Նախագահը «մշտապես արտահայտել է իր սկզբունքային դիրքորոշումը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունն այսօր հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ արձագանքելով սահմանադրական հանրաքվեի վերաբերյալ լրատվամիջոցների հարցերին:
«Հանրապետության նախագահը ստորագրել է ապրիլի 5-ը հանրաքվեի օր նշանակելու մասին հրամանագիրը՝ ղեկավարվելով Սահմանադրության 206-րդ հոդվածի դրույթներով, որի համաձայն Ազգային ժողովի կողմից հանրաքվե անցկացնելու մասին որոշումն ընդունվելուց հետո՝ եռօրյա ժամկետում, Հանրապետության նախագահը նշանակում է հանրաքվե:
Միաժամանակ, կարեւորելով սահմանադրական բարեփոխումները, ինչպես նաեւ օրենքի գերակայությունը պահպանելու, Հայաստանի միջազգային հեղինակությունը բարձր պահելու անհրաժեշտությունը, Հանրապետության նախագահը չի բացառում իր կողմից հետագա քննարկումների շարունակումը, հասարակական-քաղաքական խմբերի, մասնագիտական համայնքի, պետական մարմինների՝ Ազգային ժողովի, կառավարության, Սահմանադրական դատարանի հետ խորհրդատվությունների անցկացումը, խորհրդատվական կարծիքի համար միջազգային համապատասխան կառույցներին եւ փորձագետներին դիմելը:
Հանրապետության նախագահը մշտապես արտահայտել է իր սկզբունքային դիրքորոշումը պետական եւ հասարակական կյանքին առնչվող կարեւորագույն որոշումները ժողովրդի անմիջական կամարտահայտությամբ՝ հանրաքվեով որոշելու նպատակահարմարության եւ անհրաժեշտության մասին»,- ասված է հայտարարությունում:
Փետրվարի 7-ին Արմեն Սարգսյանը Մեդիամաքսին, «Շանթ» հեռուստաընկերությանը եւ «Առավոտ» օրաթերթին տված հարցազրույցում ասել էր, «ժողովրդին դիմելը ծայրահեղ միջոց չէ» եւ «21-րդ դարում ժողովրդի կամաարտահայտությունը շատ արժեքավոր է»:

Президент Армении «всегда выражал свою принципиальную позицию» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Служба по связям с общественностью аппарата президента Армении Армена Саргсян выступила сегодня с сообщением, комментируя вопросы СМИ о конституционном референдуме.
«Президент Республики подписал указ о назначении 5 апреля днем референдума, руководствуясь положениями 206-й статьи Конституции, согласно которым президент назначает референдум в течение трех дней после принятия Национальным собранием решения о проведении референдума.
В то же время, подчеркивая важность конституционных реформ, а также необходимость сохранения верховенства закона, международного авторитета Армении на высоком уровне, президент не исключает продолжение дальнейших обсуждений, проведение консультаций с общественно-политическими группами, профессиональным сообществом, государственными органами – Национальным собранием, правительством, Конституционным судом, обращение за консультационным мнением в соответствующие международные структуры и к соответствующим специалистам.
Президент Республики всегда выражал свою принципиальную позицию о целесообразности и необходимости принятия посредством референдума важнейших решений, касающихся государственной и общественной жизни»,- отмечается в сообщении.
7 января Армен Саргсян в интервью Медиамакс, телекомпании «Шант» и газете «Аравот» отметил, что «обращение к народу не является крайней мерой» и «волеизъявление народа очень ценно в 21-м веке».