Ռուսաստանը և Իրանը Հարավային Կովկասում. շահերի հատում և բախում - Mediamax.am
2022 թվականին ռուս-ուկրաինական պատերազմի մեկնարկից ի վեր, պարբերաբար լուրեր են ստացվում Ռուսաստանի և Իրանի միջև մերձեցման մասին՝ սկսած անօդաչու թռչող սարքերի մատակարարումից մինչև Թեհրանի որոշումը միանալ ԲՐԻՔՍ-ին: Արևմուտքի տեսանկյունից իրավիճակը պարզ է թվում. միջազգային լիբերալ կարգի երկու հակառակորդներ միավորվում են: Սակայն դա պարզեցնում է բարդ աշխարհաքաղաքական գործընթացները, մասնավորապես Հարավային Կովկասում, որոնք կարիք ունեն ավելի խորը ուսումնասիրության։
Ռուսաստանի և Իրանի միջև համագործակցությունն ու մրցակցությունը
Ռուսաստանը և Իրանը երկկողմ համագործակցության բավական երկար պատմություն ունեն։ Ներկայումս համագործակցության ամենակարևոր ոլորտները ռազմատեխնիկական, էներգետիկ և տնտեսական ոլորտներն են: Ռազմատեխնիկական ոլորտում հիմնական իրադարձությունները ներառում են 2016 թվականին Ռուսաստանի կողմից C-300 հակաօդային պաշտպանության համակարգերի մատակարարումը և Սու-35 կործանիչների և Մի-28 ուղղաթիռների մատակարարման պայմանագիրը: Ուկրաինայում պատերազմի բռնկումից հետո մատակարարումները սկսեցին ընթանալ հակառակ ուղղությամբ, որոնցից ամենահայտնին իրանական Shahed-136 անօդաչու թռչող սարքերն էին: Էներգետիկ ոլորտում համագործակցությունը ներառում է Իրանին գազային տուրբինների մատակարարման վերաբերյալ համաձայնագրերը, Իրանում ջերմաէլեկտրակայանի կառուցման համար Ռուսաստանի կողմից 1,4 միլիարդ դոլարի վարկ տրամադրելը և գազի մատակարարման փոխանակման մասին համաձայնագրերը: Հուշագիր է ստորագրվել Իրանի նավթագազային ոլորտում «Գազպրոմի» կողմից 40 միլիարդ դոլարի ներդրման համար։ Չնայած 2023 թվականի վերջին ապրանքաշրջանառության ծավալների նվազմանը՝ Իրանը տնտեսական ոլորտում Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) հետ ստորագրեց ազատ առևտրի գոտու մասին համաձայնագիր։ Ակնկալվում է, որ վճարային համակարգերի շարունակական ինտեգրումը կխթանի նաև առևտրի և տնտեսական աճը: Այս համագործակցության ֆոնին Մոսկվան և Թեհրանը նախատեսում են գործընկերության համաձայնագիր ստորագրել՝ ընդգրկելով ռազմավարական կարևոր բոլոր ոլորտները։
Նման պատկերը կարող է տպավորություն ստեղծել, որ ռուս-իրանական հարաբերությունները սահուն զարգանում են առանց խոչընդոտների՝ անվտանգությունից մինչև տնտեսություն։ Այնուամենայնիվ, երկկողմանի հարաբերություններում արձանագրված ձեռքբերումները լուրջ խնդիրների են բախվել։ Օրինակ, S-300 համակարգերի վերաբերյալ համաձայնագիրը ձեռք է բերվել 2007 թվականին, սակայն, Իրանին զենք մատակարարելու արգելքով պայմանավորված, ՄԱԿ-ի պատժամիջոցների պատճառով պայմանագրի կատարումը հետաձգվել է։ 2016-ին Մոսկվան սկսեց օգտագործել Համադանում գտնվող իրանական ավիաբազան սիրիական գործողությունների համար։ Ավելի ուշ Իրանի պաշտպանության նախարարության ղեկավարությունը քննադատեց Ռուսաստանին այս տեղեկատվությունը հրապարակելու համար։ Ռուսաստանը և Իրանը, ունենալով նավթի և գազի մեծ պաշարներ, ուղղակի մրցակիցներ են էներգետիկ ոլորտում մատակարարման շուկաների համար։ Նաև, չնայած