Սերժ Սարգսյանի գրասենյակն արձագանքել է Բաքվի հայտարարությանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ երրորդ նախագահի գրասենյակն այսօր արձագանքել է Բաքվի իրավապահների հայտարարությանը՝ Սերժ Սարգսյանին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու եւ նրա նկատմամբ հետախուզում հայտարարելու մասին:
Սերժ Սարգսյանի գրասենյակի հայտարարության մեջ ասված է.
«Սերժ Սարգսյանին ալիեւյան ռեժիմի կողմից մեղադրանք առաջադրելն ինքնին զավեշտ է, իսկ ներկայացված մեղադրանքները՝ ցինիկ:
Ցինիկ, քանզի տարիների ընթացքում ցեղասպան քաղաքականության մեջ հմտացած Ալիեւը, որի պաշտոնավարման ամբողջ ժամանակաշրջանում հայատյացությունը Ադրբեջանի ներսում պետական քաղաքականության է վերածվել, որեւէ բարոյական իրավունք չունի խոսելու Սերժ Սարգսյանի մասին, առավելեւս՝ մեղադրանքներ ներկայացնելու:
Ալիեւը տարիներ շարունակ բախվել է Հայաստանն արժանապատվորեն ներկայացնող Սերժ Սարգսյանի հմուտ դիվանագիտությանը եւ ականատես է եղել նախագահ Սարգսյանի բարձր վարկանիշին, որը պաշտոնաթողությունից հետո էլ միջազգային հանրության շրջանում բացարձակապես չի նվազել:
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, պաշտոնը թողնելուց հետո էլ, շարունակել եւ շարունակելու է ներկայացնել Հայաստանի ազգային, պետական շահերն արտերկրում՝ իր լայն կապերի եւ փորձի շնորհիվ:
Ինչպես 1988 թվականից ի վեր, այսուհետ եւս նախագահ Սարգսյանը հետամուտ է լինելու հայկական սրբազան հողում՝ Արցախում հազարամյակներով ապրող հայ ժողովրդի ազատ, անկախ եւ անվտանգ ապրելու իրավունքի իրացմանը:
Հատկանշական է, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի  նկատմամբ երկրի ներսում հետապնդում են իրականացնում կապիտուլյանտ իշխանությունները, իսկ երկրից դուրս նրանց փորձում է հետապնդել կապիտուլյանտ իշխանությունների փաստացի դաշնակիցը դարձած ադրբեջանական իշխող կլանը:
Ոչ Հայաստանի ներսում գործող վարչակազմի կողմից եւ ոչ էլ Հայաստանից դուրս նրան հետապնդողներին չի՛ հաջողվելու կանգնեցնել Սերժ Սարգսյանին իր առաքելությունն իրականացնելու ճանապարհին:
Վստահ ենք, որ պատմության դատից զատ, գալու է նաեւ հայ ժողովրդի հանդեպ ոճրագործություններ գործածներին պատժելու ժամանակը»:

Офис Сержа Саргсяна отреагировал на заявление Баку - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Офис третьего президента Армении отреагировал сегодня на заявление правоохранительных органов Баку о том, что Серж Саргсян будет привлечен к уголовной ответственности и объявлен в розыск.
В заявлении офиса Сержа Саргсяна говорится:
«Обвинение режима Алиева в адрес Сержа Саргсяна само по себе нелепо, а обвинения - циничны.
Циничны, поскольку Алиев, с годами усовершенствовавшись в политике геноцида, чья ненависть к армянам стала государственной политикой Азербайджана за все время его правления, не имеет никакого морального права говорить о Серже Саргсяне, а тем более - обвинять его.
В течение многих лет Алиев сталкивался с искусной дипломатией Сержа Саргсяна, достойно представляющего Армению, и был свидетелем высокой репутации президента Саргсяна, которая не уменьшилась в международном сообществе и после его отставки.
Третий президент Армении Серж Саргсян, даже покинув свой пост, продолжает и будет продолжать представлять национальные, государственные интересы Армении за рубежом благодаря своим обширным связям и опыту.
Как и в 1988 году, президент Саргсян будет и впредь последовательно добиваться реализации права армянского народа, тысячелетиями проживающего в Арцахе, жить свободно, независимо и безопасно на священной армянской земле.
Примечательно, что второго президента Роберта Кочаряна и третьего президента Сержа Саргсяна внутри страны преследуют капитулировавшие власти, а за пределами страны - азербайджанский правящий клан, ставший фактическим союзником капитулировавших властей.
Ни властям Армении, ни тем, кто преследует его за пределами страны, не удастся помешать Сержу Саргсяну выполнить свою миссию.
Уверены, что помимо суда истории наступит время наказания для тех, кто совершил преступления против армянского народа».