Բաբլոյանը խոսել է քաղաքական կոնսենսուսի կարեւորության մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ազգային Ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանն ասել է, որ ներքաղաքական խնդիրները պետք է լուծվեն Սահմանադրության գերակայության պահպանմամբ:
ԱԺ հաղորդագրության համաձայն, սեպտեմբերի 4-ին ընդունելով ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Թոմաս Գրեմինգերին, Արա Բաբլոյանն ասել է, որ «լուծումներին ուղղված քաղաքական կոնսենսուսի պետք է գալ համապատասխան քաղաքական քննարկումների մթնոլորտում»:
Սեպտեմբերի 4-ին Թոմաս Գրեմինգերին ընդունել է նաեւ Հայաստանի վարչապետ
Նիկոլ Փաշինյանը:
«Վարչապետն անդրադարձել է Հայաստանի վերջին ներքաղաքական զարգացումներին՝ ներկայացնելով ժողովրդավարության զարգացման, օրենքի գերակայության հաստատման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման ուղղությամբ բարեփոխումները:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ՀՀ կառավարության համար առաջնահերթություն է ավելի ազատ, թափանցիկ ու ժողովրդավարական ընտրությունների անցկացումը, եւ կառավարությունը կարեւորում է այս գործընթացում միջազգային գործընկեր կառույցների, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ տեխնիկական եւ փորձագիտական աջակցությունը», - ասված է կառավարության հաղորդագրության մեջ:

Баблоян заявил о важности политического консенсуса
Ереван /Медиамакс/. Председатель Национального собрания Армении Ара Баблоян заявил, что внутриполитические проблемы должны решаться с сохранением верховенства Конституции.
Согласно сообщению пресс-службы Национального собрания, 4 сентября на встрече с генеральным секретарем ОБСЕ Томасом Гремингером Ара Баблоян отметил, что «к политическому консенсусу, направленному на решение проблем, нужно прийти в атмосфере соответствующих политических обсуждений».
4 сентября с Томасом Гремингером также встретился премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Премьер-министр затронул вопрос последних политических развитий в Армении, представив реформы по развитию демократии, установлению верховенства закона, борьбе с коррупцией, проведению внеочередных парламентских выборов.
Никол Пашинян подчеркнул, что для правительства Армении приоритетным является проведение более свободных, прозрачных и демократических выборов. Правительство придает большое значение участию в этом процессе международных организаций, в том числе технической и экспертной поддержке ОБСЕ», - говорится в сообщении пресс-службы правительства.