սիրիական հարցում իրենց ընդհանուր նպատակներին (ներկայիս կառավարության պահպանում, ահաբեկչության դեմ պայքար և Սիրիայի տարածքային ամբողջականության վերականգնում) և ցանկությանը՝ պահպանել դաշնակցային հարաբերությունները, Մոսկվան և Թեհրանը շարունակում են մրցակցել ազդեցության գոտիների համար: Սովորաբար մրցակցությունը վերաբերում է էներգետիկ ռեսուրսների զարգացման հարցում ներգրավվածությանը։ Երկու կողմերը շարունակում են անհամաձայնությունը Սիրիայի տարածքում իսրայելական հարվածներին հակազդելու հարցում։
Որտե՞ղ են համընկնում շահերը Հարավային Կովկասում
Եթե տարբեր տարածաշրջաններում Իրանի և Ռուսաստանի շահերը համընկնում են, ապա դրանք սովորաբար ունենում են ռազմավարական նշանակություն, օրինակ՝ սիրիական համատեքստում։ Մոսկվան և Թեհրանը պատմականորեն մրցակիցներ են եղել Հարավային Կովկասում ազդեցության գոտու համար։ Ուժի այլ կենտրոնները չեն վիճարկել Ռուսաստանի գերակայությունը անցյալ դարերի ընթացքում։ Այնուամենայնիվ, Հարավային Կովկասն այժմ ապրում է Խորհրդային Միության փլուզումից հետո ամենանշանակալի աշխարհաքաղաքական տեղաշարժերը: Այս համատեքստում Թեհրանն ու Մոսկվան ունեն հատվող շահերի կետեր։
Նախ՝ անվտանգության խնդիրները։ 2020 թվականի Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմից հետո Ռուսաստանը և Իրանը հանդես էին գալիս որպես «ստատուս քվո պետություններ», որոնք շահագրգռված չէին փոխել նոր կոնֆիգուրացիան։ Այս դիրքորոշումը ձևավորվել է Թուրքիայի և Ադրբեջանի ռեվիզիոնիստական նկրտումների ֆոնին, որոնք ի վերջո ուժի կիրառմամբ միակողմանի զիջումների են հասել Հայաստանից։ Արցախի ճանաչումը Ադրբեջանի կազմում, հետագայում Արցախի անկում, էթնիկ զտումներ և տարածքների հանձնում Տավուշի մարզում իրականացվող «սահմանազատման» գործընթացի արդյունքում։ Հաշվի առնելով այս իրադարձությունները՝ Ռուսաստանն այլևս ներկայություն չունի Լեռնային Ղարաբաղում, իսկ անվտանգության առումով ավելի խոցելի դարձած Հայաստանին այլևս չի ցուցաբերվում անհրաժեշտ օգնություն։ Հետևաբար, Հայաստանը սկսեց իր արտաքին և անվտանգային քաղաքականության դիվերսիֆիկացման գործընթացը: Իրանի համար Հայաստանի հետ սահմանը կորցնելու սպառնալիքն ավելի իրական է դարձել։ Մինչև 2023 թվականի սեպտեմբեր Բաքուն ուղղում էր իր ռազմական հզորությունը Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի դեմ. Լեռնային Ղարաբաղի անկումից հետո Բաքուն կարող է իր ողջ ռազմական ուժը կենտրոնացնել Երևանի դեմ:
Երկրորդ՝ ուղղահայաց հաղորդակցությունների զարգացումը։ Ուկրաինայում պատերազմի բռնկմամբ Ռուսաստանի համար հրատապ է դարձել տնտեսական շրջափակման հաղթահարման հարցը։ Այս համատեքստում կարևոր դեր է խաղում Հյուսիս-Հարավ միջազգային տրանսպորտային միջանցքը, որը նախատեսված է Ռուսաստանին և Իրանին Հարավային Կովկասով կապելու համար։ Միևնույն ժամանակ, Հայաստանում իրանական Abad Rahan Pars International Group և Tunnel Sadd Ariana ընկերությունները զբաղվում են Սյունիքի Քաջարան-Ագարակ ճանապարհի 32 կմ հատվածի վերակառուցմամբ, որը «Հյուսիս-Հարավ» միջանցքի մաս է կազմում։ Աշխատանքները ֆինանսավորվում են Հայաստանի Հանրապետության, Կայունացման և զարգացման Եվրասիական հիմնադրամի կողմից։ Այս հիմնադրամը կառավարվում է Եվրասիական զարգացման բանկի կողմից, որտեղ առաջատար դեր է խաղում Ռուսաստանը։
