Մենք ենք, մեր լղոզված ապագան - Mediamax.am
Այս շաբաթ տեղեկացանք, որ 2019 թվականի փետրվար-մարտ ամիսներին հարցմանը մասնակցած հայաստանցիների 62%-ը դրական պատկերացում ունի Եվրոպական միության (ԵՄ) մասին:
Հարցվածների 92%-ը Եվրոպական միության հետ հարաբերությունները լավ է գնահատում, ինչն, էապես, գերազանցում է Արեւելյան գործընկերության տարածաշրջանային միջին ցուցանիշը (67%): Հարցվածների 61%-ը վստահում է Եվրոմիությանը:
Թվում է, տպավորիչ արդյունքներ են: Սակայն, ծանոթանալով ամբողջական հաշվետվության հետ, հասկացա, որ մի շարք արդյունքներ ոչ միայն մտածելու տեղիք են տալիս, այլեւ շշմեցնում են եւ վկայում են, որ մեր «ներսի» եւ «դրսի» «Եվրոպայի» ընկալումները խորը արժեքային հակասությունների մեջ են:
Իհարկե, հարցումների արդյունքներին միշտ էլ կարելի է թերահավատորեն նայել: Բայց չափման այլ մեխանիզմ չկա: Բացի դրանից, արձանագրված հակասությունները եզակի չեն, այլ վկայում են համակարգային խնդրի մասին:
Հարցման մասնակիցներին առաջարկել էին դասակարգել 13 արժեք, որոնք Ա. ասոցացվում են Եվրոպական միության եւ Բ. անձնապես կարեւոր են հարցվողի համար:
Եվրամիության հետ ասոցացվող թոփ երեք արժեքներն են.
Խոսքի ազատությունը (92%)
Մարդու իրավունքները (91%)
Անհատական ազատությունը (91%)
Իսկ հիմա տեսնենք, թե այս երեք արժեքները որքան կարեւոր են անձամբ հարցվողի համար.
Խոսքի ազատությունը (20%)
Մարդու իրավունքները (32%)
Անհատական ազատությունը (16%)
Այսինքն, հարցված հայաստանցիների համար այս երեք արժեքները առաջնային են Եվրոպական միության ընկալման տեսակետից, սակայն իրենց համար երեք, երբեմն էլ՝ չորս անգամ պակաս կարեւոր են:
Ամենազարմանալին առջեւում է:
Հարցվածների անձնական թոփ երեք արժեքներն են.
Խաղաղություն, անվտանգություն և կայունություն (58%)
Տնտեսական բարգավաճում (42%)
Մարդու իրավունքներ (32%)
Անկարեւոր 3 արժեքներն են
Հարգանք այլ մշակույթների/փոքրամասնությունների նկատմամբ (8%)
Կրոնի ազատություն (8%)
Մամուլի ազատություն (2%)
Մենք ուզում են խաղաղ, անվտանգ ու կայուն ապրել, բայց կարծում ենք, որ դա հնարավոր է անել առանց այլ մշակույթները հարգելու եւ ազատ մամուլ ունենալու:
Մեղմ ասած, զարմանալի է, որ մամուլից անդադար բողոքող հասարակության մեջ մամուլի ազատությունը արժեքների ցանկի վերջին տեղում է: Ի՞նչ ապագա կարող է ունենալ մեդիան նման տրամադրություններ ունեցող հասարակության մեջ:
Հարցվածների 83 %-ը ասոցացնում են Եվրոպական միությունը ժողովրդավարության հետ: Սակայն միայն 10 %-ի համար է ժողովրդավարությունը կարեւոր իբրեւ անձնական արժեք:
Գրեթե նույն պատկերն է օրենքի գերակայության դեպքում: 86 %-ը ասոցացնում են այն Եվրոպական միության հետ եւ միայն 23 %-ի համար է օրենքի գերակայությունը կարեւոր որպես անձնական արժեք: Եվ այս պատկերն ունենք մի երկրում, որտեղ մարդիկ օր ու գիշեր խոսում են նախկին կամ ներկա անօրինականությունների մասին:
Կոռուպցիայի բացակայությունը Եվրոպական միության հետ ասոցացնում են հարցվածների 61 %-ը: Եվ միայն 25 %-ի համար է այն կարեւոր որպես անձնական արժեք: Ստացվում է, որ հասարակության երեք քառորդի համար կոռուպցիան այս կամ այն չափով ընդունելի՞ է:
Իսկ այս ցուցանիշն այնքան ապշեցուցիչ է, որ հրաժարվում ես հավատալ: Անձնական ազատությունը Եվրոպական միության հետ ասոցացնում են հարցվածների 91 %-ը, բայց այն որպես անձնական արժեք կարեւորել են հարցվածների ընդամենը 16 %-ը:
Այս արդյունքները ապացուցում են այն, ինչի մասին տարբեր առիթներով եւ տարբեր տարիներին գրել եմ՝ եթե մենք չենք ցանկանում փոխվել, ոչ մի իշխանություն չի կարողանալու մեզ փոխել: Ավելին՝ եթե անձնական ազատությունը մեզ համար կարեւոր չէ, ցանկացած իշխանություն դա շատ արագ զգալու է եւ իրեն չի կաշկանդելու: Եթե, իրականում, մեր հասարակության 4 անդամներից 3-ը միանշանակ չի մերժում կոռուպցիան, ոչ մի նոր հակակոռուպցիոն մարմին արդյունավետ չի լինելու:
