Փաշինյան. Օնիկ Գասպարյանը պիտի հեռանա, իսկ նախագահը՝ կողմնորոշվի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ որոշում է կայացրել Օնիկ Գասպարյանին ՀՀ Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնից ազատելու մասին եւ այդ որոշումը պետք է ի կատար ածվի՝ «այլ տարբերակ չկա»:
Ելույթ ունենալով իր աջակիցների հանրահավաքում, վարչապետն ասել է, որ Օնիկ Գասպարյանին պաշտոնից ազատելու մասին իր միջնորդության վերաբերյալ այսօր հեռախոսազրույց է ունեցել ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ։
«Ասել եմ, որ իմ կարծիքով ինքը պետք է ստորագրի իմ ներկայացրած միջնորդությունը։ Եթե նախագահն այդ միջնորդությունը չի ստորագրում, այսինքն՝ ի՞նչ, միանո՞ւմ է պետական հեղաշրջմանը։ Շատ պարզ ընտրություն է։
Օնիկ Գասպարյանին ես նշանակել եմ ԶՈՒ Գլխավոր շտաբի պետ, շնորհել եմ գեներալ-լեյտենանտի կոչում, գեներալ-գնդապետի կոչում, որին ես պատերազմի ընթացքում վերաբերվել եմ 100 տոկոս վստահությամբ, հիմա հետահայաց հասկանում եմ, որ շատ դրվագներում այդքան էլ ճիշտ չեմ վարվել։ Կամ ինքը ուղղակի թող դիմում գրի՝ հրաժարական տա, կամ նախագահը ստորագրի իմ միջնորդությունը, ժողովրդին պետք չէ անընդհատ ցնցումների ենթարկել»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
«Քաղաքական բոլոր ուժերին կոչ եմ անում դադարեցնել բոլոր ակցիաները, անհնազանդության բոլոր դրսևորումները: Եկեք սկսենք խոսակցություն: Շարունակ հանրահավաք անեք, մենք էլ կանենք, քաղաքական հայտարարությունների չափերն անցնեք, կձերբակալենք, ուղղակի օրենքով»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Пашинян: Оник Гаспарян должен уйти, а президент – определиться - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что принял решение об освобождении Оника Гаспаряна с должности начальника Генштаба ВС Армении, и это решение должно быть исполнено - «другого пути нет».
Выступая на митинге своих сторонников, премьер-министр сказал, что провел сегодня телефонную беседу с президентом Армении Арменом Саргсяном по поводу своего ходатайства об отставке Оника Гаспаряна.
«Я сказал, что, по моему мнению, он должен подписать ходатайство. Если президент не подпишет его, что это может означать? То, что он присоединяется к государственному перевороту? Выбор прост.
Я назначил Оника Гаспаряна начальником Генштаба Вооруженных Сил, присвоил ему звание генерал-лейтенанта, а затем и генерал-полковника, в дни войны я относился к нему со 100-процентным доверием, но теперь, оборачиваясь назад, я понимаю, что во многих фрагментах я поступал не совсем правильно. Либо он сам должен написать заявление об отставке, либо президент должен подписать мое ходатайство. Нельзя постоянно подвергать народ потрясениям», - сказал Никол Пашинян.
«Я призываю все политические силы прекратить акции, проявления неповиновения. Давайте начнем диалог. Если вы будете продолжать митинги, мы сделаем то же самое, выйдете за рамки дозволенного в своих политических заявлениях - мы вас арестуем, согласно букве закона», - сказал Никол Пашинян.