Յուլիաննա Պարակշիեւան
Մի քանի տարի առաջ մոսկվաբնակ Յուլիաննա Պարակշիեւայի (Հայրապետյան) կյանքում դժվար շրջան էր. փորձությունները շատ էին, թվում էր՝ ելք չկա:
Դասընկերուհիները Երեւանից Նարեկացու «Մատյան ողբերգության» պոեմն ուղարկեցին: Հավատում էին՝ կօգնի: Ամենադժվարն առաջին պահն էր. համոզել ինքն իրեն ձեռքը վերցնել բարդ ու անհասկանալի թվացող «Նարեկը»:
«Քեզ մնում է միայն բացել: Երբ բացում ու սկսում ես կարդալ, զգում ես ուժը, զորությունը»,-ասում է Յուլիաննան:
Յուլիաննա Պարակշիեւան Յուլիաննա Պարակշիեւան
Լուսանկարը` Յ. Պարակշիեւայի արխիվից
Նարեկացու հետ «ծանոթանալուց» հետո որոշեց, որ գրքի մասին պետք է պատմի նաեւ ուրիշներին: Սկսեց ճանապարհներ փնտրել՝ ինչպես պատմի, որ գրքին անծանոթ մարդիկ չվախենան, չխուսափեն կարդալուց: Որոշեց ժամանակակից արվեստի օգնությամբ ներկայացնել պոեմի հիմնական գծերը՝ մարդու մեղավորության եւ անկատարության, կասկածի եւ երկվության թեմաները, մարդկային արատները, մեղքերը, կրքերը, մոլորությունները, ավելի լավը, ավելի մաքուր, կատարյալ դառնալու անհրաժեշտությունը:
Մի խումբ համախոհների հետ, համադրող Լյուդմիլա Կիրսանովայի գլխավորությամբ, մշակեցին ցուցահանդեսի կոնցեպտը, հավաքեցին հայ եւ ռուս նկարիչների:
Ցուցահանդեսի կազմակերպման ընթացքում նախաձեռնության հեղինակները կանգնեցին նոր խնդիրների առջեւ, որոնց լուծումը դարձավ ընդհանուր գաղափարի մի մասը: Ռուս մասնակիցները «Մատյան ողբերգության»-ը ստիպված էին ծանոթանալ էլեկտրոնային տարբերակով, ռուսերեն հրատարակություն գտնել չէին կարողանում: Որոշեցին, որ ցուցահանդեսին զուգահեռ նաեւ գրքի տպագրություն են կազմակերպելու:
Ամենադժվարը գաղափարներն իրականացնելու համար միջոցներ գտնելն էր: Տարբեր հիմնադրամներին ուղղված նամակները մնում էին անպատասխան: Մտադրությունն ավելի տեսանելի դարձնելու համար որոշեցին տեսահոլովակներ նկարահանել, որոնցում հայտնի մարդիկ, նաեւ՝ բոլոր ցանկացողները, ընթերցում են պոեմից իրենց ընտրած հատվածները՝ հայերեն կամ ռուսերեն:
«Որոշեցինք նկարահանումները կազմակերպել բաց երկնքի տակ: Սա մի կողմից խորհրդանշում է մարդը միասնականությունը բնության հետ, մյուս կողմից՝ ցույց է տալիս, որ չնայած կան տներ, շինություններ, պատեր, բայց մարդն անպաշտպան է: Ամենօրյա կյանքի աղմուկի մեջ մարդը կանգ է առնում, որպեսզի խոսի Աստծո հետ՝ դիմելով Նարեկացու օգնությանը»:
Նախաձեռնությանը միացավ ռուսաստանաբնակ գործարար Արթուր Ջանիբեկյանը: Սկսեցին Մոսկվայում ցուցահանդեսի համար հարմար տարածք փնտրել: Թանգարաններից մեկը ձգձգում էր պատասխանը, երկրորդը պատճառաբանում էր, թե ազատ ցուցասրահ չկա, երրորդը խոստովանում էր՝ գաղափարը լավն է, բայց իրենք փորձում են հեռու մնալ ազգային եւ կրոնական  թեմաներից: Փնտրում էին հեռվում, բայց գտան շատ մոտ: Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպան Վարդան Տողանյանն առաջարկեց իր աջակցությունը: Դեսպանատունը, որը գտնվում է Լազարեւների 19-րդ դարի կալվածքի տարածքում, կցակառույց ունի, որը, պարզվում է, հենց այն էր, ինչ փնտրում էին ցուցահանդեսի կազմակերպիչները:
Հիմա նախաձեռնությունը երեք բաղադրիչ ունի՝ ցուցահանդեսը, տեսահոլովակներն ու «Մատյան ողբերգության» պոեմի հրատարակությունը: Վերջին երկուսն այս տարի կավարտեն:
Նաում Գրեբնյովի ռուսերեն թարգմանությամբ պոեմը կվերահրատարակեն հազար օրինակով: Ամբողջ տպաքանակը նվիրելու են Հայ եկեղեցուն՝ Ռուսաստանի թեմին եւ Էջմիածնին, նաեւ՝ Մատենադարանին: Տեսահոլովակների ու տեղեկությունների համար կայք է ստեղծվելու: Յուլիաննան ասում է՝ իրենց նպատակն է հնարավորինս շատ մարդկանց ծանոթացնել Նարեկացու հետ: Այն, ինչ անում են, ընդամենը գործիքներ են:
