Արցախում մեկնաբանել են ադրբեջանցիների այցը Սարսանգի ջրամբար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի տեղեկատվական շտաբը հայտնել է, որ 2020թ. պատերազմից հետո ջրային ռեսուրսների կառավարման, հանրությանը մատակարարվող խմելու եւ ոռոգման ջրերի անվտանգության ապահովման նպատակով Արցախի եւ Ադրբեջանի ներկայացուցիչները պարբերաբար հանդիպումներ են ունենում։
Արցախի տեղեկատվական շտաբն այս մասին հաղորդագրություն է տարածել՝ արձագանքելով ադրբեջանական լրատվամիջոցների հրապարակած տեղեկություններին, ըստ որոնց՝ Ադրբեջանի «Մելիորացիա եւ ջրային տնտեսություն» ընկերության աշխատակիցները՝ Արցախի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ, այցելել են Սարսանգի ջրամբար։
Ինչպես հայտնել է տեղեկատվական շտաբը՝ հանդիպումը կայացել է Սարսանգի ջրերի փոխշահավետ օգտագործման հարցի քննարկման նպատակով: Տեղում մտքեր են փոխանակվել ջրային ռեսուրսների ռացիոնալ օգտագործման հնարավոր տարբերակների շուրջ՝ հաշվի առնելով Սարսանգի ջրամբարի հանդեպ Արցախի վերահսկողությունը, իսկ ոռոգման ենթակառուցվածքների հանդեպ՝ ադրբեջանական վերահսկողությունը:
«Առաջիկայում քննարկումները կշարունակվեն եւ որոշումները կկայացվեն Արցախի շահերից ելնելով՝ հիմք ընդունելով եւ՛ էլեկտրաէներգիայի արտադրության, եւ՛ ոռոգման կարիքները Սարսանգի հատվածում, ինչպես նաեւ խմելու եւ ոռոգման ջրերի հետ կապված կարիքները Հանրապետության այլ հատվածներում»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Ереван /Медиамакс/. Информационный штаб Арцаха сообщил, что после войны 2020 года представители Арцаха и Азербайджана регулярно встречаются с целью управления водными ресурсами и обеспечения безопасности питьевой и оросительной воды.
Об этом сообщил информационный штаб Арцаха, отвечая на опубликованную азербайджанскими СМИ информацию о том, что сотрудники азербайджанской компании «Мелиорация и водное хозяйство» при участии представителей Арцаха посетили Сарсангское водохранилище.
Как сообщили в информационном штабе, встреча состоялась с целью обсуждения вопроса взаимовыгодного использования вод Сарсанга. Состоялся обмен мнениями о возможных вариантах рационального использования водных ресурсов с учетом контроля Арцаха над Сарсангским водохранилищем и контроля Азербайджана над ирригационными инфраструктурами.
«Обсуждения будут продолжены в ближайшее время, и решения будут приняты с учетом интересов Республики Арцах, исходя из потребностей производства электроэнергии и орошения на территориях, прилегающих к Сарсангу, а также потребностей в питьевой и оросительной воде в других частях республики», - говорится в сообщении.
Встречи проходят при посредничестве дислоцированного в Арцахе российского миротворческого контингента.