Հրաչյա Հարությունյանը տեղափոխվել է Հայաստան - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանում դատապարտված Հրաչյա Հարությունյանը հուլիսի 20-ին տեղափոխվել է Հայաստան՝ «Դատապարտյալների փոխանցման մասին» 1983թ. եվրոպական կոնվենցիայով սահմանված կարգով պատժի մնացած մասը կրելու համար:
ՀՀ արդադատության նախարարությունում նշել են, որ դատապարտյալի փոխանցումից հետո օտարերկրյա պետության կայացրած դատավճիռը պետք է ճանաչվի ՀՀ իրավասու դատարանի կողմից՝ կատարելով քրեորեն պատժելի արարքի համապատասխանեցում ՀՀ քրեական օրենսգրքին՝ անփոփոխ թողնելով սահմանված պատիժը:
«ՌԴ իրավասու դատարանի դատավճիռը ճանաչելուց եւ այն կատարման ուղարկելուց հետո ՀՀ ներպետական օրենսդրության համաձայն՝ պատիժը կատարելու համար ուղղիչ հիմնարկի տեսակը եւ պատիժը կրելու վայրը որոշում է ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական վարչության տեղաբաշխման հանձնաժողովը»,- ասված է հաղորդագրությունում:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ 2013թ. հուլիսի 13-ին Մոսկվայի մոտակայքում` Պոդոլսկում, մանրաքար տեղափոխող բեռնատարը, որի ղեկին էր ՀՀ քաղաքացի Հրաչյա Հարությունյանը, դուրս գալով երկրորդական ճանապարհից, բախվել էր մարդատար ավտոբուսին: Վթարի հետեւանքով զոհվել էր 18 մարդ:
Նա մեղավոր էր ճանաչվել ՌԴ Օրենսգրքի 264 (ճանապարհային երթեւեկության եւ տրանսպորտային միջոցների շահագործման խախտում) եւ 327 (կեղծ փաստաթղթերի պատրաստում) հոդվածներով: Դատապարտվել էր 6 տարի եւ 9 ամիս ազատազրկման:

Hrachya Harutyunyan transferred from Russian prison to Armenia - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Hrachya Harutyunyan, an Armenian citizen sentenced in Russia, was brought to Armenia on July 20 in accordance with the 1983 European Convention on the Transfer of Sentenced Persons to serve the rest of his sentence.
Armenian Ministry of Justice noted that now the competent Armenian court should accept the sentence given by the foreign state, adapting the penal action to Armenian Criminal Code and leaving the punishment unchanged.
“In accordance with the domestic legislation of Armenia, the Penitentiary Service of the Ministry of Justice will decide the type of penitentiary and the correctional facility after the decision of the competent Russian court is accepted and set for execution,” the Ministry stated.
Mediamax finds it worth reminding that a gravel-carrying truck, driven by Armenian citizen Hrachya Harutyunyan, ran into a bus in Podolsk, near Moscow, on 13 July 2013. 18 people died in the accident.
Hrachya Harutyunyan was found guilty by the Articles 264 (Violation of Traffic Rules and Rules for Operation of Transport Vehicles) and 327 (Forgery of Falsified Documents) of the Russian Criminal Code and sentenced to 6 years and 9 months of imprisonment.