Գարիկ Իսրայելյանը եւ 2019թ. հունիսին Ցյուրիխում կայացաշ STARMUS փառատոնի մասնակիցները
Գիտության ու արվեստի միջազգային STARMUS (Stars and Music) փառատոնի մասին գրելիս միջազգային մամուլը գովասանքի խոսքեր չի ափսոսում: The Sun պարբերականն այն անվանել է «ոչ այս աշխարհի փառատոն», Bloomberg-ը STARMUS-ն կոչել է «Ամենաանհնար գիտական փառատոնը պատմության ընթացքում», իսկ Forbes-ը՝ «Աշխարհի ամենագրավիչ գիտական փառատոն»:
Հունվարի 13-ից 17-ը Երեւանում էր աստղաֆիզիկոս, STARMUS փառատոնի հեղինակ եւ հիմնական կազմակերպիչ Գարիկ Իսրայելյանը:
2019 թվականին ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդես եկավ հերթական STARMUS փառատոնը Երեւանում անցկացնելու նախաձեռնությամբ, եւ Գարիկ Իսրայելյանը քննարկումներ ունեցավ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Երեւանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանի, կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանի, բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանի, այլ պաշտոնյաների հետ:
Վարչապետը նշել էր, որ կառավարությունը պատրաստ է հնարավորինս օժանդակել փառատոնի հավուր պատշաճի եւ բարձր մակարդակով անցկացմանը:
STARMUS-ը գալու է Հայաստան՝ նոր բաղադրիչով եւ ոգով
Մեդիամաքսը զրուցել է Գարիկ Իսրայելյանի հետ՝ խնդրելով ամփոփել այցի արդյունքները եւ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:
Ժամկետները
Վարչապետի հետ պայմանավորվածություն ձեռք բերեցինք այն մասին, որ կառավարությունը հանդես կգա որպես փառատոնի գլխավոր աջակից: Տարբեր քաղաքներում ենք STARMUS անցկացրել եւ հյուրընկալող պետությունը միշտ եղել է կարեւոր հովանավոր եւ աջակցել է տարբեր հարցերում:
Մենք արդեն ունենք մի քանի կոմերցիոն հովանավոր, բայց միեւնույն է, պետության մասնակցությունը շատ կարեւոր է: Ոչ միայն միջոցների, այլեւ երկրի համար փառատոնի կարեւորությունը հավաստելու առումով:
Այս պայմանավորվածությունը ձեռք բերելուց հետո փառատոնի խորհրդի անդամները պետք է հնարավորինս սեղմ ժամկետում որոշում կայացնեն Հայաստանում STARMUS-ի անցկացման ժամկետի վերաբերյալ:
Գարիկ Իսրայելյանը եւ 2019թ. հունիսին Ցյուրիխում կայացաշ STARMUS փառատոնի մասնակիցները Գարիկ Իսրայելյանը եւ 2019թ. հունիսին Ցյուրիխում կայացաշ STARMUS փառատոնի մասնակիցները
Դիտարկում ենք երկու տարբերակ՝ 2020 թվականի հոկտեմբերի սկիզբ եւ 2021 թվականի մայիս կամ հունիս: Ժամկետի ֆիքսում շատ կարեւոր է ոչ միայն կազմակերպչական աշխատանքների պատշաճ կազմակերպման, այլեւ մասնակիցներին հրավիրելու տեսանկյունից: Մենք հրավիրելու ենք առնվազն 10 Նոբելյան մրցանակակիրների, IT-ոլորտի հզոր դեմքերի, տիեզերագնացների, երաժիշտների եւ արվեստագետների: Շատերի հետ խոսել եմ, ստացել եմ նախնական համաձայնությունը, բայց հիմա պետք է հստակություն մտցնենք:
2020-ի փառատոնի թեման կարող է լինել «Խաղաղությունը տիեզերքում»՝ նվիրված «Սոյուզ-Ապոլոն»-ի 45-ամյակին, եւ այդ դեպքում կհրավիրենք ռուսաստանցի եւ ամերիկացի տիեզերագնացներին, որոնք ծրագրի մասնակից են եղել: 2021 թվականի թեմայի հետ կապված շատ հետաքրքիր մտահղացում ունենք, որը դեռ քննարկման փուլում է:
