Արցախի կարգավիճակը եւ անվտանգությունը առաջնային են Երեւանի համար
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանն այսօր ասել է, որ Բաքվի հռետորաբանությունը խանգարում է խաղաղությանը նպաստող մթնոլորտի ձեւավորմանը:
Ընդունելով Հարավային Կովկասում եւ Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին, արտգործնախարարն ասել է, որ Հայաստանը հանձնառու է շարունակելու ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացը բացառապես խաղաղ ու բանակցային ճանապարհով եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում։
Խոսելով ղարաբաղյան հիմնախնդրի հանգուցալուծման վերաբերյալ՝ ԱԳՆ ղեկավարը նշել է, որ Արցախի կարգավիճակը եւ անվտանգության ապահովումը բանակցային գործընթացում Հայաստանի առաջնահերթ գերակայություններն են։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակներում ՀՀ-ԵՄ համագործակցության հեռանկարներին, նշելով, որ այն լավ հիմք է փոխգործակցությունն առավել խորացնելու համար:
Հանդիպման օրակարգում էին նաեւ ԵՄ հետ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման երկխոսությանը եւ գործողությունների ծրագրի մեկնարկին առնչվող հարցերը:
Զոհրաբ Մնացականյանն ու Տոյվո Կլաարը մտքեր են փոխանակել նաեւ Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ վերջին զարգացումների վերաբերյալ։

Статус и безопасность Арцаха приоритетны для Еревана - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян заявил сегодня, что риторика Баку мешает формированию атомосферы, способствующей миру.
Принимая спецпредставителя ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Тойво Клаара, министр заявил, что Армения привержена продолжению процесса урегулирования карабахского конфликта исключительно мирным и переговорным путем, в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Говоря о разрешении карабахского конфликта, глава МИД отметил, что статус и безопасность Арцаха являются приоритетными для Армении вопросами в переговорном процессе.
Собеседники обсудили также перспективы сотрудничества Армении и ЕС в рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, отметив, что документ служит хорошей основной для углубления связей.
В повестке встречи были также вопросы, касающиеся диалога по либерализации въездных виз с ЕС и запуска плана действий.
Зограб Мнацаканян и Тойво Клаар также обменялись мнениями о развитиях вокруг ядерной программы Ирана.