as an attempt by Moscow and Baku to pressure Armenia jointly. A series of active steps and messages from Tehran followed. The Russian Ambassador was invited to the Iranian Foreign Ministry. The so-called “Zangezur corridor” issue was put on the bilateral agenda, initially including mostly Russia–Iran Strategic Partnership Agreement points. The “corridor” was discussed during meetings in St. Petersburg, as well as during the visit of the Secretary of the Russian Security Council, Sergey Shoigu, during talks with the Secretary of the Supreme National Security Council of Iran, Ali Akbar Ahmadian. The Russian representative reiterated his support for Iran's policy regarding corridors and transportation routes with Azerbaijan, despite an earlier statement by the Russian Foreign Ministry that “Moscow assumes that Tehran has heard Moscow’s position on the Zangezur corridor.”
Russia has traditionally stated that the unblocking of regional communications should not occur within the framework of “corridor” logic. Still, it should be based on the principles of Armenia’s sovereignty, territorial integrity, and jurisdiction. Moreover, against the background of active bilateral dialogue between Yerevan and Baku on normalizing relations, Moscow has been inactive for a year. However, after it became known that part of the responsibility for communications through Syunik might be transferred to an international private company (which will most probably be Western), Baku offered Moscow to become involved in the process based on Article 9 of the November 2020 Statement, which includes the deployment of Russian border guards. Any unblocking of communications that takes place outside of Armenia’s full sovereignty and territorial integrity is not acceptable to Iran. This approach comes from a fundamental understanding of Ankara’s and Baku’s goals in the region, which envisages at the initial stage the establishment of a direct land link between Turkey and Azerbaijan at the expense of Armenia’s territory. The negative result of Russia’s failure to control the communication that was within its area of responsibility is the blockade of the Lachin/Berdzor corridor by Azerbaijan and the subsequent complete removal of Russian peacekeepers. Therefore, no one can guarantee that in the medium term, communication through Syunik will not turn into a direct corridor—neither Russian border guards nor an international private company.
Therefore, Iran has two best options: to keep communications through Syunik closed or to unblock all communications in the region under Armenia’s full sovereignty. Moscow sees the situation differently: if Russia does not control the communications, it is highly likely that there will be a Western presence there, as happened with the EU mission, which Armenia preferred to the Collective Security Treaty Organization (CSTO) mission.
The positions of Russia and Iran also differ on Western presence in the South Caucasus. Amid Moscow’s harsh criticism of deploying the EU civilian monitoring mission in Armenia, Tehran has not voiced unambiguous negative assessments. Perhaps Tehran realizes the possibility that an EU mission can contribute to maintaining peace. A civilian mission of 209 non-armed personnel cannot deter the Azerbaijani army’s offensive; however, the EU mission managed at least twice to disavow disinformation from the Azerbaijani Defense Ministry that Armenian Armed Forces were pulling heavy equipment to the border. Usually, such statements are disseminated in preparation for provocation. After European observers stated that no movement of armed equipment toward the border had been recorded, the preparatory disinformation wave from Baku stopped.
In this context, Russian statements that the EU monitoring mission is engaged in gathering intelligence in Armenia against Russia, Iran, and Azerbaijan are still coming out. It is important to emphasize two facts. First, the deployment of the two-month mission was initially discussed with the participation of the Azerbaijani side. Second, similar assessments that European observers are spying on Iran were not voiced at a high level from Tehran. This indicates a more balanced approach from the Iranians to the activity of the Europeans on the territory of Armenia. An explanation for this can be found in Iran’s red line regarding the presence of the West: it must not be permanent or military. The EU mission is temporary and civilian. Iran reacts more sharply to US presence and activity near its borders, as it does with the expanding Israeli presence in Azerbaijan.
In summary, the difference in approaches to the EU mission, where Russia has greater concerns than Iran, contrasts diametrically with the so-called “Zangezur corridor.” Iran sees this as a “Turan–NATO” corridor, which will lead to the strengthening of Turkey’s destructive pan-Turkish aspirations for the region and the consolidation of NATO in the region. Such assessments are not coming from Russia. In this sense, Iran is more cautious about obvious threats, as they are formed strictly at its border and directed against national security. From this perspective, Russia misperceives Turkey as an extension of NATO and a revisionist state that uses pan-Turkish narratives to gain a foothold in the Middle East, South Caucasus, and Central Asia.
Despite some differences in approach, the course for improving relations between the two countries remains on track. The strategic partnership agreement will create a basis for dialogue on a broader agenda. It will probably be more difficult for Moscow to ignore Tehran’s justified concerns, especially with regard to its borders.