Ալիեւ. Հայաստանի հետ պատերազմել ենք «պահպանելով բոլոր կանոնները» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այսօր ասել է, որ 2020 թվականի աշնանը Ադրբեջանը պահպանում էր ռազմական գործողություններ իրականացնելու բոլոր կանոնները եւ չէր կռվում խաղաղ բնակչության դեմ։
«Մենք պատերազմում էինք արժանապատվորեն, պահպանում էինք պատերազմի բոլոր կանոնները, չէինք կռվում քաղաքացիական անձանց դեմ, չէինք ռմբակոծում շենքերը, չէինք գործում նման վայրագություններ, չնայած այն բանին, որ վրեժխնդրության ծարավը միշտ ապրել է մեր ժողովրդի սրտում։ Ի վերջո, հայերը ցեղասպանություն էին իրականացրել մեր ժողովրդի նկատմամբ, էթնիկ զտումների քաղաքականություն էին վարում, ուստի վրեժխնդրության զգացմունքը արդարացված էր։ Բայց ես միշտ ասում էի, որ մենք թշնամու հետ հաշիվները կմաքրենք մարտադաշտում»,- ասել է Ալիեւը՝ հանդիպելով մարզիկների հետ։
Ադրբեջանի նախագահը նշել է, որ պատերազմի ընթացքում հայ խաղաղ բնակչության շրջանում 30-ից պակաս զոհ է եղել։ «Դա էլ այն պատճառով, որ այդ խաղաղ բնակիչները մասնակցել էին մարտերին»,- հավելել է նա։

Алиев заявил, что Азербайджан воевал с Арменией «с соблюдением всех правил» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что осенью 2020 года Азербайджан соблюдал все правила ведения военных действий и не воевал против мирного населения.
«Мы вели войну достойно, соблюдали все правила войны, не сражались с мирным населением, не бомбардировали здания, не совершали подобных жестокостей, несмотря на то, что в сердце нашего народа всегда жила жажда мести. Ведь армяне совершили геноцид в отношении нашего народа, проводили в отношении нас политику этнической чистки, так что наличие чувства мести обоснованно. Но я говорил, что мы поквитаемся с врагом на поле боя», - сказал Алиев, встречаясь сегодня со спортсменами.
Президент Азербайджана отметил, что жертв среди армянского гражданского населения в ходе войны было менее 30 человек. «И то потому, что эти гражданские лица участвовали в боях», - добавил он.