Սալիվանը կոչ է արել վերականգնել ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով օգնական Ջեյք Սալիվանը կոչ է արել վերականգնել ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով։
Այս մասին ասվում է Սպիտակ տան հաղորդագրության մեջ, որը տարածվել է Սալիվանի՝ Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիեւի եւ Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հետ հեռախոսային զրույցներից հետո։
«Այդ զրույցների ընթացքում նրանք դիտարկել են ԵՄ եւ ԱՄՆ աջակցությամբ անցկացված խաղաղ բանակցություններում ձեռք բերված առաջընթացը՝ սեպտեմբերի 27-ին Վաշինգտոնում նրանց համատեղ հանդիպումից հետո: Բոլոր կողմերը վերահաստատել են հանձնառությունը բանակցություններին՝ խաղաղության պայմանագրին հասնելու նպատակով։ Սալիվանը հորդորել է երկու կողմերին դիտարկել քայլեր, որոնք կնվազեցնեն լարվածությունը եւ հիմք կհանդիսանան ապագայում բարիդրացիական հարաբերությունների համար։ Սալիվանը նշել է մեր շարունակական անհանգստությունը Լաչինի միջանցքում տեղաշարժի արգելքներով եւ այս իրավիճակի հետ կապված աճող մարդասիրական հետեւանքների վերաբերյալ եւ կոչ է արել վերականգնել ազատ տեղաշարժը միջանցքով»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

Sullivan calls for full restoration of movement through the Lachin Corridor - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. U.S. National Security Advisor Jake Sullivan called for full restoration of free movement through the Lachin Corridor.
The news release issued by the White House following Sullivan’s telephone conversations with Armenian National Security Council Secretary Armen Grigoryan and Head of the Foreign Relations Department of the Presidential Administration of Azerbaijan Hikmat Hajiyev says about it.
“In these calls, they took stock of the progress made in EU and U.S.-facilitated peace talks since their joint September 27 meeting in Washington. All affirmed their commitment to negotiations with the goal of finalizing a peace agreement. Mr. Sullivan urged both sides to consider steps that will ease tensions and serve as the basis of good neighborly relations in the future. Mr. Sullivan noted our ongoing concern over impeded access to the Lachin Corridor and the growing humanitarian implications of this situation, and called for full restoration of free movement through the corridor,” the news release reads.