Փաշինյանի աշխատակազմում քննադատել են Ռուբեն Վարդանյանին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Տարոն Չախոյանն այսօր հանդես է եկել Արցախի պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանի քննադատությամբ:
«ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի նիստում հստակ ընդգծվեց միջազգային կոնսեսուսն առ այն, որ Լաչինի միջանցքը պետք է անհապաղ բացվի։ Հստակ եւ առարկայական էին Ադրբեջանին ուղղված կոչերը։ Հնչած հայտարարությունները, բնականաբար, հայկական կողմի գործադրած դիվանագիտական ջանքերի արդյունքն են։ Իսկ այս ամենին զուգահեռ Լեռնային Ղարաբաղից Ռուբեն Վարդանյանը հայտարարում է, թե Հայաստանը չի արձագանքում այնպես, ինչպես ինքն էր սպասում։ Մտորումների մեծ տեղիք է տալիս, թե ինչ էր սպասում Ռուբեն Վարդանյանը Հայաստանից՝ բացի հարցը խաղաղ, դիվանագիտական ճանապարհով լուծելուց», - գրել է Տարոն Չախոյանը:
Նախօրեին Rusarminfo-ին տված հարցազրույցում Ռուբեն Վարդանյանը, մասնավորապես, ասել էր.
«Ինչո՞ւ ենք ուրիշ երկրների մասին խոսում, մենք Հայաստանի մասին կարող ենք խոսել։ Հայաստանը չի արձագանքում այնպես, ինչպես ես սպասում էի, ես զարմացած եմ։ Իսկապես ինձ համար անսպասելի է տեսնել այդպիսի անտարբերություն, այդպիսի զգուշություն սրա հետ կապված»:
Արցախի պետնախարարն այս հայտարարությունն արել էր նախքան ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի նիստի գումարումը: Ավելին, այսօր առավոտյան նա շնորհակալություն էր հայտնել Հայաստանի կառավարությանը՝ գործադրված ջանքերի համար:

В аппарате Пашиняна выступили с критикой Рубена Варданяна - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Заместитель руководителя аппарата премьер-министра Армении Тарон Чахоян выступил сегодня с критикой в адрес государственного министра Арцаха Рубена Варданяна.
«На заседании Совета безопасности ООН был четко подчеркнут международный консенсус в отношении того, что Лачинский коридор должен быть немедленно открыт. Обращения к Азербайджану были четкими и адресными. Озвученные заявления, безусловно, являются результатом дипломатических усилий армянской стороны. И параллельно этому Рубен Варданян из Нагорного Карабаха заявляет, что Армения реагирует не так, как он ожидал. Поводом для больших размышлений является то, чего
ожидал Рубен Варданян от Армении помимо решения вопроса мирным и дипломатическим путем»,- написал Тарон Чахоян.
Накануне в интервью «Русарминфо» Рубен Варданян, в частности, сказал:
«Почему мы говорим о других странах, мы можем говорить об Армении. Реакция Армении не соответствовала моим ожиданиям, что меня удивило. Для меня действительно неожиданно видеть подобное равнодушие и осторожность по этому поводу».
Госминистр Арцаха заявил об этом до созыва заседания Совета безопасности ООН. Более того, сегодня утром он поблагодарил правительство Армении за приложенные усилия.