Հարավային Կովկասում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման չորս սցենար - Mediamax.am
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցությունների օրակարգում գտնվող առանցքային հարցերից մեկն այժմ հաղորդակցությունների ապաշրջափակումն է։ Շատ առումներով հենց այս խնդիրը կարող է պատրվակ հանդիսանալ Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի հերթական ագրեսիայի համար։ Առայժմ կարելի է առանձնացնել հաղորդակցությունների ապաշրջափակման և գործունեության չորս հնարավոր սցենար։
«Զանգեզուրի միջանցքի» սցենարը
Այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» նպատակը Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև ուղիղ հաղորդակցության ստեղծումն է։ Այս միջանցքի իրավապայմանագրային հիմքը 2021 թվականին Բաքվի և Անկարայի միջև ստորագրված «Շուշիի հռչակագիրն» է, որում նշված է, որ սկզբնական փուլում պետք է ստեղծվի միջանցք, որը կմիացնի Ադրբեջանի հիմնական մասը Նախիջևանին, այնուհետև այն կերկարաձգվի՝ Թուրքիայի հետ միանալու համար։ Այս սցենարի իրականացումը բացառում է հաղորդակցությունների փոխադարձ ապաշրջափակումը։
Հիմնվելով Անկարայի և Բաքվի բարձր մակարդակի հայտարարությունների վրա՝ պարզ է դառնում, որ կողմերը, միջանցք ասելով, հասկանում են ճանապարհին որևէ խոչընդոտի՝ մաքսային և սահմանային անցակետերի բացակայություն: Այսինքն՝ ճանապարհային և երկաթուղային երթուղիները դուրս կլինեն որևէ կողմի վերահսկողությունից։
Մի շարք պատճառներով այս սցենարին բոլոր մակարդակներում բացահայտորեն դեմ է հանդես գալիս Իրանը։ Նախ, Թեհրանը դրա մեջ տեսնում է ոչ միայն Թուրքիայի, այլև Արևմուտքի ազդեցության ընդլայնման հնարավորություն։ Այդ պատճառով Թեհրանում «Զանգեզուրի միջանցքն» անվանում են «ՆԱՏՕ-ի թուրանական միջանցք»։ Երկրորդ՝ Իրանի համար վտանգավոր է Հայաստանի և Վրաստանի տարածքով դեպի Սև ծով հասանելիությունը կորցնելը, ինչը կարող է դիտարկվել որպես Թեհրանի մեկուսացման քաղաքականության մաս։ Այլ կերպ ասած՝ Իրանի հիմնական մտավախությունը կապված է ինչպես Հայաստանի կողմից իր տարածքի մի մասի նկատմամբ վերահսկողության կորստի, այնպես էլ թուրքական և, պոտենցիալ առումով, ամերիկյան ազդեցության գոտու ընդլայնման հետ, ինչն ուղղված կլինի Իրանի շահերի դեմ: Միևնույն ժամանակ, Ռուսաստանն արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի, կառավարության փոխնախագահ Ալեքսանդր Օվերչուկի, Հայաստանում իր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի և այլ դիվանագետների մակարդակով հայտարարել է, որ հաղորդակցությունների ապաշրջափակման համատեքստում միջանցքային տրամաբանությունը չի դիտարկվում։
Այս դիրքորոշումը պայմանավորված է նրանով, որ թուրք-ադրբեջանական միջանցքային մոտեցման իրականացման դեպքում Ռուսաստանը չի ունենա 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի հայտարարության 9-րդ կետով նախատեսված որևէ ներկայություն։