Երրորդ՝ արևմուտքի սահմանափակ ազդեցությամբ Հարավային Կովկասի ռեգիոնալիզացիան։ 2020 թվականի պատերազմի արդյունքում Ռուսաստանը կորցրեց իր մենաշնորհային դիրքը՝ թույլ տալով Թուրքիային լայնացնել իր ազդեցությունը։ Իրանը դուրս մնաց նոր կոնֆիգուրացիայից։ Այն ներգրավված չէր 2020 թվականից հետո ստեղծված ստատուս-քվոյում, որը ներառում էր Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի տեղակայումը և ռուս-թուրքական համատեղ մոնիտորինգի կենտրոնի ստեղծումը։ Դիվանագիտական մակարդակով տարածաշրջանային գործընթացներում Իրանի ներգրավման հնարավոր տարբերակը «3+3» ձևաչափն է (Հայաստան, Իրան, Ռուսաստան, Վրաստան, Թուրքիա և Ադրբեջան): Այս ձևաչափը սկզբում նախաձեռնել են Թուրքիան և Ադրբեջանը, այնուհետև ակտիվորեն աջակցել է Ռուսաստանը, որը այն դիտարկում է որպես Հարավային Կովկասն ապաարևմտականացնելու հնարավորություն։
Հակասության հիմնական կետերը
Ինչպես երկկողմ և սիրիական հարցերում, այնպես էլ Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող գործընթացների նկատմամբ Ռուսաստանի և Իրանի մոտեցումները լիովին չեն համընկնում և ունեն խորը հակասություններ։ Օրինակ, Իրանը շատ առումներով փոխկապակցում է տարածաշրջանի անվտանգության և հաղորդակցության հարցերը, մինչդեռ Ռուսաստանի համար դրանք գտնվում են տարբեր «զամբյուղներում»։
Այս հարցն ի հայտ եկավ այն բանից հետո, երբ 2024 թվականի օգոստոսին Բաքվում ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարեց, որ Հայաստանը սաբոտաժի է ենթարկում 2020 թվականի նոյեմբերի հայտարարության՝ հաղորդակցությունների ապաշրջափակման մասին 9-րդ կետի իրագործումը։ Այս հայտարարությունը Երևանում և Թեհրանում ընկալվեց որպես Հայաստանի վրա համատեղ ճնշում գործադրելու Մոսկվայի և Բաքվի փորձ։ Դրան հաջորդեցին մի շարք ակտիվ քայլեր ու ուղերձներ Թեհրանից։ Ռուսաստանի դեսպանը հրավիրվեց Իրանի ԱԳՆ, երկկողմ օրակարգ մտցվեց այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» հարցը՝ ի սկզբանե ներառելով հիմնականում Ռուսաստան-Իրան ռազմավարական գործընկերության համաձայնագրի կետերը։ «Միջանցքը» քննարկվեց Սանկտ Պետերբուրգում հանդիպումների ժամանակ, ինչպես նաև ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շոյգուի այցի ժամանակ Իրանի Ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդի քարտուղար Ալի Աքբար Ահմադիանի հետ բանակցությունների ժամանակ։ Ռուսաստանի ներկայացուցիչը վերահաստատեց իր աջակցությունը Ադրբեջանի հետ միջանցքների և տրանսպորտային ուղիների վերաբերյալ Իրանի քաղաքականությանը՝ չնայած ՌԴ ԱԳՆ-ի ավելի վաղ հայտարարությանը, թե «Մոսկվան ենթադրում է, որ Թեհրանը լսել է Մոսկվայի դիրքորոշումը Զանգեզուրի միջանցքի վերաբերյալ»։
