Շենգեն գոտին «քայքայման շեմին է» - Mediamax.am
Եվրամիությունը պետք է խստացնի իր արտաքին սահմանների վերահսկողությունը՝ միգրացիոն ճգնաժամը հաղթահարելու համար:
Այս մասին ասել է Միգրացիայի, ներքին գործերի եւ քաղաքացիության հարցերով ԵՄ հանձնակատար Դիմիտրիս Ավրամոպոլուսը՝ Ամստերդամում ԵՄ անդամ երկրների ՆԳ նախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպման ավարտի արդյունքներով:
«Եվրոպայի համար բեկումնային շրջան է: Եկել է ժամանակը, որ բոլոր երկրները կատարեն իրենց ստանձնած պարտավորությունները: Քանի դեռ դա չի արվել, ընթացիկ խնդիրները լուծելն անհնար կլինի: Բացի այդ, մենք պետք է խստացնենք արտաքին սահմանների վերահսկողությունը»,- հավելել է նա:
«Շենգեն գոտին Եվրոպական Միության գլխավոր ձեռքբերումներից է, եւ մենք պետք է այն պաշտպանենք: Իսկ սահմանների ներսում տեղաշարժման ազատությունը պահպանելու համար մենք պետք է ավելի լավ վերահսկենք արտաքին սահմանները»,- ասել է Դիմիտրիս Ավրամոպոլուսը:
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, ԵՄ ՆԳ նախարարների հանդիպման արդյունքներով Ավստրիայի ՆԳ նախարար Յոհաննա Միքլ-Լյայտները հայտարարել է, որ Շենգեն գոտին «քայքայման շեմին է», քանի որ առանձին երկրներ հարկադրված են վերահսկողություն սահմանել իրենց սեփական սահմանների նկատմամբ՝ Հունաստանի իշխանությունների անգործության հետեւանքով, որոնք չեն կարողանում պաշտպանել Եվրոպական Միության արտաքին «պարագիծը»:
«Եթե Հունաստանը միջոցներ չձեռնարկի, ապա ավելի ու ավելի շատ երկրներ կսկսեն ազգային միջոցառումներ ձեռնարկել՝ հետեւելով Ավստրիայի օրինակին»,- հայտարարել է Յոհաննա Միքլ-Լյայտները:
Նա հայտարարել է, որ ԵՄ-ում միգրացիոն ճգնաժամի հաղթահարման համար Հունաստանը պետք է ամրապնդի Թուրքիայի հետ ծովային սահմանը, որը ԵՄ արտաքին սահմանն է:
«Դա միֆ է, որ Թուրքիայի եւ Հունաստանի սահմանը չի կարելի ամրապնդել: Հունաստանի ռազմածովային ուժերը Եվրոպայի ամենախոշորներից են եւ ունեն բավական ներուժ՝ պահպանելու սահմանները»,- հայտարարել է նա:
Շենգեն գոտու ութ պետություն՝ Նորվեգիան, Շվեդիան, Դանիան, Ավստրիան, Գերմանիան, Հունգարիան, Ֆրանսիան եւ Մալթան, ժամանակավոր վերահսկողություն են սահմանել իրենց ազգային սահմանների նկատմամբ: Ավելին, նրանք խնդրել են Եվրահանձնաժողովին առաջարկ պատրաստել՝ սահմանային վերահսկողության ժամկետը երկարաձգելու համար:

Шенгенская зона находится «на грани развала» - Mediamax.am
Об этом заявил еврокомиссар по вопросам миграции, внутренним делам и гражданству Димитрис Аврамопулос на пресс-конференции по итогам первого дня неформальной встречи глав МВД стран ЕС в Амстердаме.
«Для Европы наступил переломный момент. Пришло время для всех стран выполнить взятые на себя обязательства. Пока этого не будет сделано, решить текущие проблемы будет невозможно. Кроме того, нам нужно усилить контроль внешних границ», - добавил он.
«Шенген является одним из главных достижений Европейского союза, и нам необходимо защищать его. И чтобы сохранить свободу передвижения внутри границ, нам необходимо лучше контролировать внешние границы», - сказал Димитрис Аврамопулос.
Как сообщает ТАСС, по итогам встречи в Амстердаме глава МВД Австрии Йоханна Микль-Ляйтнер заявила, что Шенгенская зона находится «на грани развала», поскольку отдельным странам приходится вводить контроль на собственных границах из-за бездействия греческих властей, которые не могут защитить внешний «периметр» Европейского союза.
«Если Греция не будет предпринимать меры, то все большее количество стран начнет применять национальные меры, следовать примеру Австрии», - заявила Микль-Ляйтнер.
Ранее она заявила журналистам, что для урегулирования миграционного кризиса в ЕС Греция должна укрепить морскую границу с Турцией, которая является внешней границей Евросоюза.
«Это - миф, что границу между Грецией и Турцией нельзя укрепить. Греческие военно-морские силы - одни из самых крупных в Европе и обладают достаточным потенциалом для охраны границы», - заявил она.
Восемь государств шенгенской зоны - Норвегия, Швеция, Дания, Австрия, Германия, Венгрия, Франция и Мальта - ввели временный погранконтроль на своих границах. Более того, что попросили Еврокомиссию подготовить предложение о продлении сроков действия пограничного контроля.