Կար ժամանակ, երբ ՆԱՏՕ-ն Ալիեւին չէր ներում սուտը - Mediamax.am
Հայաստանի նախագահը մեկնել է Բրյուսել, որտեղ հանդիպելու է նաեւ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի հետ: Այս առիթով մի պատմություն հիշեցի այն ժամանակներից, երբ ՆԱՏՕ-ն ավելի սկզբունքային եւ խիզախ էր:
2003 թվականին Հայաստանն իր պատմության մեջ առաջին անգամ հյուրընկալեց ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակում Cooperative Best Effort զորավարժությունը: Վարժանքն անցավ մեծ հաջողությամբ: Դրան մասնակցեց ոչ միայն Թուրքիան, այլեւ Ռուսաստանը, եւ այդ փաստը հետագայում հատուկ նշում էր ՆԱՏՕ-ի Ռազմական կոմիտեի նախագահը:
2004 թվականին Cooperative Best Effort զորավարժությունը պետք է անցներ Ադրբեջանում, եւ Հայաստանը սկզբից հայտնել էր, որ մասնակցելու է դրան:
Ադրբեջանն ամեն կերպ փորձում էր խաթարել հայ զինվորականների մասնակցությունը. երբ հայ սպաները մեկնեցին Բաքու՝ առաջին նախապատրաստական կոնֆերանսին մասնակցելու, հյուրանոցը գրոհեցին «Ղարաբաղի ազատագրության կազմակերպության» ծայրահեղականները:
Երեւանը, սակայն, դիրքորոշումը փոխելու մտադրություն չուներ եւ պնդում էր իր մասնակցությունը զորավարժությանը: Սակայն Թբիլիսիում Ադրբեջանի դեսպանությունը հրաժարվեց մուտքի արտոնագրեր տրամադրել հայ հինգ սպային: Ի պատասխան՝ սեպտեմբերի 13-ին՝ զորավարժությունների մեկնարկի օրը, երբ բոլոր պատվիրակություններն ու զորախմբերն արդեն հավաքված էին Բաքվում, Եվրոպայում ՆԱՏՕ-ի միավորված զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատար, ամերիկացի գեներալ Ջեյմս Ջոնսը չեղյալ հայտարարեց Cooperative Best Effort-2004 զորավարժությունը: Որոշման հիմնավորման մեջ ասված էր, որ Ադրբեջանը խախտել է «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում զորավարժությունների անցկացման հիմնարար սկզբունքը. դրանք պետք է բաց լինեն բոլոր-գործընկեր երկրների համար: Ի դեպ, 2004 թվականի գարնանը Երեւան այցելած Ջոնսի տեղակալ գեներալ Չարլզ Վոլդն ասել էր, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն իրեն անձամբ է հավաստիացրել, որ հայ զինծառայողները կկարողանան մասնակցել վարժանքին:
Այն ժամանակ ՆԱՏՕ-ն Ալիեւին չներեց ոչ սուտը, ոչ էլ «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի սկզբունքների խախտումը: Այսօր ՆԱՏՕ-ն աչք է փակում Ալիեւի սանձազերծած պատերազմի վրա՝ կրկնելով «մենք սատարում ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին» շուտասելուկը:

Было время, когда НАТО не прощало Алиеву лжи - Mediamax.am
Президент Армении отбыл в Брюссель, где собирается встретиться с генсеком НАТО Йенсом Столтенбергом. В этой связи мне вспомнилась история, которая произошла в те времена, когда НАТО было более принципиальным и смелым.
В 2003 году в Армении, впервые в истории, прошли военные учения Cooperative Best Effort в рамках программы НАТО «Партнерство ради мира». Учения прошли очень хорошо. В них приняла участие не только Турция, но и Россия, о чем позже специально упоминал председатель Военного комитета НАТО.
В 2004 году учения Cooperative Best Effort должны были пройти в Азербайджане, и Армения изначально заявила о намерении в них участвовать.
Азербайджан всячески пытался помешать участию армянских военных: когда армянские офицеры прибыли в Баку для участия в первой подготовительной конференции, отель подвергся нападению экстремистов из «Организации освобождения Карабаха».
Несмотря на это, Ереван не собирался менять свою позицию и настаивал на своем участии в учениях. Однако посольство Азербайджана в Тбилиси отказало пяти армянским офицерам в выдаче виз. В ответ на это 13 сентября, в день начала учений, когда все делегации и подразделения уже были в Баку, главнокомандующий Объединенными силами НАТО в Европе, американский генерал Джеймс Джонс объявил об отмене учений Cooperative Best Effort-2004. Причиной его решения стало нарушением Азербайджана главного принципа проведения военных учений в рамках программы «Партнерство во имя мира»: они должны быть открыты для всех стран-партнеров. Кстати, заместитель Джонса генерал Чарльз Уолд, посещавший Ереван весной 2004 года, говорил, что президент Азербайджана Ильхам Алиев лично заверил его  в том, что армянские военнослужащие будут иметь возможность принять участие в учениях.
Тогда НАТО не простило Алиеву ни его лжи, ни  нарушения принципов программы «Партнерство ради мира». А сегодня НАТО закрывает глаза на развязанную Алиевым войну, повторяя уже порядком надоевшую всем скороговорку: «Мы поддерживаем Минскую группу ОБСЕ».