Փիթեր Գեբրիելը, Գարիկ Իսրայելյանը եւ Բրայան Մեյը
2020 թվականի փետրվարի 13-ին աշխարհահռչակ երաժիշտ Փիթեր Գեբրիելը դարձավ 70 տարեկան: Նա արդեն 10 տարի հանդիսանում է մեր հայրենակից, աստղաֆիզիկոս Գարիկ Իսրայելյանի հիմնադրած STARMUS փառատոնի խորհրդի անդամ եւ Գարիկին խնդրեցի պատմել անվանի երաժշտի մասին:
«Փիթեր Գեբրիելին դժվար է նկարագրել մի քանի նախադասությամբ, քանի որ նա մի մարդ է, ում արվեստը մշտապես լի է հեղափոխական գաղափարներով», - ասում է Գարիկ Իսրայելյանը:
Պատմում է, որ երաժշտի հետ առաջին անգամ հանդիպել է 2005 թվականի հունիսին, նորվեգական Տրոմսյո քաղաքում Նելսոն Մանդելայի հիմնադրամի կազմակերպած նվիրված 46664 համերգի ժամանակ:
46664 համերգը Տրոմսյո քաղաքում 46664 համերգը Տրոմսյո քաղաքում
«Համերգի ժամանակ իմ նախաձեռնությամբ Ջիվան Գասպարյանը եւ Բրայան Մեյը պետք է միասին ելույթ ունենային: Այնտեղ էր նաեւ Փիթեր Գեբրիելը: Նրան խնդրեցի բեմ դուրս գալ եւ ստեղնային գործիքով մասնակցել Ջիվան Գասպարյանի եւ Բրայան Մեյի ելույթին:
Նա ասաց, որ շատ դժվար է առանց փորձի նման բան անել միանգամից բեմում: Բայց ես շատ խնդրեցի, եւ նա ի վերջո համաձայնեց: Համերգից հետո Led Zeppelin-ի երգիչ Ռոբերտ Պլանտն ինձ ասաց, որ հոյակապ կատարում էր», - հիշում է Գարիկ Իսրայելյանը:
Փիթեր Գեբրիելը, Ջիվան Գասպարյանը եւ Բրայան Մեյը Փիթեր Գեբրիելը, Ջիվան Գասպարյանը եւ Բրայան Մեյը
Այդ համերգից մի քանի տարի անց Գարիկը Փիթեր Գեբրիելին հրավիրեց Հայաստան:
Երեւանում նա ծաղկեպսակ դրեց Ծիծեռնակաբերդում եւ ասաց, որ ամոթալի է համարում այն փաստը, որ իր երկիրը՝ Մեծ Բրիտանիան, ինչպես նաեւ ԱՄՆ-ն եւ Թուրքիան չեն ճանաչում Հայոց Ցեղասպանությունը, պատմում է Գարիկը:
Փիթեր Գեբրիելը, Գարիկ Իսրայելյանը եւ Բրայան Մեյը Փիթեր Գեբրիելը, Գարիկ Իսրայելյանը եւ Բրայան Մեյը
Լուսանկարը` Starmus/Max Alexander
Խոսելով STARMUS-ի շրջանակում իրենց համատեղ աշխատանքի մասին, հայ գիտնականն ասում է, որ Փիթեր Գեբրիելը շատ է գնահատում գիտությունը եւ քաջ հասկանում է, որ առանց գիտության մարդկության խնդիրները չեն լուծվելու:
Փիթեր Գեբրիելը STARMUS փառատոնում Փիթեր Գեբրիելը STARMUS փառատոնում
«Մենք հաճախ ենք հանդիպում եւ խոսում մարդկության առջեւ ծառացած խնդիրների, գիտության եւ երաժշտության էվոլյուցիայի մասին, եւ այդ 2-3 ժամն շատ արագ են թռչում: Նրա հետ շփվելիս հասկանում ես, որ հարաբերականության տեսությունը ստուգելու համար անպայման չէ լույսի արագությամբ շարժվել. կարելի է գտնվել Փիթեր Գեբրիելի նման մարդկանց հզոր գրավիտացիոն դաշտում եւ ժամանակը ուրիշ ընթացք կստանա», - եզրափակում է Գարիկ Իսրայելյանը:

Photo: Starmus/Max Alexander
Famous musician Peter Gabriel turned 70 years old on February 13, 2020. He has been a member of the Board of STARMUS Festival, co-founded  by Armenian astrophysicist Garik Israelian, for over 10 years. At our request, Garik Israelian has shared his thoughts on the renowned musician.
“It’s hard to describe Peter in a few sentences, because he is someone whose work has always been full of revolutionary ideas,” said Israelian.
He met Peter Gabriel in June 2005 in Tromsø, Norway, at the 46664 concert organized by Nelson Mandela Foundation.
46664 concert in Tromsø 46664 concert in Tromsø
“At my initiative, Jivan Gasparyan and Brian May performed together at that concert. Peter Gabriel was there too. I asked him to go on the stage and join Gasparyan and May on the keyboards.
He told me it was very difficult to just play an unfamiliar composition on the stage, but I kept asking, and Peter finally agreed. After the concert, Led Zeppelin’s Robert Plant told me the performance was fantastic,” recalled Garik Israelian.
Peter Gabriel, Jivan Gasparyan and Brian May Peter Gabriel, Jivan Gasparyan and Brian May
A few years later, he invited Peter Gabriel to Armenia.
The musician laid down flowers at the Tsitsernakaberd complex and said he considered it shameful that his country (the United Kingdom), the United States and Turkey did not recognize the Armenian Genocide, said Garik Israelian.
Peter Gabriel, Garik Israelian and Brian May Peter Gabriel, Garik Israelian and Brian May
Touching on their work in STARMUS, Israelian noted that Peter Gabriel had appreciation for science and the understanding that humankind could not solve its issue without science.
Peter Gabriel at STARMUS Peter Gabriel at STARMUS
“We often meet and talk about these universal issues, the evolution of science and music, and the two or three hours of our conversation fly by. When you talk with Peter, you see that there is no need to move with the speed of light to understand the theory of relativity: you can just be around people like Peter, with powerful gravity field, and time will move differently,” added Garik Israelian.