Այս սցենարի իրականացման միակ հնարավոր գործիքը Ադրբեջանի և Թուրքիայի ուժային միջամտությունն է։ Այստեղ կարևոր է հաշվի առնել երկու բաղադրիչ. Նախ՝ ուժերի և միջոցների կիրառումը պետք է լինի մասշտաբային՝ նպատակ ունենալով հնարավորինս արագ գրավել հաղորդակցությունների հանդեպ վերահսկողությունը։ Դա թույլ կտա չեզոքացնել ինչպես Իրանի, այնպես էլ ուժի այլ կենտրոնների կողմից օպերատիվ արձագանքի հնարավորությունը։ Երկրորդ՝ սկզբնական փուլում վերահսկողությունը կարող է սահմանվել հենց հաղորդակցությունների, այլ ոչ թե բնակավայրերի նկատմամբ։ Նման մոտեցումը կնվազեցնի արտաքին դերակատարների բացասական արձագանքը, ինչը հաշվի է առնվել այլ ագրեսիաների ժամանակ (2021-2022թթ. Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի հարձակման արդյունքում Բաքուն օկուպացիայի տակ է պահում մոտ 200 քառ․ կմ․ տարածք՝ ընդ որում չգրավելով ոչ մի բնակավայր, ինչը մեծապես մեղմացրել է միջազգային հանրության արձագանքը)։
Թեհրանի համար նման հաղորդակցության բացումը կարմիր գիծ լինելու ցուցիչ է Իրանի կողմից զորավարժությունների անցկացումը, որի նպատակն է դրսևորել քաղաքական կամք՝ հակազդելու իրավիճակի զարգացման նման սցենարին։ Շատ առումներով հենց իրանական գործոնն է զսպում Հայաստանի դեմ հարձակման համատեքստում Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից «Զանգեզուրի միջանցքը» բացելու սկզբնական նպատակը։ Չնայած «միջանցքային տրամաբանության» հարցում Մոսկվայի նմանատիպ դիրքորոշմանը՝ Ռուսաստանը նման կանխարգելիչ գործողություններ չի ձեռնարկել։
«Իններորդ կետի» սցենարը
Երկրորդ սցենարը վերաբերում է հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը, որը հիմնված է 2020 թվականի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետի վրա: Այստեղ կարևոր է յուրաքանչյուր դրույթ մանրամասն վերլուծել: Նախ և առաջ, նշվում է, որ «ապաշրջափակման են ենթակա տարածաշրջանւոմ բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերը»։ Նման մեկնաբանությունը ենթադրում է ոչ միայն Ադրբեջանը Նախիջևանի հետ կապող հաղորդակցությունների, այլև երկաթուղու և ճանապարհների այլ հատվածների՝ Երևան-Նախիջևան-Իրան և Իջևան-Գանձակ հատվածների բացումը։ Այսինքն՝ հաղորդակցությունների բացումը ներկայացվում է որպես փաթեթային լուծում՝ առանց ընտրովի փուլային մոտեցման։
Երկրորդ՝ «Հայաստանը երաշխավորում է Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև տրանսպորտային հաղորդակցության անվտանգությունը՝ երկու ուղղություններով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անարգել երթևեկություն կազմակերպելու նպատակով»։ Բաքուն «անարգել մուտքը» մեկնաբանում է որպես սահմանային կամ որևէ վերահսկողության բացակայություն։ Հաղորդակցությունների ապաշրջափակման ժամանակ միջանցքային տրամաբանությունը բացառելու համար Երևանը կարող է պնդել հետևյալ դիրքորոշումը․ Հայաստանը չի կարող երաշխավորել տրանսպորտային հաղորդակցության անվտանգությունը, եթե ֆիզիկապես ներկա չէ հաղորդակցությունների վրա, ուստի՝ որպեսզի Երևանն ի վիճակի լինի կատարել պարտավորությունները՝ համաձայն 9-րդ կետի, տվյալ հատվածում պետք է տեղակայվեն սահմանային ուժեր:
Երրորդ՝ «տրանսպորտային հաղորդակցությունների հսկողությունն իրականացնում է Ռուսաստանի Անվտանգության դաշնային ծառայության (ԱԴԾ) սահմանային ծառայությունը»։ Նման մեկնաբանությունը նշանակում է, որ բացառվում է Հայաստանի կողմից իր տարածքով անցնող հաղորդակցությունների նկատմամբ ցանկացած վերահսկողություն։ Այս կետը նաև հակասության մեջ է մտնում «անարգել մուտքի» ադրբեջանական մեկնաբանության հետ, ինչը նշանակում է նույն «միջանցքային» տրամաբանության բացակայություն։