STARMUS-ը պետք է շատ սերտ համագործակցի Երեւանի քաղաքապետարանի, կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի, բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունների հետ, իսկ ՀՀ նախագահն ու վարչապետը կօգնեն, որպեսզի փառատոնը դառնա տարածաշրջանի ամենահզոր իրադարձությունը:
Որակը եւ ձեւաչափը
Ինձ համար սկզբունքային է, որ STARMUS-ը Հայաստանում պետք է անցնի ոչ միայն նույն, այլեւ ավելի բարձ մակարդակով, քան եղել է Իսպանիայում, Նորվեգիայում կամ Շվեյցարիայում: Ասեմ ավելին, չեմ կասկածում, որ հայաստանյան STARMUS-ը կզարմացնի ամբողջ աշխարհին եւ պատմության մեջ կմնա որպես «փառատոնների փառատոն»: Մենք դա կարող ենք անել, գիտենք, թե ինչ քայլերով դրան կարելի է հասնել:
Կարեւոր է հասկանալ, որ STARMUS-ը գլոբալ փառատոն է, եւ մարդիկ տարբեր երկրներից գալու են եւ մասնակցեն այնպես, ինչպես մասնակցել են, օրինակ, Ցյուրիխում:
Ընդ որում, ուզում ենք, որ Հայաստանի քաղաքացիների համար տոմսերն անհամեմատ ավելի էժան լինեն, քան լինում է այլ երկրներում: Սա նշանակում է, որ եթե սովորաբար տոմսերի վաճառքի շնորհիվ կարողանում ենք ինչ-որ ծախսեր փակել, հայաստանյան փառատոնի դեպքում այդպես չի ստացվի:
Ի տարբերություն շատ կոնֆերանսների եւ համաժողովների, որոնք վաղ առավոտյան են մեկնարկում, STARMUS-ի աշխատանքային ժամերն են 14:00-ից 18:00-ը՝ մեկժամյա ընդմիջմամբ: Ելույթները տեւում են 10-15 րոպե: Պարտադիր ունենում ենք հումորիստներ, որոնք «մասնագիտացած են» հենց գիտության ոլորտում: Մի քանի լուրջ ելույթներից հետո հումորիստի բեմ դուրս գալը շատ լավ լիցքաթափում է դահլիճը:
Այս ամենը հյուրերին հնարավորություն է տալիս իրենց ավելի անկաշկանդ զգալ, ազատ տնօրինել առավոտյան եւ երեկոյան ժամերը:
City programme
Շատ ենք ուզում Հայաստանում անել այն, ինչ արեցինք Նորվեգիայում՝ այսպես կոչված City Programme: Փառատոնը բացում է իր դռները եւ մեկ շաբաթվա ընթացքում հյուրերի մասնակցությամբ տեղի են ունենում բազմաթիվ միջոցառումներ՝ ամենատարբեր ձեւաչափերով: Նոբելյան մրցանակակիրները, տիեզերագնացները, երաժիշտները գնում են դպրոցներ ու համալսարաններ, քաղաքի կենտրոնում ստեղծվում է «Գիտական ավան», որտեղ տարբեր տաղավարներում կարելի է ծանոթանալ ռոբոտներին, տարբեր գիտական փորձերի մասնակցել, պարզապես շփվել գիտնականների հետ: Ավանում նաեւ համերգներ են տեղի ունենում, գրքեր են վաճառվում, ֆիլմեր են ցուցադրվում:
Նորվեգիայում City Programme-ին մասնակցեց 50 հազար մարդ, ողջ քաղաքը շնչում էր դրանով: Ցանկանում եմ, որ նույնը լինի նաեւ Երեւանում:

Гарик Исраелян и участники STARMUS 2019г. в Цюрихе
Международная пресса не скупится на эпитеты, когда пишет о международном фестивале науки и искусства STARMUS (Stars and Music). Издание The Sun называет его «фестивалем не от мира сего», Bloomberg – «самым невероятным научным фестивалем за всю историю», а Forbes – «самым впечатляющим научным фестивалем в мире».
13-17 января Ереван посетил астрофизик, автор и главный организатор фестиваля STARMUS Гарик Исраелян.
