Սալիվանը կոչ է արել վերականգնել ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով օգնական Ջեյք Սալիվանը կոչ է արել վերականգնել ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով։
Այս մասին ասվում է Սպիտակ տան հաղորդագրության մեջ, որը տարածվել է Սալիվանի՝ Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիեւի եւ Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հետ հեռախոսային զրույցներից հետո։
«Այդ զրույցների ընթացքում նրանք դիտարկել են ԵՄ եւ ԱՄՆ աջակցությամբ անցկացված խաղաղ բանակցություններում ձեռք բերված առաջընթացը՝ սեպտեմբերի 27-ին Վաշինգտոնում նրանց համատեղ հանդիպումից հետո: Բոլոր կողմերը վերահաստատել են հանձնառությունը բանակցություններին՝ խաղաղության պայմանագրին հասնելու նպատակով։ Սալիվանը հորդորել է երկու կողմերին դիտարկել քայլեր, որոնք կնվազեցնեն լարվածությունը եւ հիմք կհանդիսանան ապագայում բարիդրացիական հարաբերությունների համար։ Սալիվանը նշել է մեր շարունակական անհանգստությունը Լաչինի միջանցքում տեղաշարժի արգելքներով եւ այս իրավիճակի հետ կապված աճող մարդասիրական հետեւանքների վերաբերյալ եւ կոչ է արել վերականգնել ազատ տեղաշարժը միջանցքով»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

Салливан призвал восстановить передвижение по Лачинскому коридору - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Помощник президента США по национальной безопасности Джейк Салливан призвал к полному восстановлению свободного передвижения по Лачинскому коридору.
Об этом говорится в сообщении Белого дома, распространенного по итогам телефонных переговоров Салливана с помощником президента Азербайджана Хикметом Гаджиевым и секретарем Совета безопасности Армении Арменом Григоряном.
«В ходе этих бесед они проанализировали прогресс, достигнутый на мирных переговорах при содействии ЕС и США после их совместной встречи в Вашингтоне 27 сентября. Все стороны подтвердили свою приверженность переговорам с целью достижения мирного соглашения. Салливан призвал обе стороны рассмотреть шаги, которые позволят снизить напряженность и станут основой добрососедских отношений в будущем. Салливан отметил нашу сохраняющуюся обеспокоенность по поводу затрудненного доступа к Лачинскому коридору и растущих гуманитарных последствий этой ситуации и призвал к полному восстановлению свободного передвижения по коридору», - говорится в сообщении.