Այս սցենարի իրագործումը հնարավոր է մոսկովյան հարթակում բանակցությունների վերսկսման դեպքում, որը սառեցված է մնում երկար ամիսներ։ Հաշվի առնելով, որ Հայաստանը պաշտոնապես չի հայտարարել, որ այս եռակողմ հայտարարությունն այլևս արդիական չէ Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումից հետո՝ ֆորմալ առումով եռակողմ հայտարարությունների համալիրը մնում է պայմանավորվածությունների փաթեթ, որոնց վրա կարող են հենվել Մոսկվան և Բաքուն։ Ռուսաստանի համար 9-րդ կետը կարևոր գործիք է, որը հնարավորություն է տալիս կառչել տարածաշրջանի հետհակամարտային կառուցվածքից և երաշխավորել իր ներկայությունը։ Ադրբեջանի համար այս կետն ամենանախընտրելի սցենարը չէ, քանի որ այն բացառում է սկզբնական «միջանցքային» ձևաչափը։ Սակայն այս սցենարը կարող է բացառել հայկական կողմի ներկայությունը հաղորդակցություններին, ինչը նույնպես բխում է Բաքվի շահերից։
Մյուս հնարավոր տարբերակը, որը թույլ կտա իրականացնել այս սցենարի մի մասը, Ադրբեջանի հերթական ագրեսիան է։ Եթե հարձակման դեպքում Բաքուն կարողանա վերահսկողություն հաստատել հաղորդակցությունների վրա և բախվի լուրջ արտաքին ճնշման, ապա որպես փոխզիջում Ադրբեջանը կարող է համաձայնել զիջման և վերահսկողությունը փոխանցել ռուսական կողմին՝ 9-րդ կետի համաձայն։ Միևնույն ժամանակ փակ են մնալու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև այլ հաղորդակցությունները։
Ընդ որում՝ կարևոր է նշել, որ մոսկովյան հարթակում բանակցությունների ընթացքում կողմերը քննարկել են Հայաստանի ներկայությունն ու մասնակցությունը հաղորդակցությունների վերահսկմանը: Սակայն, հաշվի առնելով ստատուս-քվոյի և բանակցությունների տրամաբանության փոփոխությունը, այս մոտեցմանը վերադառնալը կարող է խնդրահարույց լինել ։
«Ինքնիշխան վերահսկողության» սցենարը
Այս սցենարի տակ հասկացվում է հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը «խաղաղության խաչմերուկ» նախագծում շարադրված սկզբունքների հիման վրա։ Այն նախատեսում է ինքնիշխանության պահպանում և հաղորդակցությունների նկատմամբ վերահսկողություն այն պետությունների կողմից, որոնց տարածքով դրանք անցնում են։ Այլ կերպ ասած՝ ցանկացած միջանցքային տրամաբանություն և արտատարածքային վերահսկողություն բացառվում են։ Չնայած այս սցենարի իրականացման բավականին ցածր հավանականությանը՝ արդեն երկու կողմ կա, որոնք հայտարարել են իրենց աջակցության մասին։
Նախ՝ արտգործնախարարի մակարդակով Իրանը հայտարարեց, որ սատարում է առաջարկվող «խաղաղության խաչմերուկ» հայեցակարգին։ Ակնհայտ է, որ նման հայտարարությամբ Թեհրանն ավելի է ցուցադրում իր քաղաքական դիրքորոշումը տարածաշրջանում ստատուս-քվոյի պահպանման հարցում։
Երկրորդ՝ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը ֆինանսավորում է «խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի կառուցումը, որը Հարավային Կովկասի հաղորդակցությունների հնարավոր բացման շրջանակներում առաջարկել էր Նիկոլ Փաշինյանը։ Նման դիրքորոշումը կարող է ծառայել որպես հաղորդակցությունների ապագա ճարտարապետության վերաբերյալ հայկական առաջարկն ընդունելու պատրաստակամության ցուցադրում, նույնիսկ եթե դրանք չեն համապատասխանում եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետին։
Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից, սակայն, կոնկրետ քայլեր չեն նկատվում այդ նախաձեռնությունը նույնիսկ տարածաշրջանային ձևաչափով քննարկելու ուղղությամբ։ Ուստի՝ տվյալ սցենարի իրականացումը մնում է քիչ հավանական։
Տարածաշրջանում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման այլ հնարավոր սցենարները կարող են լինել վերը քննարկվածների ենթատարբերակներ։ Օրինակ ՝ ըստ 9-րդ կետի՝ ռուսական վերահսկողության տակ Սյունիքում ճանապարհ կբացվի, իսկ մնացած հաղորդակցությունները կմնան փակ։ Նման բան հնարավոր է Ադրբեջանի կողմից ռազմական ներխուժման նախապատրաստման դեպքում, որի դեպքում Հայաստանը չի ունենա հուսալի երաշխիքներ առանցքային ուժի կենտրոններից և ստիպված կլինի համաձայնել ռուսական միջնորդական առաջարկին։ Ընդ որում՝ չի բացառվում ստատուս-քվոյի պահպանումը, ըստ որի տարածաշրջանում բոլոր հաղորդակցությունները կմնան փակ։
Մեկ այլ հնարավոր համադրություն կարող է լինել «իններորդ կետի» և «ինքնիշխան վերահսկողության» սցենարների խառնուրդով, որի էությունը պարունակվում է նաև 2020 թվականի հայտարարության և «խաղաղության խաչմերուկի» առաջարկի մեջ։ Խոսքը Սյունիքով ռուսական կամ ռուս-հայկական խառը վերահսկողությամբ հաղորդակցությունների բացման մասին է, որ կզուգակցվի հայկական վերահսկողության ներքո մնացող այլ հաղորդակցությունների բացմամբ։
Ակնհայտ է, որ հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցում կա հստակ բևեռացում. Թուրքիան և Ադրբեջանն աշխատում են առաջին մոտեցման վրա, իսկ Ռուսաստանն ավելի շատ շահագրգռված է երկրորդով, քան երրորդով, իսկ Իրանի համար նախընտրելի է երրորդը, հետո նոր միայն՝ երկրորդը։ Ընդ որում՝ երկու կողմերն էլ շահագրգռված չեն առաջին սցենարի իրականացմամբ։ Կարևոր է նշել, որ նպատակին հասնելու համար ուժ կիրառելու քաղաքական կամքն ավելի բարձր է Անկարայի և Բաքվի մոտ։ Հետևաբար՝ սցենարներից յուրաքանչյուրի իրականացումը կախված է ոչ միայն նախասիրություններից, այլև դրանք ուժով ամրապնդելու պատրաստակամությունից:

Одним из ключевых вопросов, стоящих на повестке переговоров между Арменией и Азербайджаном, сегодня является разблокировка коммуникаций. Во многом именно данная проблема может служить предлогом для очередной агрессии Азербайджана против Армении. Пока можно выделить четыре возможных сценария разблокировки и функционирования коммуникаций.
Сценарий «Зангезурский коридор»
Целью так называемого «Зангезурского коридора» является создание прямой коммуникации между Азербайджаном и Турцией. Договорно-правовой основой данного коридора является подписанная в 2021г. между Баку и Анкарой «Шушинская декларация», в которой обозначено, что на начальном этапе должен быть создан коридор, который соединит основную часть Азербайджана с Нахиджеваном, а затем он будет продлен для соединения с Турцией. Реализация данного сценария исключает какую-либо взаимную разблокировку коммуникаций.
Основываясь на заявлениях на высшем уровне со стороны Анкары и Баку, становится ясно, что под коридором понимается отсутствие каких-либо барьеров на пути: таможенного и пограничного пунктов. То есть, автомобильный и железнодорожный маршруты будут находиться вне какого-либо контроля с какой-то бы то ни было стороны.
