ԱՄՆ դեսպան. Քառօրյա պատերազմը վեր հանեց կոռուպցիայի քայքայիչ դերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսն ասել է, որ Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ պայքարում դեռ շատ անելիքներ կան։
«Ուրախալի ու հուսադրող է, որ վարչապետ Կարապետյանը կոռուպցիայի դեմ պայքարն իր հրապարակային ելույթներում հիշատակում է որպես գերակա ուղղություն, ու ինձ գոտեպնդում է այն, որ Հայաստանում ավելի ու ավելի շատ մարդիկ շիտակ խոսում են այն մասին, թե ինչպես է կոռուպցիան անդրադառնում իրենց վրա»,- ասել է դիվանագետը՝ փետրվարի 1-ին հանդես գալով Հայ-ամերիկյան առեւտրային պալատի ներկայացուցիչների առջեւ:
ԱՄՆ դեսպանը նկատել է, որ «քառօրյա պատերազմի օրերին եւ հաջորդիվ հանրային բանավեճերում ուրվագծվել է այն քայքայիչ ազդեցությունը, որ կոռուպցիան կարող է ունենալ ազգային անվտանգության հարցերում»:
Կոռուպցիայի դեմ պայքարում բովանդակալի առաջընթաց ունենալու համար կառավարությունը պետք է հանդես բերի քաղաքական կամք, ասել է Ռիչարդ Միլսը:
«Կառավարությունը պետք է ամրապնդի ու լիազորություններ տա հանրային հաստատություններին բոլոր մակարդակներում եւ հստակ ուղերձ հղի վերեւից, որ կոռուպցիան այսուհետ չի հանդուրժվելու եւ որ ոչ ոք օրենքից վեր չէ»,-ասել է ԱՄՆ դեսպանը:
Նա առաջարկել է կառավարությանն ամրապնդել Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի դերն ու պատասխանատվությունը՝ որպես անկախ կառույց: Ռիչարդ Միլսը նաեւ կառավարությանը առաջարկել է քննության առնել ամբողջովին անկախ հակակոռուպցիոն մարմնի ստեղծումը։

Посол США: апрельская война выявила разъедающую роль коррупции - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Посол США в Армении Ричард Миллс сказал, что Армении предстоит еще многое сделать в сфере борьбы с коррупцией.
«Радует и внушает надежду, что премьер-министр Карапетян упоминает борьбу с коррупцией в своих публичных выступлениях в качестве приоритетного направления. Меня обнадеживает то, что все больше людей в Армении прямо говорят о том, как коррупция сказывается на них», - сказал дипломат, выступая 1 февраля перед представителями Армяно-американской торговой палаты.
Посол США отметил, что «в дни четырехдневной апрельской войны и после нее в общественных дискуссиях стало обсуждаться разрушительное воздействие, которое коррупция может иметь в вопросах национальной безопасности».
Чтобы добиться содержательного прогресса в борьбе с коррупцией, провительство должно проявить политическую волю, сказал Ричард Миллс.
«Правительство  должно укрепить и наделить полномочиями общественные институты на всех уровнях, и дать четкое указание сверху, что коррупция отныне неприемлема, и никто не может быть выше закона», - сказал посол США.
Он предложил правительству усилить роль и ответственность Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц и рассмотреть возможность создания полностью независимого антикоррупционного органа.