IDeA-ի աջակցությամբ սեպտեմբերի 15-ին Մաքրության օր կանցկացվի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Սեպտեմբերի 15-ին ամբողջ Հայաստանում մարդիկ կհավաքվեն՝ իրենց երկիրն աշխարհում ամենականաչը դարձնելու համար:
Նախաձեռնությունն իրականացվում է Համաշխարհային մաքրության օր (World Cleanup Day) միջազգային շարժման շրջանակում, որին մասնակցում է 150 երկիր։
Հայաստանում Համաշխարհային մաքրության օրը նախաձեռնել է IDeA հիմնադրամի կամավորների մի խումբ։ Շարժմանը պաշտոնապես միացել է 10 000 մարդ, որը հաստատված մասնակիցների ամենամեծ թիվն է բոլոր երկրների շրջանում, թեեւ Հայաստանը վերջերս է միացել շարժմանը։
Հայաստանյան կազմակերպիչները ցանկանում են կազմակերպել աշխարհում ամենամեծ ակցիան։
IDeA-ն պատասխանել է նախաձեռնության հետ կապված հաճախ հնչող հարցերին:
Ինչպե՞ս է դա լինելու
Ակցիան տեղի է ունենալու սեպտեմբերի 15-ին՝ ժամը 10:00-ից մինչեւ 13:00-ը։ Տվյալ պահին բոլոր տարածաշրջաններում կան կամավորական խմբեր, որոնք մաքրելու են որոշակի կետեր։ Նշված թիմերով քարտեզը հրապարակվելու է cleanuparmenia.org
կայքում հաջորդ շաբաթվա ընթացքում։ Բոլոր ցանկացողները կարող են միանալ առկա խմբերին, սեփական թիմի համար տարածք ընտրել, կամ էլ պարզապես դուրս գալ եւ մաքրել իրեն տան բակը եւ փողոցը։
Ամբողջ երկիրը կարող է առցանց հետեւել գործընթացին. կազմակերպիչներն իրենց էջերում տեղադրելու են մասնակիցների լուսանկարները. պետք է միայն հրապարակում անել, նշել մաքրած տարածքը եւ դնել #cleanuparmenia հեշթեգը։
Ընդամենը մեկ օ՞ր. մի՞թե աղբը նորից չի հայտնվի
Ամեն ինչ կախված է մեզանից։ Կազմակերպիչները հույս ունեն, որ արդեն հինգ տարի անց նման ակցիաների կարիք չի լինի, քանի որ շարժման հիմնական նպատակն է ձեւավորել նոր մշակութային էկոսովորություններ, նոր մտածելակերպ եւ ցույց տալ, թե ինչպես է կարելի ապրել էկոլոգիապես ճիշտ։ Նախաձեռնությունը չի ավարտվում մեկ ակցիայով՝ մշակվելու են հետագա համակարգային քայլեր։
Արդեն այսօր մեր համաքաղաքացիները սովորում են ապրել նոր ձեւով. սոցիալական ցանցերում մեկնարկել է #գրազ #ibetican (i bet i can – գրազ գանք՝ ես կարող եմ) գրազ չելենջ, որի շրջանակում մարդիկ գրազ են գալիս միմյանց հետ, որ կարող են հրաժարվել շրջակա միջավայրին վնասող սովորություններից։ Պարտվողը մեկ դոլար է նվիրաբերում Հայաստանում էկոմիջավայրի զարգացմանը։
Մի՞թե առանց ինձ չեն կարող մաքրել
Կմաքրեն, բայց ոչ ամեն ինչ եւ ոչ ամենուր։ Ցավոք, աղբը չափազանց շատ է. մեկ օրում մեկ անձն արտադրում է միջինը 1-ից 1,5 կիլոգրամ աղբ։ Ամենամեծ վտանգը ներկայացնում է պլաստիկը, որը շատ է տարածված Հայաստանի փողոցներում։ Այն քայքայվում է 500-ից 750 տարի՝ այդ ամբողջ ընթացքում թունավորելով հողը, օդը, ջուրը, սպանելով կենդանիներին եւ վարակելով մեր սնունդը։ Հայտնի է, որ գրեթե յուրաքանչյուր աղի տուփի մեջ կարելի է գտնել միկրոպլաստիկի մասնիկներ, որոնք նստվածք են տալիս մեր օրգանիզմում։
Իսկ այլ վայրում պլաստիկը չի՞ քայքայվելու
Ո՛չ։ Պլաստիկ շշերը, որոնք հավաքվելու են World Cleanup Day Armenia-ի շրջանակում, փոխանցվելու են Cleanland գործարանին՝ վերամշակման համար։ Վերամշակումից հետո պլաստիկից կարելի է ստանալ շինանյութ, հագուստ (20 փոքր շշից կարելի է մեկ շապիկ արտադրել) եւ նոր տարա։
Էլ ո՞վ է մասնակցում
Իրենց մասնակցությունը հաստատել են Հայաստանի բոլոր մարզերի ներկայացուցիչները։ Շարժման նախաձեռնողն է IDeA  հիմնադրամը, գործընկերներ են ՀՀ բնապահպանության նախարարությունը, WWF-ը, ATP-ն, ISSD-ն, Apaga-ն, Ucar-ը, Proper Company-ն, Cleanland-ը, ՀՀ տարածքային կառավարման եւ զարգացման նախարարությունը, Vega-ն, Coca-Cola-ն, Ամերիաբանկը, Beeline-ը եւ 100 այլ հիմնադրամներ, ընկերություններ ու կազմակերպություններ։
Ինչպե՞ս կարող եմ միանալ Մաքրության միջազգային օրվան
Հաջորդ շաբաթ նախագծի կայքում՝ cleanuparmenia.org կտեղադրվի քարտեզ, որի վրա նշված կլինեն այն տարածքները, որոնց կցված են թիմեր եւ որտեղից հեռացվելու է աղբը։ Եթե դուք ունեք 30-հոգանոց կամ ավելի մեծ թիմ, այդ մասին կարող եք հայտնել կազմակերպիչներին lets@cleanuparmenia.org էլեկտրոնային հասցեով, եւ ձեր տարածքը կետի տեսքով կավելանա քարտեզի վրա։
Եթե դուք չունեք մեծ թիմ, ապա կարող եք ձեր ընտանիքի եւ ընկերների հետ դուրս գալ փողոց եւ մաքրել ձեր բակը, փողոցը, իսկ աղբով ու պլաստիկե շշերով տոպրակները տանել այնտեղ, որտեղ թիմեր են աշխատում, քանի որ այնտեղից աղբը հեռացվելու է։
Ակցիայի ավարտին բոլոր մասնակիցները սելֆի են անելու իրենց թիմի հետ մաքրած փողոցների ֆոնին եւ լուսանկարները տեղադրելու են #cleanuparmenia հեշթեգի ներքո, իսկ կազմակերպիչները հավաքելու են բոլոր լուսանկարները եւ ցույց են տալու ամբողջ Հայաստանին։
