Փաշինյան. Բրյուսելում արձանագրվել է Երեւանի եւ Բաքվի դիրքորոշումների տարբերությունը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ Բրյուսելում ղարաբաղյան հիմնախնդրի վերաբերյալ տեղի է ունեցել շատ լուրջ քննարկում, որի արդյունքներով արձանագրվել են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի դիրքորոշումների տարբերությունները:
Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ՝ անդրադառնալով Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հայտարարության վերաբերյալ մեկնաբանություններին, նա ասել է.
«Ադրբեջանը ԼՂ հիմնախնդիրը համարում է լուծված է, Հայաստանը համարում է, որ այն լուծված չէ: Խաղաղության բանակցությունների հնարավոր համատեքստում Ադրբեջանը ներկայացրել է իր հինգ սկզբունքները, մենք ներկայացրել ենք մեր դիտարկումները եւ օրակարգը ու ասել, որ այդ հենքի վրա պետք է տեղի ունենան բանակցություններ:
Մեր առաջադրած սկզբունքներում առաջադրված է ԼՂ հայության անվտանգությունը, իրավունքները եւ ԼՂ վերջնական կարգավիճակի ճշգրտումը: Քանի որ քննարկումների արդյունքում կողմերի միջեւ ձեւակերպումների շուրջ համաձայնություն չի եղել, Եվրամիության խորհրդի նախագահը որոշել է հայտարարություն անել, որը հնարավորինս շատ էլեմենտներ կարտահայտեր երկու կողմերի դիրքորոշումներից: Ինչքանով է ստացվել, ինչքանով է ճշգրիտ, դա ուրիշ քննարկման հարց է»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Пашинян: В Брюсселе была зафиксирована разница в подходах Еревана и Баку - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что в Брюсселе состоялась «очень серьезная дискуссия» по карабахскому вопросу, в результате которой были зафиксированы различия в позициях Армении и Азербайджана.
Коснувшись сегодня в парламенте комментариев к заявлению президента Европейского совета Шарля Мишеля, он сказал:
«Азербайджан считает нагорно-карабахский конфликт решенным, Армения – нет. В контексте мирных переговоров Азербайджан представил свои пять принципов, мы представили наши замечания и повестку, отметив, что переговоры должны вестись на этой основе.
В наших принципах отражены вопросы безопасности и прав армян Нагорного Карабаха и уточнение окончательного статуса. Поскольку в результате обсуждений между сторонами не было достигнуто согласия по формулировкам, председатель Европейского Совета решил сделать заявление, которое отражало бы как можно больше общих элементов позиций обеих сторон. Насколько получилось, насколько точно – это вопрос для отдельного обсуждения», - сказал Никол Пашинян.