Փաշինյան. «Ստացվում է, որ միջանցքը խաղաղապահների վերահսկողության ներքո չէ» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը այսօր Սանկտ Պետերբուրգում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպմանն ասել է, որ «հիմա ստացվում է, որ Լաչինի միջանցքը ռուս խաղաղապահների վերահսկողության ներքո չէ»։
«Այս պահին գլխավոր, ամենահրատապ խնդիրը ճգնաժամն է, որ ունենք Լաչինի միջանցքում։ Գիտեք, որ Լաչինի միջանցքը գրեթե 20 օր արգելափակված է։ Դա Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտին է։
Ուզում եմ հիշեցնել, որ, համաձայն Ռուսաստանի նախագահի, Ադրբեջանի նախագահի եւ Հայաստանի վարչապետի եռակողմ հայտարարության, Լաչինի միջանցքը պետք է գտնվի ռուս խաղաղապահների վերահսկողության ներքո, իսկ Ադրբեջանի Հանրապետությունը երաշխավորել է ուղեւորների եւ բեռների անխոչընդոտ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով։
Հիմա ստացվում է, որ Լաչինի միջանցքը ռուս խաղաղապահների վերահսկողության ներքո չէ։ Իհարկե, կցանկանայի քննարկել այս իրավիճակը, թե ինչ տարբերակներ կան»,- հանդիպման սկզբում ասել է Փաշինյանը։

Пашинян: «Получается, что Лачинский коридор не под контролем российских миротворцев» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня на встрече с президентом России Владимиром Путиным в Санкт-Петербурге, что «сейчас получается, что Лачинский коридор не под контролем российских миротворцев».
«На данный момент главный, самый оперативный вопрос – это тот кризис, который у нас есть в Лачинском коридоре. Вы знаете, уже почти 20 дней Лачинский коридор перекрыт. Это зона ответственности российских миротворцев в Нагорном Карабахе.
Я хочу напомнить, что, согласно трёхстороннему заявлению президента РФ, президента Азербайджана и премьер-министра Армении, Лачинский коридор должен быть под контролем российских миротворцев и Республика Азербайджан гарантировала беспрепятственный проезд пассажиров, грузов, людей по Лачинскому коридору.
Сейчас получается, что Лачинский коридор не под контролем российских миротворцев. Конечно же, хотелось бы обсудить эту ситуацию, какие есть варианты», - заявил Пашинян в начале встречи.