Ռուսաստանի երկընտրանքը Լեռնային Ղարաբաղում. մնա՞լ, թե՞ չմնալ - Mediamax.am
2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից Արցախը (Լեռնային Ղարաբաղը) շարունակում է մնալ շրջափակման մեջ։ Ադրբեջանը միակողմանի վերահսկողություն է սահմանել Լաչինի միջանցքի վրա, ինչը հակասում է 2020 թվականի եռակողմ հայտարարությանը: Մոտ երկու տարուց՝ 2025 թվականի մայիսին, կորոշվի Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ զորակազմի (ՌԽԶ) ապագան։ Երևանն ու Բաքուն կա՛մ կերկարաձգեն զորախմբի մանդատը, կա՛մ կհայտարարեն, որ վերջինիս ներկայության կարիքը չկա և կնախապատրաստեն դրա դուրս գալը։ Ռուսաստանի կողմից բանակցային գործընթացում միջնորդի մենաշնորհային դերի կորուստը, շրջափակումը վերացնելու և միջանցքի նկատմամբ վերահսկողությունը վերականգնելու անկարողությունը մեծացնում են երկրորդ սցենարի հավանականությունը։
Ռուս խաղաղապահների կարիքների և կարգավիճակի փոփոխություն
Ռուս խաղաղապահների տեղակայումը Լեռնային Ղարաբաղում 2020 թվականի պատերազմի ավարտին պայմանավորված էր անվտանգության պահպանման անհրաժեշտությամբ՝ մինչև խաղաղության համաձայնագրի կնքումը։ Եվ այս համատեքստում կան մի շարք առանցքային բաղադրիչներ։
Նախ՝ ի սկզբանե խաղաղապահները գտնվում էին «մոխրագույն գոտում», քանի որ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը սահմանված չէր։ Հենց այս վիճակն է ստեղծել արտաքին երրորդ ուժի առկայության անհրաժեշտությունը։ Սակայն այն բանից հետո, երբ Հայաստանն ամենաբարձր մակարդակով ճանաչեց Լեռնային Ղարաբաղը որպես Ադրբեջանի մաս, կոնֆիգուրացիան փոխվեց։ Այժմ և՛ Բաքվի, և՛ Երևանի տեսանկյունից ռուս խաղաղապահները տեղակայվել են Ադրբեջանի տարածքում։
Երկրորդ՝ ռուսաստանցի մի շարք փորձագետների և որոշումներ կայացնողների ընկալմամբ՝ 2020 թվականի պատերազմի ելքը դրական էր Ռուսաստանի համար․ Մոսկվան ընդլայնեց իր ռազմական ներկայությունը Հարավային Կովկասում և ճնշման գործիք ստացավ տարածաշրջանի երրորդ երկրի՝ Ադրբեջանի վրա, ինչը նախկինում չկար։ Սակայն այս մոտեցումը հակառակ արդյունք տվեց: Ադրբեջանը, վերահսկողություն հաստատելով Լաչինի միջանցքի վրա, արդեն սահմանափակում է զորակազմի աշխատանքը և ճնշում գործադրում վերջինիս վրա։ Այսօր արդեն Մոսկվան է զգուշորեն ընտրում ձևակերպումները և շրջանցում սուր անկյունները՝ Բաքվի գործընկերներին չվիրավորելու համար, քանի որ դրանից է կախված խաղաղապահների ներկայությունն ապագայում։
Երրորդ՝ զորախմբի տեղակայման անհրաժեշտությունը պայմանավորված էր խաղաղության համաձայնագրի բացակայությամբ: Այսօր Երևանն ու Բաքուն հասել են եզրագծին։ Հայաստանը գնացել է անհրաժեշտ միակողմանի զիջումների, և այժմ ընթանում է տեխնիկական մանրամասների քննարկումը։ Ադրբեջանը ճնշում է գործադրում, որպեսզի համաձայնագիրը որքան հնարավոր է շուտ ստորագրվի, ինչը թույլ կտա նրան 2025 թվականի մայիսին հայտարարել, որ «հակամարտությունն արդեն անցյալում է, տարածաշրջանում առկա է երկար սպասված խաղաղությունը, և այլևս խաղաղապահների կարիք չկա»։
Եվ չորրորդը՝ Լեռնային Ղարաբաղում «գետնի վրա» ռազմական ներկայությունը պետք է Ռուսաստանի համար երաշխավորեր մենաշնորհային կարգավիճակ բանակցային գործընթացում, ասել է թե՝ ձեռք բերված ցանկացած պայմանավորվածություն կարող էր իրականացվել միայն ռուսական կողմի մասնակցությամբ։ Սակայն Երևանի և Բաքվի միջև հիմնական պայմանավորվածությունները ձեռք են բերվում Բրյուսելի և Վաշինգտոնի հարթակներում։ Այսինքն՝ հետկոնֆլիկտային կարգավորման հարցում խաղաղապահների ներկայությունը Ռուսաստանի առաջատար դերի երաշխավորի գործառույթ չի կատարել։
Կարող ենք արձանագրել, որ խաղաղապահների տեղակայման ակնկալիքները՝ որպես տարածաշրջանում գործընթացների վրա ազդեցություն գործելու արժեքավոր գործիք, այսօրվա դրությամբ չեն արդարացել։ Ընդհակառակը՝ Ռուսաստանը հայտնվել է Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար աղետի լուծման անհրաժեշտության և խաղաղապահների մանդատի երկարաձգումը երաշխավորող դիրքերի պահպանման բարդ խնդրի առջև։
