Պատմական գիտությունների թեկնածու, վերլուծաբան, APRI Armenia-ի գիտաշխատող
Ռուսաստանն ու Իրանը 2025 թվականի հունվարին պաշտոնապես ամրապնդեցին երկարաժամկետ ռազմավարական գործընկերությունը՝ ստորագրելով Համապարփակ ռազմավարական գործընկերության համաձայնագիր 20 տարի ժամկետով: Այս համաձայնագիրն ամրապնդում է Մոսկվայի և Թեհրանի միջև երկկողմ հարաբերությունները։ Երկկողմ համաձայնագրում Հարավային Կովկասին վերաբերող մի քանի դրույթներ ընդգծում են տարածաշրջանային դինամիկայի խորքային հետևանքները, մասնավորապես` Հայաստանի համար, որը պետք է նավարկի դաշինքների և մրցակցությունների բարդ ցանցում՝ պատմականորեն վիճահարույց տարածաշրջանում։
ՈՒրբաթ 4 Հոկտեմբեր 2024 12:58
Ռուսաստանը և Իրանը Հարավային Կովկասում. շահերի հատում և բախում
2022 թվականին ռուս-ուկրաինական պատերազմի մեկնարկից ի վեր, պարբերաբար լուրեր են ստացվում Ռուսաստանի և Իրանի միջև մերձեցման մասին՝ սկսած անօդաչու թռչող սարքերի մատակարարումից մինչև Թեհրանի որոշումը միանալ ԲՐԻՔՍ-ին: Արևմուտքի տեսանկյունից իրավիճակը պարզ է թվում. միջազգային լիբերալ կարգի երկու հակառակորդներ միավորվում են: Սակայն դա պարզեցնում է բարդ աշխարհաքաղաքական գործընթացները, մասնավորապես Հարավային Կովկասում, որոնք կարիք ունեն ավելի խորը ուսումնասիրության։
Չորեքշաբթի 20 Մարտ 2024 16:32
Հարավային Կովկասում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման չորս սցենար
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցությունների օրակարգում գտնվող առանցքային հարցերից մեկն այժմ հաղորդակցությունների ապաշրջափակումն է։ Շատ առումներով հենց այս խնդիրը կարող է պատրվակ հանդիսանալ Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի հերթական ագրեսիայի համար։ Առայժմ կարելի է առանձնացնել հաղորդակցությունների ապաշրջափակման և գործունեության չորս հնարավոր սցենար։
Չորեքշաբթի 16 Օգոստոս 2023 09:36
Ռուսաստանի երկընտրանքը Լեռնային Ղարաբաղում. մնա՞լ, թե՞ չմնալ
2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից Արցախը (Լեռնային Ղարաբաղը) շարունակում է մնալ շրջափակման մեջ։ Ադրբեջանը միակողմանի վերահսկողություն է սահմանել Լաչինի միջանցքի վրա, ինչը հակասում է 2020 թվականի եռակողմ հայտարարությանը: Մոտ երկու տարուց՝ 2025 թվականի մայիսին, կորոշվի Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ զորակազմի (ՌԽԶ) ապագան։ Երևանն ու Բաքուն կա՛մ կերկարաձգեն զորախմբի մանդատը, կա՛մ կհայտարարեն, որ վերջինիս ներկայության կարիքը չկա և կնախապատրաստեն դրա դուրս գալը։ Ռուսաստանի կողմից բանակցային գործընթացում միջնորդի մենաշնորհային դերի կորուստը, շրջափակումը վերացնելու և միջանցքի նկատմամբ վերահսկողությունը վերականգնելու անկարողությունը մեծացնում են երկրորդ սցենարի հավանականությունը։
Երեքշաբթի 2 Մայիս 2023 17:51
Ռուսաստանի արտաքին քաղաքականության նոր հայեցակարգը․ ի՞նչ պետք է իմանա Հայաստանը
Ռուսաստանի արտաքին քաղաքականության նոր հայեցակարգը հրապարակվել է 2023 թվականի մարտի 31-ին։ Հատկանշական է, որ ՌԴ ԱԳՆ-ն դեռ 2022 թվականի սկզբին պատրաստել էր նորացված հայեցակարգի նախագիծը։ Հավանաբար, Ուկրաինայում հակամարտության բռնկումը և դրա հետևանքները ճշգրտումներ են մտցրել փաստաթղթում։ Նոր հայեցակարգի հիմնական փոփոխությունները հասկանալու համար անհրաժեշտ է համեմատել այն նախորդ հրատարակության հետ, որը հրապարակվել է 2016 թվականին։ Կարող ենք առանձնացնել հետևյալ կարևոր փոփոխությունները, որոնք արդիական են Հայաստանի համար։
Երկուշաբթի 27 Մարտ 2023 17:44
Ռուսաստանի երեք մոտեցումները Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելությանը
2022 թվականի փետրվարին Ուկրաինայում հակամարտության մեկնարկից հետո Ռուսաստանի և Արևմուտքի (ներառյալ Եվրամիության (ԵՄ)) հարաբերությունները մրցակցությունից անցել են բաց առճակատման: Երկու կողմերն էլ այս դիմակայության հնարավոր դաշտ են համարում նախկին խորհրդային հանրապետությունների տարածքը։ Ռուսաստանը Հարավային Կովկասը համարում է իր անվտանգության ճարտարապետության մի մասը։ Այս համատեքստում այն, ինչ կատարվում է Հայաստանի տարածքում, շատ զգայուն է ընկալվում երկու պատճառով։
Հինգշաբթի 10 Մայիս 2018 12:07
Նոր Հայաստան. նոր քաղաքականություն Մերձավոր Արեւելքում