Ռուսաստանն ավանդաբար հայտարարել է, որ տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը չպետք է տեղի ունենա «միջանցքի» տրամաբանության շրջանակներում։ Այնուամենայնիվ, այն պետք է հիմնված լինի Հայաստանի ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և իրավասության սկզբունքների վրա։ Ավելին, Երևանի եւ Բաքվի միջև հարաբերությունների կարգավորման շուրջ ակտիվ երկկողմանի երկխոսության ֆոնին Մոսկվան արդեն մեկ տարի պասիվ է։ Սակայն այն բանից հետո, երբ հայտնի դարձավ, որ Սյունիքով անցնող հաղորդակցությունների պատասխանատվության մի մասը կարող է փոխանցվել միջազգային մասնավոր ընկերության (որը, ամենայն հավանականությամբ, կլինի արևմտյան), Բաքուն Մոսկվային առաջարկեց ներգրավվել գործընթացում՝ հիմնվելով 2020 թվականի նոյեմբերի հայտարարության 9-րդ հոդվածի վրա, որը ներառում է ռուս սահմանապահների տեղակայումը։ Հաղորդակցության ցանկացած ապաշրջափակում, որը տեղի է ունենում Հայաստանի լիակատար ինքնիշխանությունից և տարածքային ամբողջականությունից դուրս, ընդունելի չէ Իրանի համար։ Այս մոտեցումը բխում է տարածաշրջանում Անկարայի և Բաքվի նպատակներից, որը սկզբնական փուլում նախատեսում է Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև ուղիղ ցամաքային կապի ստեղծում՝ Հայաստանի տարածքի հաշվին։ Ռուսաստանի կողմից իր պատասխանատվության գոտում գտնվող հաղորդակցության ուղիները վերահսկելու ձախողման օրինակներից էին Ադրբեջանի կողմից Լաչին/Բերձոր միջանցքի շրջափակումը և դրան հաջորդած ռուս խաղաղապահների ամբողջական հեռացումը։ Ուստի ոչ ոք չի կարող երաշխավորել, որ միջնաժամկետ հեռանկարում Սյունիքով հաղորդակցությունը չի վերածվի ուղիղ միջանցքի. չեն լինի ո՛չ ռուս սահմանապահներ, ո՛չ միջազգային մասնավոր ընկերություն։
Ուստի Իրանն ունի երկու լավագույն տարբերակ՝ փակ պահել Սյունիքով հաղորդակցությունը կամ ապաշրջափակել տարածաշրջանի բոլոր հաղորդակցությունները՝ Հայաստանի լիակատար ինքնիշխանության ներքո։ Մոսկվան իրավիճակին այլ կերպ է տեսնում. եթե Ռուսաստանը չվերահսկի հաղորդակցությունները, ապա մեծ է հավանականությունը, որ այնտեղ կլինի Արևմուտքի ներկայություն, ինչպես եղավ ԵՄ առաքելության հետ, որը Հայաստանի կողմից գերադասվեց Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) առաքելությունից:
Ռուսաստանի և Իրանի դիրքորոշումները տարբեր են նաև Հարավային Կովկասում Արևմուտքի ներկայության հարցում։ Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելություն տեղակայելու վերաբերյալ Մոսկվայի կոշտ քննադատության պայմաններում Թեհրանը միանշանակ բացասական գնահատականներ չի հնչեցրել։ Հավանաբար Թեհրանը գիտակցում է այն հնարավորությունը, որ ԵՄ առաքելությունը կարող է նպաստել խաղաղության պահպանմանը: 209 ոչ զինված անձնակազմից բաղկացած քաղաքացիական առաքելությունը չի կարող զսպել ադրբեջանական բանակի հարձակումը։ Այնուամենայնիվ, ԵՄ առաքելությանը հաջողվել է առնվազն երկու անգամ հերքել Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության ապատեղեկատվությունն այն մասին, որ Հայաստանի Զինված ուժերը ծանր տեխնիկա են տեղաշարժում դեպի սահման: Սովորաբար նման հայտարարությունները տարածվում են սադրանքի նախապատրաստման նպատակով։ Այն բանից հետո, երբ եվրոպացի դիտորդները հայտարարեցին, որ դեպի սահման զինված տեխնիկայի տեղաշարժ չի գրանցվել, Բաքվից եկող նախապատրաստական ապատեղեկատվության ալիքը դադարեց։
