ԱՄՆ դեսպանությունն իր քաղաքացիներին կոչ է արել լքել ԼՂՀ-ն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունը խորհուրդ է տվել իր քաղաքացիներին խուսափել Արցախ այցելելուց՝ կապված իրավիճակի սրման հետ:
Այս մասին ասված է ԱՄՆ դեսպանության տարածած հայտարարությունում:
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունը նշել է, որ ծանոթ է մամուլի հրապարակումներին այն մասին, որ Ադրբեջանի զինուժը հրահանգ է ստացել նախապատրաստվել հնարավոր հարձակմանը Ստեփանակերտ քաղաքի վրա:
«Բոլոր ԱՄՆ անհատ քաղաքացիներին, որոնք ներկայում ԼՂՀ-ում են, խորհուրդ է տրվում հեռանալ այդտեղից: ԱՄՆ կառավարության անձնակազմին շարունակում է արգելված մնալ ճանապարհորդությունը դեպի ԼՂՀ, իսկ ԱՄՆ հյուպատոսական ծառայությունները շարունակում են անհասանելի մնալ ԱՄՆ քաղաքացիների համար ԼՂՀ-ում եւ հարակից շրջաններում»,- ասված է հաղորդագրությունում:
Դեսպանությունն ընդգծել է, որ իրավիճակը լարված է նաեւ հայ-ադրբեջանական սահմանին՝ Տավուշի մարզում, եւ ԱՄՆ կառավարության անձնակազմի այցերն այս շրջան եւս սահմանափակված են:

Посольство США призвало своих граждан покинуть НКР - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Посольство США в Армении рекомендует своим гражданам избегать посещений Арцаха в связи с обострением ситуации.
Об этом говорится в сообщении, распространенном посольством США.
В посольстве США в Армении отметили, что знакомы с публикациями о том, что Вооруженные силы Азербайджана получили приказ готовиться к возможному нападению на Степанакерт.
«Всем частным лицам - гражданам США, которые в настоящее время находятся в НКР, рекомендуем уехать. Представителям правительства США по-прежнему запрещено ездить в НКР, а консульские услуги США продолжают оставаться недоступными для граждан США в НКР и прилежащих территориях», - говорится в сообщении.
В посольстве подчеркнули, что ситуация напряжена и на армяно-азербайджанской границе - в Тавушском марзе, и визиты сотрудников правительства США в этот регион ограничены.