Պակիստանի վարչապետը իսլամական երկրներին կոչ է արել հանդես գալ «միասնական ճակատով» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Պակիստանի վարչապետ Իմրան Խանն այսօր իսլամական աշխարհին կոչ է արել «հանդես գալ միասնական ճակատով, քանի որ հակառակ դեպքում աշխարհում մուսուլմանների վրա ճնշումը կուժեղանա»:
Ելույթ ունենալով Իսլամաբադում Իսլամական համագործակցության կազմակերպության (ԻՀԿ) ԱԳ նախարարների 48-րդ հանդիպման բացմանը, նա ասել է, որ արեւմտյան երկրները լուրջ չեն վերաբերվում ԻՀԿ-ի նման կազմակերպություններին, ինչի պատճառը իսլամական պետությունների համախմբվածության բացակայությունն է։
Պակիստանի կառավարության ղեկավարը հիշեցրել է աշխարհում իսլամաֆոբիայի դրսեւորումների մասին։
«Բանն նրան է հասել, որ մուսուլմաններին ասոցիացնում են ահաբեկիչների հետ, մինչդեռ իսլամական աշխարհը ոչ մի ջանք չի գործադրում այս վտանգավոր միտումը կանխելու համար: Իսլամական արժեքները վտանգի տակ են»,- ասել է Իմրան Խանը։
Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն, ելույթ ունենալով նիստին, ասել է, որ «Ուկրաինայի պատերազմը եւս մեկ անգամ ցույց է տվել աշխարհում երկակի ստանդարտների առկայությունը։
«Գտնվեցին այնպիսիք, ովքեր ասում էին, որ Ուկրաինան Մերձավոր Արեւելք կամ Աֆղանստան չէ։ Սակայն մեզ համար ոչ մի տարբերություն չկա, թե մարդիկ զոհվում են Խարկովում, թե Հալեպում»,- ասել է Չավուշօղլուն։

Премьер Пакистана призвал исламские страны действовать «единым фронтом» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Пакистана Имран Хан призвал сегодня исламский мир «действовать единым фронтом, поскольку в противном случае давление на мусульман по всему миру усилится».
Выступая в Исламабаде на открытии 48-го заседания глав МИД стран-членов Организации исламского сотрудничества (ОИС), он заявил, что страны Запада не воспринимают всерьез такие организации, как ОИС, причиной чего является разобщенность исламских государств.
Глава пакистанского правительства напомнил о проявлениях исламофобии по всему миру.
«Дошло до того, что мусульман ассоциируют с террористами, тогда как исламский мир не предпринимает никаких усилий для предотвращения этой опасной тенденции. Исламские ценности находятся под угрозой», - сказал Имран Хан.
Выступая на заседании, министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу сказал, что «война в Украине вновь продемонстрировала наличие в мире двойных стандартов.
«Не обошлось без тех, кто говорил, что Украина - это не Ближний Восток и не Афганистан. Но для нас в Турции – нет никакой разницы между гибелью людей в Харькове или Алеппо», - сказал Чавушоглу.