Հարություն Խաչատրյանը
Երեւանի Կինոյի տան դահլիճն այսուհետ համալրված է ձայնային ժամանակակից սարքավորումներով, ինչը թույլ կտա այստեղ առավել որակյալ ցուցադրություններ կազմակերպել, անցկացնել բազմաթիվ միջոցառումներ:
Կինոյի տան տեխնիկական համալրումն իրականացվել է ԵՄ-ն բիզնեսի համար նախաձեռնության «Նորարարական տուրիզմի եւ տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար» (ITTD) նախագծի շրջանակում՝ «Գյոթե ինստիտուտ»-ի համաֆինանսավորմամբ:
EU4Bussines ITTD ծրագիրը համաֆինանսավորում է Եվրոպական Միությունն ու Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման նախարարությունը, իրականացնում՝ Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերությունը (GIZ):
Հայաստանի ամենամեծ կինոդահլիճի տեխնիկական վերազինումը նախաձեռնել են «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնն ու Հայաստանի Կինեմատոգրաֆիստների միությունը:
Չնայած՝ սարքավորումներն արդեն տեղադրված են, օրերս տեղի է ունեցել դրանց հանձնման պաշտոնական արարողությունը, որին մասնակցել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը:
«Կինոյի տան դահլիճի վերազինման սպասումը երկար էր: Այսօր արդեն կարող ենք շնորհակալություն հայտնել մեր գործընկերներին, որոնց օգնությամբ անցանք այս ճանապարհը», - ասել է «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի գեղարվեստական տնօրեն Կարեն Ավետիսյանը:
Կարեն Ավետիսյանը Կարեն Ավետիսյանը
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը հիշել է, որ աջակցության այս ծրագիրը քննարկել են Կինոյի տուն իր կատարած դեռ նախորդ այցելության ժամանակ, որի ընթացքում դեսպանն իր ստորագրությունն է թողել այստեղ գտնվող հանրահայտ անձանց ստորագրությունների պատին.
«Տպավորված էի եւ տպավորված եմ այս տարածքով: Կարծում եմ՝ Կինոյի տունը Երեւանի փոքր մարգարիտներից մեկն է: Ծանոթ չեմ տրամադրվող սարքավորումների տեխնիկական չափորոշիչներին, բայց կարծում եմ՝ սա ամենակարեւոր վայրերից է, որ ուներ այս վերազինման կարիքը: Նոր ձայնային համակարգով հնարավոր կլինի դահլիճում առավել շատ ցուցադրություններ, նորարարական կինեմատոգրաֆին ուղղված ծրագրեր իրականացնել: Հույս ունեմ՝ այս տարվա «Ոսկե ծիրան» փառատոնը նույնպես կշահի այս սրահի բացումից, որքանով տեղյակ եմ՝ դահլիճն ամենամեծն է Հայաստանում ու հարուստ պատմություն ունի», - ասել է ԵՄ դեսպանը:
Նա նշել է՝ Հայաստանն այսօր դժվար ժամանակներ է ապրում ու մշակույթն այն ոլորտն է, որը կարող է զարգացնել ու կերտել ազգային ինքնություն.
«Վստահ եմ, որ այս հրաշալի վայրը հրաշալի նորոգումից հետո եւս մեկ դրական ազդակ կլինի Հայաստանում մշակութային զբոսաշրջության զարգացման համար: Սա հնարավորություն կտա կամուրջ կառուցել Եվրոպայի եւ Հայաստանի միջեւ, փոխանակվել մշակույթով»:
EU4Bussines ITTD ծրագրի ղեկավար Վիլհելմ Հուգոն ասել է, որ Երեւանի Կինոյի տան շենքն իսկապես պատմական է.
«Այստեղ կա բուխարու սրահ, որտեղ պատի վրա բազմաթիվ հայտնի մարդկանց, այդ թվում՝ ԵՄ դեսպանի ստորագրությունը կարող եք տեսնել: Կա խոհանոց, որտեղ Սերգեյ Փարաջանովը սիրում էր կերակուր պատրաստել: Այս վայրն իսկապես շատ հետաքրքիր է զբոսաշրջիկների համար, որոնք գնահատում են արվեստը: Շատ ուրախ եմ, որ Եվրամիության պատվիրակության աջակցությամբ կարողացանք աջակցել կինոսրահում ձայնային նոր սարքավորումների տեղադրմանը: Մենք սա շատ լուրջ ներդրում ենք համարում Հայաստանն ավելի գրավիչ մշակութային զբոսաշրջային նպատակակետ դարձնելու համար: «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնը նշվածի լավագույն օրինակն է: Ինչքան շատ կինոսրահներ ներգրավված լինեն այս կինոփառատոնում, այնքան քաղաքն ավելի շատ կշնչի արվեստով»:
«Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի հիմնադիր նախագահ, Հայաստանի կինոգործիչների միության նախագահ Հարություն Խաչատրյանը նշել է՝ այս աջակցությունը միայն Կինոյի տանն ու «Ոսկե ծիրան»-ինը չէ.
