Կարգավորման բանալին Ռուսաստանի ձեռքին է, ասել է Տեր-Պետրոսյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի առաջին նախագահ, Հայ Ազգային Կոնգրեսի առաջնորդ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը կարեւորել է արտաքին ուժերի դերակատարությունը ԼՂ կարգավորման գործում:
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը կարծիք է հայտնել, որ վերջին տարիներին շփման գծում արձանագրվող սրացումները, որոնք իրենց գագաթնակետին հասան 2016 թվականի ապրիլին, պայմանավորված էին նրանով, որ «միջազգային հանրությունը հարմարվել էր սառեցված կոնֆլիկտի հետ եւ լուրջ ջանքեր չէր գործադրում:
«Այժմ նոր հանգամանքներ կան, որոնք լավատեսություն են ներշնչում»,- ասել է Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը Հանրային հեռուստաընկերության «Օրակարգից դուրս» հաղորդման ընթացքում: Մասնավորապես, ՀՀ առաջին նախագահն ասել է, որ կարգավորման գործընթացում առանցքային դեր ունի Ռուսաստանը, որն այժմ ակտիվ ներրգավված է Մերձավոր Արեւելքում ծավալվող իրադարձություններում:
«Քանի որ Ռուսաստանը ներքաշվել է Մերձավոր Արեւելքում, այն չի կարող հանդուրժել, որ այդ ճակատն այսպիսի պայթյունավտանգ թիկունք ունենա: Արդեն բոլորի կողմից ընդունված է, որ Արցախի լուծման բանալին Ռուսաստանի ձեռքին է: Համանախագահ բոլոր երկրներն էլ ըմբռնումով են մոտենում այս հարցին եւ չեն խանդում: Արեւմուտքն անգամ շնորհակալ կլինի Ռուսաստանին՝ այս հարցը լուծելու համար: Եթե աշխարհում կա մի գերտերություն, որ շահագրգռված է այս հարցի լուծումով՝ Ռուսաստանն է՝ առաջին հերթին իր շահերից ելնելով»,- ասել է Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը:
«Խնդիրը մեր եւ Ադրբեջանի մեջ չէ, խնդիրն աշխարհաքաղաքական է: Հայաստանն ու Ադրբեջանը միջազգային կառույցների անդամներ են, եւ այդ կառույցներն են որոշելու հակամարտության ուղին, ոչ թե մենք, Ադրբեջանը կամ Արցախը»,- հավելել է Հայաստանի առաջին նախագահը:
Նա հիշեցրել է, որ կարգավորման գործընթացի հիմք են մնում Մադրիդյան սկզբունքները, որոնք առաջին անգամ ձեւակերպվել են 2007 թվականին:
«Սկզբունքների վերաբերյալ վիճաբանություն չկա, դրանք են՝ տարածքների վերադարձ, ուժի չկիրառում եւ Ղարաբաղի ինքնորոշման իրավունքի սահմանում»,-ասել է ՀԱԿ առաջնորդը:
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը նաեւ ասել է, որ եթե բանակցությունների սկզբում կողմերի տարաձայնությունները հսկայական էին, ապա այսօր խոսքը «մեկ-երկու առարկության» մասին է:
«Եթե Հայաստանը հստակ հայտարարի, որ պատրաստ է ստորագրել այդ փաստաթուղթը, միջնորդների ճնշումները կուղղվեն Ադրբեջանի կողմ»,- կարծիք է հայտնել Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը:

Ключ к урегулированию - у России, считает Тер-Петросян - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Первый президент Армении, лидер Армянского национального конгресса Левон Тер-Петросян заявил о важности роли внешних сил в урегулировании Карабахского конфликта.
Левон Тер-Петросян выразил мнение, что столкновения, происходящие в последние годы на линии соприкосновения и достигшие апогея в апреле 2016 года, были обусловлены тем, «что мировое сообщество смирилось с замороженным конфликтом и не прикладывало серьезных усилий».
«Теперь возникли новые обстоятельства, которые внушают оптимизм», - сказал Левон Тер-Петросян в интервью Общественному ТВ Армении. В частности, первый президент сказал, что в процессе урегулирования центральную роль играет Россия, которая в настоящее время активно вовлечена в события на Ближнем Востоке.
«Так как Россия вовлечена в Ближний Восток, она не может допустить, чтобы у этого фронта был такой взрывоопасный тыл. Все уже признали, что ключ к урегулированию в Арцахе находится в руках России. Все страны-сопредседатели с пониманием относятся к данному вопросу и не проявляют ревности. Запад будет даже благодарен России за решение этого вопроса. Если в мире есть супердержава, заинтересованная в решении этой проблемы, то это – Россия, в первую очередь, исходя из собственных интересов», - сказал Левон Тер-Петросян.
«Проблема не между нами и Азербайджаном – это геополитическая проблема. Армения и Азербайджан являются членами международных организаций, и эти организации будут определять развитие конфликта, а не мы, Азербайджан или Арцах», - добавил первый президент Армении.
Он напомнил, что базой урегулирования конфликта остаются Мадридские принципы, впервые сформулированные в 2007 году.
«Вокруг принципов разногласий нет. Это возвращение территорий, неприменение силы и установление права Карабаха на самоопределение», - сказал лидер АНК.
Левон Тер-Петросян сказал также, что если в начале переговоров разногласия сторон были огромны, то сегодня остаются «одно-два несогласия».
«Если Армения четко заявит, что готова подписать этот документ, то посредники перенесут давление на Азербайджан», - выразил мнение Левон Тер-Петросян.