Փիթեր Բալաքյանն արժանացել է ՀՀ նախագահի 2015թ. մրցանակին - Mediamax.am
Ինչպես հաղորդում են ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունից, մի շարք բնագավառներում ներդրած նշանակալի ավանդի համար շնորհված մրցանակները՝ համանուն վկայագիրը եւ դրամական պարգեւը, մրցանակակիրներին հանձնել են նախագահ Սերժ Սարգսյանը եւ «Ռոբերտ Պողոսյան եւ որդիներ» հիմնադրամի ներկայացուցիչ, սփյուռքահայ բարերար Ալբերտ Պողոսյանը:
«Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում նշանակալի ավանդ ներդնելու անվանակարգում այս անգամ ճանաչել ենք եգիպտացի վավերագիրների՝ «Ո՞վ սպանեց հայերին» ֆիլմի հեղինակների եւ ամերիկահայ գրող Փիթեր Բալաքյանի վաստակը: Հայ ժողովուրդը երախտապարտ է ձեզ այն վիթխարի աշխատանքի համար, որ դուք կատարել եք: Պարո՛ն Նասրի, տիկի՛ն Զաքի, դուք լավագույնս ապացուցեցիք, որ Հայոց ցեղասպանության հարցը միայն հայ ժողովրդի խնդիրը չէ, այլ մի ցավ է, որը կիսում են ամբողջ աշխարհի բարի կամքի մարդիկ՝ անկախ ազգությունից եւ կրոնից: Իսկ Փիթեր Բալաքյանն իր երկու՝ ամերիկյան եւ հայկական ինքնություններով ու անգլերենով ցույց տվեց այդ ցավի գեղարվեստական դրսեւորման ուժը»,- նշել է Սերժ Սարգսյանը:
Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում նշանակալի ավանդ ներդրած անձանց 2015թ. մրցանակը շնորհվել է Փիթեր Բալաքյանին (ԱՄՆ)` գեղարվեստական խոսքի միջոցով Հայոց ցեղասպանությունը՝ որպես համամարդկային խնդիր աշխարհին ներկայացնելու եւ լուսաբանելու համար, Մոհամեդ Հանաֆի Նասրին ու Միրիամ Զաքիին (Եգիպտոս)` «Ո՞վ սպանեց հայերին» վավերագրական ֆիլմի համար:
Հիշեցնենք, որ այս տարվա ապրիլին Փիթըր Բալաքյանն իր «Օզոնի հանդես» բանաստեղծությունների շարքի համար արժանացել էր ամերիկյան ամենահեղինակավոր՝ Պուլիցերյան մրցանակին:
Մյուս ոլորտներում ՀՀ նախագահի 2015թ. մրցանակներին արժանացած գործիչների ցանկին կարելի է ծանոթանալ այստեղ:

Yerevan/Mediamax/. The ceremony of 2015 Armenian Presidential Award took place today.
According to Armenian presidential press service, the awards - the certificates with the inscription and the prize money - for sigificant contribution to a range of spheres were handed over by Armenian President Serzh Sargsyan and Albert Poghossian, Diaspora philanthropist and representative of Robert Boghossian & Sons Foundation.
“Today we award Egyptian documentalists who created “Who Killed The Armenians?” film and Armenian-American writer Peter Balakian for contribution to recognition of the Armenian Genocide. Armenian people are grateful to you for your grand work. Mr. Nasri, Ms. Zaki, you are the best proof that the Armenian Genocide is not just an Armenian issue, but a pain shared by all people of good will in the world regardless of their national identity and religion. Mr. Balakian showed the power of this pain expressed in art through his two identities - Armenian and American - and English language,” observed Serzh Sargsyan.
The 2015 Presidential Award for Significant Contribution to the Recognition of the Armenian Genocide was given to Peter Balakian (USA) for presenting and covering the Armenian Genocide as a universal issue through artistic means, as well as to Mohamed Hanafi Nasri and Myriam Zaki (Egypt) for “Who Killed The Armenians?” documentary film.
It is worth reminding that Peter Balakian was awarded Pulitzer Prize this April for his “Ozone Journal” book.