Ռուսաստանի համար հիմնական տարբերակները
Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղապահ զորակազմի շուրջ իրավիճակի զարգացման հնարավոր սցենարները որոշելու համար անհրաժեշտ է պատասխանել ամենակարևոր հարցին․ արդյոք Ռուսաստանը շահագրգռվա՞ծ է պահպանել իր ներկայությունը։
Ավանդաբար այս հիմնախնդրի վերլուծության ժամանակ հետազոտողները կանխահայտ կերպով դրական պատասխան են զետեղում այս հարցի կողքին։ Սակայն Ռուսաստանի արտաքին քաղաքականության ներկայիս միտումը, որը մեծապես հիմնված է քաղաքական նեոռեալիզմի վրա, վկայում է առկա հնարավորություններից ելնելով՝ ազգային շահերի հարմարեցման անհրաժեշտության մասին ։ Այսինքն՝ եթե cost-benefit հարաբերակցությունը հօգուտ առաջինի լինի, ապա Ռուսաստանը կվերանայի իր սկզբնական մոտեցումները։ Վերը նկարագրված ցուցանիշները վկայում են առաջնահերթությունների հնարավոր վերանայման մասին:
Փաստացի ռուս խաղաղապահների ներկայությունը հիմնված է երեք հենասյուների վրա․ Լեռնային Ղարաբաղի անորոշ կարգավիճակը, Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղության համաձայնագրի բացակայությունը, Ադրբեջանի հետ «ինտեգրվելուց» հրաժարվող հայ բնակչության պահպանումը ։ Առաջին երկու հենասյուների հարթեցումը պետք է հանգեցնի նրան, որ Ռուսաստանը կենտրոնանա վերջինիս վրա։ Սակայն այս դեպքում բացասական միտում կա՝ կապված տեղի բնակչության ելքի նախապատրաստման հետ։
Նախ՝ շարունակվող շրջափակումն անտանելի պայմաններ է ստեղծում Լեռնային Ղարաբաղում մնալու համար։ Ուստի՝ Լաչինի միջանցքի բացումը կարող է հանգեցնել զանգվածային արտագաղթի դեպի Հայաստան, քանի որ պատերազմից հետո բնակչության մեծ մասը վերադարձել էր՝ ելնելով կայուն կյանքի նկատառումներից, որ պայմանավորվում էր ռուս խաղաղապահների ներկայությամբ։ Երկրորդ՝ Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև ուղիղ երկխոսության բացակայությունը կստեղծի մի իրավիճակ, երբ Ադրբեջանը որոշումները կիրականացնի միակողմանի՝ հիմնվելով Երևանի հետ պայմանավորվածությունների վրա։ Օրինակը Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջական շրջափակումն է, որը սկսվեց Հայաստանի կողմից այդ տարածքը Ադրբեջանի կազմում ճանաչելուց հետո։ Կարևոր է արձանագրել, որ Ռուսաստանը չկարողացավ վերադարձնել Լաչինի միջանցքի վերահսկողությունը քաղաքական և դիվանագիտական գործիքներով, չկարողացավ բացել շրջափակումը, ինչպես նաև ապահովել բնակչության համար անհրաժեշտ նվազագույն պայմանները և Մոսկվայի միջնորդությամբ գործարկել Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև մշտական բանակցային մեխանիզմ։ Այսպիսով՝ առկա միտումի պահպանման դեպքում կարելի է սպասել Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղապահների ներկայության վերջին հենասյունի թուլացմանը։
Այս հեռանկարը կունենա դոմինոյի էֆեկտ։ Բաքվի պայմաններով հակամարտության «կարգավորումը» կհանգեցնի Լեռնային Ղարաբաղում հայ բնակչության կտրուկ նվազմանը, իսկ Երևանի և Բաքվի միջև անվտանգության նախանշված երաշխիքներով խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումը կնվազեցնի Հայաստանի տարածքում ռուսական լայնածավալ ռազմական ներկայության անհրաժեշտությունը (երաշխիքը կապահովվի արդեն ոչ թե արտաքին ուժով, այլ երկկողմ համաձայնագրով)։ Միևնույն ժամանակ, կնվազի Մոսկվայի ներկայության հեռանկարը նաև նոր տարածաշրջանային կոնֆիգուրացիայում։ Բարձր մակարդակով քննարկումներ են ընթանում ապաշրջափակված հաղորդակցություններում ԱԴԾ Սահմանապահ զորքերի ներկայության անհրաժեշտության բացակայության մասին, ինչն ի սկզբանե նախատեսված էր 2020 թվականի հայտարարության մեջ: Այս կապակցությամբ ՌԽԶ-ի՝ որպես Հայաստանում ռուսական ներկայության դոմինոյի առաջին «քար» լինելու անհրաժեշտության միակ հիմքը Լեռնային Ղարաբաղում չկարգավորված իրավիճակի պահպանումն է:
Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության հռետորաբանությունն այն մասին, որ «մեծ բանակցային գործընթացի գագաթնակետը կլինի հենց խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը, որը կավարտվի հայերի և ադրբեջանցիների ջանքերի շնորհիվ», վկայում է Մոսկվայի ձգտման մասին՝ չստեղծելու սուր անկյուններ, որոնցից հնարավոր կլինի կառչել և երաշխավորել ՌԽԶ-ի մանդատի երկարաձգումը։ Միևնույն ժամանակ, բանակցությունների առաջընթացը հենց արևմտյան հարթակներում բնական ձևով Մոսկվայի մոտ կարող է առաջացնել բոլոր գործընթացները դադարեցնելու ցասնկություն։ Դա թույլ կտա ժամանակ շահել Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար աղետը կարգավորելու և իրենց միջնորդական դիրքերի վերադարձն ապահովելու համար։ Հենց այդ մասին է վկայում ռուսական կողմի հայտարարությունն այն մասին, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հապճեպ, ի վնաս որակի և պատշաճ պատրաստվածության խաղաղության պայմանագիր կնքելու փորձն ապագայում կհանգեցնի նոր կոնֆլիկտների: Այլ կերպ ասած՝ հետկոնֆլիկտային վիճակի ներկայիս միտումը չի համադրվում սեփական շահերի ապահովման ռուսական հեռանկարին։
Ըստ այսմ՝ կարող ենք եզրակացնել, որ այսօրվա դրությամբ Ռուսաստանի համար միակ տարբերակը մնացել է մինչև համաձայնագրի կնքումը կայուն իրավիճակի երաշխավորումը, որին պետք է հաջորդի «գետնի վրա» պայմանավորվածությունների իրագործումը։ Միայն այս խնդիրների լուծումը թույլ կտա Մոսկվային հիմք ստեղծել ապագայում որևէ ներկայություն երաշխավորելու համար։

Since December 12, 2022, Artsakh (Nagorno-Karabakh) remains under blockade. Azerbaijan unilaterally established control over the Lachin corridor, which contradicts the Trilateral Statement of 2020. In less than two years, in May 2025, the future of the Russian peacekeeping contingent (RPC) in Nagorno-Karabakh will be determined: Yerevan and Baku will either extend the mandate of the contingent or declare that there is no need for its presence and will prepare it for the exit. Russia's loss of its monopoly role as a mediator in the negotiation process and its inability to lift the blockade and regain control over the corridor increase the likelihood of the second scenario.
Changing needs and status of Russian peacekeepers
The deployment of Russian peacekeepers in Nagorno-Karabakh at the end of the 2020 war was conditioned by the need to maintain security until the conclusion of a peace agreement. In this context, there are several key components.
Firstly, initially, the peacekeepers were in the "gray zone", since the status of Nagorno-Karabakh was not determined. It was this situation that created the need for the presence of an external third force. However, after Armenia recognized Nagorno-Karabakh as part of Azerbaijan at the highest level, the configuration changed. Now, from the point of view of both Baku and Yerevan, Russian peacekeepers are stationed on the territory of Azerbaijan.
Secondly, in the perception of many Russian experts and decision-makers, the results of the 2020 war were positive for Russia: Moscow has expanded its military presence in the South Caucasus and received an instrument of pressure on Azerbaijan, the third country in the region, which it didn't have before. However, this approach had the opposite effect. Having established control over the Lachin corridor, Azerbaijan already restricts the work of the contingent and puts pressure on it. Today, Moscow is already carefully choosing the wording and bypassing the sharp corners in order not to offend its partners in Baku, since the future presence of peacekeepers depends on it.
