«Խաղաղության պայմանագրում Լեռնային Ղարաբաղի մասին հիշատակում կա» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի անվտանգության քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն այսօր ասել է, որ «այս պահին քննարկվող խաղաղության պայմանագրում Լեռնային Ղարաբաղի մասին հիշատակում կա, սակայն այն դեռ վերջնական չէ, քննարկումներ են ընթանում»:
«Հայկական կողմն Ադրբեջանից ստացել է խաղաղության պայմանագրի իր առաջարկների պատասխանները, աշխատում է դրանց շուրջ: Հնարավորինս շուտ, կարծում եմ, այդ տեքստը պատրաստ կլինի, ու կփոխանցենք ադրբեջանական կողմին»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է Արմեն Գրիգորյանը։
Նա նշել է, որ Հայաստանը կողմ է, որ միջազգային տեսանելի մեխանիզմի շրջանակում քննարկումներ տեղի ունենան Ստեփանակերտի եւ Բաքվի միջեւ:
«Հայաստանն աշխատում է իր միջազգային գործընկերների հետ, որպեսզի այդ մեխանիզմը կայանա: Հայաստանի մոտեցումը շարունակում է մնալ այն, որ Ստեփանակերտի եւ Բաքվի միջեւ քննարկումները լինեն ԼՂ-ում ապրող հայերի անվտանգության, իրավունքների շուրջ։ Պետք է նաեւ հասկանալ, թե որոնք են այն մեխանիզմները, որոնք երաշխավորում են անվտանգությունն ու իրավունքները»,- ասել է ԱԽ քարտուղարը:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի հետ Հայաստանի սահմանին տեղակայվելիք Եվրամիության դիտորդական առաքելությանը՝ Արմեն Գրիգորյանն ասել է.
«Արեւմուտքը մեզ որեւէ բան չի պարտադրել։ 2021թ. մայիսին եւ նոյեմբերին, 2022թ. սեպտեմբերին Հայաստանի սուվերեն տարածքի նկատմամբ հարձակումներ են եղել, տարածքի օկուպացիա է տեղի ունեցել եւ այդ վտանգը պահպանվում է։
Սպառնալիքը չեզոքացնելու համար անհրաժեշտ է որոշակի միջազգային երաշխիքներ ստեղծել, որի ուղղությամբ աշխատում ենք։ Հաշվի առնելով, որ գոյություն ունեցող անվտանգության երաշխիքները չեն աշխատում, Հայաստանը հրավիրել է Եվրոպական միության քաղաքացիական առաքելությունը՝ որոշակի անվտանգության երաշխիքներ ստեղծելու նպատակով:
Մոսկվայի մեր գործընկերների հետ պարբերաբար խոսում ենք խնդիրների մասին, որոնք գոյություն ունեն։ Հարցերը քննարկում ենք եւ ներկայացնում հայկական կողմի մոտեցումները, բացատրում, թե ինչու ենք այս քայլերը կատարել»,- ասել է նա:

Армен Григорян: «В мирном договоре Нагорный Карабах упоминается» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян заявил сегодня, что «в обсуждаемом в настоящее время мирном договоре есть упоминание о Нагорном Карабахе, однако это еще не окончательный вариант, ведутся переговоры».
«Армянская сторона получила от Азербайджана ответы на свои предложения по мирному договору и работает над ними. В ближайшее время, думаю, текст будет готов, и мы передадим его азербайджанской стороне», - сказал журналистам Армен Григорян.
Он отметил, что Армения выступает за проведение переговоров между Степанакертом и Баку в рамках видимого на международном уровне механизма.
«Армения работает со своими международными партнерами над созданием этого механизма. Подход Армении по-прежнему заключается в том, что переговоры между Степанакертом и Баку должны касаться безопасности и прав армян, проживающих в Нагорном Карабахе. Также необходимо понять, каковы механизмы, гарантирующие безопасность и права»,- сказал секретарь Совбеза.
Говоря о наблюдательной миссии ЕС, которая будет размещена на границе Армении с Азербайджаном, Армен Григорян сказал:
«Запад нам ничего не навязывал. В мае и ноябре 2021г. и в сентябре 2022г. были совершены нападения на суверенную территорию Армении, произошла оккупация территории, и опасность повторения этого сохраняется.
Для нейтрализации угрозы необходимо создание определенных международных гарантий, над чем мы и работаем. Учитывая, что существующие гарантии безопасности не работают, Армения пригласила гражданскую миссию Европейского Союза для создания некоторых гарантий безопасности.
Мы регулярно обсуждаем существующие проблемы с нашими московскими коллегами. Мы представляем подходы армянской стороны, объясняя, почему мы пошли на эти шаги»,- сказал он.