Ադրբեջանը իրական սպառնալիք է դարձել, ասել է Նալբանդյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ասել է, որ «Ադրբեջանը դարձել է իրական սպառնալիք` Հարավային Կովկասում անվտանգության եւ կայունության համար»:
Հայաստանի արտգործնախարարն այդ մասին ասել է՝ նոյեմբերի 25-ին ելույթ ունենալով Ստոկհոլմի Միջազգային խաղաղության ինստիտուտում:
«Որքան միջազգային հանրությունը կոչ է անում հակամարտության կողմերին պատրաստել ժողովուրդներին խաղաղության, այլ ոչ թե` պատերազմի, այնքան ավելի շատ է Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից հնչում ռազմատենչ, պատերազմ հրահրող հռետորաբանություն, առավել ուժեղանում են հետապնդումները` հաշտեցման կողմնակից ադրբեջանական քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների դեմ։ Որքան կողմերին կոչ է արվում դուրս բերել դիպուկահարներին շփման գծից եւ ստեղծել միջադեպերի ու հրադադարի ռեժիմի խախտումների քննության մեխանիզմ, այնքան ավելի շատ դիպուկահարների կրակոցներ, սադրիչ միջադեպեր, դիվերսիոն գործողություններ են հետեւում ադրբեջանական կողմից», - ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
«Վերջին երեք ամիսների ընթացքում եռանախագահ երկրները նախաձեռնեցին գագաթաժողովներ`Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների մասնակցությամբ` առաջին հերթին լարվածության նվազեցման եւ իրավիճակի հետագա սրումը կանխելու նպատակով: Փարիզյան հանդիպումից անմիջապես հետո Ադրբեջանի ղեկավարությունը բարձրացրեց հակահայկական սադրիչ հռետորաբանության մի նոր ալիք, եւ այդ երկրի պաշտպանության նախարարը նորից սպառնաց, որ իր երկիրը կլուծի ղարաբաղյան հիմնահարցը ռազմական ճանապարհով:
Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Արցախի պաշտպանության բանակի` ուսումնավարժական թռիչք իրականացնող ուղղաթիռի խոցումը, որը խլեց երեք երիտասարդ զինծառայողների կյանք, Բաքվի վերջին հանցավոր սադրանքներից է: Ադրբեջանական զինուժը գրեթե տասն օր շարունակ ուղղաթիռի խոցման վայրը պահեց ինտենսիվ կրակի տակ` խոչընդոտելով փրկարար խմբերին, ԵԱՀԿ, ԿԽՄԿ ներկայացուցիչներին՝ զոհված օդաչուների մարմինները տարհանելու գործում։
Առերեսվելով Ադրբեջանի կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի հերթական կոպտագույն խախտմանը` Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակը ստիպված եղավ դիմելու հատուկ գործողության՝ տարհանելու խոցված ուղղաթիռի անձնակազմից մեկի դին եւ մյուս երկու օդաչուների մասունքները», - ասել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը:

Азербайджан стал реальной угрозой, сказал Налбандян - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян сказал, что «Азербайджан стал реальной угрозой безопасности и стабильности на Южном Кавказе».
Об этом глава МИД Армении сказал 25 ноября, выступая в Стокгольмском Международном институте исследований проблем мира.
«Чем больше международная общественность призывает стороны конфликта готовить народы к миру, а не к войне, тем чаще со стороны руководства Азербайджана звучит воинственная риторика и тем более сильным репрессиям подвергаются выступающие за мир представители гражданского общества Азербайджана. Чем сильнее стороны призывают убрать снайперов с линии соприкосновения и создать механизмы для расследования нарушений режима перемирия и инцидентов, тем больше случаев нарушения режима перемирия, провокаций и диверсий происходит с азербайджанской стороны», - сказал Эдвард Налбандян.
«За последние три месяца страны-сопредседатели инициировали встречи с участием глав Армении и Азербайджана, в первую очередь, для снижения напряжения, а также для предотвращения дальнейшей эскалации. Сразу после парижской встречи руководство Азербайджана подняло новую волну провокационной антиармянской риторики, а министр обороны этой страны снова угрожал решить карабахский вопрос военным путем.
Уничтожение выполнявшего учебно-тренировочный полет вертолета Армии обороны Арцаха, лишившее жизни троих молодых военнослужащих, стало одной из последних преступных провокаций Баку. Азербайджанские ВС почти 10 дней продолжали интенсивный обстрел зоны крушения вертолета, мешая спасательным группам, представителям ОБСЕ и МККК эвакуировать тела пилотов.
Столкнувшись с очередным грубейшим нарушением международного права со стороны Азербайджана, Армия обороны Карабаха была вынуждена прибегнуть к специальной операции, чтобы эвакуировать тело одного из летчиков и останки двух других», - сказал министр иностранных дел Армении.