Թուրքիայում հայտարարել են նոր «սառը պատերազմի» մեկնարկի մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի նախագահի խորհրդական եւ մամուլի քարտուղար Իբրահիմ Քալընն ասել է, որ աշխարհը թեւակոխում է սառը պատերազմի նոր փուլ։
«Մենք մտնում ենք նոր դարաշրջան, նոր սառը պատերազմ: Պետք է պատրաստվենք ազդեցությանը, որն այն կունենա շատ ոլորտներում՝ պարենային, էներգետիկայի, կիբերանվտանգության»,- ասել է նա Ստամբուլում ԱՄՆ Կոնգրեսի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը։
Ինչպես հաղորդում է Անադոլու գործակալությունը, անդրադառնալով ՆԱՏՕ-ի շրջանակներում ԱՄՆ-ի հետ Թուրքիայի համագործակցության հարցին՝ Քալընը նշել է, որ «երկու երկրները պետք է կենտրոնանան փոխգործակցության եւ մերձեցման ռազմավարական հարցերի վրա»։
«ՆԱՏՕ-ի երկրների կողմից միմյանց նկատմամբ պատժամիջոցների կիրառումը հակասում է դաշինքի ոգուն։ Մեր տարածաշրջանում տիրող իրավիճակը հնարավորություն է տալիս ամրապնդել կապերը»,- ասել է նա։

В Турции заявили о начале новой «холодной войны» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Советник и пресс-секретарь президента Турции Ибрагим Калын заявил, что мир входит в новый период холодной войны.
«Мы входим в новую эру, в новую холодную войну. Нам необходимо приготовиться к влиянию, которое она окажет в будущем по многим направлениям - продовольствие, энергетика, кибербезопасность», - сказал он в Стамбуле на встрече с представителями Конгресса США.
Как сообщает Анатолийское агентство, коснувшись вопроса о сотрудничестве Турции с США в рамках НАТО, Калын указал, что «двум странам надо сосредоточиться на стратегических вопросах взаимодействия и сближении».
«Применение странами НАТО санкций друг к другу противоречит духу союзничества. Обстановка в нашем регионе дает нам возможности укрепить связи», - сказал он.