Ալիեւ. «Մեզ չեն ներելու եւ հանգիստ չեն թողնելու» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը կարծում է, որ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը «պետք է դուրս գա միջազգային օրակարգից».
«Այս հարցի նշանակությունը արհեստականորեն ուռճացվում է։ Հայաստանի հովանավորներն ուզում են քննարկել այս հարցը, ուզում են իրենց ջանքերը գործադրել։ Նախ՝ միջնորդ լինելու համար պետք է գոնե արտաքուստ չեզոքություն ցուցաբերել։ Մենք գիտենք, թե ինչ կա ձեր հոգում: Բայց դուք պետք է գոնե արտաքուստ պահպանեք դիվանագիտական կանոնները։ Մեզ այս հարցում միջնորդ պետք չէ, մենք մեր հարցը լուծել ենք: Մենք նախաձեռնեցինք Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի կնքումը։ Մենք ենք հինգ հայտնի սկզբունքների հեղինակները։ Մենք ենք գրել խաղաղության պայմանագրի տեքստը եւ ուղարկել այն հայկական կողմին։ Եթե Հայաստանը ցանկանում է պահպանել միջազգային իրավունքը, ապա այս պայմանագիրը կստորագրվի։ Եթե չի ցանկանում, եթե նորից անհիմն պահանջներ է ներկայացնելու, այդ պայմանագիրը չի ստորագրվի, բայց Ադրբեջանի համար ոչինչ չի փոխվի։ Մենք պետք է պատրաստ լինենք մեր առջեւ ծառացած մարտահրավերներին, մեր դեմ տարվող կեղտոտ քաղաքականությանը»,- ասել է Ալիեւը փետրվարի 14-ին իր երդմնակալության ելույթում։
«Մենք գտնվում ենք մի տարածաշրջանում, որտեղ ուժերը համախմբվել են մեր դեմ եւ մեզ վնասելու հնարավորություն են փնտրում։ Այդ մասին ես արդեն խոսել եմ՝ մենք այնպիսի անսասան համարվող ժայռեր ենք տեղաշարժել, որ մեզ չեն ներելու, եւ մենք պետք է իմանանք այդ մասին։ Եթե որեւէ մեկը կարծում է, որ մեզ հանգիստ են թողնելու, նա սխալվում է։ Մենք պետք է պատրաստ լինենք, պետք է մոբիլիզացված լինենք»,- նշել է Ալիեւը։
«Եթե ինչ-որ մեկը կարծում է, որ մենք պետք է ընտանիք փնտրենք այլ տեղում, ապա կարող եմ ասել, որ մեզ ոչ մի տեղ չեն սպասում եւ չեն էլ թաքցնում դա։ Եթե նախորդ տարիներին, մասնավորապես՝ օկուպացիայի ժամանակ, մեզ փորձում էին որոշակի խոստումներով գայթակղել՝ մոլորեցնելու համար, ապա այսօր նաեւ այդ դիմակները պոկվել են եւ հստակ երեւում են բաժանարար գծերը։ Այսօր մենք հստակ տեսնում ենք այդ բաժանարար գծերը անգամ Հարավային Կովկասում, որտեղ ընդամենը երեք պետություն կա։ Այս պայմաններում արդյո՞ք մենք պետք է խոնարհվենք նրանց առջեւ, ովքեր չեն ուզում ընդունել մեզ։ Դա չի՛ լինելու: Մեր ընտանիքը թյուրքական աշխարհն է։ Մենք մեզ հիանալի ենք զգում: Մենք եղբայրական հարաբերություններ ունենք Թյուրքական պետությունների կազմակերպության բոլոր անդամ երկրների հետ, եւ մեր քաղաքականությունն ուղղված է կազմակերպության հզորացմանը։ Սա մեծ աշխարհագրություն է, մեծ տարածք, մեծ ռազմական ուժ, մեծ տնտեսություն, բնական ռեսուրսներ, տրանսպորտային ուղիներ, երիտասարդ աճող բնակչություն, եւ մենք նույն տեսակի, նույն արմատների ժողովուրդներ ենք։ Պետք է միասին աշխատենք, որպեսզի Թյուրքական պետությունների կազմակերպությունը համաշխարհային բեմում կարեւոր դերակատար եւ ուժի կենտրոն դառնա։ Մենք դրան կարող ենք հասնել միայն միասին»,- ասել է Ալիեւը։

«Нам этого не простят, и от нас нет отстанут», заявил Ильхам Алиев - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев считает, что процесс нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией «должен сойти с международной повестки дня».
«Значение этого вопроса искусственно раздувается. Покровители Армении хотят обсуждать этот вопрос, хотят прилагать свои усилия. Во-первых, чтобы быть посредником, необходимо хотя бы внешне проявлять нейтралитет. Нам известно, что у тебя в душе. Но ты должен хотя бы внешне соблюдать дипломатические правила. Нам не нужен посредник в этом вопросе. Мы решили свой вопрос. Именно мы стали инициаторами подписания мирного договора с Арменией. Авторами пяти известных принципов тоже являемся мы. Текст мирного договора также написали мы и направили его армянской стороне. Если Армения желает соблюдать нормы международного права, то этот договор будет подписан. Если не желает, если вновь будет выдвигать необоснованные претензии против нас, то этот договор не будет подписан, но для Азербайджана ничего не изменится. Мы должны быть готовы к стоящим перед нами вызовам, проводимой против нас грязной политике», - сказал Алиев, выступая 14 февраля с иннагурационной речью.
«Мы находимся в таком регионе, против нас объединились такие силы, которые ищут любую возможность, чтобы навредить нам. Я уже говорил об этом - мы сдвинули с места такие камни, которые считались непоколебимыми, что нам этого не простят, и мы должны знать об этом. Если кто-то считает, что от нас отстанут, то он ошибается. Мы должны быть готовы, мы должны быть мобилизованы», - отметил Алиев.
«Если кто-то считает, что мы должны искать семью в другом месте, то, могу сказать, что нигде нас не ждут и уже не скрывают этого. Если в прежние годы, в частности, в период оккупации они пытались завлечь нас определенными обещаниями, чтобы ввести в заблуждение, то сегодня и эти маски сорваны, и здесь отчетливо просматриваются разделительные линии. Сегодня мы отчетливо видим эти разделительные линии даже на Южном Кавказе, где расположены всего три страны. В таком случае должны ли мы склоняться перед теми, кто где-то не желает нас принимать? Этого не будет! Наша семья – тюркский мир. Мы прекрасно чувствуем себя. У нас братские отношения со всеми странами-членами Организации тюркских государств, и наша политика – усиливать Организацию тюркских государств. Это большая география, большая территория, большая военная сила, большая экономика, природные ресурсы, транспортные пути, молодое население, растущее население, и мы – народы одного рода, одних корней. Может ли быть единство сильнее этого? Конечно же, нет. Мы должны общими усилиями сделать так, чтобы Организация тюркских государств превратилась в важного актора и центр силы на глобальной арене. Этого мы можем добиться только вместе», - заявил Алиев.