Մնացականյան. «Ինքնորոշման իրավունքը ԼՂ կարգավորման հիմքն է» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն այսօր ասել է, որ «Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման անքակտելի իրավունքը հանդիսանում է խաղաղ կարգավորման հիմնարար սկզբունքը եւ հիմքը»։
«Այս սկզբունքի ճանաչումը  ենթադրում է, որ Արցախի վերջնական կարգավիճակի որոշումը չի կարող ենթարկվել որեւէ սահմանափակման, ինչը պետք է հստակորեն եւ միանշանակորեն ընդունվի: «Առանց սահմանափակման» տերմինն պարզորոշ կերպով մատնանշում է Արցախի ժողովրդի իրավունքը ունենալ եւ որոշել իրենց կարգավիճակը՝ Ադրբեջանի իրավասությունից, ինքնիշխանությունից եւ տարածքային ամբողջականությունից դուրս: Ադրբեջանի կողմից որդեգրած շարունակական թշնամական  քաղաքականությունն ու դրանից բխող գործողությունները ստեղծում են Արցախի ժողովրդի համար էքզիստենցիալ ֆիզիկական անվտանգության սպառնալիք, ինչ արտահայտվեց նաեւ 2016թ-ի ապրիլին Արցախի դեմ Ադրբեջանի կողմից իրականացված վերջին ագրեսիան. այս ամենն ընդգծում են Ադրբեջանի՝ Արցախի ժողովրդի նկատմամբ իրավասության պահանջի ոչ լեգիտիմությունը եւ իրականացման անհնարինությունը», - ասել է նախարարը՝ այսօր Բրատիսլավայում ելույթ ունենալով ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովին:
«Ադրբեջանը պետք է ստանձնի Արցախում բնակվող ժողովրդի իրավական պարտադիր ուժ ունեցող ազատ կամարտահայտման միջոցով առանց որևէ սահմանափակման իրենց ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման անմիջական պարտավորություն», - ավելացրել է նա:
«Արցախի ժողովրդի անվտանգությունն ենթակա չէ զիջման։ Ոչ մի պարագայում Արցախի ժողովուրդը չպետք է մնա առանց պաշտպանության համար անհրաժեշտ անվտանգության գծերի։ Չի կարող լինել որևէ իրավիճակ, որը ձևավորի Արցախի ժողովրդի էկզիստենցիալ անվտանգության անմիջական վտանգ, ինչպես դա եղավ 1991-1994 թվականներին և 2016թ.-ին: Այս միտքն առավել ընդգծելու նպատակով՝ ցանկանում եմ վկայակոչել Արցախի՝ ներկայումս Ադրբեջանի օկուպացիայի ներքո գտնվող տարածքներում ստեղծված իրավիճակը, որտեղ հայերը ենթարկվել են էթնիկ զտումների և որոնք այժմ լիովին վերաբնակեցված են ադրբեջանցիներով։ Այս իրականությունը վերջերս ներկայացվել է Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից որպես Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման լավ օրինակ», - ասել է նախարարը:

Мнацаканян: «Право на самоопределение - основа урегулирования» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян заявил сегодня, что «нерушимое право народа Арцаха на самоопределение является основополагающим принципом и фундаментом карабахского урегулирования».
«Признание этого принципа подразумевает, что решение окончательного статуса Арцаха не может подвергаться каким-либо ограничениям, что должно быть четко и однозначно принято. Термин «без ограничений» напрямую указывает на право народа Арцаха на собственный статус и самоопределение за пределами юрисдикции, суверенитета и территориальной целостности Азербайджана. Продолжительная враждебная политика Азербайджана и вытекающие из этого действия создают для народа Арцаха угрозу экзистенциональной, физической безопасности, что нашло отражение в последней агрессии Азербайджана против Арцаха в апреле 2016 года. Все это подчеркивает нелегитимность и невозможность реализации требований Азербайджана на юрисдикцию над народом Арцаха»,- отметил министр, выступая сегодня в Братиславе на министерской конференции ОБСЕ.
«Азербайджан должен взять на себя непосредственное обязательство признать право народа Арцаха на самоопределение посредством имеющего обязательную юридическую силу свободного волеизъявления без каких-либо ограничений»,- добавил он.
«Безопасность народа Арцаха не подлежит уступкам. Ни при каких обстоятельствах народ Арцаха не должен оставаться без необходимых для обороны линий безопасности. Не может быть такой ситуации, которая представляла бы непосредственную угрозу экзистенциональной безопасности народа Арцаха, как это было в 1991-1994 гг. и в 2016г.
Чтобы еще раз подчеркнуть эту мысль, хочу сослаться на ситуацию на территориях Арцаха, в настоящее время находящихся под оккупацией Азербайджана, где армяне подвергались этническим чисткам, и которые в настоящее время полностью заселены азербайджанцами. Эта действительность недавно была представлена руководством Азербайджана как хороший пример урегулирования карабахского конфликта»,- отметил министр.