Կարգավորման բանալին Ռուսաստանի ձեռքին է, ասել է Տեր-Պետրոսյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի առաջին նախագահ, Հայ Ազգային Կոնգրեսի առաջնորդ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը կարեւորել է արտաքին ուժերի դերակատարությունը ԼՂ կարգավորման գործում:
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը կարծիք է հայտնել, որ վերջին տարիներին շփման գծում արձանագրվող սրացումները, որոնք իրենց գագաթնակետին հասան 2016 թվականի ապրիլին, պայմանավորված էին նրանով, որ «միջազգային հանրությունը հարմարվել էր սառեցված կոնֆլիկտի հետ եւ լուրջ ջանքեր չէր գործադրում:
«Այժմ նոր հանգամանքներ կան, որոնք լավատեսություն են ներշնչում»,- ասել է Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը Հանրային հեռուստաընկերության «Օրակարգից դուրս» հաղորդման ընթացքում: Մասնավորապես, ՀՀ առաջին նախագահն ասել է, որ կարգավորման գործընթացում առանցքային դեր ունի Ռուսաստանը, որն այժմ ակտիվ ներրգավված է Մերձավոր Արեւելքում ծավալվող իրադարձություններում:
«Քանի որ Ռուսաստանը ներքաշվել է Մերձավոր Արեւելքում, այն չի կարող հանդուրժել, որ այդ ճակատն այսպիսի պայթյունավտանգ թիկունք ունենա: Արդեն բոլորի կողմից ընդունված է, որ Արցախի լուծման բանալին Ռուսաստանի ձեռքին է: Համանախագահ բոլոր երկրներն էլ ըմբռնումով են մոտենում այս հարցին եւ չեն խանդում: Արեւմուտքն անգամ շնորհակալ կլինի Ռուսաստանին՝ այս հարցը լուծելու համար: Եթե աշխարհում կա մի գերտերություն, որ շահագրգռված է այս հարցի լուծումով՝ Ռուսաստանն է՝ առաջին հերթին իր շահերից ելնելով»,- ասել է Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը:
«Խնդիրը մեր եւ Ադրբեջանի մեջ չէ, խնդիրն աշխարհաքաղաքական է: Հայաստանն ու Ադրբեջանը միջազգային կառույցների անդամներ են, եւ այդ կառույցներն են որոշելու հակամարտության ուղին, ոչ թե մենք, Ադրբեջանը կամ Արցախը»,- հավելել է Հայաստանի առաջին նախագահը:
Նա հիշեցրել է, որ կարգավորման գործընթացի հիմք են մնում Մադրիդյան սկզբունքները, որոնք առաջին անգամ ձեւակերպվել են 2007 թվականին:
«Սկզբունքների վերաբերյալ վիճաբանություն չկա, դրանք են՝ տարածքների վերադարձ, ուժի չկիրառում եւ Ղարաբաղի ինքնորոշման իրավունքի սահմանում»,-ասել է ՀԱԿ առաջնորդը:
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը նաեւ ասել է, որ եթե բանակցությունների սկզբում կողմերի տարաձայնությունները հսկայական էին, ապա այսօր խոսքը «մեկ-երկու առարկության» մասին է:
«Եթե Հայաստանը հստակ հայտարարի, որ պատրաստ է ստորագրել այդ փաստաթուղթը, միջնորդների ճնշումները կուղղվեն Ադրբեջանի կողմ»,- կարծիք է հայտնել Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը:

The key to NK settlement is in Russia’s hands, Ter-Petrosyan says - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. First President of Armenia, leader of Armenian National Congress Levon Ter-Petrosyan attached importance to the role of external powers in the settlement of NK issue.
Levon Ter-Petrosyan expressed an opinion that escalations, registered on the Line of Contact during the recent years, were conditioned by the fact that “international community agreed on the frozen conflict and did not put serious efforts”.
“There are new circumstances right now, which inspire some positivity,” Levon Ter-Petrosyan said on the air of Beyond the Agenda program, Armenian Public TV. In particular, ex-President of Armenia says that the key role in the settlement of NK issue belongs to Russia, which is currently involved in the developments in the Middle East.
“As Russia has been involved in the Middle East, it cannot stand this kind of explosive back in that frontline. It is already accepted by everyone that the key to resolution of Artsakh issue is in Russia’s hands. All co-chairing states approach this matter with understanding and without any jealousy. The West would even be thankful to Russia for solving the issue. If there is a super-power more interested in solving this problem, that should be Russia, first of all taking into considerations its interests,” Levon Ter-Petrosyan said.
“It is not about us and Azerbaijan; the issue is geopolitical. Armenia and Azerbaijan are involved in international structures, and those structures, not Azerbaijan or Artsakh, will determine the ways of solving this issue,” First President of Armenia added.
He reminded that the regulation process should be based on Madrid principles, which were first formulated in 2007.
“There should not be any dispute on the principles, which imply return of the territories, avoiding use of force and right of Artsakh for self-determination,” said ANC leader.
Levon Ter-Petrosyan also said that if the disagreements between the sides were enormous in the beginning, we speak more about “a couple or two objections” today.
“If Armenian side expresses clear determination for signing the document, the pressure from mediators will be directed towards Azerbaijan,” Levon Ter-Petrosyan said.