Արցախում մեկնաբանել են ադրբեջանցիների այցը Սարսանգի ջրամբար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի տեղեկատվական շտաբը հայտնել է, որ 2020թ. պատերազմից հետո ջրային ռեսուրսների կառավարման, հանրությանը մատակարարվող խմելու եւ ոռոգման ջրերի անվտանգության ապահովման նպատակով Արցախի եւ Ադրբեջանի ներկայացուցիչները պարբերաբար հանդիպումներ են ունենում։
Արցախի տեղեկատվական շտաբն այս մասին հաղորդագրություն է տարածել՝ արձագանքելով ադրբեջանական լրատվամիջոցների հրապարակած տեղեկություններին, ըստ որոնց՝ Ադրբեջանի «Մելիորացիա եւ ջրային տնտեսություն» ընկերության աշխատակիցները՝ Արցախի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ, այցելել են Սարսանգի ջրամբար։
Ինչպես հայտնել է տեղեկատվական շտաբը՝ հանդիպումը կայացել է Սարսանգի ջրերի փոխշահավետ օգտագործման հարցի քննարկման նպատակով: Տեղում մտքեր են փոխանակվել ջրային ռեսուրսների ռացիոնալ օգտագործման հնարավոր տարբերակների շուրջ՝ հաշվի առնելով Սարսանգի ջրամբարի հանդեպ Արցախի վերահսկողությունը, իսկ ոռոգման ենթակառուցվածքների հանդեպ՝ ադրբեջանական վերահսկողությունը:
«Առաջիկայում քննարկումները կշարունակվեն եւ որոշումները կկայացվեն Արցախի շահերից ելնելով՝ հիմք ընդունելով եւ՛ էլեկտրաէներգիայի արտադրության, եւ՛ ոռոգման կարիքները Սարսանգի հատվածում, ինչպես նաեւ խմելու եւ ոռոգման ջրերի հետ կապված կարիքները Հանրապետության այլ հատվածներում»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Artsakh comments on the visit of Azerbaijanis to Sarsang reservoir - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Artsakh Information Center informed that considering the situation created after the war of 2020, in order to manage water resources and ensure the safety of drinking and irrigation water supplied to the public, the representatives of Artsakh and Azerbaijan periodically meet.
The center issued the news release about it following the Azerbaijani media publications about the visit of the employees of the Azerbaijani "Amelioration and Water Management" Company to the Sarsang reservoir with the participation of representatives of the Artsakh Republic.
The center informed that the meeting was organized to discuss the issue of use of Sarsang waters on mutually beneficial terms. Ideas on the possible options for rational use of water were exchanged on the spot, taking into consideration the control of the Artsakh Republic over the Sarsang reservoir, and the control of Azerbaijan over the irrigation infrastructures.
“In the near future, discussions will continue and decisions will be made in the interests of the Artsakh Republic, based on the needs of both electricity generation and irrigation in the Sarsang region, as well as drinking and irrigation water needs in other parts of the Republic,” the news release reads.