Միջնորդները բացել են փակագծերը եւ հիշեցրել հիմնական սկզբունքները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն այսօր հայտարարություն են տարածել Ադրբեջանի նախագահի եւ Հայաստանի վարչապետի հանդիպմանն ընդառաջ:
«Համանախագահները՝ սերտորեն աշխատելով երկու արտաքին գործերի նախարարների հետ, նախապատրաստում են առաջնորդների այդ կարեւոր հանդիպումը, որը կլինի նրանց առաջին ուղիղ շփումը՝ համանախագահների հովանու ներքո», - ասված է հայտարարության մեջ:
«Համանախագահները ընդգծում են արդյունավետ քննարկումներին նպաստող միջավայրի պահպանության կարեւորությունը եւ շարունակում են դրական գնահատել զոհերի բացակայությունը ռազմաճակատներում: Համանախագահները նաեւ ողջունում են բնակչություններին խաղաղությանը պատրաստելու համար ձեռնարկվող նախնական քայլերը եւ կողմերին խրախուսում են ակտիվացնել նման ջանքերը: Համանախագահները միաժամանակ վերահաստատում են լարվածության թուլացման եւ ռազմատենչ հռետորաբանության նվազեցման կարեւորությունը: Համանախագահները, մասնավորապես, կողմերին կոչ են անուն ձեռնպահ մնալ հայտարարություններից եւ գործողություններից, որոնք առաջարկում են էապես փոխել իրավիճակը տեղում, նախապայմաններ են սահմանում ապագա բանակցությունների համար, պահանջում են ձեւաչափի միակողմանի փոփոխություն՝ առանց մյուս կողմի համաձայնության, ռազմական գործողությունները վերսկսելու պատրաստակամություն են պարունակում:
Անդրադառնալով վերջին շրջանում Մինսկի խմբի գործընթացի բովանդակության մասին հակասական հանրային հայտարարություններին, համանախագահները վերահաստատում են, որ արդար եւ տեւական կարգավորումը պետք է հիմնվի Հելսինկիի եզրափակիչ ակտի առանցքային սկզբունքների վրա, մասնավորապես, ներառելով ուժի չգործածումը, տարածքային ամբողջականությունը եւ հավասար իրավունքներն ու ժողովուրդների ինքնորոշումը:
Այն պետք է նաեւ ներառի լրացուցիչ տարրեր, որոնք 2009-2012 թվականներին առաջարկվել են համանախագահ երկրների ղեկավարների կողմից, ներառյալ.
Լեռնային Ղարաբաղը շրջապատող տարածքների վերադարձը Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո, Լեռնային Ղարաբաղի ժամանակավոր կարգավիճակը՝
անվտանգության եւ ինքնակառավարման երաշխիքներով, Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղի հետ կապող միջանցքը, Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական իրավական կարգավիճակի ապագա սահմանումը՝ իրավական ուժ ունեցող կամարտահայտության միջոցով, բոլոր տեղահանված անձանց եւ փախստականների վերադարձի իրավունքը իրենց բնակության նախկին վայրեր, անվտանգության միջազգային երաշխիքները, որոնք ներառելու են խաղաղապահ գործողություն:
Համանախագահները շեշտում են իրենց կարծիքն այն մասին, որ այս սկզբունքները եւ տարրերը պետք է հանդիսանան հակամարտության ցանկացած արդար եւ տեւական կարգավորման հիմքը եւ պետք է ընկալվեն որպես միասնություն: Որոշ սկզբունքներ կամ տարրեր գերակա ճանաչելու ցանկացած փորձ անհնարին է դարձնելու հավասարակշռված լուծումը», - ասել են միջնորդները:
Նրանք նաեւ հայտնել են, որ «համանախագահների հովանու ներքո Բաքվի եւ Երեւանի շարունակական եւ ուղիղ երկխոսությունը շարունակում է վստահության ամրապնդման եւ խաղաղ գործընթացն առաջ տանելու կարևոր տարր մնալ»:
«Համանախագահները նաեւ կշարունակեն քննարկել համապատասխան հարցերը հակամարտության ուղղակի ազդեցությունը կրող հետաքրքրված կողմերի հետ՝ ճանաչելով, որ նրանց տեսակետները եւ մտահոգությունները պետք է հաշվի առնվեն՝ ցանկացած բանակցային լուծման հաջողության համար», - ասված է հայտարարության մեջ:

Посредники напомнили об основных принципах урегулирования - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Сопредседатели Минской группы ОБСЕ выступили сегодня с заявлением в связи с готовящейся встречей президента Азербайджана и премьер-министра Армении.
«Сопредседатели, тесно сотрудничая с двумя министрами иностранных дел, готовят эту важную встречу лидеров двух стран, которая станет их первым прямым общением под эгидой сопредседателей»,- говорится в заявлении.
«Сопредседатели подчеркивают важность сохранения атмосферы, способствующей обсуждениям, и продолжают положительно оценивать факт отсутствия жертв на линиях фронта. Сопредседатели также приветствуют предварительные шаги, направленные на подготовку населений к миру, и призывают стороны активизировать подобные усилия.
В то же время сопредседатели подтверждают важность снижения напряженности и воинственной риторики. Сопредседатели, в частности, призывают стороны воздерживаться от заявлений и действий, которые предлагают существенно изменить ситуацию на месте, определяют предусловия для дальнейших переговоров, требуют одностороннего изменения формата без согласия другой стороны, содержат готовность возобновить боевые действия.
Коснувшись звучащих в последнее время противоречивых публичных заявлений о содержании процесса Минской группы, сопредседатели подтверждают, что справедливое и долговременное урегулирование должно основываться на ключевых принципах Хельсинкского заключительного акта, в частности, принципов неприменения силы, территориальной целостности, равных прав и самоопределения народов.
Оно также должно содержать дополнительные элементы, которые в 2009-2012 годах были предложены руководством стран-сопредседателей, включая: возврат прилегающих к Нагорному Карабаху территорий под контроль Азербайджана, временный статус Нагорного Карабаха с гарантиями безопасности и самоуправления, соединяющий Армению с Нагорным Карабахом коридор, будущее определение окончательного правового статуса Нагорного Карабаха посредством волеизъявления, имеющего юридическую силу, право на возвращение всех беженцев и перемещенных лиц к местам прежнего проживания, международные гарантии безопасности, включающие миротворческую операцию.
Сопредседатели подчеркивают, что эти принципы и элементы должны являться основой для любого справедливого и долгосрочного урегулирования конфликта и должны восприниматься как единое целое. Любые попытки признать доминирующими те или иные принципы и элементы делают невозможным сбалансированное разрешение конфликта»,- отметили сопредседатели.
Они также заявили, что «продолжительный и прямой диалог между Ереваном и Баку под эгидой сопредседателей продолжает оставаться важным элементом укрепления доверия и прогресса мирного процесса».
«Сопредседатели продолжат обсуждать соответствующие вопросы со сторонами, непосредственному затронутыми конфликтом, признавая, что их мнения и озабоченности должны быть учтены для успеха любого переговорного решения»,- отмечается в заявлении посредников.