Против данного сценария на всех уровнях открыто выступает Иран в силу ряда причин. Во-первых, Тегеран видит в нем возможность расширения влияния не только Турции, но и Запада. Поэтому в Тегеране «Зангезурский коридор» называют «Коридор Туран-НАТО». Во-вторых, Иран рискует потерять доступ к Черному морю по территории Армении и Грузии, что может быть рассмотрено как часть политики изоляции Тегерана. Иными словами, основное опасение Ирана связано как с потерей Арменией контроля над частью своей территорией, так и расширения зоны турецкого и потенциально американского влияния, которые будут направлены против интересов Ирана. В то же время, Россия на уровне главы МИД Лаврова, заместителя председателя правительства Оверчука, посла в Армении Копыркина и других дипломатов заявляла, что коридорная логика не рассматривается в контексте разблокировки коммуникаций. Данная позиция связана с тем, что, в случае реализации турецко-азербайджанского коридорного подхода, Россия не будет иметь какого-либо присутствия, как это предусмотрено в пункте 9 Заявления от 10 ноября 2020г.
Единственным возможным инструментом реализации данного сценария является силовое вмешательство со стороны Азербайджана и Турции. Здесь важно учесть два компонента. Во-первых, применение сил и средств должно быть масштабным с целью максимально быстро захватить контроль над коммуникацией. Это позволит нивелировать возможность оперативной реакции как со стороны Ирана, так и других центров силы. Во-вторых, на начальном этапе контроль может быть установлен именно над коммуникациями, а не населенным пунктами. Подобный подход снизит негативную реакцию со стороны внешних акторов, что было учтено во время других агрессий (в результате атаки Азербайджана на Армению в 2021–2022гг. Баку держит под оккупацией порядка 200 км2 территории, при этом не захватив ни один населенный пункт, что во многом смягчило реакцию со стороны мировой общественности).
Показателем того, что открытие подобной коммуникации является красной линией для Тегерана, служит проведение Ираном военных учений, направленных на демонстрацию политической воли противодействовать подобному сценария развития ситуации. Во многом именно иранский фактор является сдерживающим в контексте нападения Азербайджана и Турции на Армению с первоначальной целью открытия «Зангезурского коридора». Несмотря на схожую позицию Москвы по вопросу «коридорной логики», аналогичных превентивных действий Россия не предпринимала.
Сценарий «Пункт девять»
Под вторым сценарием понимается разблокировка коммуникаций на основе пункта 9 трехстороннего Заявления от 2020г. Представляется важным детально разобрать каждое положение.
Во-первых, обозначено, что «разблокируются все экономические и транспортные связи в регионе». Подобная трактовка предполагает открытие не только коммуникаций, связывающих Азербайджан с Нахиджеваном, но и другие участки железных и автомобильных дорог: Ереван-Нахиджеван-Иран и Иджеван-Гандзак. То есть, открытие коммуникаций представлено как пакетное решение без избирательного поэтапного подхода.
Во-вторых, «Армения гарантирует безопасность транспортного сообщения между западными районами Азербайджана и Нахиджеванской Автономной Республикой с целью организации беспрепятственного движения граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях». Баку трактует “беспрепятственный доступ” как отсутствие пограничного или какого-либо контроля. Для того, чтобы исключить коридорную логику при разблокировке коммуникаций, Ереван может настаивать на следующей позиции: Армения не может гарантировать безопасность транспортного сообщения, если она физически не присутствует на коммуникациях, поэтому для того, чтобы Ереван был способен выполнить обязательства согласно п.9, на данном участке должны быть расположены пограничные силы.
В-третьих, «контроль за транспортным сообщением осуществляют органы Пограничной службы ФСБ России». Подобная трактовка означает, что исключен какой-либо контроль со стороны Армении над коммуникацией, которая проходит по ее территории. Также данный пункт вступает в конфликт с азербайджанской трактовкой “беспрепятственного доступа”, что означает отсутствие той самой “коридорной” логики.
