«Տղա եք, հողերը մի տվեք, բայց ազգը մեղք է», ասել է ՀԱԿ ղեկավարը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի առաջին նախագահ, Հայ Ազգային Կոնգրեսի (ՀԱԿ) ղեկավար Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն ասել է, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը եղել ու մնում է «մեր երկրի գլխավոր հարցը»:
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը չի համաձայնել այն կարծիքի հետ, որ այսօր կարգավորման բանակցությունները սառեցված են: Ընդհակառակը, ասել է նա, «հիմա ամենաինտենսիվ փուլն է»:
«Կողմերը չեն խոսում միմյանց հետ, սակայն բանակցություններ են վարում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների հետ, քննարկելով այն 2-3 կետերը, որոնք դեռեւս համաձայնեցված չեն», - ասել է ՀԱԿ ղեկավարը՝ «Կենտրոն» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում:
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը կրկնել է վերջերս հնչեցրած պնդումն այն մասին, որ Ռուսաստանի համար, որն ակտիվ դերակատարություն է ստանձնել Մերձավոր Արեւելքում, ԼՂ հակամարտության կարգավորումը հրատապ խնդիր է դարձել:
ՀԱԿ առաջնորդն ասել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները սատարում են «Մադրիդյան փաստաթղթին», եւ ԱՄՆ-ը եւ Ֆրանսիան վերջին շրջանում կամովին զիջել են առաջատարի դերը Ռուսաստանին:
Նա չի բացառել, որ մի օր համանախագահ երկրների համբերությունը կարող է սպառվել եւ նրանք կպարտադրեն լուծումը կողմերին՝ օրինակ բերելով Բոսնիայի հակամարտության կարգավորման համար կնքված Դեյթոնյան համաձայնագրերը:
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն ասել է, որ ԼՂ հակամարտության չկարգավորված լինելը Հայաստանում առկա խնդիրների (աղքատություն, արտագաղթ եւ այլն) գլխավոր պատճառն է: Առաջին նախագահը շեշտել է, որ պետության ղեկավարները բնակչությանը չեն պատրաստել խաղաղությանը, փոխադարձ զիջումների անհրաժեշտությանը եւ մշտապես ձգտել են պահպանել ստատուս-քվոն:
Հայաստանի առաջին նախագահն ասել է, որ 1998 թվականի հրաժարականի ժամանակ իր արված բոլոր բացասական կանխատեսումներն իրականացել են եւ հաստատվել է այն թեզը, որ Հայաստանը չի կարող զարգանալ, քանի դեռ ԼՂ հակամարտությունը կարգավորված չէ:
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն ասել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի համար անվտանգության գոտի ծառայող տարածքների վերադարձը անխուսափելի է, քանի որ դա բխում է ՄԱԿ-ի եւ ԵԱՀԿ հիմնարար փաստաթղթերից:
«Ի՞նչ ենք անելու, ծնկի ենք բերելու ՄԱԿ-ին եւ ԵԱՀԿ-ին: Անգամ եթե Բաքուն գրավեք, վաղ թե ուշ պետք է տարածքները վերադարձնեք: Տղա եք, հողերը ետ մի տվեք, բայց այս ազգը մեղք է», - ասել է ՀԱԿ ղեկավարը:
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը նաեւ հայտարարել է, որ ազգի «իրական թշնամիները եւ գերեզմանափորերը բոլոր այն մարդիկ են, որոնք դավանում են «ոչ մի թիզ հող» սկզբունքը:
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը հերքել է պնդումներն այն մասին, որ գաղտնի պայմանավորվածություններ ունի իշխող Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության հետ:
«Մենք սատարում ենք Սերժ Սարգսյանին եւ նրա կառավարությանը՝ Մադրիդյան սկզբունքները իրագործելու հարցում: Խոսքը միայն սրա մասին: Որեւէ այլ հարցում մենք այդ քաղաքական ուժի հետ միասին անցնելու ճանապարհ չունենք: Անգամ մղձավանջային երազում հնարավոր չէ պատկերացնել, թե մենք կարող ենք ՀՀԿ-ի հետ կոալիցիա գնալ: Բայց ես պատրաստ եմ մինչեւ վերջ կանգնել Սերժ Սարգսյանի կողքին՝ կարգավորման ծրագիրը իրագործելու համար: Նույնը կանեի, եթե իշխանության լինեին եւ այս ծրագիրը իրագործելու պատրաստակամություն հայտնեին դաշնակցականները կամ կոմունիստները», - ասել է ՀԱԿ առաջնորդը:

Тер-Петросян считает «неизбежным» возврат территорий вокруг Карабаха - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Первый президент Армении, руководитель Армянского национального конгресса (АНК) Левон Тер-Петросян сказал, что урегулирование Карабахского конфликта было и остается «важнейшей задачей нашей страны».
Левон Тер-Петросян не согласился со мнением, что сегодня переговоры заморожены. Наоборот, сказал он, «сейчас самый интенсивный этап».
«Стороны не разговаривают друг с другом, а ведут переговоры со странами-сопредседателями Минской группы ОБСЕ, обсуждая те 2-3 положения, которые пока не согласованы», - сказал глава АНК в интервью телеканалу «Кентрон».
Левон Тер-Петросян повторил свое недавнее утверждение о том, что для России, которая сегодня играет активную роль на Ближнем Востоке, урегулирование карабахского конфликта стало первоочередной задачей.
Лидер АНК сказал, что страны-сопредседатели стран Минской группы ОБСЕ поддерживают «Мадридский документ», а США и Франция в последнее время добровольно уступили роль лидера России.
Он не исключил, что терпение стран-сопредседателей может выйти, и они навяжут сторонам решение по типу Дейтонских соглашений, принятых для урегулирования конфликта в Боснии и Герцеговине.
Левон Тер-Петросян сказал, что отсутствие решения Карабахского конфликта является главной причиной существующих сегодня в Армении проблем (бедность, эмиграция и т.д.). Первый президент подчеркнул, что руководители республики не готовили население к миру и необходимости взаимных компромиссов, а всегда старались сохранить статус-кво.
Первый президент сказал, что все его прогнозы, сделанные во время отставки в 1998 году, осуществились и подтвердили, что Армения не может развиваться, пока не решен Карабахский конфликт.
Левон Тер-Петросян сказал, что возвращение территорий, служащих для Нагорного Карабаха поясом безопасности, неизбежно, поскольку исходит из базовых документов ООН и ОБСЕ.
«Что мы будем делать? Подчиним своей воле ООН и ОБСЕ? Даже если вы завоюете Баку, рано или поздно придется вернуть земли. Если вы такие мачо, не возвращайте земли, но народ наш жалко», - сказал руководитель АНК.
Левон Тер-Петросян заявил также, что «настоящими врагами народа, которые роют ему могилу, являются люди, поддерживающие принцип «ни пяди земли».
Левон Тер-Петросян опроверг утверждения о том, что состоит в тайном сговоре с правящей Республиканской партией Армении.
«Мы поддерживаем Сержа Саргсяна и его правительство в вопросе реализации Мадридских принципов. Речь только об этом. В каких-либо других вопросах наши пути с этой политической силой не могут совпадать. Даже в кошмарном сне невозможно представить, что мы можем вступить в коалицию с РПА. Но я готов до конца поддерживать Сержа Саргсяна в реализации плана урегулирования. Я сделал бы то же самое, если бы у власти были и собирались бы реализовать данный план дашнаки или коммунисты», - сказал лидер АНК.