Այս համատեքստում դեռևս հնչում են ռուսական հայտարարությունները, թե ԵՄ դիտորդական առաքելությունը Հայաստանում զբաղվում է Ռուսաստանի, Իրանի և Ադրբեջանի դեմ հետախուզական տվյալների հավաքագրմամբ։ Կարևոր է ընդգծել երկու փաստ. նախ՝ ադրբեջանական կողմի մասնակցությամբ ի սկզբանե քննարկվել է երկամսյա առաքելության տեղակայման հարցը։ Երկրորդ՝ նմանատիպ գնահատականներ, թե եվրոպացի դիտորդները հետախուզությամբ են զբաղված Իրանի դեմ, Թեհրանից բարձր մակարդակով չեն հնչել։ Սա խոսում է իրանցիների կողմից Հայաստանի տարածքում եվրոպացիների գործունեության նկատմամբ առավել հավասարակշռված մոտեցման մասին։ Դրա բացատրությունը կարելի է գտնել Արևմուտքի առկայության վերաբերյալ Իրանի կոմից հայտարարված «կարմիր գծում». այն չպետք է լինի մշտական կամ ռազմական: ԵՄ առաքելությունը ժամանակավոր է և քաղաքացիական։ Իրանն ավելի սուր է արձագանքում իր սահմանների մոտ ԱՄՆ ներկայությանը և ակտիվությանը, ինչպես դա անում է Ադրբեջանում Իսրայելի ներկայության ընդլայնման դեպքում:
Ամփոփելով, ԵՄ առաքելության նկատմամբ մոտեցումների տարբերությունը, որտեղ Ռուսաստանն ավելի մեծ մտահոգություններ ունի, քան Իրանը, տրամագծորեն հակադիր է այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» հանդեպ վերաբերմունքին: Իրանը սա դիտարկում է որպես «Թուրան-ՆԱՏՕ» միջանցք, որը կհանգեցնի տարածաշրջանի նկատմամբ Թուրքիայի կործանարար պանթուրքական նկրտումների ամրապնդմանը և տարածաշրջանում ՆԱՏՕ-ի համախմբմանը։ Նման գնահատականներ Ռուսաստանից չեն գալիս։ Այս առումով Իրանն ավելի զգույշ է վերաբերվում ակնհայտ սպառնալիքներին, քանի որ դրանք ձևավորվում են ուղիղ իր սահմանին և ուղղված են ազգային անվտանգության դեմ։ Այս տեսանկյունից Ռուսաստանը սխալ է ընկալում Թուրքիային՝ թերագնահատելով նրա՝ ՆԱՏՕ-ի անդամ լինելն ու անտեսելով նրա ռևիզիոնիստական նկրտումները, որոնք ներառում են պանթուրքական նարատիվների օգտագործումը՝ Մերձավոր Արևելքում, Հարավային Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում իր ազդեցությունն ընդլայնելու համար։
Չնայած մոտեցումների որոշակի տարբերություններին, երկու երկրների միջև հարաբերությունները շարունակում են բարելավվել: Ռազմավարական գործընկերության համաձայնագիրը հիմք կստեղծի ավելի լայն օրակարգի շուրջ երկխոսության համար։ Մոսկվայի համար, հավանաբար, ավելի դժվար կլինի անտեսել Թեհրանի արդարացված մտահոգությունները, հատկապես նրա սահմանների հետ կապված։

Россия и Иран на Южном Кавказе: точки пересечения и столкновения интересов - Mediamax.am
С момента начала войны на Украине 2022 г. мы регулярно получаем новости о сближении между Россией и Ираном: от поставки беспилотников до вступления Тегерана в БРИКС. С точки зрения западного мира, все очевидно - два антагониста либеральному международному порядку объединяют усилия. В действительности же, подобное выглядит большим упрощением сложных геополитических процессов, которые происходят в мире в целом, и на Южном Кавказе, в частности. Поэтому они требуют детального рассмотрения.