Ինչո՞ւ է սա ինձ պետք
World Cleanup Day շարժման մեջ ամենակարեւորը սեփական դիրքորոշումը շրջակա միջավայրի պաշտպանության նկատմամբ ցուցադրելն է։ Նույնիսկ եթե մենք անձամբ աղբ չենք թափում որտեղ պատահի, բայց հանգիստ անցնում ենք տարերային  աղբանոցների եւ օդում թռչող տոպրակների կողքով, դա նշանակում է, որ մենք ընդունում ենք իրավիճակը եւ գոհ ենք ամեն ինչից։

15 сентября в Армении пройдет День чистоты - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 15 сентября жители Армении соберутся, чтобы сделать свою страну самой зеленой в мире.
Инициатива проводится в рамках международного движения Всемирный день чистоты (World Cleanup Day), в котором участвует 150 стран.
В Армении Всемирный день чистоты инициирован группой волонтеров фонда IDeA.
Официально к движению присоединилось 10 000 человек, что является наибольшим числом подтвержденных участников среди всех стран, несмотря на то, что Армения присоединилась к движению недавно.
IDeA ответила на часто задаваемые вопросы, связанные с инициативой
Как все пройдет?
Акция пройдет 15 сентября с 10:00 до 13:00. На данный момент во всех районах есть волонтерские группы, которые будут чистить определенные точки. Карта с указанными командами будет опубликована в течение следующей недели на сайте cleanuparmenia.org. Любой желающий может присоединиться к командам, выбрав для своей команды территорию, или просто выйти и убрать двор или улицу своего дома.
Вся страна может наблюдать за процессом в режиме онлайн. Организаторы на своих страницах поместят фотографии участников: нужно только сделать публикацию, отметить очищенную территорию и поставить хештег #cleanuparmenia.
Всего лишь день? Не появится ли снова мусор?
Все зависит от нас. Организаторы надеются, что через пять лет необходимости в таких акциях не будет, потому что главная цель движения – сформировать новые культурные экопривычки, новый менталитет и показать, как можно жить экологически правильно. Инициатива не заканчивается одной акцией, будут разработаны последующие системные шаги.
Уже сегодня наши сограждане учатся жить новым образом: в социальных сетях запущен челендж #գրազ (спор) и #ibetican (i bet i can – спорим, что я смогу). В рамках челенджа люди спорят друг с другом, что смогут отказаться от привычек, вредящих окружающей среде. Проигравший вносит 1 доллар на развитие экосиситемы  Армении.
Неужели без меня не смогут убраться?
Смогут, но не все и не везде. К сожалению, мусора слишком много. Один человек за день производит в среднем 1-1,5 кг мусора. Наибольшую опасность представляет пластик, который очень распространен на улицах Армении. Он разлагается 500-700 лет, отравляя все это время почву, воздух, воду, убивая животных и заражая пищу. Практически в каждой пачке соли можно найти частицы микропластика, которые оседают  в нашем организме.
А в других местах пластик не будет разлагаться?
Нет! Пластиковые бутылки, которые будут собираться в рамках World Cleanup Day Armenia, передадут заводу Cleanland для переработки. После переработки из пластика можно получить строительные материалы, одежду (из 20 маленьких бутылок можно изготовить одну футболку) и новый контейнер.
Кто еще участвует?
Свое участие подтвердили представители всех марзов Армении. Инициатор движения -  фонд  IDeA, партнеры - министерства по охране природы, министерства территориального управления Армении, WWF, ATP, ISSD, Apaga, Ucar, Proper Company, Cleanland, Vega, Coca-Cola, Америабанк, Beeline и 100 других организаций.
Как можно присоединиться к Международному дню чистоты?
На следующей неделе на сайте инициативы cleanuparmenia.org будет размещена карта, где будут отмечены те территории, с которых будет убран мусор и к которым прикреплены команды. Если у вас есть команда, состоящая из 30 или более человек, то об этом вы можете сообщить организаторам по электронному адресу lets@cleanuparmenia.org, и ваша территория в виде точки будет добавлена на карту.
Если у вас нет большой команды, то вы можете вместе со своей семьей или друзьями выйти на улицу и убраться в своем дворе, на своей улице. А мешки с пластиковыми бутылками и мусором нужно отнести туда, где работают команды, так как оттуда мусор будет вывезен.