Քաղաքական ռեժիմի փոփոխությունը ենթադրում է նաեւ մի շարք արտաքին քաղաքական գերակայությունների վերանայում: Ակնհայտ է, որ ռուսական վեկտորի գերակշռումը ներկա փուլում հայկական պետականության պահպանման կարեւոր պայման է հանդիսանում: Չնայած հանրապետության քաղաքական կյանքում տեղի ունեցած լուրջ փոփոխություններին՝ տվյալ վեկտորի վերաքննումը հնարավոր չէ ո՛չ կարճաժամկետ, եւ ո՛չ էլ միջնաժամկետ հեռանկարում: Սակայն նոր իրողությունները պետք է բերեն մոտեցումների փոփոխության նաեւ արտաքին քաղաքական ոչ պակաս կարեւոր վեկտորի՝ մերձավորարեւելյանի ուղղությամբ:

Кандидат исторических наук, научный сотрудник APRI Армения
С момента начала войны на Украине 2022 г. мы регулярно получаем новости о сближении между Россией и Ираном: от поставки беспилотников до вступления Тегерана в БРИКС. С точки зрения западного мира, все очевидно - два антагониста либеральному международному порядку объединяют усилия. В действительности же, подобное выглядит большим упрощением сложных геополитических процессов, которые происходят в мире в целом, и на Южном Кавказе, в частности. Поэтому они требуют детального рассмотрения.
Среда 20 Март 2024 16:32
Четыре сценария разблокировки коммуникаций на Южном Кавказе
Одним из ключевых вопросов, стоящих на повестке переговоров между Арменией и Азербайджаном, сегодня является разблокировка коммуникаций. Во многом именно данная проблема может служить предлогом для очередной агрессии Азербайджана против Армении. Пока можно выделить четыре возможных сценария разблокировки и функционирования коммуникаций.
Среда 16 Август 2023 09:36
Дилемма России в Нагорном Карабахе: уйти нельзя остаться
С 12 декабря 2022 г. Арцах (Нагорный Карабах) продолжает оставаться в блокаде. Азербайджан в одностороннем порядке установил контроль над Лачинским коридором, что противоречит Трехстороннему Заявлению от 2020 г. Менее чем через два года, в мае 2025 г. определится будущее российского миротворческого контингента (РМК) в Нагорном Карабахе: Ереван и Баку либо продлят мандат контингента, либо заявят об отсутствии необходимости его присутствия и будут готовить его к выходу. Потеря Россией своей монопольной роли посредника в переговорном процессе, ее неспособность снять блокаду и вернуть контроль над коридором повышают вероятность именно второго сценария.
Вторник 2 Май 2023 17:51
Новая концепция внешней политики России: что важно знать для Армении?
Новая концепция внешней политики России была опубликована 31 марта 2023г. Примечательно, что МИД России подготовило проект обновлённой концепции еще в начале 2022г. Возможно, начало конфликта на Украине и его последствия внесли корректировки в документ. Для понимая основных изменений в новой концепции, важно сравнить ее с предыдущей редакцией, которая была опубликована в 2016г. Мы можем выделить следующие важные изменения, которые являются релевантными для Армении.
Понедельник 27 Март 2023 17:44
Три возможных подхода России в отношении гражданской миссии ЕС в Армении
С момента начала конфликта на Украине в феврале 2022 года отношения между Россией и Западом, включая Европейский союз (ЕС), перешли от соперничества к открытой конфронтации. Обе стороны рассматривают территорию бывших советских республик как возможное поля этого противостояния. Россия считает Южный Кавказ частью своей архитектуры безопасности. В этом контексте происходящее на территории Армении воспринимается очень чувствительно по двум причинам.
Четверг 10 Май 2018 12:07
Новая Армения: новая внешняя политика на Ближнем Востоке
Смена политического режима предполагает пересмотр в том числе ряда внешнеполитических приоритетов. Очевидно, что доминирование российского вектора является важным условием в сохранении армянской государственности на современном этапе. Несмотря на серьезные изменения в политической жизни республики, ревизия данного вектора невозможна ни в краткосрочной, ни в среднесрочной перспективах. Однако новые реалии должны привести к изменению подходов в не менее значимом внешнеполитическом векторе-ближневосточном.