Опыт кооперации и конкуренции
Между Россией и Ираном имеется очень обширная история двустороннего сотрудничества. На современном этапе наиболее значимыми областями являлись военно-техническое, энергетическое и экономическое. Запоминающимися вехами в военно-технической сфере стали поставки Россией систем ПВО С-300 в 2016 году и соглашение о поставках истребителей Су-35 и вертолетов Ми-28. С началом войны на Украине поставки начались в обратную сторону. Наиболее известными стали иранские беспилотники «Шахед-136». Сотрудничество в области энергетики включает в себя соглашения о поставке Ираном газовых турбин, выделение Россией кредита в $1.4 млрд. на строительство в Иране тепловой электростанции, соглашения о своповых поставках газа, подписание меморандума об инвестиции «Газпрома» в нефтегазовую сферу Ирана $40 млрд. и многое другое. В области экономики, несмотря на снижение товарооборота по итогу 2023 г., Иран подписал соглашение о Зоне свободной торговли с ЕАЭС. Продолжающийся процесс по интеграции платежных систем также сможет увеличить торгово-экономические показатели. На фоне этого Москва и Тегеран планируют подписать соглашение о стратегическом партнерстве, которое будет охватывать все стратегически важные сферы.
Подобная картина может создать впечатление, что российско-иранские отношения развиваются гладко без каких-либо препятствий во всех сферах, от безопасности до экономики. Однако обозначенные достижения на двустороннем треке имели серьезные проблемы. Например, соглашение по поставкам комплексов С-300 было заключено в 2007 г. Из-за принятых ООН санкций на поставку вооружений Ирану реализация контракта была отложена. В 2016г. Москва начала использовать иранскую авиабазу в Хамадане для проведения сирийской операции. Позже руководство Минобороны Ирана раскритиковало Россию за разглашение данной информации. В области энергетики Россия и Иран, имея крупные запасы нефти и газа, выступают прямыми конкурентами за рынки сбыта. Также, несмотря на общие цели на сирийском направлении (сохранение действующей власти, борьба с терроризмом и восстановление территориальной целостности страны), сохраняя союзнический характер отношений, Москва и Тегеран продолжают конкурировать за зоны влияния. Как правило, соперничество касается участия в разработке энергоресурсов. Между сторонами продолжают сохраняться разногласия относительно противодействия израильским ударам по территории Сирии.
Где интересы на Южном Кавказе пересекаются?
Если интересы Ирана и России совпадают в различных регионах, то, как правило, они носят стратегическое измерение, как, например, на сирийском направлении. На Южном Кавказе Москва и Тегеран исторически были конкурентами за зону влияния. Доминирование России на протяжении последних столетий не оспаривалось со стороны других центров силы - Ирана и Турции. Однако сейчас на Южном Кавказе происходят самые крупные геополитические сдвиги с момента распада СССР. В этом контексте у Тегерана и Москвы имеются точки пересечения интересов.
Во-первых, вопросы безопасности. После войны в Нагорном Карабахе 2020г. Россия и Иран выступали в качестве «государств статус-кво», которые не были заинтересованы в изменении новой конфигурации. Данная позиция выстраивалась на фоне ревизионистских устремлений Турции и Азербайджана, которые через применение силы в итоге добились односторонних уступок от Армении: признание Арцаха частью Азербайджана, после которой последовало падение Нагорного Карабаха, этническая чистка и передача территорий, которые находились в Тавушском марзе в результате процесса «демаркации». На фоне данных событий можно зафиксировать, что Россия больше не имеет присутствия в Нагорном Карабахе и не способна оказать необходимую помощь Армении, которая стала более уязвима в вопросе обеспечения безопасности. Это послужило толчком для диверсификации внешней и оборонной политики Армении. Для Ирана же угроза потери границы с Арменией стала более реальной. До сентября 2023г. Азербайджан поочередно оказывал давление на Армению и Арцах. После падения Нагорного Карабаха Баку способен проецировать всю военную мощь против Еревана.
