UWC քոլեջների ուսանողները կառաջարկեն մարդասիրական նոր նախագծեր - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը շարունակում է իր համագործակցությունը UWC կրթական ցանցի հետ՝ նպաստելով հումանիտար խնդիրների հաղթահարմանը:
Մեկնարկել է 2018թ. «UWC դպրոցների եւ քոլեջների համար Ավրորա մարդասիրական նախագծի» հայտերի ընդունման գործընթացը։ Նախագիծը, որն ստեղծվել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության եւ UWC (Միավորված աշխարհի քոլեջներ) կազմակերպության համագործակցության արդյունքում, բաց է UWC բոլոր 17 դպրոցների ու քոլեջների համար եւ հորդորում է ուսանողներին մշակել UWC դպրոցներին ու քոլեջներին հարակից համայնքներում դրական տեղաշարժերին նպաստող նախագծեր։
Հաղթող խումբը կպարգեւատրվի 4 000 ԱՄՆ դոլարի դրամաշնորհով՝ առաջադրած նախագիծն իրագործելու համար։
«Մենք ցանկանում ենք քաջալերել ուսանողներին հոգ տանել այն համայնքների համար, որտեղ ապրում են, եւ փորձել դրական փոփոխություններ բերել այնտեղ»,– ասել է UWC Dilijan քոլեջի հիմնադիր Վերոնիկա Զոնաբենդը. «Մեր նպատակն է UWC ցանցի ուսանողներին ու շրջանավարտներին ոչ միայն ահազանգել մարդասիրական խնդիրների հրատապության մասին, այլեւ շահագրգռել նրանց ուսումնասիրել դրանք, պատասխանատվություն վերցնել եւ լուծումներ առաջարկել՝ կիրառելով տնտեսական, սոցիալական ու շրջակա միջավայրի առումով կայուն, շարունակական եւ նորարարական մոտեցումներ»։
Սա «UWC դպրոցների եւ քոլեջների համար Ավրորա մարդասիրական նախագծի» երկրորդ տարին է։ Առաջին տարում ծրագրին մասնակցել են UWC ցանցի այն ժամանակ դեռ 16 դպրոցներից եւ քոլեջներից 15-ը։ Նախագծի մասնակիցները ներկայացնում էին իրենց դպրոցների ու քոլեջների հարեւանությամբ առկա բազմաթիվ հումանիտար խնդիրները եւ հաճախ առաջնահերթ էին համարում տեղի համայնքների հետ անմիջական համագործակցությունը դրանց լուծման համար։
«UWC դպրոցների եւ քոլեջների համար «Ավրորա» մարդասիրական նախագիծն այս ցանցի բազմազան ուսանողական կազմի առջեւ խնդիր է դնում մտորել աշխարհում դրական, իմաստալից եւ կայուն փոփոխության հասնելու կոնկրետ ուղիներ գտնելու մասին»,– ասել է UWC International-ի գործադիր տնօրեն Յենս Ուելթերմանը։
Ներկայացված նախագծերը պետք է նկարագրեն թիմի կողմից առաջ քաշված հումանիտար կոնկրետ մի հիմնահարց, որ կապված է UWC դպրոցի կամ քոլեջի գտնվելու վայրի հետ, եւ առաջարկեն դրա մեղմացմանը կամ վերացմանը նպաստող կոնկրետ քայլեր։ Նախագծերը պետք է ձեռնարկվեն եւ ղեկավարվեն բացառապես ուսանողների կողմից։ UWC ցանցի յուրաքանչյուր դպրոց կամ քոլեջ կարող է ներկայացնել ընդամենը մեկ առաջարկ «Ավրորա» մարդասիրական նախագծին։
«UWC դպրոցների եւ քոլեջների համար Ավրորա մարդասիրական նախագծի» մասին բոլոր մանրամասներին կարող եք ծանոթանալ այստեղ։

Студенты UWC разработают новые гуманитарные проекты - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Гуманитарная инициатива «Аврора» продолжает сотрудничество с образовательной сетью UWC для поиска решений гуманитарных проблем.
Задача совместного проекта Гуманитарной инициативы «Аврора» и движения UWC (United World Colleges) – вдохновить студентов колледжей и школ движения UWC создавать и развивать общественно полезные инициативы, направленные на решение гуманитарных проблем, особо актуальных для региона, где расположено то или иное учебное заведение UWC. Принять участие в проекте может любой из 17 колледжей и школ UWC, расположенных по всему миру.
Команда-победитель получит 4000 долларов на реализацию проекта.
«Мы стремимся мотивировать студентов прислушаться к проблемам сообществ, в которых они живут, и постараться изменить ситуацию к лучшему», – пояснила Вероника Зонабенд, основатель колледжа UWC Dilijan в Армении. – «Наша цель – не только обратить внимание студентов и выпускников UWC на конкретные гуманитарные вопросы, но и увлечь их этой темой, убедить взять на себя ответственность и предложить инновационные решения, которые позволят добиться экономической, социальной и экологической стабильности».
«Гуманитарный проект «Аврора» для школ и колледжей UWC» (ГПА) существует уже второй год. В прошлом году в нем приняли участие 16 учебных учреждений движения UWC. Предложенные ими концепции затрагивали весьма широкий спектр гуманитарных вопросов, характерных для регионов, где расположены школы и колледжи UWC, и зачастую предполагали активное участие местных сообществ в решении проблем. ««Гуманитарный проект «Аврора» для школ и колледжей UWC» предлагает студентам нашего движения, которые относятся к самым разным культурам, задуматься о конкретных способах внести свой вклад в общее дело, делая мир лучше и обеспечивая устойчивое развитие», – отметил исполнительный директор Международного офиса UWC Йенс Вальтерман.
Каждая подавшая заявку команда должна описать проект, посвященный решению конкретной гуманитарной проблемы, характерной для регионов, где расположена эта школа или колледж UWC, и сформулировать практические рекомендации по ее решению или облегчению ее последствий. Все проекты должны быть созданы студентами и реализовываться под их руководством. Каждая школ или колледж UWC может подать только одну заявку на участие в конкурсе.
Дополнительную информацию о «Гуманитарном проекте «Аврора» для школ и колледжей UWC» можно найти здесь.