В 2019 году президент Армении Армен Саргсян выступил с инициативой провести очередной фестиваль STARMUS в Ереване, и Гарик Исраелян приехал в Ереван для встреч с премьер-министром Армении Николом Пашиняном, мэром Еревана Айком Марутяном, министром образования, науки, культуры и спорта Араиком Арутюняном, министром индустрии высоких технологий Акопом Аршакяном и другими чиновниками.
Премьер-министр сказал, что правительство готово поддержать проведение фестиваля на высшем уровне.
В беседе с Медиамакс Гарик Исраелян подвел итоги своего визита и рассказал о достигнутых договоренностях.
Сроки
С премьер-министром мы достигли договоренности о том, что правительство выступит в качестве главного партнера фестиваля. Мы проводили STARMUS в разных городах, и принимающая страна всегда была важным спонсором и поддерживала нас в различных вопросах.
У нас уже есть несколько коммерческих спонсоров, но участие государства является очень важным фактором не только в плане средств, но и для демонстрации значимости фестиваля для страны.
После достижения договоренности члены Совета фестиваля должны в максимально сжатые сроки принять решение о сроках проведения STARMUS в Армении.
Гарик Исраелян и участники STARMUS в Цюрихе, июнь 2019 г. Гарик Исраелян и участники STARMUS в Цюрихе, июнь 2019 г.
Мы рассматриваем два варианта: начало октября 2020 года и май или июнь 2021 года. Определение сроков чрезвычайно важно не только для надлежащего проведения организационных работ, но и в плане приглашения участников. Мы намерены привезти в Армению минимум 10 нобелевских лауреатов, видных представителей IT-сферы, астронавтов, музыкантов и деятелей искусства. Со многими я уже говорил и заручился предварительным согласием, но сейчас мы должны внести ясность.
Темой фестиваля 2020 года может стать «Мир во Вселенной» по случаю 45-летия проекта «Союз-Аполлон». Мы можем пригласить советских космонавтов и американских астронавтов, которые участвовали в этой программе. У нас есть очень интересная идея по теме 2021 года, которая еще находится на стадии обсуждения.
STARMUS должен очень тесно сотрудничать с мэрией Еревана, с министерствами образования, науки, культуры и спорта, индустрии высоких технологий, а президент и премьер-министр Армении помогут сделать фестиваль самым грандиозным событием в регионе.
Формат и качество
Для меня принципиально, чтобы STARMUS в Армении прошел на более высоком уровне, чем в Испании, Норвегии или Швейцарии. Более того, я не сомневаюсь, что армянский STARMUS удивит весь мир и останется в истории как «фестиваль фестивалей». Мы знаем, как достичь этого.
Важно понимать, что STARMUS – глобальный фестиваль, на который съедутся люди из разных стран, и у них будут такие же ожидания, как, например, от фестиваля в Цюрихе.
Мы хотим, чтобы для граждан Армении билеты были несравнимо дешевле, чем были в других странах. Это означает, что если у нас обычно получается покрыть некоторые расходы благодаря продаже билетов, то в случае с фестивалем в Армении так не получится.
Гарик Исраелян и участники STARMUS 2019г. в Цюрихе Гарик Исраелян и участники STARMUS 2019г. в Цюрихе
В отличие от многих конференций, которые начинаются рано утром, STARMUS проходит с 14:00 до 18:00 с часовым перерывом. Выступления длятся 10-15 минут. У нас обязательно присутствуют юмористы, которые «специализируются» именно на научной сфере. После нескольких серьезных выступлений юмористы выходят на сцену, чтобы «перезагрузить» зал.
Все это дает гостям возможность чувствовать себя более непринужденно, свободно распоряжаться своими утренним и вечерним временем.
City programme
Очень хотим организовать в Армении то, что мы уже делали в Норвегии –  City Programme. Фестиваль «открывает свои двери», и в течение недели с участием его гостей проводятся многочисленные мероприятия в самых различных форматах. Нобелевские лауреаты, астронавты, музыканты посещают школы и университеты, в центре города разбивается «Научная деревня», где в различных павильонах можно ознакомиться с роботами, участвовать в разнообразных научных опытах или просто общаться с учеными. В «деревне» также проводятся концерты, показы фильмов, продаются книги.
В City Programme в Норвегии приняли участие 50 тысяч человек, весь город дышал этим. Хочу, чтобы то же самое произошло и в Ереване.