Thirdly, the need to deploy the contingent was due to the absence of a peace agreement. Today Yerevan and Baku have reached the finish line: Armenia has made the necessary unilateral concessions and the technical details are being discussed. Azerbaijan is exerting pressure to sign an agreement as soon as possible, which will allow it to announce in May 2025, "The conflict is already in the past, the long-awaited peace has come to the region and there is no need for peacekeepers anymore."
Fourthly, the military presence "on the ground" in Nagorno-Karabakh was supposed to guarantee Russia a monopoly in the negotiation process: any agreements reached can be implemented only with the participation of the Russian side. However, Yerevan and Baku are reaching the main agreements at the sites in Brussels and Washington. That is, the presence of peacekeepers did not play the role of a guarantor of Russia's leading role in the post-conflict settlement.
We can record that the expectations from the deployment of peacekeepers as a valuable tool capable of influencing the processes in the region have not been justified as of today. On the contrary, Russia faced the difficult task of resolving the humanitarian catastrophe in Nagorno-Karabakh and maintaining positions that would guarantee an extension of the mandate of the peacekeepers.
Main options for Russia
In order to determine possible scenarios for the development of the situation around the peacekeeping contingent in Nagorno-Karabakh, it seems necessary to answer the key question: is Russia interested in maintaining its presence?
Traditionally, when analyzing this problem, researchers knowingly lay down a positive answer to this question. However, the current trend in Russian foreign policy, largely based on the approaches of political neorealism, indicates the need to adjust national interests based on available opportunities. In other words, if the cost-benefit ratio is in favor of the former, then Russia will reconsider the initial approaches. The indicators described above indicate a possible revision of priorities.
In fact, the presence of Russian peacekeepers rests on three pillars: the uncertain status of Nagorno-Karabakh; the absence of a peace agreement between Yerevan and Baku; the preservation of the Armenian population, which refuses to "integrate" into Azerbaijan. Leveling the first two pillars should lead to Russia's concentration of attention on the latter. However, even in this case, there is a negative trend associated with the preparation for the mass departure of the local population.
Firstly, the ongoing blockade creates unbearable conditions for staying in Nagorno-Karabakh. Therefore, the opening of the Lachin corridor may lead to mass emigration to Armenia, since most of the population returned after the war, based on considerations of a stable life due to the Russian presence. Secondly, the absence of a direct dialogue between Stepanakert and Baku will create a situation in which Azerbaijan will implement decisions unilaterally, based on agreements with Yerevan. An example is the complete blockade of Nagorno-Karabakh, launched after Armenia recognized this territory as part of Azerbaijan. It is important to note that Russia failed to regain control of the Lachin corridor with political and diplomatic tools, lift the blockade, provide the minimum necessary conditions for the stay of the population, and launch a permanent negotiation mechanism between Stepanakert and Baku with the mediation of Moscow. Thus, if the current trend continues, we can expect the weakening of the last pillar of the presence of peacekeepers in Nagorno-Karabakh.
This prospect will have a domino effect. The "settlement" of the conflict on Baku's terms will lead to a sharp decrease in the Armenian population in Nagorno-Karabakh. And the signing of a peace agreement between Yerevan and Baku with designated security guarantees will reduce the need for a large-scale Russian military presence in Armenia (the guarantee will no longer be provided by an external force but by a bilateral agreement). At the same time, the prospect of Moscow's presence in the new regional configuration will also decrease: discussions are underway at the highest level about the absence of the need for the presence of FSB border troops on unblocked communications, as originally envisaged in the 2020 Statement. In this regard, the only basis for the need for the RPC to remain as the first "knuckle" of the domino of the Russian presence in Armenia is the preservation of the unresolved situation in Nagorno-Karabakh.
The rhetoric of the Russian Foreign Ministry that "the culmination of a large negotiation process will be the signing of a peace treaty that will draw a line under the efforts of Armenians and Azerbaijanis" testifies to Moscow's desire not to create sharp corners for which it will be possible to cling and guarantee the extension of the RPC's mandate. At the same time, the progress of negotiations on Western platforms may naturally cause Moscow to put all processes on pause. This will allow us to gain time: to resolve the humanitarian catastrophe in Nagorno-Karabakh and ensure the return of our positions as a mediator. This is what the statement of the Russian side says, "an attempt to hastily conclude a peace treaty between Azerbaijan and Armenia to the detriment of quality and proper preparation will result in new conflicts in the future." In other words, the current trend of the post-conflict structure does not correlate with the Russian perspective of ensuring its interests.
Based on this, we can conclude that the only option for Russia as of today is to guarantee a stable situation until an agreement is concluded with the subsequent implementation of agreements "on the ground". Only the solution to these problems will allow Moscow to create a basis for guaranteeing any presence in the future.