Հարություն Խաչատրյանը Հարություն Խաչատրյանը
«Մենք արդեն սկսել ենք «բաժանել» ձեր նվերը Հայաստանի տարբեր կինոգործիչներին, աշակերտներին: Թույլ ենք տալիս այստեղ անվճար անցկացնել տարբեր փառատոնների ու միջոցառումների բացումը: Նաեւ աշակերտների համար դասեր ենք սկսել այդ կինոդահլիճում: Ձեր այս նվերը հասցնում ենք Հայաստանի բոլոր կինեմատոգրաֆիստներին»:
Հանձնման պաշտոնական արարողությունից հետո ներկաները վերազինված կինոդահլիճում դիտել են Թերենս Մալիկի «Թաքնված կյանքը» ֆիլմը:

From now onward, the hall of Yerevan Cinema House is equipped with state-of-the art sound equipment to allow organising higher quality screenings and holding diverse events.
Technical refitting of the Cinema House has been implemented by the EU4Business “Innovative Tourism and Technology Development for Armenia” project with co-financing of Goethe Institute.
The EU4Business “Innovative Tourism and Technology Development for Armenia” project is co-funded by the European Union and the Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ) and implemented by German Development Cooperation (GIZ).
The revamp of the largest movie theatre of Armenia has been initiated by the Golden Apricot Yerevan International Film Festival and the Union of Cinematographers of Armenia.
Although the equipment has already been installed, the official hand-over ceremony attended by the Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Andrea Wiktorin, took place only recently.
“The waiting for the refitting of the movie theatre was quite long. Today we can express our thanks to our partners with the support of which was made this journey,” said Karen Avetisyan, Artistic Director of the Golden Apricot International Film Festival.
Karen Avetisyan Photo: Mediamax
As Andrea Wiktorin, the Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador, recalled, this support initiative was discussed during her last visit to the Cinema House, where the Ambassador signed on the famous artists’ signature wall.
“I was and still am impressed with this venue. I believe the Cinema House is one of the hidden gems of Yerevan. I am not well-informed about the technical standards of the provided equipment, however, I think this is one of the crucial venues in need of such refitting. The new sound system will allow holding more screenings in the theatre, undertaking innovative cinematography projects. My hope is that this year’s Golden Apricot Festival will also benefit from the opening of this hall as to my knowledge this is the largest theatre of Armenia with quite a sumptuous history,” noted the EU Ambassador.
Andrea WiktorinPhoto: Mediamax
She mentioned that presently Armenia was going through hard times, and as such, culture was a space that had the potential to develop and a sculpt national identity:
“I am confident that after the renovation this beautiful spot will serve as a yet another positive agent for the development of cultural tourism in Armenia. This will enable building a bridge between Armenian and the Europe for cultural exchange.”
Wilhelm Hugo, Team Leader of EU4Business “Innovative Tourism and Technology Development for Armenia’’ project underscored that the building of the Yerevan Cinema House was truly historical.
“There is a fireplace here, where you can see the signatures of many celebrities on the wall, including that of the EU Ambassador. It has a kitchen, where Sergey Parajanov loved to cook. This is a very enticing venue for those tourists who appreciate art. I am happy to assist, with the support of the EU Delegation, in the provision of new sound equipment for the theatre. We think this is a rock-solid investment in an effort to transform Armenia into an attractive cultural tourism destination, which is best evidenced by the Golden Apricot International Film Festival. The more movie theatres we engage the more the city will breathe with art.”
Wilhelm Hugo Photo: Mediamax
Harutyun Khachatryan, Co-founder of Golden Apricot Yerevan International Film Festival, Chairman of the Union of Cinematographers of Armenia, has noted that this support did not target the Cinema House and Golden Apricot alone.
Harutyun Khachatryan Photo: Mediamax
“We have already started “allotting” your gift to different filmmakers, students. We permit holding opening ceremonies for diverse festivals and events. In addition, we have also launched student classes in the theatre. We deliver this gift you made to us, to all cinematographs of Armenia.
Following the official handover ceremony, the attendants watched Terrence Malick’s “A Hidden Life” in the revamped theatre.