ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ն Հայաստանում մեկնարկել է իր առաքելությունը
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ն այսօր Երեւանում մեկնարկել է իր առաքելությունը՝ դեկտեմբերի 9-ին կայանալիք ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունները դիտարկելու նպատակով:
ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ ընտրությունների դիտորդական առաքելության ղեկավար, դեսպան Ուրշուլա Գաչեկը լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է, որ դիտորդական առաքելությունը բաղկացած է լինելու հիմնական 13 անդամից, մոտ երկու տասնյակ երկարաժամկետ դիտորդներից եւ քվեարկության օրվա գործընթացները դիտարկող 250 կարճաժամկետ դիտորդներից։
Նրա խոսքով՝ ավելի ուշ Հայաստան կժամանեն ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի  եւ Եվրոպայի խորհրդի ԽՎ դիտորդները։
«Մեր թիմն առաջին ձեռքից մշտադիտարկելու է ընտրական ամբողջ գործընթացը՝ սկսած թեկնածուների գրանցումից, քարոզարշավից, վերջացրած դիմում-բողոքների լուծման ընթացակարգերով։ Առաքելությունը գնահատելու է ընտրությունների համապատասխանությունը ժողովրդավարական ընտրությունների անցկացման միջազգային չափանիշներին»,- ասել է Ուրշուլա Գաչեկը։
Նա հայտնել է, որ նախընտրական քարոզարշավը, ընդհանուր առմամբ տեւելու է 12 օր, ինչը, դեսպանի խոսքով՝ նորմալ ժամանակահատված է։
«Չկա ընդունված որեւէ միջազգային ստանդարտ՝ քարոզարշավի տեւողության վերաբերյալ։ Այս դեպքում կարեւոր է, որ քաղաքական ուժերին հավասար հնարավորություններ ընձեռվեն իրենց ծրագրերը եւ թեկնածուին ներկայացնելու համար»,- նշել է Ուրշուլա Գաչեկը։
Դիտորդներն ՀՀ ԱԺ արտահերթ ընտրությունների վերաբերյալ իրենց նախնական գնահատականը հանրությանը կներկայացնեն ընտրությունների հաջորդ օրը, իսկ վերջնական զեկույցը կհրապարակեն ընտրական գործընթացի ավարտից մոտ երկու ամիս անց։

Наблюдательская миссия БДИПЧ ОБСЕ начала работать в Армении
Ереван/Медиамакс/. Наблюдательская миссия Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) ОБСЕ начала сегодня работать в Армении.
Руководитель миссии, посол Урсула Гачек на встрече с журналистами заявила, что в состав миссии вошли 13 основных представителей, около двух десятков долгосрочных наблюдателей и 250 краткосрочных наблюдателей в день выборов, которые состоятся 9 декабря.
По ее словам, позднее в Армению прибудут наблюдатели Парламентской ассамблеи ОБСЕ и Парламентской ассамблеи Совета Европы.
«Наша команда будет наблюдать за всем процессом выборов, начиная от регистрации кандидатов, избирательной кампании, заканчивая процессом рассмотрения заявлений-жалоб. Миссия будет оценивать соответствие выборов международным демократическим стандартам», - отметила Урсула Гачек.
Она сообщила, что предвыборная кампания продлится 12 дней, что является нормальным сроком.
«Нет общепринятого международного стандарта продолжительности избирательной кампании. В данном случае важно, чтобы политическим силам были предоставлены равные возможности для представления своих программ и кандидатов», - добавила Урсула Гачек.