Փիթեր Գեբրիելը, Գարիկ Իսրայելյանը եւ Բրայան Մեյը
2020 թվականի փետրվարի 13-ին աշխարհահռչակ երաժիշտ Փիթեր Գեբրիելը դարձավ 70 տարեկան: Նա արդեն 10 տարի հանդիսանում է մեր հայրենակից, աստղաֆիզիկոս Գարիկ Իսրայելյանի հիմնադրած STARMUS փառատոնի խորհրդի անդամ եւ Գարիկին խնդրեցի պատմել անվանի երաժշտի մասին:
«Փիթեր Գեբրիելին դժվար է նկարագրել մի քանի նախադասությամբ, քանի որ նա մի մարդ է, ում արվեստը մշտապես լի է հեղափոխական գաղափարներով», - ասում է Գարիկ Իսրայելյանը:
Պատմում է, որ երաժշտի հետ առաջին անգամ հանդիպել է 2005 թվականի հունիսին, նորվեգական Տրոմսյո քաղաքում Նելսոն Մանդելայի հիմնադրամի կազմակերպած նվիրված 46664 համերգի ժամանակ:
46664 համերգը Տրոմսյո քաղաքում 46664 համերգը Տրոմսյո քաղաքում
«Համերգի ժամանակ իմ նախաձեռնությամբ Ջիվան Գասպարյանը եւ Բրայան Մեյը պետք է միասին ելույթ ունենային: Այնտեղ էր նաեւ Փիթեր Գեբրիելը: Նրան խնդրեցի բեմ դուրս գալ եւ ստեղնային գործիքով մասնակցել Ջիվան Գասպարյանի եւ Բրայան Մեյի ելույթին:
Նա ասաց, որ շատ դժվար է առանց փորձի նման բան անել միանգամից բեմում: Բայց ես շատ խնդրեցի, եւ նա ի վերջո համաձայնեց: Համերգից հետո Led Zeppelin-ի երգիչ Ռոբերտ Պլանտն ինձ ասաց, որ հոյակապ կատարում էր», - հիշում է Գարիկ Իսրայելյանը:
Փիթեր Գեբրիելը, Ջիվան Գասպարյանը եւ Բրայան Մեյը Փիթեր Գեբրիելը, Ջիվան Գասպարյանը եւ Բրայան Մեյը
Այդ համերգից մի քանի տարի անց Գարիկը Փիթեր Գեբրիելին հրավիրեց Հայաստան:
Երեւանում նա ծաղկեպսակ դրեց Ծիծեռնակաբերդում եւ ասաց, որ ամոթալի է համարում այն փաստը, որ իր երկիրը՝ Մեծ Բրիտանիան, ինչպես նաեւ ԱՄՆ-ն եւ Թուրքիան չեն ճանաչում Հայոց Ցեղասպանությունը, պատմում է Գարիկը:
Փիթեր Գեբրիելը, Գարիկ Իսրայելյանը եւ Բրայան Մեյը Փիթեր Գեբրիելը, Գարիկ Իսրայելյանը եւ Բրայան Մեյը
Լուսանկարը` Starmus/Max Alexander
Խոսելով STARMUS-ի շրջանակում իրենց համատեղ աշխատանքի մասին, հայ գիտնականն ասում է, որ Փիթեր Գեբրիելը շատ է գնահատում գիտությունը եւ քաջ հասկանում է, որ առանց գիտության մարդկության խնդիրները չեն լուծվելու:
Փիթեր Գեբրիելը STARMUS փառատոնում Փիթեր Գեբրիելը STARMUS փառատոնում
«Մենք հաճախ ենք հանդիպում եւ խոսում մարդկության առջեւ ծառացած խնդիրների, գիտության եւ երաժշտության էվոլյուցիայի մասին, եւ այդ 2-3 ժամն շատ արագ են թռչում: Նրա հետ շփվելիս հասկանում ես, որ հարաբերականության տեսությունը ստուգելու համար անպայման չէ լույսի արագությամբ շարժվել. կարելի է գտնվել Փիթեր Գեբրիելի նման մարդկանց հզոր գրավիտացիոն դաշտում եւ ժամանակը ուրիշ ընթացք կստանա», - եզրափակում է Գարիկ Իսրայելյանը:

Питер Гэбриел, Гарик Исраелян и Брайан Мэй
13 февраля 2020 года всемирно известному музыканту Питеру Гэбриелу исполнилось 70 лет. Вот уже 10 лет он является членом совета фестиваля STARMUS, основанного нашим соотечественником, астрофизиком Гариком Исраеляном. Мы попросили Гарика рассказать о легендарном музыканте.
«Питера Гэбриела трудно охарактеризовать в нескольких предложениях, поскольку это человек, чье творчество всегда полно революционных идей»,- рассказывает Гарик Исраелян.
По его словам, с музыкантом они впервые встретились в июне 2005 года назад в норвежском городе Тромсе - на концерте 46664, организованном фондом Нельсона Манделы.
Концерт 46664 в Тромсо Концерт 46664 в Тромсо
«По моей инициативе на концерте должны были вместе выступать Дживан Гаспарян и Брайан Мэй. В Тромсе был также Питер Гэбриел. Я попросил его выйти на сцену и сыграть на клавишных инструменте во время выступления Дживана Гаспаряна и Брайана Мэя.
Он ответил, что трудно без репетиций делать такое сразу на сцене. Но я очень просил, и он в конце концов согласился. После концерта вокалист Led Zeppelin Роберт Плант сказал мне, что это было превосходное исполнение»,- вспоминает Гарик Исраелян.
Питер Гэбриел, Дживан Гаспарян и Брайан Мэй Питер Гэбриел, Дживан Гаспарян и Брайан Мэй
Несколько лет спустя Гарик пригласил Питера Гэбриела в Армению. В Ереване он возложил венок к мемориалу в Цицернакаберде и сказал, что считает постыдным тот факт, что Великобритания, США и Турция не признают Геноцид армян, говорит Гарик.
Питер Гэбриел, Гарик Исраелян и Брайан Мэй Питер Гэбриел, Гарик Исраелян и Брайан Мэй
Фото: Starmus/Max Alexander
Рассказывая об их совместной работе в рамках STARMUS, ученый заметил, что Питер Гэбриел понимает, что существующие в мире проблемы невозможно решить без науки.
Питер Гэбриел на фестивале STARMUS Питер Гэбриел на фестивале STARMUS
«Мы часто встречаемся и говорим о проблемах, стоящих перед человечеством, об эволюции науки и музыки. И эти 2-3 часа пролетают очень быстро. Общаясь с ним, понимаешь: чтобы проверить теорию относительности, необязательно двигаться со скоростью света. Достаточно попасть под мощное гравитационное поле таких людей, как Питер Гэбриел, и время меняет свой ход», -  говорит Гарик Исраелян.