«1-2 կրակոց եւ Բաքու-Ջեյհան նավթամուղը չէր լինի» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը մեկնաբանել է Թուրքիայի պնդումներն այն մասին, որ Հայաստանն իբր թիրախավորում է միջազգային նշանակության նավթամուղերն ու գազամուղները Ադրբեջանում:
«Եթե հայերը մտադրություն ունենային հարվածել նավթամուղի, որը Բաքվից գնում է Ջեյհան, ինչո՞ւ նրանք դա չարեցին 20 տարի առաջ, երբ այն կառուցման գործընթացում էր: Մեկ կամ երկու կրակոց, և այդ նավթամուղը երբեք էլ այդտեղ չէր լինի: 20 տարի առաջ կրակելով՝ նրանք թույլ չէին տա Ադրբեջանին Թուրքիայի միջոցով միջազգային հանրությանը վաճառել միլիարդավոր դոլարների նավթ ու օգտագործել այդ գումարն իրենց բանակն ուժեղացնելու, ողջ աշխարհից զենքեր գնելու ու հիմա էլ հայերի դեմ կրակելու համար», - ասել է Արմեն Սարգսյանը՝ «Ալ Արաբիա» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
«Որտե՞ղ է տրամաբանությունը: Եթե մենք ցանկանայինք կրակել գազատարի վրա, մենք դա 20 տարի առաջ կանեինք: Թուրքիան կարող է ձևացնել և հայտարարել, թե PKK զինյալներ կան, թե հայերը ցանկանում են հարվածել գազատարներին: Այդ ամենը պարզապես արդարացումներ են, որպեսզի իրենց ուժեղ ներկայությունն ապահովեն Ադրբեջանում», - ասել է ՀՀ նախագահը:

«1-2 выстрела, и нефтепровода Баку-Джейхан не было бы» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/ Президент Армен Саргсян прокомментировал утверждения Турции о том, что Армения якобы нацеливается на азербайджанские нефте- и газопроводы международного значения.
“Если армяне собирались ударить по нефтепроводу Баку-Джейхан, то почему они не сделали этого 20 лет назад, когда он только строился? Один-два выстрела, и нефтепровода просто не было бы. Выстрелив 20 лет назад, мы не позволили бы Азербайджану продавать нефть на миллиарды долларов через Турцию и использовать эти деньги для усиления своей армии, закупки оружия со всего мира и войны с армянами»,- сказал Армен Саргсян в интервью телеканалу Al Arabia.
«Где логика? Если бы мы хотели стрелять по трубопроводу, мы бы сделали это 20 лет назад. Турция, конечно, может лицемерно заявить, что боевики РКК или армяне хотят нанести удар по трубопроводам. Но все это лишь предлог для оправдания их активного присутствия в Азербаджане»,- сказал президент Армении.