Во-вторых, развитие вертикальных коммуникаций. С началом войны на Украине для России остро встал вопрос преодоления экономической блокады. В этом контексте важную роль играет МТК «Север-Юг», который призван связать Россию и Иран в том числе через Южный Кавказ. Примером кооперации может служить инвестиция России в участок Решт-Астара, что позволит запустить железнодорожное сообщение между Ираном и Россией через территорию Азербайджана. В то же время на территории Армении иранские компании Abad Rahan Pars International Group и Tunnel Sadd Ariana занимаются реконструкцией 32 километрового участка дороги Каджаран-Агарак в Сюнике, который является частью коридора «Север-Юг». Работы ведутся за счет средств бюджета Республики Армения, Евразийского фонда стабилизации и развития Евразийского банка развития, в котором ведущую роль играет Россия.
В-третьих, регионализация Южного Кавказа с ограничением западного влияния в регионе. В результате войны 2020г. Россия утратила монопольные позиции, позволив закрепиться Турции в регионе. Иран остался вне новой конфигурации, которая предусматривала развертывание российского миротворческого контингента в Нагорном Карабахе и создание совместного российско-турецкого мониторингового центра. Возможной опцией вовлечения Ирана в региональные процессы на дипломатическом уровне является формат «3+3» (Армения, Иран, Россия, Грузия, Турция, Азербайджан). Данный формат изначально был инициирован Турцией и Азербайджаном, затем активно поддержан Россией, которая видит в нем возможность девестернизации Южного Кавказа.
Основные узлы противоречия
Как и на двустороннем и сирийском треках, подходы России и Ирана к процессам на Южном Кавказе не только полностью не совпадают, но и имеют серьезные противоречия. Например, Иран во многом увязывает вопрос безопасности и коммуникаций в регионе, в то время как для России они являются разными «корзинами».
Наиболее остро данный вопрос встал на повестку после того, как глава МИД России Сергей Лавров в августе 2024г. заявил в Баку, что Армения саботирует имплементацию 9-го пункта Заявления от 9 ноября 2020г. о разблокировке коммуникаций. Данное заявление в Ереване и Тегеране было воспринято в качестве попытки совместного давления Москвы и Баку на Армению. Поэтому имела место череда активных шагов и заявлений уже со стороны Тегерана. Так, в МИД Ирана был вызван посол России, затем вопрос так называемого «Зангезурского коридора» встал на двустороннюю повестку. Изначально встречи на высоком уровне между Москвой и Тегераном включали в основном вопрос содержания соглашения о стратегическом партнерстве. Так называемый «Зангезурский коридор» обсуждался в ходе встреч в Санкт-Петербурге, а также во время визита Секретаря Совета безопасности России Сергея Шойгу в рамках переговоров с секретарем Высшего совета национальной безопасности Ирана Али Акбаром Ахмадианом. Российский представитель подтвердил свою поддержку политике Исламской Республики Иран в отношении коридоров и транспортных маршрутов с Азербайджаном, несмотря на прозвучавшее ранее заявление МИД России о том, что «Москва исходит из того, что Тегеран услышал позицию по «Зангезурскому коридору»».