«Այս ամենը միայն մեկ նպատակ ունի, որ մարդը չվախենա, բացի գիրքը, մանավանդ, որ սկսում ենք Մոսկվայից, որն ավելի դժվար հարթակ է: Մարդը չպետք է մոռանա՝ ով է ինքը: Լինել մարդ եւ ձգտել բացահայտել գերագույնը, յուրաքանչյուրի ճանապարհն է: Նարեկացու խոսքը լուսավորում է այդ ճանապարհը»:

Фото: Из архива Ю. Паракшиевой
Несколько лет назад в жизни москвички Юлианны Паракшиевой (Айрапетян) настал сложный период: было много испытаний, казалось, что выхода нет.
Одноклассницы отправили из Еревана поэму Григора Нарекаци «Книга скорбных песнопений». Верили, что поможет. Самым сложным было первое мгновение – убедить себя взять в руки казавшегося сложным и непонятным «Нарека».
«Тебе остается просто открыть книгу. Когда открываешь и начинаешь читать, чувствуешь силу, мощь»,- говорит Юлианна.
Юлианны Паракшиева Юлианны Паракшиева
После «знакомства» с Нарекаци она решила, что должна рассказать о книге и другим людям. Стала искать пути – как рассказать, чтобы люди не пугались, не избегали чтения. Решила представить основные линии поэмы с помощью современного искусства: темы греха и несовершенства, сомнений и двойственности человека, людские пороки, страсти, заблуждения, необходимость стать лучше, чище.
Вместе с группой единомышленников во главе с куратором Людмилой Кирсановой они разработали концепцию выставки, собрали армянских и русских художников.
При организации выставки инициаторы встали перед новыми проблемами, решение которых стало частью общей идеи. Российские участники были вынуждены знакомиться с «Книгой скорбных песнопений» в электронном виде, так как не могли найти печатное издание на русском. Решили параллельно с выставкой организовать публикацию книги.
Самым сложным был поиск средств на осуществление идеи. Направленные в различные фонды письма оставались без ответа. Для большей наглядности решили подготовить видеоролики, в которых известные люди, а также все желающие читают избранные отрывки поэмы на русском или армянском.
«Мы решили организовать съемки под открытым небом. С одной стороны, это символизирует единение человека с природой, с другой - показывает, что, несмотря на наличие домов, зданий, стен, человек беззащитен. В ежедневной суматохе жизни человек останавливается, чтобы поговорить с Богом, обращаясь к помощи Нарекаци».
Инициативу поддержал проживающий в России бизнесмен и меценат Артур Джанибекян. Начали искать подходящее для выставки помещение в Москве. Один из музеев тянул с ответом, другой отвечал, что свободного выставочного зала нет, третий признавался, что идея хороша, но они стараются дистанцироваться от национальных и религиозных тем. Искали далеко, а нашли близко. Свою поддержку предложил посол Армении в России Вардан Тоганян. Посольство, расположенное в имении Лазаревых, имеет пристройку, которая, оказывается, была именно тем помещением, что искали организаторы выставки.
Сейчас инициатива имеет три компонента: выставка, видеоролики и публикация поэмы Нарекаци «Книга скорбных песнопений». Последние два будут завершены в этом году.
Русскоязычный перевод Наума Гребнева будет переиздан тысячным тиражом. Весь тираж подарят Армянской церкви – Российской епархии и Эчмиадзину, а также Матенадарану. Для видеороликов и информации будет создан сайт. Юлианна говорит, что их цель – познакомить как можно больше людей с Нарекаци:
«Цель проста - чтобы человек не боялся открывать эту книгу. Быть человеком и стремиться познавать верховное - это путь каждого. Словօ Нарекаци освещает этот путь».