Միջնորդները բացել են փակագծերը եւ հիշեցրել հիմնական սկզբունքները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն այսօր հայտարարություն են տարածել Ադրբեջանի նախագահի եւ Հայաստանի վարչապետի հանդիպմանն ընդառաջ:
«Համանախագահները՝ սերտորեն աշխատելով երկու արտաքին գործերի նախարարների հետ, նախապատրաստում են առաջնորդների այդ կարեւոր հանդիպումը, որը կլինի նրանց առաջին ուղիղ շփումը՝ համանախագահների հովանու ներքո», - ասված է հայտարարության մեջ:
«Համանախագահները ընդգծում են արդյունավետ քննարկումներին նպաստող միջավայրի պահպանության կարեւորությունը եւ շարունակում են դրական գնահատել զոհերի բացակայությունը ռազմաճակատներում: Համանախագահները նաեւ ողջունում են բնակչություններին խաղաղությանը պատրաստելու համար ձեռնարկվող նախնական քայլերը եւ կողմերին խրախուսում են ակտիվացնել նման ջանքերը: Համանախագահները միաժամանակ վերահաստատում են լարվածության թուլացման եւ ռազմատենչ հռետորաբանության նվազեցման կարեւորությունը: Համանախագահները, մասնավորապես, կողմերին կոչ են անուն ձեռնպահ մնալ հայտարարություններից եւ գործողություններից, որոնք առաջարկում են էապես փոխել իրավիճակը տեղում, նախապայմաններ են սահմանում ապագա բանակցությունների համար, պահանջում են ձեւաչափի միակողմանի փոփոխություն՝ առանց մյուս կողմի համաձայնության, ռազմական գործողությունները վերսկսելու պատրաստակամություն են պարունակում:
Անդրադառնալով վերջին շրջանում Մինսկի խմբի գործընթացի բովանդակության մասին հակասական հանրային հայտարարություններին, համանախագահները վերահաստատում են, որ արդար եւ տեւական կարգավորումը պետք է հիմնվի Հելսինկիի եզրափակիչ ակտի առանցքային սկզբունքների վրա, մասնավորապես, ներառելով ուժի չգործածումը, տարածքային ամբողջականությունը եւ հավասար իրավունքներն ու ժողովուրդների ինքնորոշումը:
Այն պետք է նաեւ ներառի լրացուցիչ տարրեր, որոնք 2009-2012 թվականներին առաջարկվել են համանախագահ երկրների ղեկավարների կողմից, ներառյալ.
Լեռնային Ղարաբաղը շրջապատող տարածքների վերադարձը Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո, Լեռնային Ղարաբաղի ժամանակավոր կարգավիճակը՝
անվտանգության եւ ինքնակառավարման երաշխիքներով, Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղի հետ կապող միջանցքը, Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական իրավական կարգավիճակի ապագա սահմանումը՝ իրավական ուժ ունեցող կամարտահայտության միջոցով, բոլոր տեղահանված անձանց եւ փախստականների վերադարձի իրավունքը իրենց բնակության նախկին վայրեր, անվտանգության միջազգային երաշխիքները, որոնք ներառելու են խաղաղապահ գործողություն:
Համանախագահները շեշտում են իրենց կարծիքն այն մասին, որ այս սկզբունքները եւ տարրերը պետք է հանդիսանան հակամարտության ցանկացած արդար եւ տեւական կարգավորման հիմքը եւ պետք է ընկալվեն որպես միասնություն: Որոշ սկզբունքներ կամ տարրեր գերակա ճանաչելու ցանկացած փորձ անհնարին է դարձնելու հավասարակշռված լուծումը», - ասել են միջնորդները:
Նրանք նաեւ հայտնել են, որ «համանախագահների հովանու ներքո Բաքվի եւ Երեւանի շարունակական եւ ուղիղ երկխոսությունը շարունակում է վստահության ամրապնդման եւ խաղաղ գործընթացն առաջ տանելու կարևոր տարր մնալ»:
«Համանախագահները նաեւ կշարունակեն քննարկել համապատասխան հարցերը հակամարտության ուղղակի ազդեցությունը կրող հետաքրքրված կողմերի հետ՝ ճանաչելով, որ նրանց տեսակետները եւ մտահոգությունները պետք է հաշվի առնվեն՝ ցանկացած բանակցային լուծման հաջողության համար», - ասված է հայտարարության մեջ:

Co-Chairs urge not to “put some principles or elements over others” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Co-Chairs of the OSCE Minsk Group issued a press statement on the upcoming Meeting of President Aliyev and Prime Minister Pashinyan.
“The Co-Chairs, working closely with the two foreign ministers, have been making preparations for this important leaders’ meeting, which will be the first direct contact between the two leaders conducted under Co-Chair auspices”, the statement reads.
“The Co-Chairs underline the importance of maintaining an environment conducive to productive discussions and continue to assess positively the recent lack of casualties on the front lines. The Co-Chairs also welcome some initial steps being taken in the region to prepare the populations for peace and encourage the sides to intensify such efforts. At the same time, the Co-Chairs reiterate the critical importance of reducing tensions and minimizing inflammatory rhetoric. In this context, the Co-Chairs urge the sides to refrain from statements and actions suggesting significant changes to the situation on the ground, prejudging the outcome of or setting conditions for future talks, demanding unilateral changes to the format without agreement of the other party, or indicating readiness to renew active hostilities.
With reference to some contradictory recent public statements on the substance of the Minsk Group process, the Co-Chairs reiterate that a fair and lasting settlement must be based on the core principles of the Helsinki Final Act, including in particular the non-use or threat of force, territorial integrity, and the equal rights and self-determination of peoples.
It also should embrace additional elements as proposed by the Presidents of the Co-Chair countries in 2009-2012, including: return of the territories surrounding Nagorno-Karabakh to Azerbaijani control; an interim status for Nagorno-Karabakh providing guarantees for security and self-governance; a corridor linking Armenia to Nagorno-Karabakh; future determination of the final legal status of Nagorno-Karabakh through a legally binding expression of will; the right of all internally displaced persons and refugees to return to their former places of residence; and international security guarantees that would include a peacekeeping operation.
The Co-Chairs stress their view that these principles and elements must be the foundation of any fair and lasting settlement to the conflict and should be conceived as an integrated whole. Any attempt to put some principles or elements over others would make it impossible to achieve a balanced solution”, the document says.
The Co-Chairs also noted that the “continuous and direct dialogue between Baku and Yerevan conducted under the auspices of the Co-Chairs remains an essential element in building confidence and advancing the peace process. The Co-Chairs will also continue to discuss, as appropriate, relevant issues with the interested parties directly affected by the conflict, recognizing that their views and concerns must be taken into account for any negotiated solution to succeed”, the statement reads.