UWC քոլեջների ուսանողները կառաջարկեն մարդասիրական նոր նախագծեր - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը շարունակում է իր համագործակցությունը UWC կրթական ցանցի հետ՝ նպաստելով հումանիտար խնդիրների հաղթահարմանը:
Մեկնարկել է 2018թ. «UWC դպրոցների եւ քոլեջների համար Ավրորա մարդասիրական նախագծի» հայտերի ընդունման գործընթացը։ Նախագիծը, որն ստեղծվել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության եւ UWC (Միավորված աշխարհի քոլեջներ) կազմակերպության համագործակցության արդյունքում, բաց է UWC բոլոր 17 դպրոցների ու քոլեջների համար եւ հորդորում է ուսանողներին մշակել UWC դպրոցներին ու քոլեջներին հարակից համայնքներում դրական տեղաշարժերին նպաստող նախագծեր։
Հաղթող խումբը կպարգեւատրվի 4 000 ԱՄՆ դոլարի դրամաշնորհով՝ առաջադրած նախագիծն իրագործելու համար։
«Մենք ցանկանում ենք քաջալերել ուսանողներին հոգ տանել այն համայնքների համար, որտեղ ապրում են, եւ փորձել դրական փոփոխություններ բերել այնտեղ»,– ասել է UWC Dilijan քոլեջի հիմնադիր Վերոնիկա Զոնաբենդը. «Մեր նպատակն է UWC ցանցի ուսանողներին ու շրջանավարտներին ոչ միայն ահազանգել մարդասիրական խնդիրների հրատապության մասին, այլեւ շահագրգռել նրանց ուսումնասիրել դրանք, պատասխանատվություն վերցնել եւ լուծումներ առաջարկել՝ կիրառելով տնտեսական, սոցիալական ու շրջակա միջավայրի առումով կայուն, շարունակական եւ նորարարական մոտեցումներ»։
Սա «UWC դպրոցների եւ քոլեջների համար Ավրորա մարդասիրական նախագծի» երկրորդ տարին է։ Առաջին տարում ծրագրին մասնակցել են UWC ցանցի այն ժամանակ դեռ 16 դպրոցներից եւ քոլեջներից 15-ը։ Նախագծի մասնակիցները ներկայացնում էին իրենց դպրոցների ու քոլեջների հարեւանությամբ առկա բազմաթիվ հումանիտար խնդիրները եւ հաճախ առաջնահերթ էին համարում տեղի համայնքների հետ անմիջական համագործակցությունը դրանց լուծման համար։
«UWC դպրոցների եւ քոլեջների համար «Ավրորա» մարդասիրական նախագիծն այս ցանցի բազմազան ուսանողական կազմի առջեւ խնդիր է դնում մտորել աշխարհում դրական, իմաստալից եւ կայուն փոփոխության հասնելու կոնկրետ ուղիներ գտնելու մասին»,– ասել է UWC International-ի գործադիր տնօրեն Յենս Ուելթերմանը։
Ներկայացված նախագծերը պետք է նկարագրեն թիմի կողմից առաջ քաշված հումանիտար կոնկրետ մի հիմնահարց, որ կապված է UWC դպրոցի կամ քոլեջի գտնվելու վայրի հետ, եւ առաջարկեն դրա մեղմացմանը կամ վերացմանը նպաստող կոնկրետ քայլեր։ Նախագծերը պետք է ձեռնարկվեն եւ ղեկավարվեն բացառապես ուսանողների կողմից։ UWC ցանցի յուրաքանչյուր դպրոց կամ քոլեջ կարող է ներկայացնել ընդամենը մեկ առաջարկ «Ավրորա» մարդասիրական նախագծին։
«UWC դպրոցների եւ քոլեջների համար Ավրորա մարդասիրական նախագծի» մասին բոլոր մանրամասներին կարող եք ծանոթանալ այստեղ։

Yerevan /Mediamax/. Aurora Humanitarian Initiative continues to partner with UWC to tackle humanitarian challenges.
Applications for the 2018 Aurora Humanitarian Project for UWC Schools and Colleges are now being accepted. The project, a partnership between the Aurora Humanitarian Initiative and UWC (United World Colleges), is open to all 17 UWC schools and colleges worldwide and encourages UWC students to design projects aimed at creating positive change in communities surrounding their respective schools and colleges.
The winning group will be awarded a USD 4000 grant toward their project’s implementation.
“We are committed to motivating students to care about the communities in which they live and try to bring positive change around them,” said Veronika Zonabend, founder of UWC in Dilijan, Armenia. “Our aim is not only to alert UWC students and alumni to the urgency of specific humanitarian issues but to motivate them to go deeper, take responsibility, and propose solutions through innovative and economically, socially and environmentally sustainable approaches.”
This is the second year of the Aurora Humanitarian Project for UWC Schools and Colleges (AHP). Fifteen of the then 16 UWC schools and colleges participated in the first year. The project proposals addressed a broad and diverse range of humanitarian issues identified near their schools and colleges and often proposed close collaborations with local communities. “The Aurora Humanitarian Project for UWC Schools and Colleges challenges UWC’s diverse student body to think about concrete ways to make positive, meaningful and sustainable change in the world,” said UWC International’s Executive Director Jens Waltermann.
Proposed projects must address a concrete humanitarian concern identified by the project team which is relevant to the UWC school or college’s geographic location and propose concrete steps to reduce it in or eliminate it. Projects must be student-initiated and student-led. Each UWC school or college can only nominate one project to the AHP.