Իսկ ամենազավեշտալին այն է, որ այս ամենով հանդերձ՝ հարցվածների 70%-ը լավատեսորեն է նայում Հայաստանի ապագային: Սա էլ մի առանձին թեմա է: Հերիք չէ, որ ապագայի մեր ընկալումը ոչ միայն լղոզված է, մեզ նաեւ թվում է, որ այդ ապագան ներկայից չի ծնվելու ու ներկայի արատները չի ժառանգելու:
«EU NEIGHBOURS east» նախագծի պատվերով իրականացված հասարակական կարծիքի ուսումնասիրության ամբողջական արդյունքները հասանելի են այս հղումով:

We aren’t true Europeans and our future is vague - Mediamax.am
This week we learned that 62% of the people surveyed in Armenia over February-March 2019 said they had a positive image of the European Union.
92% of the polled believe Armenia has good relations with the EU, which significantly exceeds the average index of the Eastern Partnership in the region (67%). 61% of the surveyed trust the European Union.
The results seem impressive, but if you read the whole report, you will encounter stunning answers that not only give food for thought, but also demonstrate that there are substantial contradictions of values between our perceptions of Europe and the real deal.
The surveyed were suggested rating 13 values that were a) associated with the EU, and b) personal values.
Top 3 values associated with EU
Freedom of speech (92%)
Human rights (91%)
Individual freedom (91%)
Let’s see how those values fared when rated as personal:
Freedom of speech (20%)
Human rights (32%)
Individual freedom (16%)
These values were key for the surveyed Armenians in terms of their perception of the European Union, but for themselves personally, they were three or even four times less important.
The biggest surprises lie ahead, though.
Top 3 personal values of the surveyed
Peace, security and stability (58%)
Economic prosperity (42%)
Lowest 3 values
Respect for other cultures/minorities (8%)
Freedom of religion (8%)
Freedom of the media (2%)
We want to have peace, security and stability, but we think we can do it without respecting other cultures or having free media. To put it mildly, I am surprised that freedom of the media rates so low in the society that always complains about the media. What future can media have in a society with that approach?
83% of the polled associates the EU with democracy, but only 10% considers democracy a personal value.
Almost the same concerns rule of law. 86% of the surveyed people associate it with the EU and only 23% perceive it as an important personal value. This is the picture that we have in a country where all people talk about is past or present unlawfulness.
61% of the polled associates the EU with absence of corruption, while just 25% of the surveyed describe it as personal value. Does it show that corruption is acceptable to some extent for three quarters of the population?
The next indicator is so weird that I find it hard to believe. 91% of the surveyed associate individual freedom with the European Union, but only 16% consider it a personal value.
The results of this poll prove the points I made over the years on different occasions: if we don’t want to change, no government can change us. If individual freedom is unimportant to us, any government will notice it very quickly and feel unchecked. If 3 out of 4 members of our society don’t reject corruption unreservedly, no new anti-corruption body will be efficient.
The strangest part is that 70% of the surveyed are optimistic about Armenia’s future. Not only our conception of the future is vague, but we also seem to believe that it will not be born from the present or inherit its defects.
The full report on the results of the public survey conducted for EU Neighbours East is available here.