Հրաչյա Հարությունյանը տեղափոխվել է Հայաստան - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանում դատապարտված Հրաչյա Հարությունյանը հուլիսի 20-ին տեղափոխվել է Հայաստան՝ «Դատապարտյալների փոխանցման մասին» 1983թ. եվրոպական կոնվենցիայով սահմանված կարգով պատժի մնացած մասը կրելու համար:
ՀՀ արդադատության նախարարությունում նշել են, որ դատապարտյալի փոխանցումից հետո օտարերկրյա պետության կայացրած դատավճիռը պետք է ճանաչվի ՀՀ իրավասու դատարանի կողմից՝ կատարելով քրեորեն պատժելի արարքի համապատասխանեցում ՀՀ քրեական օրենսգրքին՝ անփոփոխ թողնելով սահմանված պատիժը:
«ՌԴ իրավասու դատարանի դատավճիռը ճանաչելուց եւ այն կատարման ուղարկելուց հետո ՀՀ ներպետական օրենսդրության համաձայն՝ պատիժը կատարելու համար ուղղիչ հիմնարկի տեսակը եւ պատիժը կրելու վայրը որոշում է ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական վարչության տեղաբաշխման հանձնաժողովը»,- ասված է հաղորդագրությունում:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ 2013թ. հուլիսի 13-ին Մոսկվայի մոտակայքում` Պոդոլսկում, մանրաքար տեղափոխող բեռնատարը, որի ղեկին էր ՀՀ քաղաքացի Հրաչյա Հարությունյանը, դուրս գալով երկրորդական ճանապարհից, բախվել էր մարդատար ավտոբուսին: Վթարի հետեւանքով զոհվել էր 18 մարդ:
Նա մեղավոր էր ճանաչվել ՌԴ Օրենսգրքի 264 (ճանապարհային երթեւեկության եւ տրանսպորտային միջոցների շահագործման խախտում) եւ 327 (կեղծ փաստաթղթերի պատրաստում) հոդվածներով: Դատապարտվել էր 6 տարի եւ 9 ամիս ազատազրկման:

Грачья Арутюнян отправлен в Армению - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. 20 июля осужденный в России Грачья Арутюнян был отправлен в Армению для отбытия оставшейся части наказания в порядке, установленном Европейской конвенцией «О передаче осужденных лиц» 1983 г..
В министерстве юстиции Армении отметили, что после передачи осужденного принятое иностранным государством решение должно быть признано компетентным судом Армении, который должен привести в соответствие уголовно наказуемое действие с Уголовным кодексом Армении, оставив без изменений установленное наказание.
«После признания приговора компетентного суда России и его передачи на исполнение, согласно внутригосударственному кодексу Армении, комитет по распределению пенитенциарного управления министерства юстиции Армении устанавливает вид исправительного учреждения и место отбывания наказания»,- говорится в сообщении.
Медиамакс напоминает, что 13 июля 2013 года близ Москвы, в Подольске, перевозивший щебенку грузовик, водителем которого был гражданин Армении Грачья Арутюнян, выехав с второстепенной дороги, врезался в пассажирский автобус. В результате аварии погибло 18 человек
Он был признан виновным  по статьям 264 («Нарушение правил дорожного движения и эксплуатации транспортных средств»)  и 327 («Подделка, изготовление или сбыт поддельных документов») Уголовного кодекса России.