«1-2 կրակոց եւ Բաքու-Ջեյհան նավթամուղը չէր լինի» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը մեկնաբանել է Թուրքիայի պնդումներն այն մասին, որ Հայաստանն իբր թիրախավորում է միջազգային նշանակության նավթամուղերն ու գազամուղները Ադրբեջանում:
«Եթե հայերը մտադրություն ունենային հարվածել նավթամուղի, որը Բաքվից գնում է Ջեյհան, ինչո՞ւ նրանք դա չարեցին 20 տարի առաջ, երբ այն կառուցման գործընթացում էր: Մեկ կամ երկու կրակոց, և այդ նավթամուղը երբեք էլ այդտեղ չէր լինի: 20 տարի առաջ կրակելով՝ նրանք թույլ չէին տա Ադրբեջանին Թուրքիայի միջոցով միջազգային հանրությանը վաճառել միլիարդավոր դոլարների նավթ ու օգտագործել այդ գումարն իրենց բանակն ուժեղացնելու, ողջ աշխարհից զենքեր գնելու ու հիմա էլ հայերի դեմ կրակելու համար», - ասել է Արմեն Սարգսյանը՝ «Ալ Արաբիա» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
«Որտե՞ղ է տրամաբանությունը: Եթե մենք ցանկանայինք կրակել գազատարի վրա, մենք դա 20 տարի առաջ կանեինք: Թուրքիան կարող է ձևացնել և հայտարարել, թե PKK զինյալներ կան, թե հայերը ցանկանում են հարվածել գազատարներին: Այդ ամենը պարզապես արդարացումներ են, որպեսզի իրենց ուժեղ ներկայությունն ապահովեն Ադրբեջանում», - ասել է ՀՀ նախագահը:

“One or two strikes and there would be no Baku-Ceyhan pipeline” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian President Armen Sarkissian has commented on Turkey’s claims that Armenia is targeting international oil and gas pipelines in Azerbaijan.
“If the Armenians wanted to hit the oil pipeline from Baku to Ceyhan, why didn’t they do it 20 years ago, when it was under construction? One or two strikes and the pipeline would never be there. By firing 20 years ago, Armenians would have prevented Azerbaijan from selling billions of dollars’ worth of oil to the international community through Turkey and using that money to strengthen the Azerbaijani army, buy weapons from around the world and now shoot at Armenians,” he said in the interview to Al Arabiya TV Channel.
“Where is the logic in this claim? If we wanted to shoot at the pipeline, we would have done it 20 years ago. Turkey may rush to declare that there are PKK militants or that Armenians want to strike the pipelines. These are just excuses to secure Turkey’s strong presence in Azerbaijan,” noted the President.