«Հայաստանը հարեւաններից տարածքային պահանջներ չունի» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ասել է, որ Հայաստանը տարածքային պահանջներ չունի իր հարեւաններից եւ ոչ մեկի նկատմամբ:
ԱԺ-ից հայտնում են, որ Բահրեյնում ելույթ ունենալով Միջխորհրդարանական միության (IPU) վեհաժողովին, Ալեն Սիմոնյանն ասել է.
«Մեր միջազգային քաղաքականության անկյունաքարը բոլոր երկրների հետ խաղաղ հարաբերությունների պահպանումն է: Այնուամենայնիվ, մենք բախվում ենք բազմաթիվ սպառնալիքների: Հարավային Կովկասում լարվածությունը շարունակվում է: 2021 թվականի մայիսի 12-ից հարեւան Ադրբեջանը խախտել է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը եւ ապօրինաբար օկուպացրել է մոտ 150 քառակուսի կիլոմետր տարածք: Չնայած դժվարություններին՝ մեր նպատակն է համագործակցել  կայուն աշխարհ կառուցելու գործում»:
Խոսելով Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակման մասին, Ալեն Սիմոնյանն ասել է, որ այն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կոպիտ խախտում է:
«Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող շուրջ 120.000 էթնիկ հայ մնացել է առանց առաջին անհրաժեշտության ապրանքների եւ ծառայությունների: Նրանք զրկված են կենսական նշանակության դեղորայքից եւ բժշկական օգնությունից: Էլեկտրաէներգիայի եւ գազի մատակարարման խափանումները հանգեցրել են սարսափելի դժվարությունների: Վերջերս Ադրբեջանը կեղծ տեսանյութ էր հրապարակել, որտեղ իբր Հայաստանը զենք է մատակարարում Լեռնային Ղարաբաղին: Ցավոք, Ադրբեջանը չի սահմանափակվում ապատեղեկատվության տարածմամբ եւ վերը նկարագրված հետապնդումներով: Մարտի 5-ին Լեռնային Ղարաբաղի ոստիկանության երեք աշխատակից սպանվեց, եւս մեկը վիրավորվեց Ադրբեջանի հրամանով նախապես ծրագրված դարանակալման հետեւանքով», - պատմել է ԱԺ նախագահը:

“Armenia has no territorial claims on neighbors” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The Speaker of Armenia’s National Assembly Alen Simonyan said that Armenia has no territorial claims on any of its neighbors.
The National Assembly press office reports that while speaking at the Inter-Parliamentary Union (IPU) Assembly in Bahrain, Alen Simonyan said:
“The cornerstone of our international policy is maintaining peaceful relations with all countries. However, we face many threats. Tension still exists in the South Caucasus. Since May 12, 2021, neighboring Azerbaijan has violated the territorial integrity of Armenia and illegally occupied about 150 square kilometers of territory. Despite the challenges, our goal is to work together to build a sustainable world.”
Speaking about the blockade of the Lachin corridor by Azerbaijan, Alen Simonyan said that it is a gross violation of the trilateral statement of November 9, 2020.
“About 120,000 ethnic Armenians living in Nagorno-Karabakh are left without essential goods and services. They are deprived of vital medicines and medical care. Power and gas outages have led to terrible difficulties. Recently, Azerbaijan published a fake video in which Armenia allegedly supplies weapons to Nagorno-Karabakh. Unfortunately, Azerbaijan is not limited to spreading disinformation and to the persecutions described above. On March 5, three police officers of Nagorno-Karabakh were killed and another one was injured as a result of a pre-planned ambush by Azerbaijan,” Armenian parliament speaker said.