Հայաստանի ՍՄԱՐԹ կենտրոնների մոդելը ներկայացվել է ՄԱԿ-ում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցչությունը եւ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագիրը Նյու Յորքում անցկացրել են կլոր սեղան-քննարկում, որի շրջանակում ներկայացվել է Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամի (COAF) կողմից Հայաստանում կառուցվող ՍՄԱՐԹ կենտրոնները:
ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրերի նպատակներին համահունչ սոցիալական ձեռներեցության ու նորարարության ազդեցության խթանմանը նվիրված քննարկման ընթացքում COAF-ի խորհրդի ատենապետ Գարո Արմենը նշել է, որ ՍՄԱՐԹ կենտրոնը` ժամանակակից հաղորդակցական տեխնոլոգիաների եւ անգլերենի կատարելագործման շնորհիվ, կապ է ապահովում Հայաստանի գյուղերի բնակչության եւ աշխարհի միջեւ:
«Այս մոտեցման նպատակն է հայ գյուղացուն հասանելի դարձնել լավագույն կրթությունն ու մասնագիտական վերաորակավորումը։ Այս կերպ գյուղական համայնքների առաջընթացի թռիչքային մեկնարկը կտանք»,- ասել է Գարո Արմենը:
Նախատեսված 20 ՍՄԱՐԹ կենտրոնները փոխելու են գյուղական Հայաստանի բնութագիրը՝ ծառայելով որպես կրթական եւ ստեղծագործական հանգույց այն տարածաշրջաններում, որոնք ներկայում զուրկ են նման հնարավորությունից:
«Մենք ձգտում ենք ձեռք մեկնել Հայաստանի շուրջ 1000 գյուղական համայնքներին հենց ՍՄԱՐԹ կենտրոնների գործունեության միջոցով»,- ասել է COAF-ի խորհրդի ատենապետը:
Համաշխարհային նորարարության տեսանկյունից՝ Գարո Արմենն առաջարկել է ՍՄԱՐԹ մոդելը տեղայնացնել եւ գործարկել աշխարհի ցանկացած անկյունում. «Այն ունիվերսալ է ոչ միայն Հայաստանի, այլեւ ամբողջ աշխարհի համար»։

Yerevan /Mediamax/. Permanent Mission of Armenia to the UN and UNDP held a roundtable in New York City, which included presentation about SMART Centers built in Armenia by Children of Armenia Fund (COAF).
During the discussion on facilitation of social entrepreneurship and innovative approach, in sync with objectives of the UN’s development programs, COAF Chairman Garo Armen noted that SMART Center help people in Armenian villages stay connected with the world through modern communication technologies and increase of English fluency.
“The objective of this approach is to make the best education and professional retraining accessible to Armenia’s country folk. This is how we give a take off to progress in rural communities,” Garo Armen said.
The anticipated 20 SMART Centers will change the essence of Armenian countryside by serving as educational and creative units in areas that currently don’t have such opportunities.
“We want to extend a helping hand to around 1000 rural communities in Armenia via SMART Centers,” said COAF Chairman.
In regard to global innovation, Garo Armen suggested installing the SMART model in any corner of the world: “It’s universal not only for Armenia, but for the whole world.”