Արցախի կարգավիճակը եւ անվտանգությունը առաջնային են Երեւանի համար
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանն այսօր ասել է, որ Բաքվի հռետորաբանությունը խանգարում է խաղաղությանը նպաստող մթնոլորտի ձեւավորմանը:
Ընդունելով Հարավային Կովկասում եւ Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին, արտգործնախարարն ասել է, որ Հայաստանը հանձնառու է շարունակելու ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացը բացառապես խաղաղ ու բանակցային ճանապարհով եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում։
Խոսելով ղարաբաղյան հիմնախնդրի հանգուցալուծման վերաբերյալ՝ ԱԳՆ ղեկավարը նշել է, որ Արցախի կարգավիճակը եւ անվտանգության ապահովումը բանակցային գործընթացում Հայաստանի առաջնահերթ գերակայություններն են։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակներում ՀՀ-ԵՄ համագործակցության հեռանկարներին, նշելով, որ այն լավ հիմք է փոխգործակցությունն առավել խորացնելու համար:
Հանդիպման օրակարգում էին նաեւ ԵՄ հետ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման երկխոսությանը եւ գործողությունների ծրագրի մեկնարկին առնչվող հարցերը:
Զոհրաբ Մնացականյանն ու Տոյվո Կլաարը մտքեր են փոխանակել նաեւ Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ վերջին զարգացումների վերաբերյալ։

Yerevan prioritizes status and security of Artsakh - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Minister of Foreign Affairs of Armenia Zohrab Mnatsakanyan said today that Baku’s rhetoric hinders formation of the atmosphere of peace.
Receiving EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia Toivo Klaar, Armenian FM said that Armenia is committed to continuing the efforts in solving NK issue exclusively through peaceful negotiations and within the frames of OSCE Minsk Group.
Touching upon the settlement of NK issue, Zohrab Mnatsakanyan noted that Armenia prioritizes the status and security of Artsakh in the negotiations process.
The parties also spoke about the prospects of EU-Armenia cooperation within the frames of Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA), remarking that the document is a solid base to deepen the collaboration.
The agenda of the meeting also included issues on starting the dialogue for visa liberalization.
Zohrab Mnatsakanyan and Toivo Klaar exchanged ideas on the latest developments regarding Iran’s nuclear program.