В действительности, Россия традиционно заявляла о том, что разблокировка коммуникаций в регионе не должна происходить в рамках «коридорной» логики, а наоборот - исходя из принципов суверенитета, территориальной целостности и юрисдикции Армении. Более того, на фоне активного двустороннего диалога между Ереваном и Баку о нормализации отношений, на протяжении года Москва не проявляла активность. Однако после того как стало известно, что часть компетенций вокруг коммуникаций через Сюник может быть передана международной частной компании (которая, с высокой долей вероятности, будет западной), Баку предложил Москве включиться в процесс на основании статьи 9 Заявления, которая включает размещение российских пограничников. Для Ирана неприемлема любая разблокировка коммуникаций, которая происходит вне полного суверенитета и территориальной целостности Армении. Данный подход исходит из конкретного понимания целей Анкары и Баку в регионе, которая предусматривает на начальном этапе установление прямой сухопутной связи между Турцией и Азербайджаном за счет территории Армении. Печальным опытом того, как России не удалось удержать под контролем коммуникацию, которая находилась в ее зоне ответственности, является блокада Азербайджаном Лачинского/Бердзорского коридора с последующим полным вытеснением российских миротворцев. Поэтому никто не способен дать какие-либо гарантии того, что в среднесрочной перспективе коммуникация через Сюник не превратится в прямой коридор - ни российские пограничники, ни международная частная компания.
Поэтому для Ирана наиболее перспективными являются две опции: сохранять коммуникации через Сюник закрытыми, либо разблокировать все коммуникации в регионе под полным суверенитетом Армении. Москва видит ситуацию иначе: если не будет российского контроля над коммуникациями, то с высокой долей вероятности на них будет западное присутствие, как это вышло с миссией ЕС, которую Армения предпочла взамен миссии ОДКБ.
Можно считать, что по вопросу западного присутствия на Южном Кавказе позиции России и Ирана не являются идентичными. Например, на фоне резкой критики со стороны Москвы на развертывание гражданской мониторинговой миссии ЕС в Армении, из Тегерана не звучали однозначные негативные оценки. Возможно, в Тегеране осознают возможность миссии ЕС содействовать поддержанию мира. Очевидно, что гражданская миссия, состоящая из 209 невооруженных людей, не может сдержать наступление азербайджанской армии. Однако миссии ЕС удалось как минимум дважды дезавуировать дезинформацию со стороны Минобороны Азербайджана о том, что вооруженные силы Армении стягивают тяжелую технику к границе. Как правило, подобные заявления служат информационной подготовкой для провокаций. После того, как европейские наблюдатели заявили, что каких-либо передвижений вооруженной техники Армении в сторону границ не зафиксировано, подготовительная дезинформационная волна из Баку прекратилась.
На фоне этого из России продолжают звучать заявления о том, что мониторинговая миссия ЕС занимается в Армении сбором разведданных против России, Ирана и Азербайджана. Важно подчеркнуть два факта. Во-первых, изначально вопрос развертывания двухмесячной миссии обсуждался при участии азербайджанской стороны. Во-вторых, аналогичные оценки о том, что европейские наблюдатели шпионят за Ираном, не звучали на высоком уровне из Тегерана. Это свидетельствует о более сбалансированном подходе иранской стороны к активности европейцев на территории Армении. Объяснением этого может служить довольно конкретная красная линия в отношении западного присутствия: постоянное и военное. Миссия ЕС является временной и гражданской. Более остро Иран будет реагировать на присутствие и активность США вблизи своих границ, как это происходит в случае расширения присутствия Израиля в Азербайджане.
Резюмируя прослеживаемую разницу к подходам к миссии ЕС, где у России больше опасений, чем у Ирана, можно сказать, что в случае с так называемым «Зангезурским коридором» подход диаметрально противоположный. В Иране в нем видят коридор «Туран-НАТО», который приведет к усилению деструктивных для региона пантюркистских устремлений Турции и закреплению НАТО вблизи границ. Из России же подобные оценки не звучат. В этом смысле Иран более внимателен и осторожен в отношении очевидных угроз, поскольку они формируются непосредственно у его границы и направлены против его национальной безопасности. С этой точки зрения, в России ошибочно не воспринимают Турцию как продолжение НАТО и государство-ревизиониста, которое использует пантюркистские наративы для закрепления на Ближнем Востоке, Южном Кавказе и Центральной Азии.
Несмотря на некоторую разницу в подходах, курс на повышение отношений между двумя странами сохраняется. Соглашение о стратегическом партнерстве создаст основу для диалога по более широкой повестке. Вероятно, Москве будет сложнее игнорировать обоснованные опасения Тегерана, особенно если они связаны с его границами.