Реализация данного сценария возможна при условии возобновления переговоров на московской площадке, которая остается замороженной на протяжении многих месяцев. Учитывая, что Армения официально не объявляла о том, что данное трёхстороннее Заявление более не актуально после этнической чистки в Нагорном Карабахе, формально комплекс трехсторонних Заявлений остается пакетом договоренностей, на которые могут опираться Москва и Баку. Для России п.9 является важным инструментом, дающим возможность зацепиться за постконфликтное устройство региона и гарантировать свое присутствие. Для Азербайджана данный пункт не является самым предпочтительным сценарием, поскольку он исключает изначальный «коридорный» формат. Однако данный сценарий может исключить присутствие армянской стороны на коммуникациях, что также исходит из интересов Баку.
Другой возможной опцией, которая позволит реализовать часть данного сценария, является очередная агрессия Азербайджана. Если в случае нападения Баку сможет установить контроль над коммуникациями и столкнется с серьезным внешним давлением, то в качестве компромисса Азербайджан может согласиться на уступку и передать контроль российской стороне согласно п.9. При этом другие коммуникации между Арменией и Азербайджаном останутся закрытыми.
При этом важно отметить, что в ходе переговоров на московской площадке стороны обсуждали присутствие и участие Армении в контроле над коммуникациями. Однако, учитывая изменение статус-кво и логики переговоров, возвращение к данному подходу может быть проблематично.
Сценарий «Суверенный контроль»
Под данным сценарием понимается разблокировка коммуникаций на основе принципов, изложенных в проекте «Перекресток мира». Он предусматривает сохранение суверенитета и контроля над коммуникациями со стороны государств, по территории которых они проходят. Иными словами, любая коридорная логика и экстерриториальный контроль исключены. Несмотря на довольно низкую вероятность реализации данного сценария, уже имеются две стороны, которые заявили о своей поддержке.
Во-первых, на уровне главы МИД Иран заявил о своей поддержке предложенной концепции «Перекресток мира». Очевидно, что подобным заявлением Тегеран дополнительно демонстрирует политическую позицию по сохранению статус-кво в регионе.
Во-вторых, вице-премьер Алексей Оверчук заявил, что Россия финансирует строительство проекта «Перекресток мира», который предложил Никол Пашинян в рамках возможного открытия коммуникаций Южного Кавказа. Подобная позиция может служить демонстрацией готовности принять армянское предложение по будущей архитектуре коммуникаций, даже если они не соотносятся с п.9 трехстороннего Заявления.
При этом конкретных шагов, направленных в адрес Турции и Азербайджана с целью обсуждения данной инициативы даже в региональном формате, не наблюдается. Поэтому реализация данного сценария остается маловероятной.
Другие возможные сценарии разблокировки коммуникаций в регионе могут быть вариациями уже рассмотренных выше. Например, открытие дороги в Сюнике на основании п.9 под российским контролем, при этом остальные коммуникации останутся закрыты. Подобное возможно в случае подготовки военного вторжения со стороны Азербайджана, при котором у Армения не будет надежных гарантий от ключевых центров силы и она будет вынуждена согласиться на российское посредническое предложение. При этом не исключено сохранение статус-кво, согласно которому все коммуникации в регионе останутся закрыты.
Другая возможная комбинация может включать сценарий “Пункт девять” и “Суверенный контроль”, суть которого содержится и в Заявлении 2020г. и предложении “Перекресток мира”. Речь идет об открытии коммуникации через Сюник под российским или смешанным российско-армянским контролем с параллельным открытием других коммуникаций, которые будут исключительно под армянским контролем.
Очевидно, что по вопросу разблокировки коммуникаций имеется четкая поляризация: Турция и Азербайджан работают над первым подходом, а Россия в большей степени заинтересована во втором, чем в третьем, а для Ирана предпочтительнее третий, лишь затем второй. При этом обе стороны не заинтересованы в реализации первого сценария. Важно отметить: политической воли для применения силы для достижения цели выше у Анкары и Баку. Поэтому реализация каждого из сценариев зависит не только от предпочтений, но и готовности подкрепить ее силой.